Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

Czy można ogrzać...

Recommended Posts

Gość
Czy można ogrzać dom tylko kominkiem?? Może ktoś tak właśnie ma wykonane ogrzewanie. Na ile to sie sprawdza i jakie są tego zalety?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Zdecydowanie TAK, tylko co zrobisz w czsie choroby, wyjazdu, itp.
Dom buduje się na parę lat, a już w niektórych krajach UE są ograniczenia korzystania z ciepła "pozalicznikowego" Dlatego też UE zakazała Polsce dotować wierzbę energetyczną..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niektórzy grzeją kominkiem, ale większość ludzi jakich znam, palą w kominku raz w roku. Radzę się zastanowić nad kominkiem. Kominek to kłopot - trzeba gromadzić opał, rozpalać, dokładać, czyścić, usuwać popiół. Trudno utrzymać włąściwą temperaturę - jest albo za gorąco, albo za zimno. Dom jest nieszczelny - ucieka ciepło.
Zalety ???????????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja tam traktuje kominek jako alternatywne źródło - palic w nim codziennie na pewno mi się nie będzie chciało (opał, potem coś trzeba zrobić z popiołem itp)
Trzeba go traktować jako dekoracje i atrakcje na sobotni lub/i niedzielny wieczór

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja zgadzam się ze Sławkiem, że kominek należy traktować jako alternatywne źródło ciepła
Na pewno się nie ogrzeje kominkiem przy temperaturze zewnętrznej – 20 C
Ale w jesienne wieczory jak najbardziej spełnia swoją podwójną rolę ciepła w domu i pięknego klimatu palącego się kominka
Ja polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie zgadzam sie, przy dobrym drewnie, dobrym rozprowadzeniu da się żyć.... Problem jest wtedy, kiedy trzeba wyjść z domu (a właściwie potem do wychłodzonego wrócić, bo jednak nagrzanie chwilę trwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Proszę wierzyć, że przy dobrym kominku uzyskania komfortu cieplnego jest to kilkanaście minut

Jednakże ni mogę się zgodzić, że samo ogrzewanie kominkowe wystarcza
Daje ono doskonały pierwszy efekt cieplny , ale przy bardzo dużym zapotrzebowaniu na energię sięgającą nawet 100W/m2 kominek nie uciągnie ogrzewania w niskich temperaturach
Ogrzewanie kominkowe ma jeszcze jedna zaletę : jako ogrzewanie powietrzne doskonale wysusza ściany co jest zwłaszcza bardzo ważne w sezonie jesiennym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Wysuszanie ścian???! ściana powinna być sucha od tego jest folia i wentylacja!! a nie kominek!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Panie Piotrze 1969 czy Pan wie co to jest komfort cieplny, chyba nie bo kominek nigdy nie zapewni komfortu cieplnego. Owszem po kilku minutach od rozpalenia jest ciepło, a nawet gorąco, za gorąco i później chłodniej, coraz chłodniej. To jest komfort cieplny?
O komforcie cieplnym mówimy wtedy, kiedy nie jest ani ciepło, ani zimno i nie odczuwamy żadnych ruchów powietrza i takie odczucia mamy niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy (w obrębie pomieszczenia czy też całego domu). Nawet bardzo dobrze zaprojektowane ogrzewanie grzejnikowe nie jest w stanie zapewnić komfortu cieplnego. Odczucie komforu cieplnego może zapewnić tylko ogrzewanie wielkopłaszczyznowe np. ogrzewanie podłogowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogrzewac tylko kominkiem z plaszczem wodnym podlaczonym do bufora C.O.

Palimy w kominku, cieplo jest akumulowane w buforze, a w przypadku zgasniecia, cieplo z bufora jest pompowane w grzejniki czy podloge.
Da rade to zrobic.

Jako dodatkowe zrodlo ciepla polecam kolektory sloneczne.
Nie wymagaja obslugi. Grzeja wode i co.

Energia ktora trzeba dostarczyc do budynku jest stala w ciagu roku.

Problem tylko w tym, w jaki sposob ja dostarczamy:

Gazem??
Olejem??
Weglem, mialem, koksem??
Pelletem czy wierzba?

Czy drewnem lub sloncem??

Oszczednosci w utrzymaniu ogrzewania to jest najwazniejsze, a nie niska cena instalacji grzewczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Zdecydowanie TAK, tylko co zrobisz w czsie choroby, wyjazdu, itp.
Dom buduje się na parę lat, a już w niektórych krajach UE są ograniczenia korzystania z ciepła "pozalicznikowego" Dlatego też UE zakazała Polsce dotować wierzbę energetyczną..w czasie choroby, wyjazdu nie ma nas w domu więc nie musimy ogrzewać domu. Albo czegoś tu nie rozumiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Wysuszanie ścian???! ściana powinna być sucha od tego jest folia i wentylacja!! a nie kominek!


A jeśli dom jest nowy? Wtedy się musi "ułożyć", osuszyć i osiąść. Dlatego podobno rachunki za ogrzewanie są dużo większe w nowych domach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Czy można ogrzać dom tylko kominkiem?? Może ktoś tak właśnie ma wykonane ogrzewanie. Na ile to sie sprawdza i jakie są tego zalety?Są ludzie którym sie to udaje. Zawsze jednak lepiej mieć dodatkowe źródło ogrzewania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Promieniowanie podczerwone, to po prostu ciepło, które rozchodzi się na trzema drogami. Poprzez promieniowanie, konwekcję  i kondukcję (przewodnictwo) w materiałach stałych.  Podczerwień stosowana jest w medycynie, a w szególności u fizjoterapeutów. Także w inkubatorach dla wcześniaków, w hodowli dla piskląt, warchlaków itp.  Falą elektromagnetyczną jest też światło widzialne, jak i fale radiowe. Wszystko zależy od natężenia i mocy źródła promieniowania.   Koszt instalacji jest niższy od klasycznej podłogówki wodnej. Różnica wynosi kilka tysięcy w zależności od rodzaju systemu grzewczego i zastosowanej izolacji.   Koszt eksploatacji jest niższy z uwagi na niższą temperaturę emisji oraz bezpośrednią kontrolę temperatury. Klasyczna podłogówka musi pracować w temperaturze minimum 28°C. Ogrzewanie na podczerwień ma temperaturę emisji ok. 20 do 23°C. To przekłada się też na niższe zużycie energii.   PC jest tańsza w eksploatacji, ale droższa w instalacji, serwisie oraz konieczności wymiany po kilkunastu latach pracy. To też są koszty ogrzewania! I to nie małe. Praktycznie koszt takiego systemu nigdy się nie amortyzuje. Ogrzewanie na podczerwień jest systemem o trwałości do 50 lat. Nie wymaga serwisowania ani modernizacji. Energię do zasilania można produkować samemu. Komfort termiczny jest nieporównywalny z żadnym innym systemem grzewczym .   Materiał ścian nie jest jakimś wyznacznikiem dla systemu grzewczego. Ważna jest izolacja. Ponieważ system uzupełnia jedynie straty cieplne budynku, to nawet w domu szkieletowym zdaje doskonale egzamin. Właśnie w budynkach szkieletowych ma rację bytu rekuperacja, bo im mniej energii może zmagazynować budynek, to więcej jest jej w powietrzu.
  • Gość Maria
   Mieszkam na znacznym wzniesieniu, naprzeciwko kamieniołomu w którym odbywają się detonacje kruszące kamień. Bywało że mniejsze kamyczki trafiały na moje podwórko. Wstrząsy spowodowane detonacjami powodowały pęknięcia ścian w moim domu. Ratowałam taśmami, lecz po każdym następnym odstrzale, szczeliny się powiększają bądź tworzą się w innych miejscach. Nie wiem do kogo się zwrócić ? czy do Urzędu Gminy gdzie reguluję podatki a skąd nie mogę się doczekać odpowiedzi na propozycję delegowania komisji, czy bezpośrednio do jakiegoś rzeczoznawcy ? Przyznam że mam obawy czy dalsza działalność kamieniołomu nie doprowadzi do tragedii, nie mam też wielkich środków na rzeczoznawcę budowlanego. Jak uzyskać odszkodowanie, dzięki któremu mogła bym zatrudnić fachowca znającego zapobiegawczą technikę budowlaną pękania ścian działowych i sufitu.
  • Pojawienie się pęknięć na ścianach czy stropie budzi zaniepokojenie właścicieli i użytkowników budynków. Najczęściej pęknięcia nie są groźnie, jednak wymagają obserwacji zwłaszcza, gdy nie można jednoznacznie ustalić przyczyny ich powstania. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/przegrody/baza-wiedzy/sciany-i-stropy/22981-kiedy-rysy-i-pekniecia-na-scianach-sa-grozne
  • Nie uczą. Na pewno nie jest to popularne. To fakt.   A czy tego rodzaju ogrzewanie nie wpływa na zdrowie ludzi? To promieniowanie to przecież fale elektromagnetyczne? Jaki jest koszt instalacji w porównaniu do tradycyjnej podłogówki? Jaki jest koszt eksploatacji w porównaniu do np. do podłogówki + PC? Mniej więcej, procentowo. Pewnie ma też znaczenie z czego postawione są ściany?   Co jeśli jest to szkieletor?
  • Niestety fizyka budowli mówi zupełnie coś innego. Mamy opomiarowane budynki o podobnej wielkości i konstrukcji. Różnią się tylko izolacją do gruntu. Jeden ma 12 cm, a drugi 20 cm styropianu pod wylewką. Koszty ogrzewania w tym słabo izolowanym, są wyższe o ok. 1000 zł rocznie. Jest o co kopie kruszyc... Ogrzewania konwekcyjne nie grzeją ścian. Ściany są zawsze chłodniejsze od powietrza, stąd problemy z wilgocią, która osadza się na nich i stanowi pożywkę dla grzybów pleśniowych, a do tego prowadzi do ich zawilgocenia, a wilgotne przegrody, to większe straty ciepła. Już 4% wilgoci wilgoci w przegrodzie skutkuje 50% spadkiem oporu cieplnego. W przypadku ogrzewań na podczerwień, ściany są cieplejsze od powietrza, a wilgoć w nim zawarta, usuwana jest przez wentylację.  To nie jest magia, a fizyka budowli. Czegoś takiego nie uczą w Polsce...
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...