Skocz do zawartości

osiadanie budynku ..... ?


Recommended Posts

Więc - postanowiłam jednak założyć nowy temat po to , żeby uzyskać Waszą opinię o tym kiedy mogę zacząć z czystym sumieniem robić remont .... icon_lol.gif
Łopata wbita w kwietniu 2007 , dom postawiony do stanu SSO latem 2007 roku i od razu zamknięty (aczkolwiek wietrzony icon_lol.gif ) , tynki cementowo-wapienne wykonane w listopadzie 2007 roku , reszta wykończeniówki od początku 2008 roku , wprowadzka w czerwcu 2008 roku.
Dom postawiony na trudnym gruncie - torfy , aczkolwiek za radą architekta który był jednocześnie kierbudem nie postawiliśmy domu na płycie (jakbym mogła to bym go dziś udusiła icon_evil.gif ) , tylko na głębokich fundamentach - wybrany był torf w wykopach aż do gruntu nośnego , miejscami aż 2 metry .... następnie w wykopy wlany był chudziak i na to beton B20 zbrojony , następnie bloczki ....

No i kurcze zaczynam się martwić ... no bo obraz zniszczeń mnie wkurza - i chciałabym zapytać osoby biegłe w temacie , czy to normalne i kiedy przestanie się to dziać cobym mogła już zrobić remont na tip-top i na lata nie martwiąc się, że coś mi znowu pęknie lub osiądzie ... icon_evil.gif

marzec 2009 - podłoga w łazience na parterze ..... pękły także płytki narożne
Brak obrazka
Brak obrazka
Brak obrazka
Brak obrazka

łazienka na poddaszu- pęknięcia fugi wkoło okna dachowego ....
Brak obrazka

w międzyczasie popękały oczywiście styki płyt k-g ze ścianami na sufitach (zdjęć niet , ale to raczej chyba widok dość powszechny .....

No i od jakiegoś czasu (kilka miesięcy) zauważam pęknięcia na tynkach .....
na tynkach po wykonaniu pajączki były które potem przykryła farba i śladów po nich nie ma , ale żadnych rys czy pęknięć ..... na tą chwile pojawiły się rysy -aczkolwiek po opukaniu zmian osłuchowych nie stwierdziłam .... czyli że tynk się trzyma ściany jak należy ....

klatka schodowa - na wysokości stropu - ile bozia dała , czyli przez całą widoczną szerokość ściany....
Brak obrazka

pokój na parterze - rysa pionowo w górę na środku ściany....
Brak obrazka

ten sam pokój - sufit
Brak obrazka

hol na poddaszu .....
Brak obrazka

pokój na poddaszu....
Brak obrazka

ściana na kominie na poddaszu .....
Brak obrazka



Co myślicie? czy to normalne? ile czasu może trwać osiadanie budynku?
Link do komentarza
Postawienie domu na gruncie "nie budowlanym" zawsze niesie ryzyko pojawienia się pęknięć w wyniku jego osiadania. Szczególnie - jak wynika z opisu - podkłady pod fundamenty miały niejednakową głębokość, co dodatkowo źle wpływa na posadowienie budynku (nierównomierne rozłożenie parcia na grunt).

Trudno określić jak długo może trwać proces osiadania, gdyż zależy to także od warunków zewnętrznych m.in. intensywności opadów, temperatur zimowych czy choćby słabych trzęsień ziemi z przyczyn naturalnych lub sztucznych.

Praktycznie budynek osiada "wiecznie" jedynie skutki tego mogą być mniej lub bardziej zauważalne.
Link do komentarza
Cytat

Postawienie domu na gruncie "nie budowlanym" zawsze niesie ryzyko pojawienia się pęknięć w wyniku jego osiadania. Szczególnie - jak wynika z opisu - podkłady pod fundamenty miały niejednakową głębokość, co dodatkowo źle wpływa na posadowienie budynku (nierównomierne rozłożenie parcia na grunt).

Trudno określić jak długo może trwać proces osiadania, gdyż zależy to także od warunków zewnętrznych m.in. intensywności opadów, temperatur zimowych czy choćby słabych trzęsień ziemi z przyczyn naturalnych lub sztucznych.

Praktycznie budynek osiada "wiecznie" jedynie skutki tego mogą być mniej lub bardziej zauważalne.



Jakie grunty są w tej kwestii najlepsze - w sensie czy budynek teoretycznie szybciej osiądzie na piachu czy na glinie ?
Link do komentarza
Cytat

.............Dom postawiony na trudnym gruncie - torfy , aczkolwiek za radą architekta który był jednocześnie kierbudem nie postawiliśmy domu na płycie (jakbym mogła to bym go dziś udusiła icon_evil.gif ) , tylko na głębokich fundamentach - wybrany był torf w wykopach aż do gruntu nośnego , miejscami aż 2 metry .... następnie w wykopy wlany był chudziak i na to beton B20 zbrojony , następnie bloczki ....


to w końcu posiadowiony na torfie, czy torf był wybrany?

fakt, że chciałaś płytę, nie zwalniałby z potrzeby usunięcia torfu do warstwy nośnej, neimniej, przy płycie pewnie byś uniknęła spękań, przynajmniej części

stwierdzenie:
Cytat

Postawienie domu na gruncie "nie budowlanym" zawsze niesie ryzyko pojawienia się pęknięć w wyniku jego osiadania


to chyba lekka nadinterpretacja

teoretycznie nie da się rozważać piasek czy glina, są formy pośrednie, wprowadzone są rozróżnienia w postaci stopni zagęszczenia i plastyczności właściwych gruntów, zależy od wód gruntowych, jej poziomu, występujacych przewarstwień
Link do komentarza
Cytat

to w końcu posiadowiony na torfie, czy torf był wybrany?



generalnie torf był wybrany .... pod torfem grunt generalnie nośny ..... ale strasznie gliniasty ....


Cytat

Na moje oko, na łączeniu ścian daje się uszczelkie elastyczną, co by kompensowała ruchy wszelakie, fugę ruchy ścian wykruszą. Uszczelka, silikon mam na myśli. Taka dygresja.



masz rację .... ja akrylem osobiście uszczelniałam styki płyt kg i ścian zdzierając paluch do krwi przy tym .... ale i to nie pomogło - akryl popękał ....
natomiast w kafelkach ... faktycznie był popełniony błąd i była użyta zwykła fuga ... jak będę miała wenę to wydrapię to dziadostwo i zastąpię czymś elastycznym icon_smile.gif


Cytat

Praktycznie budynek osiada "wiecznie" jedynie skutki tego mogą być mniej lub bardziej zauważalne.



o kurcze .... to współczuje ludziom którzy majątek wydali na śliczne ściany w stiukach tudzież farbach strukturalnych z brokatem lub fantazyjnych gładziach .... sama bym chciała przy pierwszym remoncie poczarować w temacie ....tylko kurcze plan był taki, żeby poczekać aż osiądzie ... a tu z roku na rok coraz gorzej ... icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Cytat

generalnie torf był wybrany .... pod torfem grunt generalnie nośny ..... ale strasznie gliniasty ....

......


widzisz, tu może być clou
glina nie lubi zmiany warunków wilgotnościowych/wodnych bo puchnie, bądź kurczy się
być może, w trakcie wykonywania fundamentów, tak się stało, że podłoże przeschło, bądź "napiło" się wody
teraz stabilizuje się, jeżeli poziom wód gruntowych nie szaleje, powinno się to skończyć po 2-3 latach,
z pewnością nie spiesz się z naprawianiem, możesz sobie, w miejscu , gdzie najbardziej się rozłazi, nalepić markę i sprawdzać czy się powiększa
Link do komentarza
Cytat

Czy było robione badanie gruntu ,czy badanie gruntu to wykop?



nie było ......
badanie mieli robione sąsiedzi zza płota z jednej i z drugiej strony (30m w lewo i 30m w prawo) oraz kilka domów wokoło .....
wynikło, że na powierzchni kilkuset metrów jest w ziemi torf .... po drążeniu tematu się okazało, ze bardzo dawno temu na tym terenie było bagno , a potem teren został osuszony ....
architekt miał w ręku ekspertyzy od ludzi , i stwierdził, że nie ma potrzeby robienia u mnie badań , ponieważ złoże toru ciągnię się warstwą na dośc dużym terenie i nie ma opcji żeby tu sytuacja była inna niż u pozostałych - no i miał rację ....
natomiast to wszystko już niestety po zakupie działki ....
dlatego mając na uwadze swój błąd/zbagatelizowanie sprawy tak bardzo zwracam uwagę zawsze na to, żeby człowiek zanim zakupi działkę porozmawiał z sąsiadami ..... i jeśli w 100% bedzie zdecydowany na zakup - żeby zrobił badanie gruntu jeszcze zanim zakupi ...
Link do komentarza
Cytat

nie było ......
badanie mieli robione sąsiedzi zza płota z jednej i z drugiej strony (30m w lewo i 30m w prawo) oraz kilka domów wokoło .....
wynikło, że na powierzchni kilkuset metrów jest w ziemi torf .... po drążeniu tematu się okazało, ze bardzo dawno temu na tym terenie było bagno , a potem teren został osuszony ....
architekt miał w ręku ekspertyzy od ludzi , i stwierdził, że nie ma potrzeby robienia u mnie badań , ponieważ złoże toru ciągnię się warstwą na dośc dużym terenie i nie ma opcji żeby tu sytuacja była inna niż u pozostałych - no i miał rację ....
natomiast to wszystko już niestety po zakupie działki ....
dlatego mając na uwadze swój błąd/zbagatelizowanie sprawy tak bardzo zwracam uwagę zawsze na to, żeby człowiek zanim zakupi działkę porozmawiał z sąsiadami ..... i jeśli w 100% bedzie zdecydowany na zakup - żeby zrobił badanie gruntu jeszcze zanim zakupi ...


A możesz przytoczyć z badań sąsiadów jakie warstwy zalegają i o jakiej plastyczności,oraz poziom wód gruntowych.  
bo glina występuje w rożnych  stanach w gruncie np: 
Konsystencja gliny zwarta
-zwarta/półzwarta
Konsystencja gliny plastyczna 
-twardoplastyczna/plastyczna/miękkoplastyczna
Konsystencja gliny płynna 
-płynna
Z tego co piszesz to pierwsza to torf ok.2 m potem glina na ,której postawiłaś domek .
Czy sąsiedzi też mają /mieli takie osiadanie budynków i czy to trwa ,jakie zastosowali fundamenty .
Link do komentarza
Cytat

A możesz przytoczyć z badań sąsiadów jakie warstwy zalegają i o jakiej plastyczności,oraz poziom wód gruntowych.  
bo glina występuje w rożnych  stanach w gruncie np: 
Konsystencja gliny zwarta
-zwarta/półzwarta
Konsystencja gliny plastyczna 
-twardoplastyczna/plastyczna/miękkoplastyczna
Konsystencja gliny płynna 
-płynna



niestety ..... od czasu kiedy kiedy miałam te papiery w rękach , a potem architekt - minęło 3 lata , nie mam kserówek a trochę głupio mi iść do sąsiada i gonić Go na strych po papiery które wrzucił tam lata temu a teraz są pewnie przywalone pudłami .... icon_rolleyes.gif

Cytat

Z tego co piszesz to pierwsza to torf ok.2 m potem glina na ,której postawiłaś domek .
Czy sąsiedzi też mają /mieli takie osiadanie budynków i czy to trwa ,jakie zastosowali fundamenty .



górna warstwa to humus i ziemia - i jest jej w zależności od spadku działki od 70cm do ponad metra
potem jest torf nasączony wodą w warstwie ok. 70cm
a potem ta glina .....

sąsiad po jednej stronie ma dom postawiony na płycie .... a to dlatego, że chciał piwnicę .... wywalił w ziemi ogromną dziurę, wybrał torf który u Niego leżał płycej niż u mnie , wymurował tą piwnicę , ale non stop napływała woda - ostatecznie zasypał ją piaskiem i na tym zrobił zbrojoną płytę .... nie ma objawów osiadania budynku ....

sąsiad z drugiej strony - ma torf głębiej niż u mnie , nie wybierał tego torfu tylko postawił dom na płytkich a szerszych fundamentach .... nie wiem czy mu osiada i pęka .... nie pytałam .... ale chyba zapytam jak spotkam ... icon_rolleyes.gif

Link do komentarza
Cytat

niestety ..... od czasu kiedy kiedy miałam te papiery w rękach , a potem architekt - minęło 3 lata , nie mam kserówek a trochę głupio mi iść do sąsiada i gonić Go na strych po papiery które wrzucił tam lata temu a teraz są pewnie przywalone pudłami .... Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_rolleyes.gif">



górna warstwa to humus i ziemia - i jest jej w zależności od spadku działki od 70cm do ponad metra
potem jest torf nasączony wodą w warstwie ok. 70cm
a potem ta glina .....

sąsiad po jednej stronie ma dom postawiony na płycie .... a to dlatego, że chciał piwnicę .... wywalił w ziemi ogromną dziurę, wybrał torf który u Niego leżał płycej niż u mnie , wymurował tą piwnicę , ale non stop napływała woda - ostatecznie zasypał ją piaskiem i na tym zrobił zbrojoną płytę .... nie ma objawów osiadania budynku ....

sąsiad z drugiej strony - ma torf głębiej niż u mnie , nie wybierał tego torfu tylko postawił dom na płytkich a szerszych fundamentach .... nie wiem czy mu osiada i pęka .... nie pytałam .... ale chyba zapytam jak spotkam ... Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_rolleyes.gif">


Powiedz mi jeszcze czy w środku budynku został wybrany humus i torf  do gliny i zastąpiono go  piaskiem aż  pod posadzkę. 
Link do komentarza
Cytat

Powiedz mi jeszcze czy w środku budynku został wybrany humus i torf  do gliny i zastąpiono go  piaskiem aż  pod posadzkę. 



pod wnętrzem budynku został wybrany humus .... głębiej nie wybieraliśmy .... na to przyszedł piasek który został ubity na tyle dokładnie na ile pozwalał czas ... kilka tygodni ... skoczkiem i wodą....
Link do komentarza
Cytat

pod wnętrzem budynku został wybrany humus .... głębiej nie wybieraliśmy .... na to przyszedł piasek który został ubity na tyle dokładnie na ile pozwalał czas ... kilka tygodni ... skoczkiem i wodą....


Masz rację że pod taki grunt najlepsza jest płyta .

W takim razie ściany się rysują z powodu nierównomiernego osiadania budynku , jak się robi  fundamenty to trzeba dokładnie zliczać obciążenia dla poszczególnych ścian i zastosować fundamenty różnej szerokości czyli adekwatne do obciążenia żeby osiadały tak samo w całym budynku .U Ciebie ławy opierają się na wypełnieniu z chudziaka ,którego szerokość  została zrobiona  z przypadku  albo  wszędzie taka sama ,zastosowanie ław rożnej szerokości na takim chudziaku nie ma już sensu bo i tak ściana przenosi całe obciążenie na tego chudziaka .

Popękane posadzki poodrywane od ścian na parterze w łazience to wynik szybszego (bardziej gwałtownego ) osiadania posadzki parteru ,spowodowane to jest zbyt słabym zagęszczeniem piasku pod posadzką albo warstwa torfu która nie została wybrana a na której opiera się posadzka ugięła się do tego jeszcze napływająca woda zagęściła bardziej piasek pod posadką .
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Jak tak sobie czytam to stwierdzam, że najlepiej przez pięć lat nic nie robić, tylko ściany pomalować i czekać, az posypie się, co ma się posypać, rozejdzie co ma rozejść, popęka - co ma popękać... Da się jakoś tego uniknąć? My planujemy zostawić dom na zimę i wiosną wykańczać... Na co zwrócić uwagę?
Link do komentarza
Cytat

Jak tak sobie czytam to stwierdzam, że najlepiej przez pięć lat nic nie robić, tylko ściany pomalować i czekać, az posypie się, co ma się posypać, rozejdzie co ma rozejść, popęka - co ma popękać... Da się jakoś tego uniknąć? My planujemy zostawić dom na zimę i wiosną wykańczać... Na co zwrócić uwagę?


Konsultować najpierw każdą zleconą pracę na tym forum potem  pilnować wykonawcy w trakcie realizacji .


Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...