Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
woy

JEDNOWARSTWOWA czy DWUWARSTWOWA

Recommended Posts

Z czego sciany to juz stary temat jak świat ale jednak...
Planuje budowę i projekt proponuje ściany dwuwarstwowe, beton komórkowy 24 cm + styropian 12 cm. lub ceramika poryzowana o podobnych wymiarach czy też porotherm 44cm -jedna warstwa??? Co według was jest lepsze, nie chodzi o TAŃSZE!!! Biorąc pod uwagę ilość robót i współczynnik U (jesli ten wsółczynnik jest wyższy to jest lepszy, czy jak:-)) Jak wynika z róznych opracowań to ściana jednowarstwowa Porotherm 44P+W jest chyba najlepsza. Chciałbym poznać Wasze zdania na ten temat.
Aha jeszcze jedno.
POSZUKUJĘ LUDZI KTÓRZY BUDUJĄ lub BUDOWALI DOM Z Muratora "Murator M02 - Konkursowy" Chciałbym się o nim dowiedzić jak najwięcej.

ŻYCZENIA SPOKOJNYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT W SWOICH NOWYCH DOMACH LUB JUŻ WKRÓTCE NOWYCH...

WOY icon_biggrin.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć który z wymienionych wariantów jest lepszy, a który gorszy. Wszystko zależy od tego, jakie własności uznamy za najważniejsze. Ciepłochronność ściany dwuwarstwowej jest z pewnością lepsza o ok. 0,05 W/m2 K i łatwiej też uniknąć mostków cieplnych na elementach konstrukcyjnych wieńca i nadproży. Z kolei nałożony na ociepleniu tynk, jest mniej odporny na uszkodzenia w porównaniu z tynkiem na pustakach ceramicznych. Przy wyborze trzeba też brać pod uwagę wymaganą dla określonej technologii szerokość fundamentów, sposób wykończenia ścian od wewnątrz, akumulację ciepła i możliwość rozłożenia budowy scian na etapy. Gwoli przypomnienia współczynnik przenikalności cieplnej U powiniem być jak najmnieszy - wg normy poniżej 0,3 W/m2 K dla scian warstwowych i poniżej 0,5 W/m2 K dla scian jednorodnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moim zdaniem ściana warstwowa - warstwa nośna powinna być jak najcieńsza (spełniająca wymagania wytrzymałościowe), a warstwa ocieplająca jak najgrubsza - min. 20 cm.
Co do wytrzymałości tynku na takiej ścianie, to rozmawiamy tu o domkach, w które w zasadzie nikt nie będzie wjeżdżał czołgiem icon_wink.gif.
Poza tym jeśli mówimy o współxzynniku U, to radzę zapomnieć o naszych normach i dążyć do U poniżej 0,1.
Na stronie www.styropian-sps.com.pl znalazłem kalkulator do określenia wartości współczynnka U w zależności od rodzaju i grubości warstwy nośnej i styropianu - polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...