Skocz do zawartości

Zmiana warunków zabudowy


Recommended Posts

Witam.

Kupiłem działkę dla której są wydane warunki zabudowy. Są to warunki zabudowy wydane dla 6 działek jednocześnie. Chciałbym dokonać przeniesienia obecnych WZ z poprzedniego właściciela na mnie i jednocześnie dokonać zmiany zapisów w WZ. Chodzi przede wszystkim o: kalenica główna równoległa do drogi oraz maksymalna szerokość elewacji frontowej 12,5 m. Chciałbym się dowiedzieć jaka jest kolejność. Czy najpierw muszą być wydane WZ na moją osobę a potem należy złożyć wniosek o ich zmianę, czy mogę tego dokonać za jednym razem. Chciałbym się dowiedzieć również jakie dodatkowe dokumenty są potrzebne aby w/w czynności dokonać.

Dziękuję i pozdrawiam.

Jakub Kowalski
Link do komentarza
Cytat

Zmiana decyzji ostatecznej o ustaleniu warunków zabudowy w trybie art. 155 KPA wymaga wyrażenia zgody przez strony postępowania, którymi są: inwestor wnioskujący o wydanie decyzji, właściciel (użytkownik wieczysty) terenu objętego decyzją oraz właściciele (użytkownicy wieczyści) nieruchomości sąsiednich.


Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 11.12.2003 r., IV SA 1855/02.

Czyli wynika z tego, że najpierw przepisanie, później wniosek o zmianę i oczekiwanie, że żaden z sąsiadów się na Ciebie nie wypnie.
Link do komentarza
Cytat

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 11.12.2003 r., IV SA 1855/02.

Czyli wynika z tego, że najpierw przepisanie, później wniosek o zmianę i oczekiwanie, że żaden z sąsiadów się na Ciebie nie wypnie.



Wielkie dzięki za informację.
Nie orientujesz się przypadkiem czy do przeniesienia obecnych WZ z poprzedniego właściciela na mnie potrzebna jest jego pisemna zgoda czy wystarczy akt notarialny?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

zgoda wyrażona na piśmie (nie w akcie notarialnym), zorientuj się na stronie internetowej gminy, czy nie udostępnili jakichś formularzy



Nie chodziło mi o zgodę poprzedniego własciciela w formie aktu notarialnego tylko o akt notarialny kupna działki z którego wynika, że to ja jestem obecnym właścicielem.
Link do komentarza
1. WZ może otrzymać każdy i wcale nie musi być właścicielem danej działki.
2. Na tej samej zasadzie WZ można przepisać na każdego – bez względu na to czy jest właścicielem działki, czy nie jest.
3. „Przeniesienie” jest możliwe tylko wtedy, kiedy nowy posiadacz WZ zaakceptuje WSZYSTKIE warunki WZ.
4. Przykładowy wzór wniosku:

Cytat

……………………, dnia ..............


Nazwisko, imię ............................
Adres .....................................
Telefon ...................................




URZĄD MIASTA (GMINY)
W ……………
REFERAT PLANOWANIA PRZESTRZENNEGO, STRATEGII I ROZWOJU
ul. …………………..
…………………………………..



WNIOSEK
o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy

................................................................................
........................................................
................................................................................
........................................................
(nazwa organu administracji)

Inwestor:
................................................................................
.................................................................................
.................................................................................
.................................................................................
.................................................................................
.................................................................................
...........................................................
(imię i nazwisko lub nazwa instytucji oraz adres)

na podstawie art. 63 ust.5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z 2003 r.), zwracam się o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy wydanej przez ................................................................................
........................................................
(wymienić organ, który ją wydał)
nr decyzji o warunkach zabudowy ................................................................. wydana dnia ...............................na rzecz..........................................................
(podać imię i nazwisko lub nazwę inwestora, na rzecz którego została wydana decyzja o warunkach zabudowy)

1. Przedkładam następujące załączniki:
¦ kopia decyzji o warunkach zabudowy

...............................................................
(podpis wnioskodawcy)
A. Oświadczenie strony na rzecz której decyzja została wydana:

Ja ................................................................................
....................................
(imię i nazwisko lub nazwa inwestora)

oświadczam, że wyrażam zgodę na przeniesienie decyzjo o warunkach zabudowy
................................................................................
........................................
(podać nr decyzji o warunkach zabudowy i organ, który ją wydał)

na rzecz ................................................................................
..........................
(imię i nazwisko lub nazwa wstępującego z wnioskiem)

......................................................
(podpis)






B. Oświadczenie podmiotu wstępującego w miejsce inwestora:

Ja ................................................................................
.....................................................
(imię i nazwisko lub nazwa instytucji)

oświadczam, że przejmuję wszystkie warunki zawarte w decyzji o warunkach zabudowy ................................................................................
........................................................
................................................................................
........................................................
(podać nr decyzji o warunkach zabudowy i organ, który ją wydał)

wydanej na rzecz ................................................................................
............................
(podać inwestora na rzecz, którego została wydana decyzja o warunkach zabudowy)


.........................................
(podpis)

Link do komentarza
Cytat

To, to ja wiem icon_biggrin.gif – raczej chodziło mi o pokazanie właściwej drogi (bo miesza jak koń pod górę – zwłaszcza z tym „aktem własności” i notariuszem)




Moze troszke namieszałem ale gdybym wiedział jak to sie robi nie pytałbym na forum.
Wielkie dzięki za wszystkie informacje. Teraz bedzie juz duzo łatwiej.
Czyli podsumowując:
1.Przenosze WZ na siebie i akceptuje takie jak sa w starych WZ
2. Wystepuje o nowe WZ (tylko czy nie beda mi robic problemu skoro zaakceptowalem te poprzednie?)

Pozdrawiam
Link do komentarza
Wystąpić o WZ możesz już teraz – nawet nie będąc właścicielem ani działki, ani „starego” WZ.
Tu raczej chodzi o teoretyczną możliwość zmiany tego „starego” WZ, bo być może „procedury” będą „szybsze”.

Ale tak na moje oko, zmiany jakie chcesz uzyskać (zmiana usytuowania kalenicy i zmiana maksymalnej szerokości elewacji) mogą być nie do przeskoczenia, bo np. wynikają z zabudowy sąsiednich działek – dlatego wcześniej popytaj w gminie skąd takie zapisy i jaka jest możliwość ich zmiany.
Link do komentarza
sprawa prosta jak budowa cepa
albo akceptujesz WZ, które jest wydawane NA NIERUCHOMOŚĆ
albo występujesz o SWOJE WZ, jak bajbaga zauważył, nie trzeba być właścicielem, aby uzyskać WZ
a, że wydali na kilka działek - może utrudnić zmianę akurat na jedną, choć niekoniecznie

do wniosku załączasz szkic, bądź kawałek swojego projektu i czekasz na decyzję;
przepisywanie i występowanie o zmianę tylko wydłuża czas postępowania, nic więcej
Link do komentarza
Cytat

do wniosku załączasz szkic, bądź kawałek swojego projektu i czekasz na decyzję;
przepisywanie i występowanie o zmianę tylko wydłuża czas postępowania, nic więcej



do wniosku trzeba jeszcze dołączyć zgodę właścicieli sąsiadujących działek na nowe WZ
my chcieliśmy zmienić WZ jeszcze przed zakupem działki
załatwiała nam to sprzedająca, niestety jeden z sąsiadów chciał widzieć najpierw projekt domu
dopiero na podstawie tego projektu by zdecydował, czy nam to podpisać
przepisanie WZ kosztuje 56 zł, czeka się miesiąc
Link do komentarza
Napiszcie jeszcze tylko jak możecie jakie są szanse na zmiane WZ jeżeli na żadnej z tych działek nie stoi jeszcze żaden dom ani nie ma rozpoczętej budowy. Domy stoją lub budują się jednak po drugiej stronie drogi. Czy muszę mieć zgodę wszystkich właścicieli tych 6 działek czy tylko działek sąsiadujacych z moją?
Link do komentarza
wszystkich działek, no i jeszcze zgodę księdza proboszcza i autograf od najlepszego w najbliższym mieście aktora,
aha i pierwszych pięciu kierowców przejeżdżających droga przy działce w dniu równonocy, czyli czekasz do 23 września i łapiesz

jakie szanse?
sam policz jakie są,skoro już wcześniej jakieś wydali, ale czy Ci dadzą takie jakie chcesz to już 50/50
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...