Skocz do zawartości

Różne wymiary elementów konstrukcyjnych


Recommended Posts

Witam,

Podczas układania dachu okazało się że wykaz elementów był błędny. Podano zbyt małą liczbę murłat. Nie wnikając w szczegóły ekipa położyła na wszystkich stronach (oprócz jednej) zgodnie z projektem murłaty o wymiarach 12x12. Na brakującą stronę zdobyliśmy murłaty 14x14 i takie położyli.

Moje pytanie czy tak może być ? Czy różnica tych wymiarów wylezie mi gdzieś później ??

I pytanie ogólne czy wymiary elementów konstrukcyjnych muszą być idelane ? Czy jak mam w projekcie krokwie 7,5 x17,5, a wymiary elementów potrafią mieć odchyłki do 0,5 np.. 7,5 x 18 to bardzo poważne zagrożenie dla konstrukcji więźby ??

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

pytaj Barbossy. On ostatnio się przechwalał że wie więcej niż cieśle, więc na bank Ci pomoże.


Barbossą sobie gęby nie wycieraj....



a co ma być niebezpiecznego w zastosowaniu większej murłaty?
ważne, żeby nie było sztukowania różnych wymiarów na jednej długości

a krokwie? zwiększenie wymiaru w górę z pewnością nie będzie zagrożeniem, w dół - zależy od obliczeń, które są w projekcie, jeżeli warunki wytrzymałościowe są z dużym zapasem, różnica pół centa nie gra wielkiej roli, z czego wysokość elementu jest ważniejsza od jego szerokości
różnice 0,5cm nawet na sąsiednich krokwiach również nie powinny być problemem w układaniu pozostałych elementów dachu
Link do komentarza
Cytat

Barbossą sobie gęby nie wycieraj....



a co ma być niebezpiecznego w zastosowaniu większej murłaty?
ważne, żeby nie było sztukowania różnych wymiarów na jednej długości

a krokwie? zwiększenie wymiaru w górę z pewnością nie będzie zagrożeniem, w dół - zależy od obliczeń, które są w projekcie, jeżeli warunki wytrzymałościowe są z dużym zapasem, różnica pół centa nie gra wielkiej roli, z czego wysokość elementu jest ważniejsza od jego szerokości
różnice 0,5cm nawet na sąsiednich krokwiach również nie powinny być problemem w układaniu pozostałych elementów dachu



murłata jest niestety sztukowana na jednej długości, zaczyna się 12x12 a kończy 14x14. Na zdjęciu węższa jest ta bardziej zielona a 14 to ta jasna.

Cały problem pojawił się bo mieliśmy własne drewno, niestety coś było pomieszane w zestawieniu do projektu i zabrakło mi dwunastek (14 były na inny budynek).


krokwie niektóre są wyższe niż w projekcie (odchylenia w drugą stronę jeszcze nie znalazłem), z szerokości to różnie - w projekcie jest 7,5 a znalazłem od 7 do 8.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Stforek (Łukasz), jeśli jest możliwość to proszę o więcej zdjęć w trakcie budowy i projekcik (rzut więźby). Na moje przeczucie zapowiada się ciekawa konstrukcja w nieodpowiednich rękach icon_smile.gif

Będę zaglądał icon_smile.gif



Postaram się wkleić więcej materiału. Proszę napisać jakie ma Pan podstawy do takie właśnie twierdzenia. Proszę podać jakieś widoczne błędy(lub te które pan podejrzewa że się mogą pojawić) tak abym mógł je skonsultować z kierownikiem budowy i kierownikiem ekipy.

Chyba że jest to straszenie dla samego straszenia. Niestety nie jestem ekspertem i Pana post oprócz wprowadzenia u mnie niepokoju nic mi nie daje.
Link do komentarza


Cytat

a i jeszcze jedno
ten ustrój w "tyle" fotki
co to ma być?
jeżeli to deska kalenicowa to coś im nisko wyszła, jeżeli płatew - to za wysoko, krokwie się nie schodzą
no i docelowo na czym to ma się opierać, bo rozumiem, że te podpory systemowe to czasowe rozwiązanie



To jest daszek nad wejściem, docelowo opierać się będzie na drewnianych słupach (nie pamiętam rozmiaru), pod które jest przygotowany fundament ze zbrojeniem

Cytat

patrząc na fotę
poziom "murłaty" jest, więc nie ma tu żadnego problemu
brak konsekwencji z podwaliną - jakiś szczególny powód?
słupki sztukowane (?), te oparte bezpośrednio na stropie - jaki strop?
gdzie (w jakiej odległości) jest podparcie tej zielonej "murłaty" od tego sztukowanego słupka?



Kurcze trudne pytania bo nie mam możliwości być na budowie (niestety praca):

brak konsekwencji z podwaliną - jeśli podwalina to to coś pod słupkami to muszę zapytać, ale może to wynikać: 1. z tego że tam gdzie się kończy będzie ściana, 2. zabrakło elementów - mamy trochę problem z materiałem bo w wykazie były błędne ilości drewna konstrukcyjnego

słupki sztukowane - tu znów muszę potwierdzić, ale powodem może być że ktoś skopał przy docinaniu elementów, czy jest to duży błąd ?

strop - terviva

następne podparcie murłaty muszę sprawdzić ale mam wrażenie że to się opiera na ściance kolankowej jakieś 150 cm dalej (tam jest takie wcięcie w budynku)

Może dodatkowe zdjęcia coś niecoś wyjaśnią:

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
jedno jest pewne, nie opieraj słupków bezpośrednio na stropie, do tego teriva się nie nadaje, chyba, że pod spodem jest dodatkowa belka żelbetowa, w co wątpię
proste - są sztukowane, bo miała być pod nimi podwalina, może ciągłość nie musi być zapewniona, ale rozłożenie obciążenia od słupka powinno być przeniesione na min 2 sąsiednie belki stropu
Link do komentarza
Cytat

jedno jest pewne, nie opieraj słupków bezpośrednio na stropie, do tego teriva się nie nadaje, chyba, że pod spodem jest dodatkowa belka żelbetowa, w co wątpię
proste - są sztukowane, bo miała być pod nimi podwalina, może ciągłość nie musi być zapewniona, ale rozłożenie obciążenia od słupka powinno być przeniesione na min 2 sąsiednie belki stropu



Czy jest dodatkowa belka - nie wiem szczerze mówiąc, ale sprawdzę. Wydaje się że słupki są w miejscach zgodnie z projektem.


Czy dobrze rozumiem że brak tej podwaliny pod kilkoma słupkami powoduje że dach opiera się punktowo na stropie, a podwalina ma za zadanie rozłożyć to obciążenie na kilka belek stropowych ?

Czy możliwe jest że jest to rozwiązanie tymczasowe i podwalina może się tam jeszcze pojawić (chociaż w tych miejscach o ile pamiętam były wystające pręty/śruby więc chyba byłoby ciężko teraz coś tam poprawić.

W każdym razie dziękuję za podjęcie tematu. Nie wiem czy słusznie ale z Pana wypowiedzi oceniam że trzeba pilnować (kierownik będzie w piątek) ale nie ma jeszcze tragedii (dodam że ogólnie z ekipy jesteśmy zadowoleni i do tej pory nie było większych zastrzeżeń - co najwyżej kilka drobnych wpadek czy przeoczeń).
Link do komentarza
Cytat

strasząc wprost - słupek może wbić się w strop, jeżeli stoi na garze, nie belce;
dobrze rozumiesz, podwalina m.in. do tego służy



Na linii gdzie są te słupki strop jest wzmocniony (jakaś wylana belka, podciąg czy coś takiego). W projekcie w ogole nie było tam podwaliny (same słupki). To że została położona to pomysł ekipy celem wzmocnienia.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

jeżeli faktycznie tak jest to podwalina niekonieczna, choć sztuka..... (?)
a co oni chcieli wzmocnić?



Ja podejrzewam że się rozpędzili i mimo że nie ma w projekcie to położyli, a potem powiedzieli że niby chcieli coś wzmocnić. Ale to moja teoria.

Jeszcze z nimi pogadam na ten temat.

Jeszcze raz dzięki na zwrócenie uwagi na te tematy, sam napewno bym się tym nie zainteresował.

Jeśli można to kontynuując wątek chciałem jeszcze dopytać:

Zaplanowaliśmy sobie zmianę łazienki przez co inaczej wypadają nam słupki od lukarny (a dokładnie dwa zamienią się w jeden na środku). W miejscu gdzie są te słupki jest żebro (chyba tak się to nazywa) - dodatkowe zbrojenie zalane betonem w prostopadle do belek stropowych.

Mam obawę czy obciążenie nie będzie za duże w jednym punkcie. (kalenica lukarny - nie wiem czy można to tak nazwać, opierać się będzie wtedy w tym jednym miejscu). Niby na dwóch słupkach obiciążenie nie będzie dużo mniejsze.

Na rysunku to miejsce zaznaczone niebieskim kwadratem.


Pozdrawiam

DSC01446.jpg

Link do komentarza
CYTAT(DACHOŁAZ @ 5.08.2010, 06:09 ) *
Stforek (Łukasz), jeśli jest możliwość to proszę o więcej zdjęć w trakcie budowy i projekcik (rzut więźby). Na moje przeczucie zapowiada się ciekawa konstrukcja w nieodpowiednich rękach icon_smile.gif

Będę zaglądał icon_smile.gif


Postaram się wkleić więcej materiału. Proszę napisać jakie ma Pan podstawy do takie właśnie twierdzenia. Proszę podać jakieś widoczne błędy(lub te które pan podejrzewa że się mogą pojawić) tak abym mógł je skonsultować z kierownikiem budowy i kierownikiem ekipy.

Chyba że jest to straszenie dla samego straszenia. Niestety nie jestem ekspertem i Pana post oprócz wprowadzenia u mnie niepokoju nic mi nie daje.



Nie jest to straszenie. Wklejaj zdjęcia z etapów więźby. Mam tylko przeczucia i nikogo nie oskarżam . Jeśli na podstawie informacji jakie podasz będę miał coś sensownego do napisania to na pewno to napisze icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...