Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

droga - wykup przez gminę


dudask

Recommended Posts

Witam forumowiczów

W gminie uzyskałem informację że MPZP uwzględnia poszerzenie drogi graniczącej z moją działką o 5m czyli w całości droga miałaby mieć 10 m szerokości. Prawdopodobnie te 5 m zostało przekazane gminie przez sąsiada który sprzedawał kilka działek.
Urzędnicy w gminie uświadomili mnie że faktycznie ta droga ma mieć 10 metrów , ale gmina nie ma pieniędzy na wykup gruntu ode mnie.
Czy w takiej sytuacji muszę się zgodzić na odstąpienie tych 5 metrów? Czy mogę zakwestionować sensowność tworzenia tak szerokiej drogi bocznej (jest to droga łącząca 2 drogi główne na osiedlu i z niej nie ma dojazdu do żadnej posesji) skoro droga główna ma zaledwie 8m w MPZP?
Dodam tylko że zamierzałem stawiać płot w tym roku i chciałem to zrobić opierając się na granicach działki które obecnie obowiązują. Gdybym nie udał się do gminy z czystej ciekawości to o niczym bym nie wiedział.
Niby tylko 5m ale byłby to pas długości 55 metrów co daje 275m2. Czy zamiast rekompensaty pieniężnej mogę otrzymać teren z drugiej strony mojej działki gdzie też wcześniej miała przebiegać droga ale z niej zrezygnowano?

I jeszcze jedno: jak byłem w gminie złożyłem wniosek o wydzielenie z mojej działki gruntu na cele drogi publicznej (gmina na swój koszt ma przez geodetę wytyczyć nowe słupki graniczne). Zrobiłem to trochę w pośpiechu więc nie wiem jakie są tego konsekwencje?

Dzięki za wszystkie odpowiedzi


Link to postu
na nic nie musisz się godzić. Jak nie mają kasy, to drogi nie poszerzą. Tyle tylko że ta część działki, będzie to martwa przestrzeń, bo ani w jedną ani w drugą. Ani Ty tam nic nie postawisz, ani oni nic nie zrobią póki nie wykupią za godziwą cenę.
  • Lubię to 1
Link to postu
Cytat

na nic nie musisz się godzić. Jak nie mają kasy, to drogi nie poszerzą. Tyle tylko że ta część działki, będzie to martwa przestrzeń, bo ani w jedną ani w drugą. Ani Ty tam nic nie postawisz, ani oni nic nie zrobią póki nie wykupią za godziwą cenę.
ale czy w takiej sytuacji mogę postawić płot na obecnej granicy ? czy muszę mieć na niego jakąś zgodę? i jeżeli jest w planie taka droga to można w jakiś oficjalny sposób wnioskować o jej zwężenie żeby to nie była jednak "martwa strefa" ?
Link to postu
jako ze borykam się z dokładnie tym samym problemem, to z tego co się dowiadywałem w tej strefie nie możesz postawić ogrodzenia. W grę wchodzi jedynie obsadzenie roślinnością. Jednak nie jestem tego na 100% pewny, bo urzędnicy sami nie wiedzą i jeden mi mówi tak, a drugi inaczej (zabić to mało).
Link to postu
Cytat

I jeszcze jedno: jak byłem w gminie złożyłem wniosek o wydzielenie z mojej działki gruntu na cele drogi publicznej (gmina na swój koszt ma przez geodetę wytyczyć nowe słupki graniczne). Zrobiłem to trochę w pośpiechu więc nie wiem jakie są tego konsekwencje?Czy ktoś w gminie Ci powiedział, że to jest na ich koszt???
Jeżeli na Twój wniosek to wchodzi w grę art. 98 ust 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami??? Jeżeli tak to z art. 97 ust 1 wynika, że takiego podziału dokonuje się na wniosek i koszt osoby, która o to wnosi. Mogą Ci potrącić te koszty z kwoty ustalonego odszkodowania...

Jeżeli mam Ci coś doradzić - wycofaj ten wniosek- urządź sobie ogrodzenie, posadź krzaczki, kwiatki i rabatki. Będzie gmina chciała zrobić drogę? Niech podział zrobi to swój koszt - a do tego będzie musiała Ci zapłacić nie tylko za grunt, ale również za naniesienia i nasadzenia icon_smile.gif
Link to postu
U nas chcą odkupić około 3ch arów wzdłuż drogi.
Podzielili już na swój koszt naszą działkę, chociaż nie zgadzałam się na podział.
I teraz jesteśmy właścicielami dwóch działek... I nawet nikt nie proponuje wykupu.
Idiotyzm.
Link to postu
Dzięki za odpowiedzi

Jutro jadę do gminy i wycofuję wniosek o podział , po co mi 2 działki skoro gmina i tak nie wykupi gruntu, złożę zgłoszenie dotyczące budowy płotu i zobaczymy co dalej.
Czy mogę wnioskować jako obywatel i bezpośrednio zainteresowany o naniesienie zmian w MPZP skoro nie widzę sensowności istnienia tej drogi (na dzień dzisiejszy jest to łąka szerokości 5 metrów którą nikt nie jeździ, nie prowadzi bezpośredni do żadnej posesji, graniczy z dwoma działkami po jednej stronie i z moją po drugiej stronie) ?
Link to postu
Złożyć wniosek możesz... pytanie tylko czy zmienią plan. Nie znam dokładnie stosunków miejscowych panujących w Twojej gminie... może ta planowana droga ma jakieś przeznaczenie? Może np. dla celów p-poż.?
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...