Skocz do zawartości

Izolacja starych fundamentów


Recommended Posts

Witam wszystkich.
Przyszło mi mieszkać w domu, który ma ok 40 lat icon_confused.gif . Co chwilę muszę mierzyć się z jakimś problemem natury remontowej. Tym razem jest to izolacja pionowa fundamentów. Od 2 lat zaczęła wilgoć piąć się w górę - łuszcząca farba, odpadający tynk. Widać, że jest to działanie wody. Ponadto widać, że na fundamentach w piwnicy pojawia się zawilgocenie w okresach opadów deszczu.
Dom stoi na gruncie gliniastym. Była tam podobno kiedyś wykonywana izolacja, ale jak sądzę był to tylko lepik. W związku z tym mam kilka pytań:
1. Czy zlecić to firmie, czy też poradzę sobie sam z tymi pracami?
2. Jakie materiały najlepiej wykorzystać? (masy, papy, folie)
3. Czy odkopywać od razu cały dom, czy też ścianami?
4. Jak oczyścić i osuszyć stary fundament? Czy musi być całkowicie wyschnięty?
Ponadto chcę wykonać drenaż wokół budynku. Na jakiej głębokości i w jakiej odległości od domu go położyć?
Jeżeli macie jakieś schematy, albo opisy to proszę o wklejenie.
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich.
Przyszło mi mieszkać w domu, który ma ok 40 lat Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_confused.gif"> . Co chwilę muszę mierzyć się z jakimś problemem natury remontowej. Tym razem jest to izolacja pionowa fundamentów. Od 2 lat zaczęła wilgoć piąć się w górę - łuszcząca farba, odpadający tynk. Widać, że jest to działanie wody. Ponadto widać, że na fundamentach w piwnicy pojawia się zawilgocenie w okresach opadów deszczu.
Dom stoi na gruncie gliniastym. Była tam podobno kiedyś wykonywana izolacja, ale jak sądzę był to tylko lepik. W związku z tym mam kilka pytań:
1. Czy zlecić to firmie, czy też poradzę sobie sam z tymi pracami?
2. Jakie materiały najlepiej wykorzystać? (masy, papy, folie)
3. Czy odkopywać od razu cały dom, czy też ścianami?
4. Jak oczyścić i osuszyć stary fundament? Czy musi być całkowicie wyschnięty?
Ponadto chcę wykonać drenaż wokół budynku. Na jakiej głębokości i w jakiej odległości od domu go położyć?
Jeżeli macie jakieś schematy, albo opisy to proszę o wklejenie.



A co z izolacją poziomą znajdującą się w ścianie jest gdzieś ?
Link do komentarza
Cytat

Tak, jest izolacja pozioma. Widać ją na łączeniu fundamentu i ściany.



Odkopujesz ścianę  zaklejasz ewentualne nierówności ubytki na ścianie zakładasz  folię kubełkową równo z fundamentem folia  musi wystawać powyżej gruntu  ,  drenaż montujesz  z b.delikatnym spadkiem w koło budynku , poniżej izolacji poziomej cała średnicą rury , obsypujesz  żwirem dookoła rurę drenacyjną z 15-20 cm na wierzchu na żwir 10 cm piasku i można zasypać ziemią .Osuszać ściany nie ma sensu od zewnątrz zrobi to folia kubełkowa , wystarczy intensywne wietrzenie od środka .       
Link do komentarza
Osuszenie i izolacja fundamentów nie jest z pewnością zakresem robót możliwych do przeprowadzenia samodzielnie. Pomijając konieczność dysponowania specjalistycznym sprzętem i materiałami, potrzebne jest również doświadczenie niezbędne do oceny przyczyn zawilgocenia jak i doboru optymalnej technologii a także zapewnienia bezpieczeństwa dla ludzi i samego budynku. Z poziomu zadawanych pytań wynika, że ma Pan raczej mgliste pojęcie o tego typu pracach i zdecydowanie lepiej będzie powierzyć remont fachowcom.
Link do komentarza
A czy ktoś mi może podać orientacyjny koszt takich prac?? Dzisiaj jeden z budowlańców powiedział mi o kwocie 350-400 zł za mb fundamentu. Inny z kolei wycenił mi metr w granicach 140 zł. Zakres i środki mniej więcej to samo.
Natomiast jeden i drugi powiedzieli, że oni mogą mi to odkopać, wyczyścić, a ja sobie sam najpierw pociągnę lepikiem, a później masą uszczelniającą. Resztę wykonają oni.
Link do komentarza
Cytat

A czy ktoś mi może podać orientacyjny koszt takich prac?? Dzisiaj jeden z budowlańców powiedział mi o kwocie 350-400 zł za mb fundamentu. Inny z kolei wycenił mi metr w granicach 140 zł. Zakres i środki mniej więcej to samo.
Natomiast jeden i drugi powiedzieli, że oni mogą mi to odkopać, wyczyścić, a ja sobie sam najpierw pociągnę lepikiem, a później masą uszczelniającą. Resztę wykonają oni.



Wszystko zależy jak głęboko muszą kopać .


Możesz  poszukać mniej inteligentnych osiłków do kopania a resztę zrobić sam ,jeżeli to Ciebie przerasta to musisz nająć kumatych .

Link do komentarza
Fundament jest na 1,2 m. Mam gościa z małą koparką, który bierze 60 zetów za godzinę kopania więc wykop zrobiłby mi on, ewentualnie uczniowie ze szkoły budowlanej. Co do pracy to jestem człowiekiem typu "zrób to sam" więc mogę robić sam. Zastanawiam się tylko jakich materiałów użyć, żeby było dobrze.

Cytat

Osuszenie i izolacja fundamentów nie jest z pewnością zakresem robót możliwych do przeprowadzenia samodzielnie. Pomijając konieczność dysponowania specjalistycznym sprzętem i materiałami, potrzebne jest również doświadczenie niezbędne do oceny przyczyn zawilgocenia jak i doboru optymalnej technologii a także zapewnienia bezpieczeństwa dla ludzi i samego budynku. Z poziomu zadawanych pytań wynika, że ma Pan raczej mgliste pojęcie o tego typu pracach i zdecydowanie lepiej będzie powierzyć remont fachowcom.



W żadnej mierze nie zamierzam podważać Pana fachowości, doświadczenia i zorientowania w temacie. Mogę natomiast powiedzieć, że rozmawiałem już z kilkoma wykonawcami i wszyscy mówią, że mogę większość prac wykonać sam, bo "nie jest sztuką przemalować fundament lepikiem, a później nałożyć na to masę". Ten tekst słyszę od nich wszystkich. Dlatego słysząc Pana opinię jak i opinie wykonawców dalej jestem w kropce - zlecić, czy robić (przynajmniej część) samemu?
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Osuszenie i izolacja fundamentów nie jest z pewnością zakresem robót możliwych do przeprowadzenia samodzielnie. Pomijając konieczność dysponowania specjalistycznym sprzętem i materiałami, potrzebne jest również doświadczenie niezbędne do oceny przyczyn zawilgocenia jak i doboru optymalnej technologii a także zapewnienia bezpieczeństwa dla ludzi i samego budynku...


Witam
Też planuję izolację fundamentów 30.-letniego budynku. Chcę zatrudnić do tego firmę (z braku czasu), ale i tak chciałbym mieć jakąś wiedzę na ten temat żeby odp. kontrolować działania wybranej firmy. Chodzi mi przede wszystkim o zabezpieczenie budynku. Co się kogoś pytam, to różne opinie. Czy można odkopać aż do ławy od razu całą ścianę (dom ma 11 x 12 m i solidne kamienne fundamenty ok. 60 cm grubości)? Jeśli nie, to po ile można? Robienie na raty ewidentnie wydłuży prace, bo trzeba odkopać, umyć, osuszyć (z grubsza), zaizolować, ułożyć kawałęk rury drenarskiej, zasypać żwirem, ubić.... i przesunąć się o kawałek żeby zacząć od nowa. Dodam, że jedna ze ścian ma w połowie długości przesunięcie o 1 m (ściana tworzy takie proste Z) co chyba wpływa na zwiększenie sztywności.
Link do komentarza
Cytat

Witam
Też planuję izolację fundamentów 30.-letniego budynku. Chcę zatrudnić do tego firmę (z braku czasu), ale i tak chciałbym mieć jakąś wiedzę na ten temat żeby odp. kontrolować działania wybranej firmy. Chodzi mi przede wszystkim o zabezpieczenie budynku. Co się kogoś pytam, to różne opinie. Czy można odkopać aż do ławy od razu całą ścianę (dom ma 11 x 12 m i solidne kamienne fundamenty ok. 60 cm grubości)? Jeśli nie, to po ile można? Robienie na raty ewidentnie wydłuży prace, bo trzeba odkopać, umyć, osuszyć (z grubsza), zaizolować, ułożyć kawałęk rury drenarskiej, zasypać żwirem, ubić.... i przesunąć się o kawałek żeby zacząć od nowa. Dodam, że jedna ze ścian ma w połowie długości przesunięcie o 1 m (ściana tworzy takie proste Z) co chyba wpływa na zwiększenie sztywności.



kolego robienie na raty nie wydłuży sprawy tylko ewidentnie ją skróci - postawienie nowego trwa dłużej
poza tym nadzór konstruktorski oraz niezbędna papierologia -
czy wszystkim się wydaje że naprawdę nie ma nic prostszego ????
Link do komentarza
Cytat

Witam
Też planuję izolację fundamentów 30.-letniego budynku. Chcę zatrudnić do tego firmę (z braku czasu), ale i tak chciałbym mieć jakąś wiedzę na ten temat żeby odp. kontrolować działania wybranej firmy. Chodzi mi przede wszystkim o zabezpieczenie budynku. Co się kogoś pytam, to różne opinie. Czy można odkopać aż do ławy od razu całą ścianę (dom ma 11 x 12 m i solidne kamienne fundamenty ok. 60 cm grubości)? Jeśli nie, to po ile można? Robienie na raty ewidentnie wydłuży prace, bo trzeba odkopać, umyć, osuszyć (z grubsza), zaizolować, ułożyć kawałęk rury drenarskiej, zasypać żwirem, ubić.... i przesunąć się o kawałek żeby zacząć od nowa. Dodam, że jedna ze ścian ma w połowie długości przesunięcie o 1 m (ściana tworzy takie proste Z) co chyba wpływa na zwiększenie sztywności.



No tu akurat raczej odkopywanie etapami i firma z doświadczeniem (trzeba by naocznie stwierdzić na czym stoi ,czy nie są popękane ściany przed modernizacją  itd.Najważniejszy jest czas i pogoda  a dokładniej deszcz w odkopaną część budynku w odkryte  ławy dostanie się woda i uplastyczni grunt może dojść do osunięcia lub rozjechania ściany  . Nie ma potrzeby myć oraz osuszać ścian przy  drenażu w koło budynku .Jedynie przy wysokim poziomie wód gruntowych trzeba robić ciężką izolację ściany z lepików,mas, papy.Normalnie wystarczy odkopać  wyszczotkować ścianę  szczotkami zakleić ewentualne nierówności ubytki na ścianie założyć  folię kubełkową równo z fundamentem folia musi wystawać powyżej gruntu i folia musi być z klejona w jedną całość dookoła budynku  , drenaż montuje się  z b.delikatnym spadkiem dookoła budynku , poniżej izolacji poziomej całą średnicę rury , obsypuje się  żwirem z każdej strony  rurę drenacyjną z 15-20 cm na wierzchu na żwir geowłóknina lub  10 cm piasku i można zasypać ziemią .Osuszać ściany nie ma sensu od zewnątrz zrobi to folia kubełkowa , wystarczy intensywne wietrzenie od środka . Do tego oddzielne odprowadzenie wody z dachu ( z rynien ) gdzieś z dala od budynku tak zeby woda z rynien nie mogła dostać się w drenaż .     
Link do komentarza
Dzęki dla MTW Orle i animusa za dotychczasowe odpowiedzi.
Miałbym jednak prośbę o uściślenie "etapu" czy "raty". Ile to może być? Bo i 1 m i 10 m, to też będą etapy w stosunku do całkowitej długości muru. Wiem, że może to zależeć od stanu fundamentu i rodzaju gruntu, ale czy jest jakaś długość, której nie wolno przekroczyć (żebym mógł sobie np. zastrzec w umowie) w żadnym wypadku, nawet gdyby wszystko było OK.

Czy można równolegle prowawadzić prace z ustaloną długością etpu np. od narożnika na sąsiednich ścianach albo przeciwległych, itp.?
Link do komentarza
Cytat

Dzęki dla MTW Orle i animusa za dotychczasowe odpowiedzi.
Miałbym jednak prośbę o uściślenie "etapu" czy "raty". Ile to może być? Bo i 1 m i 10 m, to też będą etapy w stosunku do całkowitej długości muru. Wiem, że może to zależeć od stanu fundamentu i rodzaju gruntu, ale czy jest jakaś długość, której nie wolno przekroczyć (żebym mógł sobie np. zastrzec w umowie) w żadnym wypadku, nawet gdyby wszystko było OK.

Czy można równolegle prowawadzić prace z ustaloną długością etpu np. od narożnika na sąsiednich ścianach albo przeciwległych, itp.?


Wszystko zależy od wysokości budynku ile kondygnacji,jak zbudowany, czy ma wieńce  a może to budynek na skarpie ,stanu fundamentu i rodzaju gruntu itd.... można wyliczać .Za dużo niewiadomych przede wszystkim ostrożność ,ściany szczytowe są zawsze najwyższe . 

Cytat

Chcę zatrudnić do tego firmę (z braku czasu), ale i tak chciałbym mieć jakąś wiedzę na ten temat żeby odp. kontrolować działania wybranej firmy.



Dlaczego cały ciężar związany  z ryzykiem i stresem chcesz wziąć na siebie a narzekasz na brak czasu zaangażuj  inspektora nadzoru ,niech on kieruje pracami , podejmuje decyzje  niech zrobi szczegółowy zakres prac oraz  wykonania i odbioru robót.

Dołączysz to do umowy z wykonawcą  .

Przydało by się jakieś ubezpieczenie ,sprawdź kto i do jakiej kwoty ma .
Link do komentarza
Cytat

Czyli wynika z Waszych odpowiedzi, że jednak najlepiej wziąć firmę, która ma ubezpieczenie, a ponadto wziąć inspektora nadzoru i problem przerzucić na firmę. Pytanie tylko jak duże są to koszty? Kwota 350-400 zł/mb nie jest zachęcającą, bo w moim przypadku będzie to ok. 20 tys. Sporo.



No niestety Ty musisz zdecydować sam  ,bierz pod uwagę że tam mieszkasz ,śpisz ,no i gwarancja na kilka lat.

Czarny scenariusz dom lub część zawalona ,pytanie czy ty byleś wtedy wewnątrz ,twoja rodzina jakie to koszty ?  
Link do komentarza
w kwestii formalnej - 30 letnia chałupa z kamiennymi fundamentami?
a i izolować chcecie same fundamenty, czy macie piwnice i tam są problemy, bo trochę tu się mieszają pojęcia,
"izolacja fundamentów" czy "izolacja ścian piwnicznych"
no i co rozumiecie pod pojęciem "izolacja pozioma", a raczej gdzie ona jest/ma być
Link do komentarza
Cytat

w kwestii formalnej - 30 letnia chałupa z kamiennymi fundamentami?
a i izolować chcecie same fundamenty, czy macie piwnice i tam są problemy, bo trochę tu się mieszają pojęcia,
"izolacja fundamentów" czy "izolacja ścian piwnicznych"
no i co rozumiecie pod pojęciem "izolacja pozioma", a raczej gdzie ona jest/ma być



A co jest złego w kamiennych fundamentach? Zresztą ściany na parterze też są kamienne - 52 cm... Nie ma znaczenia, ile lat ma dom, tylko ile lat miał budowniczy jak go budował (tzn. z której epoki pochodziła technologia) icon_biggrin.gif
Piwnic nie ma. Natomiast izolacja pozioma jest i oddziela część muru w ziemi (fundament) od tej nad ziemią (ściana).
Link do komentarza
Cytat

to po co chesz izolować?


Z prostego powodu - poziom posadzki na parterze równy jest z powierzchnią ziemi !!! Nie wiem, jak ktoś mógł tak to wymyślić, ale tak jest i to nie do ruszenia icon_sad.gif (bo inne sprawy już popoprawiałem lub jestem w trakcie).
Wynika z tego, że ocieplenie z podłogówką jest poniżej poziomu gruntu i boję się, że z czasem może zacząć przesiąkać i tracić izolacyjność.
Właśnie sobie uświadomiłem, że tak w sumie to mam piwniczkę, wprawdzie tylko ok. 20 cm, ale zawsze.... icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

ło matulu, ale przepływ informacji


Jakby zjazdy były częściej, tobyśmy nie musieli tak klawiatur wycierać, tylko byśmy sobie siedli przy piwie i sprawę wyjaśnili. Wychodzi z tego, ze to wina redakcji... Mam nadzieję, że tego nie czytają icon_biggrin.gif

Cytat

ta izolacja pozioma na jakim poziomie jest względem posadzki?


Dom jest na działce z pochyłem 2%. Oryginalne posadzki były zrobione z takim samym... icon_sad.gif
Po skuciu i wybraniu ziemi położyłem chudziaka, na to Icopal primer, papa termozgrzewalna, folia, styropian i wierzchnia wylewka. Izolacja pozioma jest od ok. 8 do ok. 30 cm od poziomu 0 w domu. Ponieważ nie dało się idealnie powiązać starej izolacji poziomej z tą nową, to właśnie dlatego chcę zaizolować pionowo od zewnątrz.

Cytat

czyli problemu (na razie) nie ma, (od 30 lat), ale wolisz dmuchać na zimne, bo chcesz aby przetrwało to dłużej niż rzesza, tak?


Faktem jest, że tam w życiu nie było żadnego grzyba, odpadających tynków, itp. I może faktycznie chcę sobie trochę podmuchać (na zimne), bo jak już trochę grosza inwestuje w remont, to nie chciałbym potem żałować.

Ewentualnie zostaje opcja żeby zostawić jak jest tą ścianę, gdzie nawet chudziak jest nad gruntem - w końcu to 25% kosztów i bawić się z pozostłymi a szczegónie z tą, gdzie poziom gruntu jest najwyższy.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam ponownie
Zdecydowałem się na izolację we własnym zakresie i naszło mnie jeszcze jedno pytanie - czym najlepiej czyścić odkopane fundamenty?
Jedni polecają szczotki, inni zaś szczotki i na koniec myjka wysokociśnieniowa, jeszcze inni samą myjkę.
A jakie są Wasze sugestie??

Co do samej myjki to boję się, że zrobię niepotrzebne błoto. Edytowano przez Nestorius (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Słuchajcie mam ten sam temat u siebie:) i tez podłoże gliniaste. Drenaż wokół budynku już jest i sążnie ściąga wode uderzającą ze wzgórza ale budynek silnie ciągnie woda od gleby po ścianach- podciąg kapilarny?

Myślałem o iniekcji krystalicznej i jakiejś izolacji z zewnątrz ale tylko do walki z opadami. Od środka skuć tynk i nowy.

Dobry kierunek myślenia:D? proszę o obiektywne opinie.

Temat dotyczy piwnicy. Osuszacz powietrza chodzi 24h na dobre i w miare daje sobie rade no ale nie chce osuszacza i chce ladne ściany bez odpadającego tynku.
Link do komentarza
Cytat

Słuchajcie mam ten sam temat u siebie:) i tez podłoże gliniaste. Drenaż wokół budynku już jest i sążnie ściąga wode uderzającą ze wzgórza ale budynek silnie ciągnie woda od gleby po ścianach- podciąg kapilarny?

Myślałem o iniekcji krystalicznej i jakiejś izolacji z zewnątrz ale tylko do walki z opadami. Od środka skuć tynk i nowy.

Dobry kierunek myślenia:D? proszę o obiektywne opinie.

Temat dotyczy piwnicy. Osuszacz powietrza chodzi 24h na dobre i w miare daje sobie rade no ale nie chce osuszacza i chce ladne ściany bez odpadającego tynku.




skoro tynk odpada znaczy osuszacz nie daje rady icon_sad.gif
czeka cię totalna demolka i zabezpieczenie piwnicy na nowo tyle że tym razem należałoby zabezpieczyć ją właściwie
Link do komentarza
CO zrobić, gdy po odkopaniu fundamentów okaże się, że są one wilgotne?? (a na pewno będą, bo deszcze nas nie odstępują). Trzymanie ich odkrytych - dom użytkowany - w tak zmiennych warunkach pogodowych aż obeschną to ryzyko, że przy deszczu zostaną zalane na nowo.
Chcę dać jako podkład Abizol R, a następnie nałożyć na to Abizol P i folię oraz obsypać dołem kamieniem drenarski a następnie warstwa porfiru 63-0 i na koniec 31,5-0. Boję się jednak o wilgotność fundamentu. Kiedyś podobno był przesmarowany lepikiem, ale w jakim będzie stanie??
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

CO zrobić, gdy po odkopaniu fundamentów okaże się, że są one wilgotne?? (a na pewno będą, bo deszcze nas nie odstępują). Trzymanie ich odkrytych - dom użytkowany - w tak zmiennych warunkach pogodowych aż obeschną to ryzyko, że przy deszczu zostaną zalane na nowo.
Chcę dać jako podkład Abizol R, a następnie nałożyć na to Abizol P i folię oraz obsypać dołem kamieniem drenarski a następnie warstwa porfiru 63-0 i na koniec 31,5-0. Boję się jednak o wilgotność fundamentu. Kiedyś podobno był przesmarowany lepikiem, ale w jakim będzie stanie??


JA bym raczej proponował stosowanie DYSPERBITu  ,można malować wilgotne fundamenty .


Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Ja już jestem po... icon_wink.gif
Pogoda była wielkim sprzymierzeńcem - przez 3 tygodnie praktycznie żadnego większego deszczu icon_wink.gif

A było to tak:
Fundamenty zostały odkopane "do dna" wokół całego domu. Celowo nie napisałem, że do ławy, bo po odkopaniu okazało się, że ławy nie ma, nie było, no i ... nie będzie icon_wink.gif Była za to obrzutka i to w idealnym stanie - żadnych spękań - co mnie bardzo ucieszyło, bo zastanawiałem się jak porządnie zaizolować fundamenty, gdy będą duże szczeliny pomiędzy kamieniami. A tu wszystko na gładko (no prawie…) icon_wink.gif
Tak więc, po odkopaniu i wyczyszczeniu wszystko sobie tak stało ponad tydzień: dom z fosą, w fosie woda na dnie, a do domu wchodziło się po trapie icon_wink.gif Po ponad tygodniu fundamenty zostały pomalowane dwukrotnie (w odstępie 2 dni) czymś w stylu abizolu czy dysperbitu. Na to poszła papa na gorąco, a na papę folia kubełkowa. Dno wykopu zostało wyłożone geowłókniną i zasypane cienką warstwą żwiru płukanego 8-16 mm. Na to poszła rura drenażowa, też owinięta geowłókniną (nie kupowałem rury fabrycznie owijanej, bo była kilka razy droższa niż sama rura + geowłóknina). W dwóch narożnikach dałem studzienki rewizyjne. W jednej z nich rurę kanalizacyjną do odprowadzania wody. Potem cały wykop został zasypany żwirem, ubity i przykryty resztą wystającej z ziemi geowłókniny. Po zakończeniu ocieplania dam tam małe krawężniki i zasypię cienką warstwą jakiegoś żwiru ozdobnego. Dzięki geowłókninie żwiry nie będą się mieszać.
A woda sobie cieknie cały czas cienką stróżką (bo nadal na szczęście nie ma deszczu)… icon_wink.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...