Skocz do zawartości

Zakup i przekształcenie działki rolnej


ola2125

Recommended Posts

Witam,

Razem z narzeczonym myślimy o kupnie działki i (w dalszej przyszłości) budowie jakiegoś niewielkiego domu. Początkowo myśleliśmy o działce budowlanej, jednak jest to bardzo droga inwestycja i dlatego po dłuższym zastanowieniu pomyślałam że dużo taniej wyjdzie za zakup działki rolnej. W dodatku przyszło mi do głowy, że gdyby udało się kupić większą działkę i po przekształceniu ją na budowlaną część sprzedać, można by było pomyśleć o budowie trochę wcześniej. W związku z tym moje pytanie jest następujące: czy coś takiego jest w ogóle możliwe? czy można przekształcić działkę rolną w celu jej dalszej odsprzedaży? I jakie koszty się z tym wiążą? Jednym zdaniem: Czy taka inwestycja się w ogóle opłaca?

Bardzo proszę o pomoc
Link do komentarza
inwestycja się opłaca, ale...Zwróć uwagę, czy jest MPZP i jakie przeznaczenie działki było przed wejściem planu i po jego wejściu w życie.
jeżeli przed planem działka była rolna, a po wejściu planu stała się budowlana obowiązuje Cię tzw. opłata planistyczna w przypadku, gdy taką działkę sprzedaż przed upływem 5 lat od wejścia w życie planu.

Inną kwestią są podatki i fiskus... ale to byś musiała zapytać się w US ( bo na tym za bardzo się nie znam i nie chcę Cię wprowadzać w błąd...
Link do komentarza
Cytat

Witam,

Razem z narzeczonym myślimy o kupnie działki i (w dalszej przyszłości) budowie jakiegoś niewielkiego domu. Początkowo myśleliśmy o działce budowlanej, jednak jest to bardzo droga inwestycja i dlatego po dłuższym zastanowieniu pomyślałam że dużo taniej wyjdzie za zakup działki rolnej. W dodatku przyszło mi do głowy, że gdyby udało się kupić większą działkę i po przekształceniu ją na budowlaną część sprzedać, można by było pomyśleć o budowie trochę wcześniej. W związku z tym moje pytanie jest następujące: czy coś takiego jest w ogóle możliwe? czy można przekształcić działkę rolną w celu jej dalszej odsprzedaży? I jakie koszty się z tym wiążą? Jednym zdaniem: Czy taka inwestycja się w ogóle opłaca?

Bardzo proszę o pomoc



Jeśli Wam się nie śpieszy to inwestycja będzie się opłacała. Pamiętajcie jednak że jeśli traficie nieciekawie (w gminach bywa róznie, jedno obiecują drugie robią) to procedury odrolnienia działki mogą trwać długo.
Znam przypadek gdzie po przekształceniu i podzieleniu trzeba było czekać 5 lat aby można było opłacalnie sprzedać (być może to to samo co mówił przedmówca).

Wszystko zależy od tego co to za działka, jakim planem jest objęta itp.

Najważniejsze nie wierzcie że ktoś coś Wam zrobi - wszystko na papierze.
Link do komentarza
Znaleźliśmy działkę, wydaję mi się że niezbyt drogą, ale nie znam jeszcze MPZP tego terenu. oto opis działki:

"Działka rolna o pow. 73a, prostokątna, szer. 80m, położona na wzgórzu, widokowa. Dojazd drogą gminną, polną, ok. 200m od drogi asfaltowej. Najbliższe zabudowania w odl. 200m. Działka nadaje się do celów rekreacyjnych."

I tu moje kolejne pytanie. Jeżeli okazało by się, że w MPZP jest wszystko tak jak należy to Czy taka działkę uda się przekształcić na budowlaną?? co oznacza że nadaje się ona do celów rekreacyjnych? jest to jakaś przeszkoda?
Link do komentarza
Cytat

Znaleźliśmy działkę, wydaję mi się że niezbyt drogą, ale nie znam jeszcze MPZP tego terenu. oto opis działki:

"Działka rolna o pow. 73a, prostokątna, szer. 80m, położona na wzgórzu, widokowa. Dojazd drogą gminną, polną, ok. 200m od drogi asfaltowej. Najbliższe zabudowania w odl. 200m. Działka nadaje się do celów rekreacyjnych."




Jest wiele czynników, kształtujących fakt, czy na działce można coś zbudować, czy nie.
Może nim być np. zbyt wąska droga, czy wspomniane wcześniej uregulowania w MPZP.

Z drugiej strony, gdyby ta działka miała możliwość zabudowy, nawet teoretyczną, to sprzedający niewątpliwie zamieścił by to w opisie – tym bardziej, ze miałoby to wpływ na cenę tej działki.
To pod rozwagę.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...