Skocz do zawartości

Rekuperator do domu 146m2+35m2, 750m3 kubatura


Recommended Posts

czy ktoś z Pańśtwa jest w stanie pomóc w obliczeniach, poleceniu odpowiedniego sprzętu dla domu o powierzchni 146m2 + 35m2(pomieszczenie gosp,garaz), kubatura 750m3 ?
chetnie zlecimy to jednej firmie, wycene, pozniej projekt a nastepnie wykonastwo(instalacja, zakup)

woj. opolskie

Jestesmy przed budową domu, na etapie podpisywania umowy z wykonawca calego domu. Jednak wczesniej chcemy zaplanowac rekuperacje, by ewentualnie zrezygnowac z kanałow wentylacyjnych w domu (co obnizy koszty)

Prosze o sugestie, a oferty na priv

Pozdrawiam,
Olek
Link do komentarza
Cytat

czy ktoś z Pańśtwa jest w stanie pomóc w obliczeniach, poleceniu odpowiedniego sprzętu dla domu o powierzchni 146m2 + 35m2(pomieszczenie gosp,garaz), kubatura 750m3 ?
chetnie zlecimy to jednej firmie, wycene, pozniej projekt a nastepnie wykonastwo(instalacja, zakup)

woj. opolskie

Jestesmy przed budową domu, na etapie podpisywania umowy z wykonawca calego domu. Jednak wczesniej chcemy zaplanowac rekuperacje, by ewentualnie zrezygnowac z kanałow wentylacyjnych w domu (co obnizy koszty)

Prosze o sugestie, a oferty na priv

Pozdrawiam,
Olek


Jak może się Pan wstrzymać jeszcze tydzień... będzie rewelacyjny sprzęt.
Link do komentarza
Cytat

"rewelacyjny sprzęt " - jestem bardzo ciekawy cóz to takiego ????


Centrala wentylacyjna. Coraz więcej jest producentów, którzy obniżają koszty - plastikowe wymienniki, chińczańskie wentylatory... Z drugiej strony by się "odróżnić" od konkurencji i wykazać wyższość swojego produktu- wkładają całą masę nikomu niepotrzebnych ( a nawet przeszkadzających) funkcji. Kolejna strona "medalu" to marketing. Klient ma kontakt z pośrednikiem - sklepem, lub montażystą... i teraz, koszt produkcji jednej centrali wynosi 6000zł drugiej 3200zł cena katalogowa jest obu 8000 zł - pośrednik ( monter, lub sklep ) mają u producenta rabat 25% w pierwszym 60% w drugim przypadku. Proszę sobie odpowiedzieć na pytanie: Którą centralę poleci monter lub handlowiec?
Ponieważ jestem dość emocjonalnie zaangażowany w temat i mam 21 lat doświadczenia, od ponad roku inwestuję kasę w swoją centralę, taką jak ja bym chciał. Wentylatory najlepsze – EC Ziehl-Abegg wymiennik – najlepszy L-ka heatex-a, prosta i fajna elektronika, super ciche … No i za tydzień kończymy testy. Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
W najlepszej wersji do 14 000 zł "na gotowo" Instalacje tego typu robi się na skrzynce rozdzielczej, dla równego rozkładu i na miękkich kanałach - centrala posiada też regulację, więc projektu wykonawczego nie potrzeba a i wykonać go się nie da. Gruntowy wymiennik ciepła to 4000 zł. Kanałów wentylacji grawitacyjnej robić nie potrzeba, a ekipa najlepiej jak „wchodzi” w stan surowy zamknięty.
Link do komentarza
a co ma centrala do gwc - zadałem proste pytanie - z czego składa się oferowana przez Pana instalacja GWC - od czerpni do podłączenia do rekuperatora - tak jak Pan pisze chodzi o kubature powierzchni wentylowanej więc podaję 550 m3 - niech Pan dopasuje do tego centrale skoro jest to wymagane - coś nie moge załapać Pana toku myslenia icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

a co ma centrala do gwc - zadałem proste pytanie - z czego składa się oferowana przez Pana instalacja GWC - od czerpni do podłączenia do rekuperatora - tak jak Pan pisze chodzi o kubature powierzchni wentylowanej więc podaję 550 m3 - niech Pan dopasuje do tego centrale skoro jest to wymagane - coś nie moge załapać Pana toku myslenia icon_sad.gif


Chodzi mi o wydajność centrali nie producenta. Bez tego nie da się dobrać gwc. Kubatura do wentylacji jest zupełnie zbędna. Wentylację robi się dla ludzi.
Link do komentarza
w sumie po to założyłem ten post, by ktoś taki jak Pan dał swoją propozycje, dokładnie, jaki sprzet, jaka cena itd.itp
Ale jak Pan pisze ze bez projektu, bez niczego ..to nawet Pan nie wie czy w moim domu będzie gdzie włożyć w ogóle ten sprzęt, bo gdzies trzeba go umiejscowić, gdzies trzeba puścić rury itditp

Jak nie ma Pan ochoty złożyć swojej propozycji, to nie za bardzo wiem po co sie Pan udziela w tym temacie. Edytowano przez alexan (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Szanowny Zacofany Panie Zembrowski... nie zatrzyma Pan postępu, dobrej roboty... Centralę projektowali najlepsi - od wentylacji - od elektroniki - od form do wtryskarek i kopyt na obudowy z włókna węgl... Wymienniki tylko najlepsze "L" heatex-a wentylatory EC - bo te są najlepsze . Wszystko sprawdzane i z atestami.


Panie Brzęczkowski, szkoda mi Pana, więc dopowiem.
Dopóki prywatnie tu i tam gdzieś komuś coś Pan wcisnął na słowo honoru, a klient to kupił i nie korzystał z porad specjalisty, to była wyłącznie sprawa Pana i tego klienta, bo stosował Pan urządzenia nie swoje.

Zupełnie odmiennie przedstawia się sytuacja, gdy urządzenie własnej produkcji chce Pan wprowadzić na rynek. Teraz to już nie jest Pana prywata, lecz konieczność przestrzegania przepisów wiążących wprowadzanie czegokolwiek na rynek budowlany. Teraz to ma być nie czyjeś a Pana produkcji urządzenie np. rekuperator. To, że składa się on z wyposażenia innych producentów mających na nie atesty i dopuszczenia, w niczym nie umniejsza Pana obowiązku posiadania atestu na rekuperator i wszystkich zezwoleń. Po ich uzyskaniu będzie Pan mógł to sprzedawać czy wdrażać. W przeciwnym razie, wkroczy prokurator. O tym chcę Pana przestrzec, bo Panu się wydaje, że na rynku budowlanym można improwizować i przwracać oczami jak Kunta Kinte. Nie można!

Czy Pana rekuperator okaże się postępem czy knotem, nie ja, ani nie Pan zadecyduje. Znajomość fizyki budowli i przepisów to nie zacofanie, lecz podstawowy wymóg każdego, kto chce coś znaczyć w swoim zawodzie. Cuda techniki tworzą inżynierowie jak ja, a nie partyzanci jak Pan - budujący śmigłowiec z rur stalowych ocynkowanych i silnika od Junaka!
Link do komentarza
Cytat

Cuda techniki tworzą inżynierowie jak ja, ........



Pomijając ogólną słuszność wypowiedzi, to jednak ten fragment, wygląda na samouwielbienie i zachwyt na swoim wykształceniem.
Dla ostudzenia – największe wynalazki „techniczne” (przełomowe) w dużej części były dziełem samouków – przykład Edison.
Link do komentarza
Cytat

Pomijając ogólną słuszność wypowiedzi, to jednak ten fragment, wygląda na samouwielbienie i zachwyt na swoim wykształceniem.
Dla ostudzenia – największe wynalazki „techniczne” (przełomowe) w dużej części były dziełem samouków – przykład Edison.


Może tak zabrzmiało, ale to była odpowiedź na epitet o zacofaniu ze strony Geniusza TB. Szczerze mówiązc, to ubolewam, że większość moich wypowiedzi dotyczy prostowania głupot TB i zniżania się do takiego poziomu. Wolałbym rzeczowych dyskusji - coś wnoszących. TB nie zmienię, bo tego nie chce. Mielenie w kółko tego samego już mnie nudzi, bo ileż można wyjaśniać i prostować? Prawda?

W obecnych czasach, kiedy mamy prace dyplomowe studentów na poziomie prac doktorskich w czasach Edisona, nie należy się spodziewać, że samouk może stworzyć epokowe dzieło - chyba, że przez przypadek lub pomyłkę, ale do tego trzeba mieć dostęp do aparatury wysokiej klasy. icon_confused.gif??:
Link do komentarza
Szanowny Panie... krytykuje Pan coś czego jeszcze nie widział!!!!!!!!
Szanowny Panie w dzisiejszych czasach inżynier co się zna na wszystkim jest jak klej do wszystkiego. Jest Pan człowiekiem z minionej epoki. Dziś do zadań zbiera się zespół specjalistów.
Szanowny Panie inżynierowie od ogrzewania i wentylacji będą zdecydowanie przeciwni systemom ogrzewania niecentralnego z ASIC-kie i wentylacji z wentylatorami EC z elektroniką zadaniową, z bardzo prostego powodu - TO SĄ SYSTEMY SAMOREGULUJĄCE . Wyjaśnię Panu na inny przykładzie o co to chodzi: Kupuje Pan telewizor i nie musi Pan jak kiedyś brać "fachowca" co zestroi kanały, nakieruje antenę... po włączeniu układ zadaniowy wybierze kanały automatycznie i dostroi do najwyższej jakości.
jak Pan widzi robię wszystko by domy były komfortowe, energooszczędne przyjazne człowiekowi. A Pan... cóż - Pan odpadł z powodu lenistwa i niewiedzy. Zbyt Pan zaufał, że wiedza zdobyta na studiach zawsze będzie aktualna. Ponieważ jest Pan człowiekiem, który już się nie uczy i uczyć nie ma zamiaru, może Pan tylko wygłupiać się na takich forach. Dodam Panu, że nie zbuduje domu energooszczędnego ( 15 kWh/m2 ogrzewanie 350kWh/osobę cwu... ) ktoś kto jest przekonany, że to jest nieekonomiczne !
Nie było Pana wciąż na budowie w/g FP... a są tam już lane wylewki. Warto by się Pan przekonał kto mijał się z prawdą. Domyślam sie, że Pan wie, dlatego Pan tematu nie kontynuuje .
Najlepszego... psy szczekają, karawana idzie dalej.


Cytat

W obecnych czasach, kiedy mamy prace dyplomowe studentów na poziomie prac doktorskich


... bo są tacy dobrzy, czy łatwo jest zerżnąć?
Szanowny Panie… ci absolwenci absolutnie nic nie wiedzą o systemach zadaniowych, samoregulujących… oni są szkoleni przez tak zacofanych naukowo ludzi jak Pan. Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Centrala wentylacyjna. Coraz więcej jest producentów, którzy obniżają koszty - plastikowe wymienniki, chińczańskie wentylatory... Z drugiej strony by się "odróżnić" od konkurencji i wykazać wyższość swojego produktu- wkładają całą masę nikomu niepotrzebnych ( a nawet przeszkadzających) funkcji. Kolejna strona "medalu" to marketing. Klient ma kontakt z pośrednikiem - sklepem, lub montażystą... i teraz, koszt produkcji jednej centrali wynosi 6000zł drugiej 3200zł cena katalogowa jest obu 8000 zł - pośrednik ( monter, lub sklep ) mają u producenta rabat 25% w pierwszym 60% w drugim przypadku. Proszę sobie odpowiedzieć na pytanie: Którą centralę poleci monter lub handlowiec?
Ponieważ jestem dość emocjonalnie zaangażowany w temat i mam 21 lat doświadczenia, od ponad roku inwestuję kasę w swoją centralę, taką jak ja bym chciał. Wentylatory najlepsze – EC Ziehl-Abegg wymiennik – najlepszy L-ka heatex-a, prosta i fajna elektronika, super ciche … No i za tydzień kończymy testy.


czy mógłbym sie dowiedzic jakie to niepotrzebne funkcje maja centrale/rekuperatory ,bo jak narazie to na dzień dzisiejszy to rekuperatory ni mogą mieć zbyt duzo funkcji właśnie przez takich hamulców produkcyjnych jak Pan
bo zawsze cena bo tylko odzysk ,a gdzie jest by-pas wymiennika ,gdzie fre cooling ,grze regulacja temperatury wraz optymalizacją to wszytko są rzeczy które obniżają nam koszty eksploatacji ,ale u nas flachowcy to idą w gwc gdzie zyski z przecietnie zrobionego gwc sa przynajmniej wątpliwe ,nie robi sie by pas wymiennika bo przecież klient może sobie wymienic wkład na letni (bo po co miałby sie to realizowac automatycznie ..
pytam więc jakie jeszcze niepotrzebne funkcje może posiadac rekuperator?
Link do komentarza
Cytat

ale u nas flachowcy to idą w gwc gdzie zyski z przecietnie zrobionego gwc sa przynajmniej wątpliwe


Czy Pan mnie zalicza do tych co mają parcie na gwc?
Cytat

przez takich hamulców produkcyjnych jak Pan

Pierwszy zastosowałem reku... skąd to hamowanie?

Cytat

nie robi sie by pas wymiennika bo przecież klient może sobie wymienic wkład na letni (bo po co miałby sie to realizowac automatycznie ..


To wynika z praktyki i gwarancji. Przez 20 lat montażu takich urządzeń można się czegoś nauczyć...
w centralach z automatycznym czy ręcznym bypassem "leciały" wentylatory! Użytkownicy nie wymieniali filtrów. W centrali z kasetą letnią trzeba było dwa razy w roku centralę otworzyć i wymienić kasetę... wtedy też okazywało się jaki jest "syf" na filtrach, więc i one chociaż dwa razy w roku były wymieniane.
Cytat

pytam więc jakie jeszcze niepotrzebne funkcje może posiadac rekuperator?


-termostatyczny układ sterowania nawiewem
-grzałki na nawiewie ( to nawet szkodliwe, nie tylko zbędne.
-rotory w instalacjach domowych.
Cytat

optymalizacją to wszytko są rzeczy które obniżają nam koszty eksploatacji


-zna Pan cichsze i oszczędniejsze wentylatory od EC?
-Wymienniki alu np. http://heatex.pl/produkty/model_l.pdf mają podobną sprawność przy ponad 5 x mniejszej powierzchni wymiany np. RECair http://www.recair.nl/producten/1-rs160.html -
Link do komentarza
Panie TB - znowu nie na temat Pan bełkocze frazesy. Pan wierzy w to, że znajdzie się ktoś, kto uwierzy Panu a nie inżynierowi?
1. Nie krytykuję Pana wynalazku, lecz informuję o potrzebie uzyskania atestów i dopuszczeń, by go wprowadzić na rynek. Skrytykuję jak go zbadam.

2. Fizyka budowli się nie zmienia i nie zmieni - jedynie jest wzbogacana o nową wiedzę. Wzbogacają ją specjaliści - to wie nawet dziecko. Oszołomy takie jak Pan, najwyżej mogą liczyć na naiwnych.

3. Nigdzie nie pisałem, że jestem przeciwnikiem domów o jak najniższym zużyciu energii - wręcz przeciwnie - w każdej publikacji udowadniam, że budujemy domy o zbyt dużym zużyciu energii.

4. Nawet na tzw. chłopski rozum, każdy wie, że gdzieś jest granica opłacalności izolowania. To wie każdy ale nie Pan. Kiedyś Pana pytałem i nie mam odpowiedzi do dzisiaj: dlaczego ma być 30 czy 40 cm izolacji? Dlaczego U ma wynosić 0,1 W/m2K a nie mniej? Skąd Pan to bierze? Ze snu? Dlaczego nie 100 czy 200 cm izolacji w ścianach? Dlaczego U nie może wynosić 0,0000001 W/m2K? Proszę odpowiedzieć - tu i teraz!

5. Właśnie optymalizacja wsp. U jest jedynym wyjściem, a nie wróżenie z fusów jakie Pan uskutecznia. Pan ma problem, ale ja nie. Żeby zoptymalizować, trzeba mieć wiedzę o fizyce budowli. Panu zostaje tylko wróżyć i liczyć na naiwnych.

6. Rekuperator Pana pomysłu nigdy nie będzie lepszy od tych, które powstają w laboratoriach wielkich producentów. To tak jak z kotłami. Wielcy konstruują kotły energetyczne o różnych procesach spalania czy pompy ciepła o najwyższych wartościach COP, zaś maluczkim zostaje spawać z blachy kotły. Pana rekuperator może jakieś parametry użytkowe uzyskiwać, ale to trzeba zbadać i ujawnić na wykresach - inaczej pies z kulawą nogą po niego nie sięgnie. Projektant ma mieć dane potrzebne do projektowania!

7. Wbrew Pana tezom, każdy dom powinien mieć zaprojektowany system wentylacyjny. Zarówno wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej. Oczywiście, po wykonaniu rachunku optymalizacyjnego, bo dla różnych domów opłacalne są różne systemy wentylacji. W przypadku wentylacji mechanicznej nieodłącznym jest rekuperator i automatyka. Plecie Pan brednie o niecelowości dodatkowych nagrzewnic itd. Brak wiedzy i tupet głoszenia tez, to już nie jest choroba, to głupota!

8. W sprawie komfortu cieplnego także Pan nie ma pojęcia a frazesy typu "robię wszystko by domy były komfortowe, energooszczędne przyjazne człowiekowi" brzmi tak samo komicznie jak powiedzenie stróża w szpitalu, że "robi wszystko by szpital był komfortowy, energooszczędny przyjazny człowiekowi".

9. Dom, w którym obecnie są stosowane ocieplenia od środka (jeśli to prawda?) ma inwestora, Tenże wie gdzie mnie szukać - ma jeszcze okazję by ustrzec się od koszmarnych błędów. Do tej pory się jednak nie zgłosił i pewnie nie zgłosi, bo od pracowni projektowej wiem (i Pan to wie i pajacuje), że inwestor nakazał zaprojektować Pana rozwiązanie. Poczekam więc, aż dom przejdzie 12 miesięcy eksploatacji i z radością wykażę na jaki knot inwestor dał się nabrać. Wyniki badań opublikuję (oby tylko inwestor mnie dopuścił do tego domu). Czekam nadal na adresy eksploatowanych domów z izolacją od środka.

10. Całe szczęście, że psy szczekają, a karawana jedzie dalej. Na szczęście, domy muszą mieć opracowane świadectwa charakterystyki energetycznej, a nie zapewnienia wróżbitów o niskim zużyciu energii. Niebawem wejdzie w życie nowa ustawa i każdy budynek będzie musiał mieć wykonany audyt energetyczny. Wtedy Pana nawet nikt nie będzie komentować bo i po co?

12. Czy z tego, co piszę, wynika, iż jestem przeciwnikiem domów energooszczędnych? Jeśli taki wniosek Pan wysnuwa, to albo czyta wspak, albo trzeba zamówić wizytę u psychiatry.

13. Nikt inny jak Pan wiele razy podawał na forach, że dla domu jednorodzinnego wystarczy GWC długości 7 m. Podać cytaty?
Link do komentarza
Cytat

1. Nie krytykuję Pana wynalazku, lecz informuję o potrzebie uzyskania atestów i dopuszczeń, by go wprowadzić na rynek. Skrytykuję jak go zbadam.


Jest Pan żałosny...
nie krytykuję ... ale skrytykuję jak zbadam...
Cytat

lecz informuję o potrzebie uzyskania atestów i dopuszczeń

nie ma takiej potrzeby!
Cytat

jedynie jest wzbogacana o nową wiedzę

nie zauważyłem by Pan coś "wzbogacił" od wielu lat.
Cytat

Nawet na tzw. chłopski rozum, każdy wie, że gdzieś jest granica opłacalności izolowania

TAK pisałem o tym wielokrotnie. Ekonomiczna grubość izolacji to taka przy której nieekonomiczne jest pośrednie ( centralne ogrzewanie)
Cytat

. Rekuperator Pana pomysłu nigdy nie będzie lepszy od tych, które powstają w laboratoriach wielkich producentów.

Kaszpirowski... Producent… ma inne cele niż ja. Moja centrala nie będzie A JEST LEPSZA . A laboratoria – w których firmach był Pan w laboratorium? Która firma zapłaciła najlepszym od: form, elektroniki, wentylacji… W wielkich firmach jest taśma – a my składamy i dopieszczamy ręcznie.
Cytat

Wbrew Pana tezom, każdy dom powinien mieć zaprojektowany system wentylacyjny

A ja pracuję na tym, żeby nie. Wentylacja w większości domów działa źle - a jest projektowana, ma Pan aż nad to przykładów, że jest Pan w błędzie.
Cytat

9. Dom, w którym obecnie są stosowane ocieplenia od środka (jeśli to prawda?) ma inwestora, Tenże wie gdzie mnie szukać - ma jeszcze okazję by ustrzec się od koszmarnych błędów.

Mogę Pana zapewnić, że projektowali go inżynierowie. Błędne jest ocieplenie za odbiornikiem ciepła - może Pan się o tym przekonać na podstawie ilości kWh/m2 do ogrzania ( nader często jest to więcej jak 20...)
Cytat

12. Czy z tego, co piszę, wynika, iż jestem przeciwnikiem domów energooszczędnych?

w domach energooszczędnych nie stosuje się pośredniego ogrzewania... Czy więc Pan jest zwolennikiem takich domów?
Cytat

13. Nikt inny jak Pan wiele razy podawał na forach, że dla domu jednorodzinnego wystarczy GWC długości 7 m. Podać cytaty?

Chętnie! Podałem, że z braku możliwości znam przypadek 7-mio metrowego gwc - schładzał powietrze i zapobiegał zamrożeniu wymiennika. 7 m fi 200 to coś koło 4 m2.
Link do komentarza
Cytat

Czy Pan mnie zalicza do tych co mają parcie na gwc?
Pierwszy zastosowałem reku... skąd to hamowanie?


To wynika z praktyki i gwarancji. Przez 20 lat montażu takich urządzeń można się czegoś nauczyć...
w centralach z automatycznym czy ręcznym bypassem "leciały" wentylatory! Użytkownicy nie wymieniali filtrów. W centrali z kasetą letnią trzeba było dwa razy w roku centralę otworzyć i wymienić kasetę... wtedy też okazywało się jaki jest "syf" na filtrach, więc i one chociaż dwa razy w roku były wymieniane.

-termostatyczny układ sterowania nawiewem
-grzałki na nawiewie ( to nawet szkodliwe, nie tylko zbędne.
-rotory w instalacjach domowych.

-zna Pan cichsze i oszczędniejsze wentylatory od EC?
-Wymienniki alu np. http://heatex.pl/produkty/model_l.pdf mają podobną sprawność przy ponad 5 x mniejszej powierzchni wymiany np. RECair http://www.recair.nl/producten/1-rs160.html -


1-NIE
2 CO Z TEGO WYNIKA?
3CO MA BY PAS DO WENTYLATORA?
4 PO CO TAKIE URZADZENIE CO NIC NIE MOŻE POZA JAKIMŚ ODZYSKIEM CIEPŁA
5 FARMAZONY...
Link do komentarza
Cytat

4 PO CO TAKIE URZADZENIE CO NIC NIE MOŻE POZA JAKIMŚ ODZYSKIEM CIEPŁA



Mam trochę inne zdanie w tym zakresie. Tak czy inaczej jest to wentylacja mechaniczna, a rekuperacja jest tylko dodatkiem.
Można jeździć samochodem, ale można też jeździć super samochodem.
Zważ jednak, że większość jeździ samochodami, a nie super brykami – ciekawe dlaczego? Może mają taki kaprys?

Link do komentarza
- Po co więc ten tekst?
-Nie boję się wydfawać kasy na testy a potem wprowadzanie energooszczędnych rozwiązań.
- W praktyce - ci co mieli automatyczny bypass nie wymieniali filtrów... zapchany filtr uszkadzał wentylator
-wymienniki mają obecnie tak dużą sprawność, że podgrzanie powietrza po wymienniku spowoduje, że będzie ono cieplejsze od pokojowego. A to koniec wentylacji...
- Nie znam firmy


Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

-wymienniki mają obecnie tak dużą sprawność, że podgrzanie powietrza po wymienniku spowoduje, że będzie ono cieplejsze od pokojowego. A to koniec wentylacji...



Zupełnie się z tym nie zgadzam. Tu jest wentylacja wymuszona mechanicznie przez wentylatory – czyli „obieg” powietrza ma charakter „turbulentny”. Tak czy siak powietrze przy suficie zostanie „wymienione” – no chyba, że pomieszczenie jest duże np. 20m2 (ponad 50m3) a „wentylacja wyjątkowo niska” np. 5m3/h. Ale mówimy tu o prawidłowej ilości powietrza „wentylacyjnego” – taką przynajmniej mam nadzieję.
Link do komentarza
Na pokoje jest po 20-30 m3/h - gdy podgrzejemy w centrali to powietrze do temperatury wyższej niż pokojowa - pójdzie ono pod sufitem do wywiewów mieszając się z zimnym na dole w sposób minimalny.
Łączenie grzania z wentylacja „guru” Walter Kaczorowski opisał – to jak zmiksować zupę drugie i deser… niby wszystko jest, pozostaje życzyć SMACZNEGO.
Link do komentarza
Albo czegoś zupełnie nie rozumiem, albo źle do tej pory odczytywałem.

Mowa jest o domach jednorodzinnych z wentylacją mechaniczną zrównoważoną (lub nadciśnieniową) ale w domu – czyli przepływ powietrza z nawiewu do wywiewu, odbywa się przez pomieszczenia, górą nawiew z kratki, a „odpływ” z pomieszczenia dołem przez kratki (otwory lub nieszczelności) w drzwiach.i a nie następuje w każdym pomieszczeniu.
Innymi słowy, sam Pan wielokrotnie pisał i pokazywał przykłady właśnie takiej wentylacji.

Nigdy i nigdzie nie pisał Pan, ani nie „pokazywał” wentylacji zrównoważonej lub nadciśnieniowej (bo też o takiej Pan pisał) w pomieszczeniach – czyli w każdym pomieszczeniu nawiew i wywiew.

Również w przypadku podawania przez Pana kosztów bazował Pan na układzie pomieszczenie z nawiewem lub wywiewem.


Jak zwykle miesza Pan pojęcia, bo nagrzewnica nie ma za zadanie podniesienia temperatury w pomieszczeniu, tylko zniwelowania różnicy temperatury nawiewowej z wentylacji, podczas „tęgich” mrozów. Nie pełni funkcji grzewczych pomieszczenia.

Co do tego „guru” – to zapraszam (ponawiam) zarówno jego jak i Pana pod adres Warszawa Al.Ujazdowskie 13 gdzie taki system funkcjonuje od kilku lat – ku zadowoleniu użytkowników. Dodam jedynie, że w takiej sytuacji (połączenia wentylacji z ogrzewaniem - a w zasadzie klimatyzacji w pełnym tego słowa pojęciu), każde pomieszczenie jest oddzielnie klimatyzowane (wentylowane) i w każdym takim pomieszczeniu kratki nawiewne umiejscowione są kilkanaście centymetrów od podłogi, wywiew oczywiście przy suficie. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jest jeszcze jeden aspekt tej sprawy – piszę osobno bo bardzo ważny.

Gdyby było tak jak Pan twierdzi – to prosty z tego wniosek, że latem, kiedy temperatura na zewnątrz jest wyższa od tej w budynku (wszak jest dobrze zaizolowany) to wentylacja mechaniczna nie działa.
Oczywiście biorąc pod uwagę Pana „nauki” odnośnie GWC.
Link do komentarza
Cytat

Mam trochę inne zdanie w tym zakresie. Tak czy inaczej jest to wentylacja mechaniczna, a rekuperacja jest tylko dodatkiem.
Można jeździć samochodem, ale można też jeździć super samochodem.
Zważ jednak, że większość jeździ samochodami, a nie super brykami – ciekawe dlaczego? Może mają taki kaprys?


ale jak pewnie zauwazysz to epoka lat 60 ubiegłego wieku gdzie był produkowany samochód dla kazdego -mały fiat juz mineła i tak samo przeminie rekuperacja za przysłowiowe 5zł
nie twierdze że zyscy musza mieć rekuperator wypasiony ale niech on bedzie na przyzwoitym poziomie tak aby za 5 lat nie był złem koniecznym w naszym domu

Cytat

- Po co więc ten tekst?
-Nie boję się wydfawać kasy na testy a potem wprowadzanie energooszczędnych rozwiązań.
- W praktyce - ci co mieli automatyczny bypass nie wymieniali filtrów... zapchany filtr uszkadzał wentylator
-wymienniki mają obecnie tak dużą sprawność, że podgrzanie powietrza po wymienniku spowoduje, że będzie ono cieplejsze od pokojowego. A to koniec wentylacji...
- Nie znam firmy


znając konstrukcie widkszosci rozwiazań na rynku to nie potrafie sie dopatrzyc co ma piernik do wiatraka ,co ma filtr do wentylatora ?
Link do komentarza
Nie zauważyliście Panowie, że TB nigdy nie przyznaje się do błędu? Nawet, gdy przedstawi się niezbite dowody. To coś z pchopatii?

Panie TB, napisałem, że zgodnie z polskim prawem (jak w całym świecie) do wypyszczenia produktu na rynek, trzeba mieć atesty i dopuszczenia. Pan pisze
Cytat

nie ma takiej potrzeby!

. To mamy nowe prawo czy Pan poza nim?

Chciał Pan przykładów Pana wypowiedzi o GWC, więc poszukałem a przy okazji trafiłem na Pana "rewelacje" i dowody o "wiedzy" czyli kompletne oszołomstwo. Wszystkie cytaty, to wypowiedzi TB!

Cytat

Gru 31, 2007 11:28
Czyli przy 15st różnicy i 200m3 /h wystarczy wymiennik o powierzchni 5600cm2!!!! czyli niecałe 1.5 mb.
Najmniejsze zamontowane GWC (mogę podać adres) to 7mb rury 160mm i daje tyle ile ma grunt na tej głębokości w sposób ciągły!


Cytat

Wto Lip 29, 2008 11:17
Najwięcej firm na świecie robi instalacje na 60mm i 80mm. Takie rury są najcichsze, powietrze idzie w nich laminarnie ... w większych turbulentnie więc dudni.

Przejście z przepływu laminarnego na turbulentny, rekord świata w głupocie! To dudni, ale pustka w Pana głowie! icon_biggrin.gif
Cytat

Czw Sty 28, 2010 11:19
Zimą GWC to tylko rozmrażanie i praktycznie żadnych zysków.. Latem... zależy od dystrybucji , izolacji domu, itp.

Tu przytaczam czyjś na to komentarz:
"Po raz kolejny "specjalista" wprowadza w błąd powiem więcej słowami Tomasza Brzęczkowskiego "kretynizmy wypisuje"
Cytat

Nie Sty 31, 2010 6:53
Szanowny Panie z teorii i doświadczenia zawsze podawałem, że zbyt rozbudowana GWC nie mają sensu. Jako górną granice podałem 10m rury 200mm na 100m3h


Ktoś napisał:
"Pon Lut 01, 2010 22:01
Szanowni Państwo, Muszę z tej perspektywy stwierdzić, że największą dezinformację sieje Pan Brzeczkowski NIE TYLKO NA TYM FORUM można powiedzieć, że na skalę krajową.. Uważam, że jego nachalny marketing powinien zostać dostrzeżony przez administratorów na forach"

Cytat

Wto Lut 09, 2010 6:58
Panie Macieju, jestem handlowcem, z tego żyję.,


Swego czasu pisałem, dlaczego tak nagina Pan i leje wodę - właśnie by sciągnąć klientów.
Cytat

Kupiłem elektrownie wiatrową by zweryfikować dane, założyłem solary, pompę ciepła, zbudowałem dom z dwóch połówek (jedna izolowana od zewnątrz druga od wewnątrz.


To byo przez sen czy kolejna fantazja megalomana? Gdzie można obejrzeć elektrownię wiatrową i ten dom z dwóch połówek?
Link do komentarza
Cytat

Albo czegoś zupełnie nie rozumiem, albo źle do tej pory odczytywałem.

Mowa jest o domach jednorodzinnych z wentylacją mechaniczną zrównoważoną (lub nadciśnieniową) ale w domu – czyli przepływ powietrza z nawiewu do wywiewu, odbywa się przez pomieszczenia, górą nawiew z kratki, a „odpływ” z pomieszczenia dołem przez kratki (otwory lub nieszczelności) w drzwiach.i a nie następuje w każdym pomieszczeniu.
Innymi słowy, sam Pan wielokrotnie pisał i pokazywał przykłady właśnie takiej wentylacji.

Nigdy i nigdzie nie pisał Pan, ani nie „pokazywał” wentylacji zrównoważonej lub nadciśnieniowej (bo też o takiej Pan pisał) w pomieszczeniach – czyli w każdym pomieszczeniu nawiew i wywiew.

Również w przypadku podawania przez Pana kosztów bazował Pan na układzie pomieszczenie z nawiewem lub wywiewem.


Jak zwykle miesza Pan pojęcia, bo nagrzewnica nie ma za zadanie podniesienia temperatury w pomieszczeniu, tylko zniwelowania różnicy temperatury nawiewowej z wentylacji, podczas „tęgich” mrozów. Nie pełni funkcji grzewczych pomieszczenia.

Co do tego „guru” – to zapraszam (ponawiam) zarówno jego jak i Pana pod adres Warszawa Al.Ujazdowskie 13 gdzie taki system funkcjonuje od kilku lat – ku zadowoleniu użytkowników. Dodam jedynie, że w takiej sytuacji (połączenia wentylacji z ogrzewaniem - a w zasadzie klimatyzacji w pełnym tego słowa pojęciu), każde pomieszczenie jest oddzielnie klimatyzowane (wentylowane) i w każdym takim pomieszczeniu kratki nawiewne umiejscowione są kilkanaście centymetrów od podłogi, wywiew oczywiście przy suficie.


Przy klimie nawiewy są od góry... tylko, że domowe centrale nie "zabiorą" 5-7 kW z pokojów. Druga kwestia to sterowanie, są pokoje od południa i od północy. Latem... jeżeli na czerpni ktoś ma cieplejsze powietrze niż w domu, wyłącza wentylację i otwiera okno ( jak na zdj.). W nocy już nie ma problema.

DSC01446.jpg

Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie zauważyliście Panowie, że TB nigdy nie przyznaje się do błędu? Nawet, gdy przedstawi się niezbite dowody. To coś z pchopatii?

Panie TB, napisałem, że zgodnie z polskim prawem (jak w całym świecie) do wypyszczenia produktu na rynek, trzeba mieć atesty i dopuszczenia. Pan pisze . To mamy nowe prawo czy Pan poza nim?

Chciał Pan przykładów Pana wypowiedzi o GWC, więc poszukałem a przy okazji trafiłem na Pana "rewelacje" i dowody o "wiedzy" czyli kompletne oszołomstwo. Wszystkie cytaty, to wypowiedzi TB!


Przejście z przepływu laminarnego na turbulentny, rekord świata w głupocie! To dudni, ale pustka w Pana głowie! icon_biggrin.gif
Tu przytaczam czyjś na to komentarz:
"Po raz kolejny "specjalista" wprowadza w błąd powiem więcej słowami Tomasza Brzęczkowskiego "kretynizmy wypisuje"

Ktoś napisał:
"Pon Lut 01, 2010 22:01
Szanowni Państwo, Muszę z tej perspektywy stwierdzić, że największą dezinformację sieje Pan Brzeczkowski NIE TYLKO NA TYM FORUM można powiedzieć, że na skalę krajową.. Uważam, że jego nachalny marketing powinien zostać dostrzeżony przez administratorów na forach"


Swego czasu pisałem, dlaczego tak nagina Pan i leje wodę - właśnie by sciągnąć klientów.


No i wszystko prawda!

Szkoda, że Pan się więcej zajmuje mną niż budownictwem... Choć rozumiem to, na tym drugim Pan się nie zna. napisał Pan kiedyś, że rosnące koszty... itd. energooszczędność wymaga rewolucyjnych zmian.
Mogę się dowiedzieć jakie to rewolucyjne zmiany wprowadził Pan w budownictwie?
Cytat

To byo przez sen czy kolejna fantazja megalomana? Gdzie można obejrzeć elektrownię wiatrową i ten dom z dwóch połówek?


Domek stał 6 lat ( na tyle była podpisana umowa na plac) Wiatrownia stoi do dziś za zakładem ( niepodłączona)

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

a z czego gwc - zwykłe rury pcv kanalizacyjne ???? i jakie wymiary takiego gwc - czy cena z wykonaniem czy tylko materiał ???




Nie wkładajcie kanalizacyjnych PVC jako GWC! Macie do wyboru Awadukt Thermo Rehaua oraz polski Ground Therm - jego odpowiednik, tylko sporo tańszy. Chętnym podeślę cennik.


Pozdrawiam


Maciej
Link do komentarza
Cytat

Dużo takich instalacji ( z kanalizacyjnymi) powstało na początku lat 90' nie było wtedy innych rur... Co się takiego złego tam dzieje po 15-20 latach?


juz gdzies pisałem że bez pasów tez mozna jezdzić samochodem nawet 30 lat az do tego jednego razu...
a robienie gwc na rurach kanalazacyjnych to narazanie zycia a przynajmniej zdrowia mieszkańców tego domu
a swoja drogą to sie troche dziwie bo zasobniki to same bakterie i to ylko dlatego że Pan proponuje inne rozwiazania a wymiennik gruntowy to cała gama bakterii ale skoro Pan to wykonuje to jest ok no z całym szacunkiem ale prosze się zastanowić zanim sie coś napisze
Link do komentarza
Cytat

juz gdzies pisałem że bez pasów tez mozna jezdzić samochodem nawet 30 lat az do tego jednego razu...
a robienie gwc na rurach kanalazacyjnych to narazanie zycia a przynajmniej zdrowia mieszkańców tego domu
a swoja drogą to sie troche dziwie bo zasobniki to same bakterie i to ylko dlatego że Pan proponuje inne rozwiazania a wymiennik gruntowy to cała gama bakterii ale skoro Pan to wykonuje to jest ok no z całym szacunkiem ale prosze się zastanowić zanim sie coś napisze



Panowie,

Czy nie wydaje sie wam, że technologia w branży budowlanej poszła do przodu w ciągu ostatnich trzydziestu lat? O cenach energii nie wspomnę.... Dyskutowanie o wyższości wymiennika z rury kanalizacyjnej (bo takie robiono 30 lat temu, tradycja itp) przypomina mi zachowanie majstra budowlanego uparcie twierdzącego, że rekuperator to fanaberia, a izolacji wystarczy 5 cm na ścianach i 20cm na dach "bo tak sie już 30 lat temu robiło"

Wymienniki robione 30 lat temu z rur kanalizacyjnych zapewne działają. Samochody budowane 30 lat temu tez działają. Proponuje więc odkupienie starej linii do produkcji np. Fiata Mirafiori albo jeszcze lepiej - Syreny 105. I uruchomienie produkcji. oczywiście w wersji sprzed 30 lat, bez jakichkolwiek usprawnień. Zapewne dzikie tłumy kupia sobie takie auto, po czym stana przed stacją benzynową, bo benzyny ołowiowej juz nie ma, a na zwykłej zawory powywala im po pierwszym tankowaniu. I te dzikie prędkości - max 90 km/h....
Super technologia: bez poduszek powietrznych i z ekonomicznym silnikiem spalającym 20l/100km w jeździe poza terenem zabudowanym.

A wracając do wymienników: ile z nich w ciągu ostatnich 30 lat było wyczyszczonych choć JEDEN raz? Czy choć raz ktoś zrobił badanie jakości powietrza w takim GWC?

Pozdrawiam


Maciej
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...