Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

Co zrobić ze stropem na belkach stalowych?

Recommended Posts

Gość
W tym roku przeprowadziłem remont domu aby móc zagospodarować spore poddasze. Strop nad obecnymi pomieszczeniami użytkowymi jest betonowy na legarach stalowych (tzw. szyny których połowa wysokości wystaje nad wylewkę na poddaszu).

W celu wykonania podłogi na poddaszu chcę ułożyć między belkami styropian (twardy jak na posadzki) natomiast nad szynami położyć płyty ze styropianu elestycznego aby odpowiednio wyciszyć podłogę.

Czy jest to właściwe rozwiązanie?

Dodatkowe informacje to:

- strop jest to beton ze zbrojeniem (myślę, że jest to około 7 -8cm grubości)

- belki stalowe wystają ponad strop 6cm

- rozstaw między belkami to 1m (ale są różnice bo jest to dom dość stary więc dzie niegdzie są nawet co 120cm - bodajrze 2 miejsca)

- oczywiście będą to pomieszczenia użytkowe więc ocieplane no i cała instalacja hydrauliczna pójdzie w podłodze.

Proszę o poradę lub wskazanie źródeł gdzie można dokładniej poczytać o takich problemach bo nie spotkałem się jeszcze na żadnym forum z podobnym pytaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaproponowane rozwiazanie jest poprawne, choć nalezy liczyć się z pęknięciami na wylewce podłogowej na skutek różnego ugięcia styropianu między belkami i na samych belkach. Dlatego lepszym rozwiazaniem bedzie wypełnienie pól między belkami keramzytem o granulacji 4 - 10 mm zmieszanym z cementem w proporcji 50 l keramzytu na 12 - 15 kg cementu. Mieszankę tą z niewielkim dodatkiem wody (powinna być wilgotna ale nie płynna) rozkłada sie do poziomu wierzchu belek i zagęszcza. Po stwardnieniu uzyskuje się twardy, ale lekki podkład pod styropian akustyczny, na którym uklada się jastrych podłogowy grubości ok. 4 cm zbrojony dodatkowo siatką przeciwprężną. Przy ścianach oraz innych stałych elementach konstrukcji domu nalezy umieścić wkładki dylatacyjne np. z paskow styropianu oddzielające betonowy podkład od tych ścian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pierwsze co musisz zrobić to sprawdzić nośność takiego stropu - w końcu zwiększasz dość znacznie obciążenia, a napewno nie chcesz aby ci się uszkodził (ten strop) po wprowadzeniu się na poddasze.
Strop o zbyt małej nośności może się znacznie ugiąć powodując spękanie tynku na suficie a w najgorszym przypadku nawet "zawalić"

Z opisu wnioskuję (8cm płyta żelbetowa + 6cm wystaje - czyli belki są z dwuteownika (szyny) I140) że masz tam I140 ułożony co 1,0 do 1,2m, ale ważniejsze jest jakie są odległości od podparcia do podparcia takiego dwuteownika - bo to ma największe znaczenie.

Musisz zobaczyć czy dach ci się na tych belkach nie opiera i czy nie chcesz na nich budować jakich ścianek !!

Teraz dobór warstw posadzki wpływa na ciężar stropu - jeżeli nie masz zapasów nośności na belkach - polecamm najlżejszy układ - warstwa keramzytu zagęszczona - jak podaje redakcja a na to płyty gipsowe dwie sztuki układane na zakład - szczegóły zobacz na stronie NIDA GIPS - oni mają specjalne płyty posadzkowe do poddaszy i tam są opisane szczegóły takiego układania podsadzki. Korzyści są takie, że warstwy są lekkie i może się uda bez wzmacniania belek stropowych.

A teraz najważniejsze - belki czasem okazują się za małe i trzeba je wzmacniać.
Najczęściej udaje się to poprzez obetonowanie belki i utworzenie nad nią "coś w rodzaju kopca " wzdłuż całej jej długości, czasem należy włożyć tam ze dwa pręty. Jednak czasem to niewystarcza i trzeba dospawać jakiś kształtownik do istniejącej belki (jaki - to trzeba policzyć) i tu pojawia się problem czy mamy na to miejsce ?!

Zalecam dobrze sprawdzić nośność tych belek aby nie mieć potem kłopotów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...