Skocz do zawartości

Podatek Od Sprzedaży Mieszkania


Recommended Posts

podobno były jakieś zmiany w prawie od 2010 roku. Czy ktoś może powiedzieć ile dokładnie % wynosi w tej chwili podatek od sprzedaży mieszkania?
Ponadto wyczytałem że jeśli jest się właścicielem mieszkania ponad 5 lat, to podatku się nie nalicza. Prawda to czy fałsz?
W internecie jest bardzo dużo sprzecznych ze sobą informacji. Dlatego pytam tutaj, może ktoś sprzedawał coś ostatnio.
Link do komentarza
Gość adiqq
Nie sprzedawałem, ale interesowałem się tematem. W tej chwili podatek wynosi 19%, po 5 latach podatku się nie nalicza.
w necie jest dużo sprzecznych informacji, bo ostatnio dużo sie zmienilo i rozne przepisy obowiazuja w zaleznosci od tego w ktorym roku ktos kupil i potem sprzedał (np. była ulga meldunkowa jak sie bylo 12 miesiecy zameldowanym, lub ulga po wykazaniu ze pieniadze ze sprzedazy poszły na budowę domu).
Link do komentarza
Cytat

podobno były jakieś zmiany w prawie od 2010 roku. Czy ktoś może powiedzieć ile dokładnie % wynosi w tej chwili podatek od sprzedaży mieszkania?
Ponadto wyczytałem że jeśli jest się właścicielem mieszkania ponad 5 lat, to podatku się nie nalicza. Prawda to czy fałsz?
W internecie jest bardzo dużo sprzecznych ze sobą informacji. Dlatego pytam tutaj, może ktoś sprzedawał coś ostatnio.



W zasadzie z tego co wiem to zmiany w prawie nie do końca Cię interesują. Aby dowiedzieć się jaka ulga przysługuje musisz wziąć pod uwagę datę nabycia (kupna/otrzymania/spadku itp.) Prawo z dnia zakupu reguluje jakie kryteria musisz spełnić aby nie płacić podatku.

Gdyby obowiązywało prawo z dnia sprzedaży byłoby to spore nadużycie. Przykładowo kupujesz mieszkanie żeby jes sprzedać za 5 lat bez podatku (takie jest prawo podatkowe w dniu zakupu) a po 4 roku oni zmieniają prawo u musisz czekać 10 lat - to byłoby bez sensu (chodź patrząc na prawo naszego kraju aż dziwne że tu jest normalnie).


Pozdrawiam i zaznaczam że nie mam fachowej wiedzy w zakresie prawa podatkowego, piszę tylko to co wyczytałem.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Takie pytanie mi się nasunęło, a nie chce zakładać nowego wątku

chodzi mi o podatek od sprzedaży mieszkania
Mieszkanie zostało wykupione a następnie darowane(2007-2008r.)
nie wiem czy bedzie możliwośc żeby czekać 5 lat ze sprzedażą, żeby być zwolnionym z podatku
Czytałem że zwolnieniu podlega wykorzystanie kwoty ze sprzedaży na cele budowlane - ale nie jestem pewien czy ten konkretny przypadek się kwalifikuje.

1.Mieszkanie jest obciążone hipoteką - celem było wykończenie domu, a więc innej nieruchomości - czy to się kwalifikuje?
2.Czy częściowa spłata kredytu na budowę domu tez się kwalifikuje jako cel mieszkaniowy?
w skrócie, chciałbym sprzedać te mieszkanie i albo całe pieniądze przeznaczyć na spłatę kredytów hipotecznych(cele mieszkaniowe) - żeby nie czekać 5 lat na zwolnienie z podatku, ewentualnie część z tych pieniędzy przeznaczyć na wykończenie domu (więc też cel mieszkaniowy0
tylko czy US mi tego nie zakwestionuje? czy dobrze kombinuję?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...