Skocz do zawartości

Dobudówka na darowiźnie od A do Z


Recommended Posts

Witam. Moja sytuacja wygląda następująco:

Niebawem z żoną dostaniemy od mojego wujka domek jednorodzinny ( około 50 m kw). Jednak wuja będzie z nami zamieszkiwał i tu wykorzystamy chyba użyteczność wieczystą. My dostaniemy domek na własność a wuja zachowuje podwórko i wszelkie inne działki. Orientując się w temacie wyczytałem, że podatek będzie naliczany od 2 grupy. Mógłby mi ktoś podpowiedzieć ile tenże podatek wyniósłby jeśli wartość domku oscylowałaby w granicach 50 tys??
Dalej chcemy do domu zrobić dobudówkę. W budynku co już stoi jest piwnica, parter gdzie będzie pokój wuja plus wspólna kuchnia i łazienka, i do tego poddasze. My chcemy dobudować sobie około 40 m kw gdzie będą 2 pokoje plus mała szatnia i korytarz. Dobudówka ma być jednopoziomowa, bez stropowa. Dach z blachodachówki. Mury zewnętrzne chcemy budować tradycjonalnie. Czyli ściana nośna + ocieplenie+ ściana wewnętrzna.

I tu moje pytania. Bo o ile na podatek kasy wystarczy nam z oszczędności to na dobudówkę chcemy zabrać kredyt ( co m.in. wymusza konieczność darowizny). Nie orientuję się w ogóle o kolejności działań. Kiedy pozwolenia, kiedy do banku po kredyt. Czy będzie nam przysługiwała dopłata do kredytów, czy jakieś dotacje na ocieplenia, dotację na korektory słoneczne i w ogóle wszelkie inne ulgi jakie możemy uzyskać..
Link do komentarza
Budynek może być podarowany, sprzedany wyłącznie z gruntem, na którym jest postawiony.

W opisanej sytuacji są dwie możliwości - równocześnie z darowizną ustanowienie współwłasności działki na której budynek stoi lub geodezyjne wydzielenie działki i ustanowienie odrębnej własności lub wieczystej dzierżawy wraz z domem.

W kwestii rozbudowy - będzie ona możliwa, jeśli pozwalają na to lokalne przepisy (plan zagospodarowania przestrzennego lub wydane warunki zabudowy) a inwestor będzie dysponował prawem go gruntu na którym ma stanąć przybudówka.

Podatek od darowizny dla 2 grupy wyniesie ok. 10% wartości darowizny (górna stawka podatku 12% pomniejszona o kwotę wolną od podatku i stawki skali wartości).
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...