Skocz do zawartości

Kiedy wstawiać okna?


Recommended Posts

Chciałbym zasiegnąć informacji kiedy najlepiej wstawić okna. W marcu rozpocząłem budowę i w tej chwili zakończył się stan surowy z pokryciem dachowym. Słyszałem opinię że z montażem okien należy się wstrzymać aż dom przezimuje. Z kilku względów bardziej pasowałoby mi zamontować je jesienią tego roku oraz ocieplić dom z zewnątrz. Proszę o sugestie.
Link do komentarza
Cytat

Chciałbym zasiegnąć informacji kiedy najlepiej wstawić okna. W marcu rozpocząłem budowę i w tej chwili zakończył się stan surowy z pokryciem dachowym. Słyszałem opinię że z montażem okien należy się wstrzymać aż dom przezimuje. Z kilku względów bardziej pasowałoby mi zamontować je jesienią tego roku oraz ocieplić dom z zewnątrz. Proszę o sugestie.



w jakiej technologii miałeś budowany dom ? jeśli murowany to zaprawa cienkospoinowa klejowa czy tradycyjna - na grube spoiny?

ja miałam budowany dom na cienkie spoiny (mało wody w zaprawie)..... bk , ściana jednowarstwowa , budowa rozpoczęta w kwietniu , okna wstawiane chyba kole września z tego co pamiętam .... oczywiście nie ocieplałam ....
wydaje mi się , że spokojnie mógłbyś , tylko dobrze zadbać o wentylację w domu (wietrzenie , rozszczelnione okna) , żeby wilgoć technologiczna Ci wyparowała ....
no i oczywiście - okna pcv , z drewnianymi bym chyba nie ryzykowała ...
Link do komentarza
Cytat

w jakiej technologii miałeś budowany dom ? jeśli murowany to zaprawa cienkospoinowa klejowa czy tradycyjna - na grube spoiny?



buduję z Ytonga na zaprawie cienkospoinowej. Ale jak to nie ocieplałaś? Po wstawieniu okien raczej należy z zewnątrz polożyć ocieplenie aby zaszło na ramy okien. Mowię dość amatorskim językiem ale tak to mi mniej więcej tłumaczono, że jak okna to i od razu ocieplenie.
Link do komentarza
Cytat

buduję z Ytonga na zaprawie cienkospoinowej. Ale jak to nie ocieplałaś? Po wstawieniu okien raczej należy z zewnątrz polożyć ocieplenie aby zaszło na ramy okien. Mowię dość amatorskim językiem ale tak to mi mniej więcej tłumaczono, że jak okna to i od razu ocieplenie.



nie ocieplałam, bo mam ścianę jednowarstwową.... icon_biggrin.gif

ja myślę , że spokojnie wstawiaj te okna (jeśli są PCV) , ocieplaj i rób co trzeba , tylko zadbaj o wentylację wewnątrz budynku ....
acha ... nie zrażaj się , że okna po zimie mogą być nieco niedopasowane (gdzieniegdzie nie domykać się na przykład).... różnica temperatur , praca budynku .... spowodują, że trzeba będzie je doregulować na zawiasach .... oczywiście w ramach serwisu powinna zrobić to firma montująca okna ...
Link do komentarza
Cytat

nie zrażaj się , że okna po zimie mogą być nieco niedopasowane (gdzieniegdzie nie domykać się na przykład).... różnica temperatur , praca budynku .... spowodują, że trzeba będzie je doregulować na zawiasach ....


Czyli połączeniu ościeżnica - ościeże nie grozi utrata szczelności w czasie pierwszej zimy? Bo właśnie nie chciałbym zrobić czegoś co mogłoby obniżyć szczelność budynku. A okna oczywiście PCV. Mozesz mi polecić dobrego producenta z rozsądnymi cenami? Sam mam na oku firmę Assilam, oferują 6-komorowe okna o K=1,1 (dla szyby).
Link do komentarza
Cytat

... właśnie nie chciałbym zrobić czegoś co mogłoby obniżyć szczelność budynku ...



ci, którzy wyhodowali sobie grzyba /brak wentylacji i chęć oszczedzania ciepła "za wszelka cene"
czesto dziurawią nowe, szczelne okna i wstawiają nawiewniki ...
no, ale punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia - z grubsza biorąc

p.s.
okna oczywiście mozna wstawic przed zimą i opiankowac
Link do komentarza
Cytat

ci, którzy wyhodowali sobie grzyba /brak wentylacji i chęć oszczedzania ciepła "za wszelka cene"
czesto dziurawią nowe, szczelne okna i wstawiają nawiewniki ...
no, ale punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia - z grubsza biorąc

p.s.
okna oczywiście mozna wstawic przed zimą i opiankowac


A niektórzy mają centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

ci, którzy wyhodowali sobie grzyba



dlatego tak ważną rolę przykładam do dobrej wentylacji domu ......
jeśli dom będzie dobrze wentylowany - wilgoć technologiczna nawet pomimo ocieplenia - będzie miała jak się wydostać....
oczywiście , ze nie sztuką jest w kilka m-cy wybudować, ocieplić , zamknąć szczelnie oknami i drzwiami i zostawić tak na zimę ..... bo wtedy problemy z wilgocią murowane ..... dom ma być dobrze wentylowany - bez dwóch zdań ....
także w trakcie użytkowania rola wentylacji w domu jest bardzo ważna ...... ważniejsza niż walka o każdy kilowat straconej energii .....
Link do komentarza
Cytat

buduję z Ytonga na zaprawie cienkospoinowej. Ale jak to nie ocieplałaś? Po wstawieniu okien raczej należy z zewnątrz polożyć ocieplenie aby zaszło na ramy okien. Mowię dość amatorskim językiem ale tak to mi mniej więcej tłumaczono, że jak okna to i od razu ocieplenie.



No to trochę "mniej więcej" Tobie wytłumaczono. Wcale nie jest tak, że jak okna, to i docieplenie. Istota sprawy zamyka się w należytej ochronie warstwy termoizolacji, która znajdzie się w szczelinie dylatacyjnej pomiędzy oknem, a murem ościeży. Niezależnie od tego czy będzie ona wykonana z pianki PU czy z wełny mineralnej należy ją chronić przed zawilgoceniem, aby nie ulegała degradacji już od chwili montażu.
Docieplenie tego nie załatwi nigdy, bo po prostu temu nie służy. Jego rola jest całkiem inna. (Chyba:-)). Porządny montaż okien, to montaż warstwowy, czego by Ci różni "okienni fachowcy" nie wciskali. Polega on na tym, że środkowa warstwa (termoizolacyjna) zyskuje należytą ochronę przed wilgocią wewnętrzną (dyfuzja pary) oraz zewnętrzną (woda opadowa). Można to zrobić na wiele różnych sposobów i przy użyciu wielu materiałów. Jeśli wiesz o czym mówię, to ok. Jeśli nie wiesz, na początek może przeczytaj to: illbruck i3. Montaż warstwowy.. W razie dalszych pytań, w miarę posiadanej wiedzy, chętnie służę pomocą i objaśnieniami w Twojej podróży przez świat polskiego okniarstwa.

Pozdrawiam

PS. Przy chwili czasu przejrzyj naszą stronę dokładniej, znajdziesz tam gotowe odpowiedzi na wiele okiennych pytań.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Na początek - witam Teście:)
Dopiero wczoraj odkryłem to Forum i wiem, że nie powinienem pisać nie czytając bardzo dokładnie poprzednich postów..
Może ze swojej praktyki powiem obserwacje:
kompletnym absuredem wydaje się być: budowa ścian i niemal natychmiastowe ich ocieplane z zewnątrz plus zamknięcie otworów. Potem, w ciągu zimnych miesięcy pogoń z pracami w śrdoku i grzyb murowany.
Zdrowo jest wymurować ściany, zrobić prace mokre wewnątrz (to jest zalecenia producentów okien drewnianych) a potem montować stolarkę. I zaraz potem wykańczać ściany zewnętrzne.
Ocieplenie ścian zewnętrznych przed oknami utrudnia ich późniejszy montaż. A już w ogóle Ci co myślą, że okno da się pięknie dosunąć do wykończonego ocieplenia są w głębokim błędzie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...