Skocz do zawartości

izolacja budynku


k_k

Recommended Posts

Witam szukam porady, posiadamy dom wybudowany w 2001 roku, fundament schodkowy, 2/3 budynku podpiwniczone, problem polega na tym, że frontowa ściana piwnicy przepuszcza wodę gruntową, zrobiliśmy już 2 drenaże, ponieważ wcześniej prawdopodobnie ich nie było, pierwszy na wysokości płytszej ławy fundamentowej (wykonany prawidłowo), a drugi w odległości 2 metrów od budynku na głębokości - niższej ławy fundamentowej ( 2 rury fi 100 na żwirze, operator dokopał się do warstwy gliny). Po wykopaniu rowu przy drugim drenażu okazało się, że trzy cieki wodne płyną wprost na dom, są to wody gruntowe. w piwnicy stoi woda, brak tam jest izolacji poziomej (ktoś, kto stawiał fundament to zaniedbał), wody w piwnicy 2 cm, przebija się 4 dziurkami między ława fundamentową i ścianą, do tej ściany od zewnątrz nie ma dostępu, ponieważ jest pod budynkiem. Słyszałam, że najskuteczniej jest wbudować studnię w tym pomieszczeniu, w którym woda stoi, studnię z pompą w środku z czujnikiem, który w przypadku nadmiaru wody będzie ją odprowadzał do kanalizacji, proszę o poradę, nie chcę zbijać tynków i smarować chemią budowlaną, ponieważ moim zdaniem nie wyeliminuje to problemu, a wilgoć może jeszcze wyżej podchodzić, co mogę zrobić...
Link do komentarza
Cytat

Witam szukam porady, posiadamy dom wybudowany w 2001 roku, fundament schodkowy, 2/3 budynku podpiwniczone, problem polega na tym, że frontowa ściana piwnicy przepuszcza wodę gruntową, zrobiliśmy już 2 drenaże, ponieważ wcześniej prawdopodobnie ich nie było, pierwszy na wysokości płytszej ławy fundamentowej (wykonany prawidłowo), a drugi w odległości 2 metrów od budynku na głębokości - niższej ławy fundamentowej ( 2 rury fi 100 na żwirze, operator dokopał się do warstwy gliny). Po wykopaniu rowu przy drugim drenażu okazało się, że trzy cieki wodne płyną wprost na dom, są to wody gruntowe. w piwnicy stoi woda, brak tam jest izolacji poziomej (ktoś, kto stawiał fundament to zaniedbał), wody w piwnicy 2 cm, przebija się 4 dziurkami między ława fundamentową i ścianą, do tej ściany od zewnątrz nie ma dostępu, ponieważ jest pod budynkiem. Słyszałam, że najskuteczniej jest wbudować studnię w tym pomieszczeniu, w którym woda stoi, studnię z pompą w środku z czujnikiem, który w przypadku nadmiaru wody będzie ją odprowadzał do kanalizacji, proszę o poradę, nie chcę zbijać tynków i smarować chemią budowlaną, ponieważ moim zdaniem nie wyeliminuje to problemu, a wilgoć może jeszcze wyżej podchodzić, co mogę zrobić...


 Wodę najlepiej wypompowywać lub jeżeli to możliwe zrobić odpływ na zewnątrz budynku ,studnię też najlepiej na zewnątrz budynku ponieważ ciągłe wypompowywanie wody z piwnicy prowadzi do wypłukiwana gruntu pod ławami wtedy  może popękać budynek .


Drenaż opaskowy na zewnątrz budynku ze studnią zlewną na zewnątrz tam można pompą do woli pompować oraz wodę z rynien odprowadzić jak najdalej od budynku i nie mieszać jej z drenażem zabezpieczyć żeby woda z rynien nie wlewała się w drenaż .  

Link do komentarza
Witam
w mojej opinii wykonanie drenażu ma sens, popieram wypowiedź animusa:
"Drenaż opaskowy na zewnątrz budynku ze studnią zlewną na zewnątrz tam można pompą do woli pompować oraz wodę z rynien odprowadzić jak najdalej od budynku i nie mieszać jej z drenażem zabezpieczyć żeby woda z rynien nie wlewała się w drenaż"
Powyższe rozwiązanie ma sens przy okresowym występowaniu wód gruntowych. Jeśli zdarza się to często pokusiłbym się o ponowne prawidłowe wykonanie izolacji pionowej ciężkiej fundamentów. O ile oczywiście nie występują przecieki spod poziomu posadzki piwnicy.
Przy wznoszeniu nowych obiektów w tego typu warunkach nie należy liczyć na dyfuzyjne odprowadzenie wody z murów. Stosuje się zarówno pod ławą jak i na ścianach wodoszczelną izolację np. na bazie żywic, natomiast wewnątrz wentylację mechaniczną. Rozwiązanie nie jest tanie, niemniej decyzja leży po stronie inwestora na etapie projektowym.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...