Skocz do zawartości

Wjazd na działkę z drogi powiatowej


Irek222

Recommended Posts

Witam szanownych Forumowiczów! Jestem tu nowy, wcześniej nigdy nie miałem styczności z problematyką budowlaną, przejrzałem wszystkie wątki i nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, dlatego pozwalam sobie Was zapytać, jakie kroki muszę podjąć, aby wykonać wjazd na działkę z drogi powiatowej.
Mała działka o przeznaczeniu letniskowym przylega do drogi powiatowej, ale nie ma żadnego wjazdu. Docelowo, chciałbym na działce postawić domek o powierzchni użytkowej nie większej, niż 25 m2, nie związany na stałe z gruntem. Wiem, że na taki domek procedury są uproszczone, choć nie wiem dokładnie, co jest wymagane przy takiej inwestycji (tu też poprosiłbym o Waszą pomoc). Ale na początek chciałbym ograniczyć się do zbudowania wjazdu i do zniwelowania terenu, gdyż działka położona jest na stoku. Co do niwelacji, to już wyczytałem na forum, że nie jest to robota budowlana, zatem nie trzeba zezwoleń, projektów, mapek, uzgodnień, i że nic nie trzeba zgłaszać. Natomiast nie mam pewności, co jest konieczne do zbudowania wjazdu. Zaznaczam, że zależy mi na jak najtańszej opcji.
Wzdłuż drogi przebiega rów przydrożny. Ktoś mi powiedział, że umieszcza się w rowie ze dwa szerokie dreny, przysypuje, w ten sposób powstaje wjazd tymczasowy na czas budowy, który potem staje się wjazdem docelowym. Czy to legalne? Jeśli tak, to jakich formalności muszę dopełnić? Zaznaczam, że ja żadnej budowy w dającej się przewidzieć przyszłości nie planuję, chodzi mi o sam wjazd. Domek, o ile będzie, to kiedyś, kiedyś.... Na razie - namiot w lecie! icon_smile.gif
Pozdrawiam wszystkich - Irek.
Link do komentarza


BUDOWA ZJAZDU Z DROGI

Miejsce złożenia dokumentów:

Zarząd Dróg Powiatowych w ...........(właściwy dla inwestycji)

Wymagane dokumenty:

1. Wniosek zawierający następujące informacje: imię i nazwisko oraz adres wnioskodawcy, numer drogi, numer geodezyjny działki na którą ma prowadzić zjazd .
2. Do wniosku należy dołączyć:
- projekt budowlany zjazdu,
- mapę w skali 1:500 lub 1:1000 z oznaczeniem granic działki, jej planowanego zagospodarowania i lokalizacji zjazdu i zjazdów sąsiednich oraz informacją o zagospodarowaniu działek sąsiednich,
- informację o zgodności zagospodarowania nieruchomości z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (np. kserokopia decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu) ,
- lokalizację zjazdu wg pikietażu na drodze,
- kserokopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości,

Gdzie odebrać formularz:

Formularz wniosku o wydanie zezwolenia na budowę zjazdu można otrzymać w Zarządzie Dróg Powiatowych w ......

Opłaty:

1. Opłata skarbowa przy składaniu wniosku w wysokości 5 zł za podanie oraz 0,50 zł za każdy załącznik w znaczkach skarbowych. ( róznie dla powiatu )
2. Wysokość opłaty za zajęcie pasa drogowego ustala się na podstawie Uchwały Rady powiatu.


Termin i sposób załatwienia sprawy:

Wydanie zezwolenia lub jego odmowa następuje w formie decyzji administracyjnej, w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku oraz wymaganych dokumentów.

Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 21marca 1985r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 71, poz. 838 z późn. zmianami).
2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1986r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o drogach publicznych (Dz. U. Nr 6 , poz. 33 z późn. zmianami).
3. Ustawa z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2000r. nr 106, poz. 1126 z późn. zmianami).



Informacje dodatkowe:
Za wybudowanie lub przebudowę zjazdu bez zezwolenia zarządcy drogi lub o powierzchni większej niż określona w zezwoleniu zarządcy drogi – zarządca drogi wymierza , w drodze decyzji administracyjnej, karę pieniężną w wysokości dziesięciokrotnej należnej opłaty. Termin płatności kary wynosi 14 dni od dnia, w którym decyzja


I jeszcze tu sobie można poczytać


http://www.miedzyrzecz.zdp.bip.net.pl/?c=382
Link do komentarza
jak już będzie miał pan zezwolenie na budowę zjazdu ,to potrzeba panu .....inżyniera budownictwa o specjalności drogowej z uprawnieniami do projektowania.
Najprościej będzie Ci takiego znaleźć właśnie w zarządzie dróg powiatowych właściwym dla drogi, z której zjazd do swojej parceli będzie pan budował.

Ten pan wykona projekt zjazdu ,koszt uzależniony przede wszystkim od rejonu kraju ( gdzieś od 300 do 1500 zł )

Z tym do starostwa .... po uzyskanie pozwolenia na budowę ... zjazdu ( mostku ) ... icon_mrgreen.gif

Gdy już pozwolenie na tą budowę jest prawomocne ( 2 tyg. jak sie nie mylę ) wystarczy tylko przed rozpoczęciem prac budowlanych uzyskanie zezwolenia zarządcy drogi na prowadzenie robót w pasie drogowym.

Ja dostałam to w decyzji na zezwolenie zjazdu,tylko musiałam poinformować 3 dni przed rozpoczęciem robót,że prace nad mostkiem rozpoczynam...

Ja przechodziłam to w ten sposób....

Może ktoś zna inną łatwiejszą metode, to proszę o podpowiedź .... icon_smile.gif

Link do komentarza
Dzięki.... trochę to odstraszające.... nie chcę polemizować z prawodawcą, ale wydaje mi się to wszystko niewspółmierne z tym, że trzeba włożyć do rowu szeroką rurę, a następnie przysypać ją jakimś żwirkiem.... Inżynier, projekt, budowa, zajęcie pasa drogowego...., to brzmi groteskowo w zetknięciu ze skalą tego przedsięwzięcia.
Nie sądzicie?
Pozdrawiam, Irek.
Link do komentarza
Cytat

No właśnie, a może ktoś inny zechciałby dorzucić kamyczek (żwirek) do tego wątku (na tę rurę betonową)? icon_smile.gif - Heniek



Ja mam działkę narożną i dostęp zarówno do drogi powiatowej jak i gminnej. W gminie doradzili mi, zebym zrobiła zjazd do drogi gminnej gdyż z powiatowa bede miec duzo biegania, zachodu i papierologii... Skoro wiec urzędnicy sami mówią że jest z tym taki kłopot to znaczy że rzeczywiście jest. Wiem jak prosto jest w gminie - zanosze mapki z projektem , oni przerysowwuja na miejscu do swoich mapek i tyle - i moge sobie robić co chcę. Moj sąsiad, który ma dostęp tylko do drogi gminnej robił zjazd i też mi opowiadał że strasznie musiał się nabiegać i bardzo się o wszystko czepiali. Ja nie wiem o co dokładnie można się w tym temacie "czepiać" ale pewnie jak się chce to się wszędzie coś znajdzie.
Link do komentarza
Cytat

Ja mam działkę narożną i dostęp zarówno do drogi powiatowej jak i gminnej. W gminie doradzili mi, zebym zrobiła zjazd do drogi gminnej gdyż z powiatowa bede miec duzo biegania, zachodu i papierologii... Skoro wiec urzędnicy sami mówią że jest z tym taki kłopot to znaczy że rzeczywiście jest. Wiem jak prosto jest w gminie - zanosze mapki z projektem , oni przerysowwuja na miejscu do swoich mapek i tyle - i moge sobie robić co chcę. Moj sąsiad, który ma dostęp tylko do drogi gminnej robił zjazd i też mi opowiadał że strasznie musiał się nabiegać i bardzo się o wszystko czepiali. Ja nie wiem o co dokładnie można się w tym temacie "czepiać" ale pewnie jak się chce to się wszędzie coś znajdzie.


Dobry wieczór,
Twój przypadek jest wyjątkowy. Czytałem, że jak jest możliwość wjazdu z drogi gminnej, to ciężko lub wręcz nie da się dostać z drogi powiatowej, bo... powiatowa jest do innych celów. A więc u Ciebie być może to właśnie urzędnik miał na myśli, że przekonać powiat do zgody na wjazd z powiatowej będzie kłopotliwe i będzie wymagać wiele zachodu.
U mnie nie ma gminnej, a tylko powiatowa, więc muszą dać pozwolenie.
Ale -jakie kroki muszę podjąć (wszystkie)?
Link do komentarza
Przede wszystkim to decyzja o warunkach zabudowy bądź wyciąg z MPZP, mapa i inne wymagane we wniosku dokumenty. Na stronie starostwa musi być do ściągnięcia wniosek o lokalizację zjazdu. Wypełniasz składasz, czekasz na decyzje o lokalizacji zjazdu.
Z tym do architekta zupr. drogowymi i projekt zjazdu do zatwierdzenia do starostwa. Zatwierdzony to o zajęcie pasa drogowego na czas wykonania robót budowlanych w obrębie pasa drogowego. Skończysz to zgłoszenie zakończenia robót w obrębie pasa drogowego i czekasz na odbiór pasa i protokół.

Nie rozpisuję się na temat kwitów niezbędnych - bo to będzie wymienione na wniosku w danym starostwie.

Co do niwelacji terenu to się mylisz na temat braku zezwoleń - pisałam o tym tu: https://forum.budujemydom.pl/Zmiana-poziomu-zero-t11021.html
Link do komentarza
Cytat

Przede wszystkim to decyzja o warunkach zabudowy bądź wyciąg z MPZP, mapa i inne wymagane we wniosku dokumenty. Na stronie starostwa musi być do ściągnięcia wniosek o lokalizację zjazdu. Wypełniasz składasz, czekasz na decyzje o lokalizacji zjazdu.
Z tym do architekta zupr. drogowymi i projekt zjazdu do zatwierdzenia do starostwa. Zatwierdzony to o zajęcie pasa drogowego na czas wykonania robót budowlanych w obrębie pasa drogowego. Skończysz to zgłoszenie zakończenia robót w obrębie pasa drogowego i czekasz na odbiór pasa i protokół.

Nie rozpisuję się na temat kwitów niezbędnych - bo to będzie wymienione na wniosku w danym starostwie.

Co do niwelacji terenu to się mylisz na temat braku zezwoleń - pisałam o tym tu: https://forum.budujemydom.pl/Zmiana-poziomu-zero-t11021.html


Dziękuję, potwierdziłaś, że te wszystkie kroki urzędowe muszę przejść, aby położyć tę rurę żelbetową w rowie... paranoja.... icon_smile.gif

Ale co do niwelacji, to nie wiem, czy to wszystko, co opisałaś o poziomie zerowym, jest adekwatne do postawienia domku na "zgłoszenie" ("altana" nie większa, niż 25m2). Na którym etapie będę musiał wykazać się poziomem zero i co to jest ten poziom zero? Chciałbym postawić gotowy domek szkieletowy na słupkach betonowych.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Na którym etapie będę musiał wykazać się poziomem zero i co to jest ten poziom zero? Chciałbym postawić gotowy domek szkieletowy na słupkach betonowych.
Pozdrawiam.



Myśmy przy budowie budynku gosp. ( 25m2) nie musieli wykazywać żadnego poziomu zero.
Tylko jego usadowienie na działce ( mapka a na niej mój odręczny szkic budynku ) + odległości od granic.

Później po zakończeniu budowy i tak jest wykonywana inwentaryzacja powykonawcza przez geodetę i to on nanosi wszystko na mapy w starostwie icon_biggrin.gif

Link do komentarza
Cytat

W prawie wodnym nie chodzi dokładnie o zmianę poziomu zero tylko o zmianę stosunków wodnych
W zasadzie każda zmiana poziomu terenu, jeżeli ma wpływ na stosunki wodne (a 95% ma) wymaga uzgodnienia i tyle icon_wink.gif


A jeśli zmiana ukształtowania terenu jest ograniczona wyłącznie do centralnie położonego fragmentu własnej działki, to również należy to uzgadniać? No bo to nijak się ma do stosunków wodnych, panujących na działkach przyległych, a więc nie zaburza istniejących u sąsiadów stosunków wodnych.
Link do komentarza
Cytat

Myśmy przy budowie budynku gosp. ( 25m2) nie musieli wykazywać żadnego poziomu zero.
Tylko jego usadowienie na działce ( mapka a na niej mój odręczny szkic budynku ) + odległości od granic.

Później po zakończeniu budowy i tak jest wykonywana inwentaryzacja powykonawcza przez geodetę i to on nanosi wszystko na mapy w starostwie icon_biggrin.gif


A ile zapłaciłaś za tę inwentaryzację i co wchodzi w jej skład? Czy na nowo geodeta robi mapę działki, tym razem z naniesionym na nią domkiem?
Link do komentarza
Cytat

A ile zapłaciłaś za tę inwentaryzację i co wchodzi w jej skład? Czy na nowo geodeta robi mapę działki, tym razem z naniesionym na nią domkiem?



Ja płaciłam za inwentaryzację coś 300 - 400 zł. dokładnie nie pamiętam..
Obejmowała ona budynek gosp. i studnię.
I oba te obiekty już są naniesione na mapach w starostwie,również te zmiany są przesyłane do urzędu gminy ... icon_biggrin.gif

Link do komentarza
Cytat

Ja płaciłam za inwentaryzację coś 300 - 400 zł. dokładnie nie pamiętam..
Obejmowała ona budynek gosp. i studnię.
I oba te obiekty już są naniesione na mapach w starostwie,również te zmiany są przesyłane do urzędu gminy ... icon_biggrin.gif


A na jakiej mapie geodeta te obiekty zaznacza? Na tej mapie, którą się kupuje w starostwie?
Link do komentarza
Nowo wybudowane budynki, elementy uzbrojenia podziemnego geodeta mierzy i nanosi na mapę inwentaryzacji powykonawczej. Na podstawie pomiarów inwentaryzacyjnych aktualizowana jest treść mapy zasadniczej ( to jest ta którą można kupić w starostwie ,potrzebna decyzji o warunkach zabudowy,czy nadania numeru porządkowego działki), dane ewidencji gruntów i budynków oraz zmiany sposobu użytkowania terenu. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Nowo wybudowane budynki, elementy uzbrojenia podziemnego geodeta mierzy i nanosi na mapę inwentaryzacji powykonawczej. Na podstawie pomiarów inwentaryzacyjnych aktualizowana jest treść mapy zasadniczej ( to jest ta którą można kupić w starostwie ,potrzebna decyzji o warunkach zabudowy,czy nadania numeru porządkowego działki), dane ewidencji gruntów i budynków oraz zmiany sposobu użytkowania terenu. icon_smile.gif


Dzięki..., widzę, jaki jeszcze zielony w te klocki jestem... icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Dzięki..., widzę, jaki jeszcze zielony w te klocki jestem... icon_smile.gif




Człek sie uczy całe życie,większość inwestorów rozpoczynając przygodę z budowaniem ( min. ja icon_biggrin.gif ) nie ma zielonego pojęcia o budowaniu... o papierologii ..... o normach ,przepisach,materiałach,reklamacjach .... i wiele by tu wymieniać icon_biggrin.gif


Ale jak się już wdepnie w całe to budowanie ... to jakoś leci ( niejeden wnerw... niejedna załamka .... niejedna bezsilnośc... )

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Człek sie uczy całe życie,większość inwestorów rozpoczynając przygodę z budowaniem ( min. ja icon_biggrin.gif ) nie ma zielonego pojęcia o budowaniu... o papierologii ..... o normach ,przepisach,materiałach,reklamacjach .... i wiele by tu wymieniać icon_biggrin.gif


Ale jak się już wdepnie w całe to budowanie ... to jakoś leci ( niejeden wnerw... niejedna załamka .... niejedna bezsilnośc... )

Pozdrawiam


icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...