Skocz do zawartości

Wiata garażowa - garaż


Recommended Posts

Witam ponownie

1.W związku z tym iz na budowę garażu przebne są pozwolenia i plany, mam troszkę inny pomysł. A gdybym tak dostawił wiatę garażową? Następnie chciałbym ja obić płytami, na płyty styropian, a na styropian puc. Wstawie okno i bramę. Na górze taras.

Czy w dalszym ciągu będzie to wiata garażowa?


2. Chciałbym z otworu okiennego zrobic drzwi tzn. usunę okno, skuję ściane do posadzi, wstawie futrynę i małe okienko z boku.

Czy tak można (od strony techniczenj, tzn. czy się nie zawali w czasie skuwania ściany)?

Czy potrzebne jest na taka przeróbkę pozwolenie?


Pozdrawiam
Pawel

Link do komentarza
Chciałbym dobudować do mieszkania budynek (ok 32m2), w którym znajdować się ma garaz i kotłownia.

Garaz - konstrukcja drewniana o wymiarach 4x6
Kotłownia- murowana 4x2

DSC01446.jpg




Czy sam garaż (ok 24m2) można uznać jako parterowy budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, na którego budowe nie jest wymagane pozwolenie?

Kotłownia (ok 8m2) bedzie murowana. Garaż oddzielony będzie od kotłowni murem.

Oba pomieszczenia jako jeden budynek nie przekraczaja 35m2.

Czy taka (mieszana) zabudowe moge nazwac parterowym budynkiem gospodarczym i wykonac bez zadnych pozwolen? Ewenualnie co mi jest potrzebne?

Czy moze na budowe kotlowni potrzebne jest osobne pozwolenie? Jakie?


Pozdrawiam
Pawel
Link do komentarza
Cytat

ja tez mysle o wiacie, a jak sciana bedzie azurowa co by wiatr nie wiuwal(taka powiedzmy gesto przepleciona pergola plus jakis gesto zarastajacy powojnik)?? to bez pozwolenia sie obedzie chyba?


Prawo budowlane art 29 ust 2 dopuszcza budowę wolno stojących wiat, altan, czy budynków gospodarczych o powierzchni do 25m2 bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, ale wymagane jest zgłoszenie w urzędzie zamiaru takiej budowy. Planowana wiata nie odpowiada wymogom powyższego przepisu (przylega do budynku) zatem konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Ponadto nawet w przypadku zamiaru postawienia wiaty wolno stającej, jej budowa może być niemożliwa ze względu np. na miejscowe przepisy dotycząca zagospodarowania działek czy konieczność zachowania odpowiedniej odległości od granicy czy innych obiektów.
Link do komentarza
Cytat

Prawo budowlane art 29 ust 2 dopuszcza budowę wolno stojących wiat, altan, czy budynków gospodarczych o powierzchni do 25m2 bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, ale wymagane jest zgłoszenie w urzędzie zamiaru takiej budowy. Planowana wiata nie odpowiada wymogom powyższego przepisu (przylega do budynku) zatem konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Ponadto nawet w przypadku zamiaru postawienia wiaty wolno stającej, jej budowa może być niemożliwa ze względu np. na miejscowe przepisy dotycząca zagospodarowania działek czy konieczność zachowania odpowiedniej odległości od granicy czy innych obiektów.



Droga Redakcjo jak odpowiadasz to nie lacz dwoch odpowiedz w jedna. dziekuje za opowiedz
Link do komentarza
Witam ponownie

Kotłownia zostanie wybudowana jako pierwsza, więc beda juz staly dwie sciany. W zwiazku z tym ze kotłownia nie przekroczy 25m2, mozna budowac ja bez pozwolenia. Stawiajac wiate/garaz musze dostawic dwie sciany. Czy na tak dobudowany budynek tez porzebne jest pozwolenie?
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Witam,

odświeże torchę temat.

a jak sie ma sprawa gdy wiata już jest wybudowana a chce ją tylko obłożyć np drewnem lub OSB po bokach i dorobić do niej drzwi?
Co potrzebuje? Zgłoszenie? Pozwolenie na budowe? Czy tez gdy już stoi i była w projekcie domu mogę jej spokojnie dorobić ściany??

pozdr
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Do Pawe S
nie wiem jak ty rozumujesz ale w twoim pytaniu są nieścisłości. Skoro kotłownia ma być murowana to już wiadomo że będziesz potrzebował pozwolenia na budowę mimo że nie przekracza wymiarów. Potrzebujesz, bo kotłownia nie będzie budynkiem tymczasowym a ściśle związana z podłożem. Jeśli chodzi zaś o garaż zrobiony z drewna to o ile zachowasz odpowiednie odstępy od działek sąsiada to wystarczy ci zgłoszenie. Tylko nie wiem teraz jak będzie to traktowane jak będzie zgłoszony zamiar postawienia kotłowni. Lepiej się dowiesz wszystkiego w Gminie lub w starostwie.
O kotłowni bez pozwolenia zapomnij, możesz sobie dużo kłopotów z tym narobić. A jeszcze jak masz życzliwych sąsiadów to sprawa przesądzona.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...