Skocz do zawartości

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW !


Recommended Posts

Zróbcie Coś z tym bo to paranoja.




Rzecz dotyka ścieków .




Nasza wieś ,miejsca gdzie zabudowa domów jest rozproszona niestety nie są przyłączone przeważnie do dużej oczyszczalni ścieków co na użytkownika danego gospodarstwa sprowadza obowiązek odprowadzenia tych ścieków do szczelnego zbiornika . Niestety wszyscy wiedzą że tego się nie praktykuje ! Wybudowanie szczelnego Szamba to duży koszt a wywożenie później zanieczyszczeń jeszcze większy. Rozwiązaniem są przydomowe oczyszczalnie ścieków ale to też temat rzeka ponieważ wchodząc do Unii Europejskiej obowiązuje nas norma PN-EN 12566 która nakłada na nas obowiązek wybudowania oczyszczalni ze znakiem CE ( ja się tak do końca na tym wszystkim nie znam ale spróbuje wytłumaczyć jak mogę i umiem)znak CE nadawany jest oczyszczalniom spełniającym wszystkie unijne wymagania znaczy to ze oczyszczalnia naprawdę oczyszcza a nie tylko podczyszcza oznacza to także że woda z oczyszczalni spokojnie może być wykorzystywana drugi raz w użytku gospodarczym np. do podlewania ogródka. I tutaj zaczyna się wszystko komplikować ponieważ od 2002 roku tylko oczyszczalnie ze znakiem CE powinny być zakładane niestety koszt takiej oczyszczalni jest trochę większy od oczyszczalni produkowanej moim zdaniem gdzieś w stodołach. Większość ludzi zakładając taką oczyszczalnie patrzy niestety tylko na koszt! I teraz tak, w bliskim sąsiedztwie mam osobę która założyła "oczyszczalnie ścieków" tylko to jakaś masakra jest ponieważ jak jest ciepło to ja na swoje podwórko nie mogę wyjść , czuje co sąsiad jadł na śniadanie ! Ja oczywiście też mam oczyszczalnie tylko moja faktycznie już spełnia wszystkie normy bo jak się bierze dofinansowania to nie powinno się kombinować bo jak ktoś wziął pieniądze z unii to musi robić także wszystko tak jakie są tam wymagania ale jak widać wszyscy mają to gdzieś i liczą na to że tylko kontroli nie będzie. Ale wrócę do oczyszczalni moja wygląda estetycznie nikt nawet by nie powiedział że mam oczyszczalnie widać jej tylko przykrywę którą jak podnoszę to mam czystą wodę która jest odprowadzona do rzeczki ! I co ważne dostałam na to pozwolenie bo woda z mojej Oczyszczalni płynie czysta ! Stąd pozwolenie wodno prawne... a mój sąsiad .... niestety jego oczyszczalnia nie czyści po prostu tylko jest jakby się ktoś przyczepił i oczywiście gdzie odprowadza ten gnój? Do tej samej rzeki tylko nikt mu przy tej oczyszczalni na to nie pozwolił !

Ale to naprawdę nie chodzi o to żeby kogoś podkablować tylko o to żeby ktoś w końcu tą sprawą zajął ,stanem kanalizacyjnym i tą samowolką tymi szambami nieszczelnymi przecież tak krzyczymy że ekologia na pierwszym miejscu że powinno szanować się matkę ziemie a sami ją zatruwamy ! Polska to polska tutaj się jak najtaniej nie ważne jak ,że 80 procent szamb na podwórkach ma poodprowadzane ścieki właśnie do rzek rowów gdzieś do sąsiada ale tego nikt nie sprawdza a przecież to takie zagrożenie nie tylko estetyczne ale i ekologiczne ! Wiem również od znajomych którzy założyli oczyszczalnie i w zimę nie mogli korzystać z niej bo zamarzła bo nie była wcześniej na takie warunki badana

ani dobrze założona przez firmę a zapłacili może 15 procent mniej niż ja ! Proszę zbadajcie temat zobaczcie jak GMINY teraz np. działają żeby stworzyć pozory ogłaszają przetarg na przydomowe oczyszczalnie w SiWZ jest napisane że oczyszczalnie muszą mieć znak CE przetarg się odbywa Firma która spełnia wszystkie wymagania jest na miejscu 4 ,3 wcześniejsze oferty zostają odrzucone bo zostały poproszone o przedstawienie certyfikatu CE niestety nie mają i co gmina robi unieważnia przetarg i za chwile ogłasza następny z poprawioną specyfikacją i już w niej nie ma wymagania żeby przedstawić dowody że oczyszczalnia ma znak ce tylko że osoba wykonująca potwierdza ze ma znak ce i przetarg wygrywa ta pierwsza oferta która w tamtym przetargu była odrzucona bo musiałaby przedstawić papiery a tak to powie że ma, nikt tego nie sprawdzi i gmina zadowolona i ten co bezczelnie kłamie zadowolony!

Naprawdę za dużo w tym wszystkim niejasności Edytowano przez GrazynaStadko (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...
Wysłałam wiele e-maili do dziennikarzy,....ale niestety nikt sie nie odezwał a co do gmin to wszystkie dookoła klasyfikują się do sprawdzenia...Rany to co sie dzieje to paranoja...nie mozna zakladac oczyszczalni bez znaku CE ..a kto tego przestrzega ? na rynku jest masa podczyszczalni nazywanych oczyszczalniami i niestety wszyscy mają to gdzies ! Moze masz kogos konkretnego na mysli kto moglby zacza tę sprawe poruszac?
Link do komentarza
To wszystko piękne i ładne, ale do 01.07.2010 istniał okres przejściowy i znak CE dla oczyszczalni nie był obowiązkowy, wystarczył „certyfikat” budowlany, bo oczyszczalnia jest wyrobem budowlanym.

Po 01.07.2010 obowiązuje nie tylko CE, ale i certyfikat zgodności z normą PN-EN 12566.

Po wtóre, o tym czy oczyszczalnia czyści czy nie, nie decyduje jakiś tam certyfikat, tylko sposób eksploatacji danej oczyszczalni, a to ma wpływ na to, co z tej oczyszczalni wypływa.
Link do komentarza
Może i certyfikat nie mówi o tym czy czysci dana oczyszczalnia czy nie ale na Boga jest to jakis porzadek...wiekszosc firm zajmujace sie tym tematem wkladaja takie urzaqdzenia ze po pierwsze po pol roku cos sie zaczyna chrzanic a po drugie one wcale nie czyszczą.... jest zbiornik to jest wkopany i tyle.... Ale to własnie te tanie rozwiazania bokiem wychodzą. OStatnio sciagnelam do sasiadów OS. no i niestety nalozyli mandat na nich to to co wypuszczają do rzeki nie nadaje sie z resztą nie mają odpowiedniego pozwolenia... a smrod byl taki ze wstyud mi bylo kogos zaprosic to nie wytrzymalam.... Z resztą to nie tylko problem beznadziejnych oczyszczalni tylko Ludzi ktorzy zamiast dobrze inwestowac leca na tani kawalek miesa...a cos Wam powiem Tanie mieso to psy jedzą... Edytowano przez GrazynaStadko (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Na poczatku sie przedstawie jestem przedstawicielem firmy wykonawczej ktora zaklada na co dzien te urzadzenia i podkreslam ROZNYCH FIRM i musze stwierdzic jedno NIKT NIE ZWRACA UWAGI NA OCHRONE SRODOWISKA ALE NA PIENIADZE i nie tylko sa to urzytkownicy ale rowniez Gminy oraz Biura projektowe ktore robia projekty dla gmin (zero pojecia o temacie w sensie praktycznym)
kilka rad przed wyborem rozwiazania gospodarki sciekowej we wlasnym gospodarstwie
1. Pod katem ekonomii na pewno jest to oczyszczalnia przydomowa (wychodzi najtaniej w kwestji eksploatacji a co za tym idzie po kilku latach zwraca sie roznica pomiedzy kosztami zalozenia oczyszczalni a szamba zamknietego lub podlaczeniem sie do kolektora sciekowego)
2.Dobor urzadzenia do warunkow gruntowo-wodnych na dzialce oraz do jej wielkosci
3.Odpowiedni wykonawca
4.Stosowanie sie do instrukcji obslugi a najlepiej wzywac raz do roku serwis ktory zrobi przeglad i pozostawi srodki potrzebne do odpowiedniego jej dzialania
Jesli spelnicie te warunki to satysfakcja GWARANTOWANA
W razie pytan sluze pomoca
tel.787557632 lub email wicher34@poczta.fm
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Witam. Wicher34 dobrze to napisałeś, ale osoby stawiające na przydomowe oczyszczalnie ścieków na pewno biorą pod uwagę ekonomię. Co do warunków to bywa różnie, ale ludzie zdają się na wiedzę osób które sprzedają oczyszczalnie. Wykonawca, tu jest często tak , że wykonawca zaleca samodzielną budowę oraz podłączenie oczyszczalnie i nie traci sie na nią gwarancji, dlaczego tak skoro odpowiednie działanie zależy od dobrego zamontowania i powinna to zrobić osoba z doświadczeniem. Z instrukcją obsługi bywa różnie.
Ja sam stoję przed wyborem oczyszczalni i jak narazie myślę nad oczyszczalnią biologiczną, jednak jaką to już jest ciężko wskazać gdyż jest tych oczyszczalni wiele na rynku i każdą sprzedawca czy producent zachwala jako najlepszą, a jak z tym jest to można poczytać na forum jedni są zadowoleni inni nie, a powód niezadowolenia trudno znaleźć, czy jest to wina oczyszczalni, czy jest źle zamontowana bo ktoś robił ją sam i wydawało mu się że będzie dobrze. No tych pytań może być wiele.
Ale się rozpisałem, no ale temat bardzo interesujący gdyż ja i nie tylko ja chciałbym mieć naprawdę dobrze działającą oczyszczalnię przydomowę.
Pozdrawiam.



 

Link do komentarza
Cytat

Zróbcie Coś z tym bo to paranoja.




Rzecz dotyka ścieków .




Nasza wieś ,miejsca gdzie zabudowa domów jest rozproszona niestety nie są przyłączone przeważnie do dużej oczyszczalni ścieków co na użytkownika danego gospodarstwa sprowadza obowiązek odprowadzenia tych ścieków do szczelnego zbiornika . Niestety wszyscy wiedzą że tego się nie praktykuje ! Wybudowanie szczelnego Szamba to duży koszt a wywożenie później zanieczyszczeń jeszcze większy. Rozwiązaniem są przydomowe oczyszczalnie ścieków ale to też temat rzeka ponieważ wchodząc do Unii Europejskiej obowiązuje nas norma PN-EN 12566 która nakłada na nas obowiązek wybudowania oczyszczalni ze znakiem CE ( ja się tak do końca na tym wszystkim nie znam ale spróbuje wytłumaczyć jak mogę i umiem)znak CE nadawany jest oczyszczalniom spełniającym wszystkie unijne wymagania znaczy to ze oczyszczalnia naprawdę oczyszcza a nie tylko podczyszcza oznacza to także że woda z oczyszczalni spokojnie może być wykorzystywana drugi raz w użytku gospodarczym np. do podlewania ogródka. I tutaj zaczyna się wszystko komplikować ponieważ od 2002 roku tylko oczyszczalnie ze znakiem CE powinny być zakładane niestety koszt takiej oczyszczalni jest trochę większy od oczyszczalni produkowanej moim zdaniem gdzieś w stodołach. Większość ludzi zakładając taką oczyszczalnie patrzy niestety tylko na koszt! I teraz tak, w bliskim sąsiedztwie mam osobę która założyła "oczyszczalnie ścieków" tylko to jakaś masakra jest ponieważ jak jest ciepło to ja na swoje podwórko nie mogę wyjść , czuje co sąsiad jadł na śniadanie ! Ja oczywiście też mam oczyszczalnie tylko moja faktycznie już spełnia wszystkie normy bo jak się bierze dofinansowania to nie powinno się kombinować bo jak ktoś wziął pieniądze z unii to musi robić także wszystko tak jakie są tam wymagania ale jak widać wszyscy mają to gdzieś i liczą na to że tylko kontroli nie będzie. Ale wrócę do oczyszczalni moja wygląda estetycznie nikt nawet by nie powiedział że mam oczyszczalnie widać jej tylko przykrywę którą jak podnoszę to mam czystą wodę która jest odprowadzona do rzeczki ! I co ważne dostałam na to pozwolenie bo woda z mojej Oczyszczalni płynie czysta ! Stąd pozwolenie wodno prawne... a mój sąsiad .... niestety jego oczyszczalnia nie czyści po prostu tylko jest jakby się ktoś przyczepił i oczywiście gdzie odprowadza ten gnój? Do tej samej rzeki tylko nikt mu przy tej oczyszczalni na to nie pozwolił !

Ale to naprawdę nie chodzi o to żeby kogoś podkablować tylko o to żeby ktoś w końcu tą sprawą zajął ,stanem kanalizacyjnym i tą samowolką tymi szambami nieszczelnymi przecież tak krzyczymy że ekologia na pierwszym miejscu że powinno szanować się matkę ziemie a sami ją zatruwamy ! Polska to polska tutaj się jak najtaniej nie ważne jak ,że 80 procent szamb na podwórkach ma poodprowadzane ścieki właśnie do rzek rowów gdzieś do sąsiada ale tego nikt nie sprawdza a przecież to takie zagrożenie nie tylko estetyczne ale i ekologiczne ! Wiem również od znajomych którzy założyli oczyszczalnie i w zimę nie mogli korzystać z niej bo zamarzła bo nie była wcześniej na takie warunki badana

ani dobrze założona przez firmę a zapłacili może 15 procent mniej niż ja ! Proszę zbadajcie temat zobaczcie jak GMINY teraz np. działają żeby stworzyć pozory ogłaszają przetarg na przydomowe oczyszczalnie w SiWZ jest napisane że oczyszczalnie muszą mieć znak CE przetarg się odbywa Firma która spełnia wszystkie wymagania jest na miejscu 4 ,3 wcześniejsze oferty zostają odrzucone bo zostały poproszone o przedstawienie certyfikatu CE niestety nie mają i co gmina robi unieważnia przetarg i za chwile ogłasza następny z poprawioną specyfikacją i już w niej nie ma wymagania żeby przedstawić dowody że oczyszczalnia ma znak ce tylko że osoba wykonująca potwierdza ze ma znak ce i przetarg wygrywa ta pierwsza oferta która w tamtym przetargu była odrzucona bo musiałaby przedstawić papiery a tak to powie że ma, nikt tego nie sprawdzi i gmina zadowolona i ten co bezczelnie kłamie zadowolony!

Naprawdę za dużo w tym wszystkim niejasności



Witam !!!
A moze pani polecic jakies konkretne firmy sprzedajace oczyszczalnie przydomowe ze znakiem CE? Np z jakiej pani korzystala poniewaz jestem zainteresowany zakupem takiej oczyszczali do swojego domu. pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Na poczatku sie przedstawie jestem przedstawicielem firmy wykonawczej ktora zaklada na co dzien te urzadzenia i podkreslam ROZNYCH FIRM i musze stwierdzic jedno NIKT NIE ZWRACA UWAGI NA OCHRONE SRODOWISKA ALE NA PIENIADZE i nie tylko sa to urzytkownicy ale rowniez Gminy oraz Biura projektowe ktore robia projekty dla gmin (zero pojecia o temacie w sensie praktycznym)
kilka rad przed wyborem rozwiazania gospodarki sciekowej we wlasnym gospodarstwie
1. Pod katem ekonomii na pewno jest to oczyszczalnia przydomowa (wychodzi najtaniej w kwestji eksploatacji a co za tym idzie po kilku latach zwraca sie roznica pomiedzy kosztami zalozenia oczyszczalni a szamba zamknietego lub podlaczeniem sie do kolektora sciekowego)
2.Dobor urzadzenia do warunkow gruntowo-wodnych na dzialce oraz do jej wielkosci
3.Odpowiedni wykonawca
4.Stosowanie sie do instrukcji obslugi a najlepiej wzywac raz do roku serwis ktory zrobi przeglad i pozostawi srodki potrzebne do odpowiedniego jej dzialania
Jesli spelnicie te warunki to satysfakcja GWARANTOWANA
W razie pytan sluze pomoca
tel.787557632 lub email wicher34@poczta.fm
Pozdrawiam




Witam
Ja rozpocząłem procedurę zezwoleń na budowę POŚ i o ile dostanę zgodę to prawdopodobnie wybiorę najtańszą drenażową wersję oczyszczalni.
Piszecie tu o zapachach wydobywających się z oczyszczalni i proszę mnie poprawić jesli się mylę ale wydaje mi się ze zbiornik gnilny jest szczelny a jedyne otwory to wentylacja drenu i odpowiertzenie na dachu.
Jeśli to jedyne otwory to z racji róznicy w wysokości i co za tym idzie róznicy ciśnień wentylacja przy drenie będzie czerpnią a wydalane zapachy będą na dachu.
Zakłócic mogą to nagłe spadki ciśnień ale przeciez nie są one częste.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Witam !!!
A moze pani polecic jakies konkretne firmy sprzedajace oczyszczalnie przydomowe ze znakiem CE?


A wiesz co to znaczy CE i po jakiego jest to potrzebne ? W jakim celu jest Tobie potrzebny znaczek CE ?
Link do komentarza
Oszywiście wiem co to znak CE i co to normy europejskie . Z tego co rowniez kojarze jestesmy w Unii i wypadałoby rowniez dopasowywac sie do standardow panujacych we wszystkich tych krajach ...gdzie nie ma samowolki gdzie nie ma robienia na zlosc sasiadom bo za takie nie przemyslane decyzje sie slono placi i ja bede dazyla zeby u nas sie to tez zmienialo.
Do EKODOM jak twoja nazwa wskazuje chcesz miec EKO DOM i wypisujesz takie bzdury... jezeli nie widzisz roznicy to proponuje odzwiedzic dwa gospodarstwa jak chcesz to zapraszam do mnie gdzie mam oczyszczalnie a nie zbiornik z ktorego wyplywa gnoj! i do moim sasiadow np...tylko w lato kiedy smazy sie grilla mniam.... tylko juz kielbaski sie odechciewa...przyjedz przekonaj sie! A nie wprowadzasz ludzi w blad.
Ja załozylam ten post aby przestrzec tych ktorzy chca wydac 4-6 (nie wiem ile te tanie kosztują )na cos co np. w zime nie bedzie dzialalo a w lato jak ktos podpierniczy to dostanie taką kare ze nastepnym razem pomysli nim kupi badziewie i bedzie zanieczyszczał srodowisko...Mam rowniez nadzieje ze w koncu ktos wezmie sie za szamba...bardzo czesto zeby nie napisac zawsze wywozone bezprawnie na laki badz wpuszczane do rzek jezior nad ktore jezdzimy na wakacje..!
Ale sadzac po tym jak odpisujecie jeszcze wiele edukacji przed wami .Wybierajcie tanioche oby nie gdzies z dala odemnie..a jak gdzies obok to liczcie sie z karami jak sami nie potraficie zadbac o srodowisko to trzeba mu pomoc...
Link do komentarza
Cytat

Oszywiście wiem co to znak CE i co to normy europejskie . Z tego co rowniez kojarze jestesmy w Unii i wypadałoby rowniez dopasowywac sie do standardow panujacych we wszystkich tych krajach ...gdzie nie ma samowolki gdzie nie ma robienia na zlosc sasiadom bo za takie nie przemyslane decyzje sie slono placi i ja bede dazyla zeby u nas sie to tez zmienialo.
Do EKODOM jak twoja nazwa wskazuje chcesz miec EKO DOM i wypisujesz takie bzdury... jezeli nie widzisz roznicy to proponuje odzwiedzic dwa gospodarstwa jak chcesz to zapraszam do mnie gdzie mam oczyszczalnie a nie zbiornik z ktorego wyplywa gnoj! i do moim sasiadow np...tylko w lato kiedy smazy sie grilla mniam.... tylko juz kielbaski sie odechciewa...przyjedz przekonaj sie! A nie wprowadzasz ludzi w blad.
Ja załozylam ten post aby przestrzec tych ktorzy chca wydac 4-6 (nie wiem ile te tanie kosztują )na cos co np. w zime nie bedzie dzialalo a w lato jak ktos podpierniczy to dostanie taką kare ze nastepnym razem pomysli nim kupi badziewie i bedzie zanieczyszczał srodowisko...Mam rowniez nadzieje ze w koncu ktos wezmie sie za szamba...bardzo czesto zeby nie napisac zawsze wywozone bezprawnie na laki badz wpuszczane do rzek jezior nad ktore jezdzimy na wakacje..!
Ale sadzac po tym jak odpisujecie jeszcze wiele edukacji przed wami .Wybierajcie tanioche oby nie gdzies z dala odemnie..a jak gdzies obok to liczcie sie z karami jak sami nie potraficie zadbac o srodowisko to trzeba mu pomoc...


bardzo bym prosil o podanie konkretnych firm ktore moze pani polecic icon_smile.gif)) pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Oszywiście wiem co to znak CE i co to normy europejskie . Z tego co rowniez kojarze jestesmy w Unii i wypadałoby rowniez dopasowywac sie do standardow panujacych we wszystkich tych krajach ...gdzie nie ma samowolki gdzie nie ma robienia na zlosc sasiadom bo za takie nie przemyslane decyzje sie slono placi i ja bede dazyla zeby u nas sie to tez zmienialo.
Do EKODOM jak twoja nazwa wskazuje chcesz miec EKO DOM i wypisujesz takie bzdury... jezeli nie widzisz roznicy to proponuje odzwiedzic dwa gospodarstwa jak chcesz to zapraszam do mnie gdzie mam oczyszczalnie a nie zbiornik z ktorego wyplywa gnoj! i do moim sasiadow np...tylko w lato kiedy smazy sie grilla mniam.... tylko juz kielbaski sie odechciewa...przyjedz przekonaj sie! A nie wprowadzasz ludzi w blad.
Ja załozylam ten post aby przestrzec tych ktorzy chca wydac 4-6 (nie wiem ile te tanie kosztują )na cos co np. w zime nie bedzie dzialalo a w lato jak ktos podpierniczy to dostanie taką kare ze nastepnym razem pomysli nim kupi badziewie i bedzie zanieczyszczał srodowisko...Mam rowniez nadzieje ze w koncu ktos wezmie sie za szamba...bardzo czesto zeby nie napisac zawsze wywozone bezprawnie na laki badz wpuszczane do rzek jezior nad ktore jezdzimy na wakacje..!
Ale sadzac po tym jak odpisujecie jeszcze wiele edukacji przed wami .Wybierajcie tanioche oby nie gdzies z dala odemnie..a jak gdzies obok to liczcie sie z karami jak sami nie potraficie zadbac o srodowisko to trzeba mu pomoc...




Po co te nerwy?
Przecież ja piszę o rozwiązaniu drenażowym z którego nic nie wypływa tylko wsiąka.
Więc prosze oświecić mnie jak można czuć ten niby "gnoj""
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Witam. Odświeżę trochę temat. Tyle ludzi buduje sobie przy domu oczyszczalnei ścieków, a nik nie chce się podzielić swoimi spostrzeżeniami i uwagami. U nas prawdopodobnie będzie oczyszczalnia biloogiczna, która nie wymaga drenażu, ale to dopiero faza głębokich rozmyślań co do których myślałem o zaczerpnięciu kilku informacji z FORUM, a tu cisza icon_confused.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Czyli tyczy się to oczyszczalni biologicznych i drenażowych czy tylko biologicznych. Czytałem gdzieś i kolega ma tak zrobione w starym domu, że ma szambo trzy komorowe z przelewami i z ostatniej komory można lać do studzienki? Chociaż ja bym chciał jednak oczyszczalnię, ale widzę że coraz więcej z tym problemów.
Zastanawiam sie dlaczego nie wypowiadają się osoby ktore posiadają taką oczyszczalnię, tyle osób przegląda forum, a nikt nie ma w domu oczyszczalni icon_wink.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Moim zdaniem, jest to połowiczna prawda.

Jeden z producentów pisze w instrukcji:

Cytat

Do bezawaryjnej pracy biologicznej oczyszczalni ścieków należy zapewnić, żeby do oczyszczalni nie przedostawały się substancje, które nie są charakterystyczne dla ścieków sanitarnych. Do ta¬kich substancji należą na przykład:
• Silnie dezynfekując środki antybakteryjne i ich stężone roztwory (SAVO, Domestos, WC Pic¬ker, Asanox, Devil, Bref Duo, Cillit Duo, Colorox, Tirit Profesjonal itp.- stosować tylko w wyjątko¬wych przypadkach i to zawsze w silnie rozcieńczonym stanie tak, żeby nie doszło masowego obumierania czyszczącej kultury bakteryjnej - osadu czynnego)



W zasadzie, stosując chemię w sposób umiarkowany i rozważny (a to powinno dotyczyć nie tylko użytkowników POŚ – ochrona środowiska) nie ograniczamy w niczym prawidłowej pracy oczyszczalni.

Sam wymóg „dosypywania” od czasu do czasu (zgodnie z zaleceniami producenta) nowego „szczepu” bakterii, właśnie ze stosowania takich środków, wypływa – bo gdyby tej chemii nie było, dosypywanie preparatu byłoby zbędne.
Link do komentarza
Cytat

znaczy ode mnie:) uzywamy normalne środki czystości (ale ja nie jestem tym typem co myje łazienki codziennie:) z oczyszczalnią nic się nie dzieje. Szambo ma może sens jesli kanalizacja ma być w ciągu 2-3 lat, bo w takim czasie mniej więcej zwraca sie oczyszczalnia.



Kropeczka- napisz dokładnie jaka masz ta oczyszczalnie i co co stosujesz tj jaką chemię w domu. Wielu osobom takie szczegółowe informacje by się bardzo przydały.
Link do komentarza
mam sotraletza bio duo.Jedynym zauważalnym "problemem" jest czasami, jak zawieje od oczyszczalni lekki zapaszek przed domek, ale naparwdę rzadko i tylko chwilami. Używam zupełnie zwykłych dostępnych w każdym sklepie środków- tabletek do zmywarki (zwykle tańszych, somat, w5 itp) proszków persil i vizir, normalnego mleczka do czyszczenia- cif, ajax, takich samych płynów do podłogi itp. Zwykłych srodków do wc- domestos, bref itp. Nic szczególnego. Prawdą jest że u mnie w domu nie myje się wszystkiego chemią codziennie, łazienki sa myte zwykle raz w tygodniu. Ale pralka 4-5 razy w tyg, zmywarka praktycznie codziennie, czasem nie puszczam. Nie płacę za ścieki i może przeszkadzać tylko to że ten kominek jest wysoki i brzydko wygląda więc lepiej byłoby wyprowadzić to nad dach.
Link do komentarza
Cytat

mam sotraletza bio duo.Jedynym zauważalnym "problemem" jest czasami, jak zawieje od oczyszczalni lekki zapaszek przed domek, ale naparwdę rzadko i tylko chwilami. Używam zupełnie zwykłych dostępnych w każdym sklepie środków- tabletek do zmywarki (zwykle tańszych, somat, w5 itp) proszków persil i vizir, normalnego mleczka do czyszczenia- cif, ajax, takich samych płynów do podłogi itp. Zwykłych srodków do wc- domestos, bref itp. Nic szczególnego. Prawdą jest że u mnie w domu nie myje się wszystkiego chemią codziennie, łazienki sa myte zwykle raz w tygodniu. Ale pralka 4-5 razy w tyg, zmywarka praktycznie codziennie, czasem nie puszczam. Nie płacę za ścieki i może przeszkadzać tylko to że ten kominek jest wysoki i brzydko wygląda więc lepiej byłoby wyprowadzić to nad dach.


No to nawet u mnie w mieście to robią, a nic nie wiedziałem icon_smile.gif Ale teraz się zainteresuję. Jakie były koszty i na co szczególnie zwrócić uwagę?
Link do komentarza
Ja też mam oczyszczalnię biologiczną, ale innej firmy i u mnie nic nie czuć, chyba, że z szamba od sąsiadów gdy im się nocą z trzeciej komory wysącza, nie mam też kominka w tym modelu takowego nie ma. Używam też najzwyklejszej chemii, ale tej z chlorem bardzo rzadko, a wtedy dosypuje bakterie w proszku saszetka kosztuje 1,60. Miałam też robione badania ścieków oczyszczonych, wyszły bardzo dobrze i tą wodę ( bo ściekami tego nazwać nie można - czystość jak w deszczówce) magazynuję w zbiorniku wkopanym za oczyszczalnią i używam do podlewania ogrodu. Z urządzeń sanitarnych też nic nie czuć, ale pion ma wyprowadzenie nad dach.
Link do komentarza
i to jest bardzo dobre, to wyprowadzenie na dach! Bo dlatego Acia nie ma żadnych zapachów- jesli jest jakiś zapaszek to właśnie z tego kominka. Ja niestety tak nie mam.
U mnie koszt całości był rzędu 10 tys (już tak dokładnie nie podam) sama oczyszczalnia kosztowała około chyba 6-7 tys. Dość dużo kosztują papiery (operat- 1500 zł!) jakies pamietam były wnioski płatne 200 czy 300 zł (to w ramach wspierania ekologii jak sądze). U nas woda też jest czysta, ma II klasę czystości- to znacznie czystsza niż w większosci rzek. Trzeba zapłacić za koparkę, żwirek, piasek, robociznę. Oczyszczalnia szybko się zwraca - jesli nie ma kanalizacji i nie ma byc w krtókim czasie to jedyne sensowne rozwiązanie. I nie wiem co to znaczy wywożenie szamba, przepełnione szambo itp.
tu opis naszej oczyszczalni http://www.sotralentz.pl/bio-duo/opis-biol...ie-sciekow.html
ps w małopolsce czy podkarpaciu mogę polecić firmę montująca:)
Link do komentarza
Cytat

Brak obrazka

Brak obrazka


Tyle, że tego wszystkiego nie należy w ogóle wlewać wrzucać do kibelka nawet do tego z kanalizą no może poza środkami czystości, ale te używane rozsądnie nic POŚ nie zrobią

Cytat

Gdzie konkretnie można wkopać oczyszczalnię? Chodzi mi o to ze od drogi mam pas 10m którego nie mogę zabudowywać. Czy tam wolno mi wkopać?


Tego Ci nie powiem do POŚ potrzebny jest projekt i jeśli wszystko jest ok to po 21 dniach od zgłoszenia budowy można zawiadamiać o rozpoczęciu robót. W projekcie musi być przewidziane umiejscowienie oczyszczalni.
Link do komentarza
Cytat

Witam. Autorushd wkopanie oczyszczalni to jest załatwiane przez architekta, on na podstawie mapki i w czasie nanoszenia domku na mapkę nanosi także oczyszczalnię zgodnie z przepisami. Mój architekt tak zrobił.
Pozdrawaiam



Ok. A czy taką oczyszczalnię raz na jakiś czas np raz na kilka lat trzeba jednak oczyszczać z osadów?
Link do komentarza
Cytat

Witam. Z tego co czytałem na necie to raz na rok trzeba wybrać gęstą zawartość, ale osoby użytkujące piasały, że nawet rzadziej.
Pozdrawiam


Ja muszę co jakiś czas robić test czy zawiesina nie jest zbyt "treściwa" i dopiero wtedy wzywać wóz (jeszcze tego nie robiłam), a częstotliwość wywozu zależy też od tego ile np piasku wpada do oczyszczalni - jeśli masz dużo małych dzieci i zwierzaki to wiadomo, że będziesz musiał opróżniać częściej. Facet, który mi to zakładał ma u siebie ten sam model i on np nie wywozi wcale tylko raz w roku wypompowuje pod iglaki jako nawóz, ale ja jakoś nie jestem do tego przekonana.
Link do komentarza
Cytat

Ja muszę co jakiś czas robić test czy zawiesina nie jest zbyt "treściwa" i dopiero wtedy wzywać wóz (jeszcze tego nie robiłam), a częstotliwość wywozu zależy też od tego ile np piasku wpada do oczyszczalni - jeśli masz dużo małych dzieci i zwierzaki to wiadomo, że będziesz musiał opróżniać częściej. Facet, który mi to zakładał ma u siebie ten sam model i on np nie wywozi wcale tylko raz w roku wypompowuje pod iglaki jako nawóz, ale ja jakoś nie jestem do tego przekonana.



A ostatnio co jaki czas wzywałaś beczkowóz?
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...