Skocz do zawartości

Co o tym sadzicie?


Recommended Posts

Znajomy trafil dom w surowym stanie(pod dachem).Dom budował "burzymurek-amator",trzeba oddac facetowi ze budowal dla siebie to sie przykladal,sprawdzalismy jego piony i poziomy i naprawde nie ma sie do czego przyczepić.Ale facet mial swoje teorie i np. sciany parteru wybudowal z pustaka 18cm+15cm styropianu+6cm cegła(kładziona na "sztorc"),sciany kolankowe poddasza zrobił z pustaka betonowego gr 20 cm(samorobny).Koledze odpowiada,położenie domu,cena itd.Chodzi tylko o to, czy sciany parteru ma jeszcze docieplac(slyszalem ze robienie takiego przekladanca nie jest dobre),czy poddasze moze ocieplic od wewnatrz welna mineralna i jak to wtedy prawidlowo zrobic??w ogole czy sciana parteru spelnia jakies normy,izolacyjne?
Link do komentarza
15cm styropianu jest wystarczające (a nawet sporo leprze niż zaleca norma) z punktu widzenia cieplnego.

Pustak 18cm ze względu na nośność przy parterowym domku też powinien być OK - tutaj bym jednak dokładniej sprawdził te pustaki - jakiego typu i jakiej klasy

Ścianka osłonowa - cegła 6cm - powinna być dobrze przewiązana z ścianą z pustaków 18cm inaczej może się odchylić

co do ścianki kolankowej - jaka wysokość, jak się na niej opiera dach - czy są trzpienie żelbetowe w niej i czy jest zwieńczona wieńcem w poziomie oparcia dachu (im wyższa ścianka tym musi być bardziej utwierdzona, aby się nie zarysowała pod wpływem sił poziomych z dachu.

Ocieplenie poddasza od wewnątrz - OK

ściana spłnia normy izolacyjne

taki przekładaniec jest OK z zastrzeżeniem powyższych uwag
Link do komentarza
co do przewiazania tej cegly z pustakiem,to gosc mowil ze robil to za pomoca plaskownikow stalowych,ktore wkladal co jakis kawalek.
sciany kolankowe u góry to 120 cm,dosyc solidnie przewiazane,tzn.z wienca nad parterem co 1,5 m wychodzi slupek odlany i on jest polaczony z wiencem na scianach kolankowych,taka jakby rama.Dach jest kopertowy.
Link do komentarza
Ściany parteru wykonane zostały zupełnie prawidłowo i charakteryzują się dobra ciepłochłonnością i nie ma sensu dodatkowo je ocieplać. Inna sprawa to jak starannie został ułożony styropian (czy bez ewentualnych przerw między płytami i czy prawidłowo przewiązano ścianę nośna z elewacyjną stalowymi kotwami. Ocieplenie od wewnątrz poddasza będzie możliwe jednak przy tej metodzie trudno uniknąć mostka cieplnego na poziomie stropu. Z opisu nie wynika na czym opierają się pustaki poddasza - prawdopodobnie są zlicowane z elewacją i stoją na wieńcu stropowym. Mostek cieplny jest wtedy nieunikniony i trzeba liczyć się z pęknięciami na elewacji ceglanej, gdyż jest ona obciążona stropem i ścianą poddasza. Trzeba zaznaczyć, że przed zakupem takiego domu warto zlecić wykonanie ekspertyzy przez dobrego fachowca, bo "amatorskie" rozwiązania mogą kryć jeszcze wiele niespodzianek.
Link do komentarza
Stać dom będzie, zaś czy Ciebie będzie stać na opłty za kilka lat...? Lepiej zawsze izolować, by nie płacić za dużo. Nie zamkniesz izolacji (min.20cm styropianu) w podłodze z symbolicznym 15 cm styropianem w ścianie, więc twój pustak świetnie będzie odprowadzał ciepło pod dom, zostawiając sobie wodę. Izolacje niz zamknięte nie są skuteczne.
"Ocieplenie od wewnątrz poddasza będzie możliwe jednak przy tej metodzie trudno uniknąć mostka cieplnego na poziomie stropu. Z opisu nie wynika na czym opierają się pustaki poddasza - prawdopodobnie są zlicowane z elewacją i stoją na wieńcu stropowym. Mostek cieplny jest wtedy nieunikniony i trzeba liczyć się z pęknięciami na elewacji ceglanej, gdyż jest ona obciążona stropem i ścianą poddasza."
Redakcjo stropy też się izoluje!!!. A jak unikacie mostka ściana / fundament???!
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...