Skocz do zawartości

skarpa na granicy działki


cortado1

Recommended Posts

Witam Serdecznie!

Bardzo proszę o pomoc w następującej sprawie. Buduję dom na działce pochyłej. Za tarasem od strony ogrodu wznosi się pagórek. U sąsiada budującego prawie w tym samym stadium zaawansowania budowy ukształtowanie terenu jest identyczne. Sąsiad zdecydował o całkowitej niwelacji terenu na swojej działce do poziomu tarasu. Ja, owszem też chcąc mieć trochę "prostej ziemi" chcę zniwelować u siebie , lecz do połowy mojej działki, robiąc po jej środku murek oporowy i schodki na drugi, wyższy jej poziom. W pierwszej części działki poziom jest równy z tym u sąsiada, lecz w drugiej u sąsiada powstała skarpa powyżej 1 metra. Sąsiad chcąc grodzić działkę wymyślił, abym partycypował nie tylko w ogrodzeniu(co jest normalne), ale także w murku oporowym z jego strony, gdyż ja nie miałem takiej pomysłu jak on, czyli nie zniwelowałem całej działki do poziomu tarasu. Nie mam pojęcia czy on ma prawo wymagać ode mnie takiej partycypacji, ale myślę że skarpa nie powstała z mojej winy, ale może się mylę? Proszę o jakieś wskazówki. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Link do komentarza
Przede wszystkim niwelacja terenu powinna być uwzględniona w pozwoleniu na budowę i zaznaczona na planie zagospodarowania działki. W kwestii podziału kosztów ogrodzenia i murku - nie ma obowiązku grodzenia działki i jeśli sąsiad chce się ogrodzić to może to zrobić na własnej posesji i oczywiście na własny koszt. Natomiast jeśli ogrodzenie przebiega w granicy, to koszty budowy ustala się w drodze negocjacji i w cale nie musi to być 50/50.
Link do komentarza
według mnie sąsiad szuka naiwnego, najpierw sobie wyrówna działeczkę, skarpę wypchnie drugiemu sąsiadowi, a teraz jeszcze skasuje za mówek i ogrodzenie. Jeżeli chodzi o murek to uważam że skoro wyrównał swój teren działki to i o zabezpieczeniu skarpy powinien pomyśleć i ją zabezpieczyć, tak więc niech zapłaci za murek żeby działka była ładna i prosta. Co do ogrodzenia, to kwestia dogadania się.
życzę udanego kompromisu.

pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Tak dla przypomnienia.

Taki murek oporowy może być zaklasyfikowany ( i słusznie) jako obiekt budowlany (budowla), a w związku z tym należy uzyskać pozwolenie na budowę.


dlatego lepiej samemu zakwalifikować go jako obiekt małej architektury i złożyć zgłoszenie - o ile nie będzie wyższy niż przewidziane w przepisach o pozwoleniu na budowę.
Podstawowym problemem w opisanej sytuacji wydaje mi się jednak kierunek spływu wód opadowych - czyli zmiana sytuacji wodnej tej i sąsiadujących nieruchomości.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...