Skocz do zawartości

TB się ośmiesza...


Recommended Posts

Cytat

Oczywiście, ma Pan rację. Skuteczność GWC opartego na rurach PCV jest mała, stąd po obliczeniach wychodzą poważne ich długości. Do tego elektryzują kurz i mikroby. Zastosowanie materiału o lepszym wsp. przewodzenia i cienkiej ściance ma uzasadnienie. Trzeba jednak policzyć opłacalność przedsięwzięcia. Wszystko zależy od celu.

Ostatnio analizowałem domek o pow. użytkowej 420 m2, wentylacja 480 m3/h, gdzie po optymalizacji wyszły takie oto wyniki:
1 went. graw. koc. olejowy co/cwu: EK=84 kWh/m2rok
2 jw lecz pompa ciepła COP3,0 EK=26 kWh/m2rok
3 went. mech, rek60%, GWC 50%, koc. olej EK=53 kWh/m2rok
4 jw lecz pompa ciepła COP3,0 EK=17 kWh/m2rok
Koszty inwestycyjne brutto:
1 - 27 tys. zł
2 - 65 tys. zł
3 - 83 tys. zł
4 - 137 tys. zł
Koszty eksploatacyjne brutto:
1 - 9,7 tys zł/rok
2 - 7,1 tys zł/rok
3 - 6,5 tys zł/rok
4 - 4,5 tys zł/rok
Inwestor po zastanowieniu, rozważał wariant 1 lub 4. Kiedy spotkał kogoś, kto eksploatuje wariant zbliżony do 4 i dowiedział się o problemach z GWC po 3 latach i kosztami z konserwacją całości, stwierdził: „wariant 4 zwróci mi się po 21 latach a z konserwacją dopiero po 25 latach czyli kiedy będę miał 68 lat i cały czas będę niewolnikiem zamkniętych okien, to nie po to się przeprowadzam na wieś, żeby mieszkać przy wiecznym szumie i zamkniętych oknach latem. Do tej pory mieszkałem przy wentylacji naturalnej i mam się dobrze to i dalej będę”. I ... wybrał wariant 1.

Podaję nie żeby Pana odwieźć od planów, ale by przed decyzją wziąć różne aspekty pod uwagę. Oprócz kosztów, także wady i zalety każdego rozwiązania.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski



Całe wyliczenia... godne 480m3/h przy went. graw. ! I te zaoszczędzone dzięki reku 13000kWh... i koszt reku na dom 420 m2 56 000 zł!!!!!!! Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1. Muszę przyznać, że nie znam takiego rozwiązania wentylacyjnego i rekuperacji, które pozwala na oszczędności większe (wyższe) niż wynosi całkowita ilość energii potrzebnej do ogrzania powietrza wentylacyjnego, bez tego urządzenia.
2. Z drugiej strony, co ogrzewa ten dom, skoro dla ogrzania powietrza wentylacyjnego potrzeba ponad 77kWh/m2
3. Biorąc pod uwagę tą zależność – wszystkie pozostałe wyliczenia zawierają duży błąd i są mało wiarygodne.



Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Kolejne... tym razem http://www.sonergo.com.pl/


Cytat

Sonergo
Aktywny



Dołączył: 09 Lut 2008
Posty: 220
Skąd: Bydgoszcz Wysłany: Wto Sie 03, 2010 0:00 Temat postu: Re: Picowate dofinansowanie z Nar.Funuszu Ochrony Srodowiis cytuj | | |

________________________________________
Osobiście zuzywam średniorocznie prądu za 300pln/osobę, wliczając w to:
- RTV i AGD
- Oświetlenie
- programator od kolektorów słonecznych wraz pompami
- regulator od kotła oraz programator podłogówki
- wentylator w łazience oraz w kuchni (w okapie)
- czasem dzwonek (jak ktos jest przy furtce).

W okresie od kwietnia do końca września, kwota ta spada do 20pln miesięcznie na osobę - bo mam kolektory słoneczne które nagrzewają mi wodę.



Zakładając, że latem mniej „chodzi” oświetlenie i TV … oraz odliczając straty i cyrkulację – nieposiadanie kolektora to czysty zyzk.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...