Skocz do zawartości

Pompy powietrze-woda w Zachodniopomorskim


Recommended Posts

Witam.
Planuję budowę w Zachodniopomorskim. Na działce na razie dostępny będzie tylko prąd, dlatego rozważam albo zbiornik na gaz płynny i później przerobienie na gaz ziemny, albo pompę woda - powietrze.
Czy ktoś z Zachodniopomorskiego ma już może taki wynalazek zamontowany?
Interesują mnie opinie, zwłaszcza odnośnie kosztów eksploatacji, oraz głośności tego urządzenia.
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Gość adiqq
Na twoim miejscu poszedłbym w stronę PC. Pytanie tylko czy glikol-woda czy powietrze-woda.
Są PC powietrze-woda które działają do -20C, np. Zubadan.
glikol-woda to wyższe koszty inwestycyjne i niższe eksploatacyjne niż p-w
Link do komentarza
Cytat

Na twoim miejscu poszedłbym w stronę PC. Pytanie tylko czy glikol-woda czy powietrze-woda.
Są PC powietrze-woda które działają do -20C, np. Zubadan.
glikol-woda to wyższe koszty inwestycyjne i niższe eksploatacyjne niż p-w



Działają, ale przy jakim COP? Teoretycznie wszystkie działają przy -20, ale kwestia najważniejsza jaki mają COP. Bo jeśli przy -20 mają współczynnik na poziomie 1, to jest to już kontrowersyjne pod względem ekonomiczności.

Jacek Walewski
Doradca Klienta

Prometeus S.C.
Link do komentarza
Ale takich dni w sezonie grzewczym nie jest dużo – zwłaszcza w Szczecinie (I strefa).
Jeśli się to uwzględni (ewentualna konieczność dogrzewania np. kominkiem lub grzałką) – to suma sumarum , jest to rozwiązanie dużo tańsze niż pompy gruntowe i niewiele droższe od nich w eksploatacji.

Ps. Jest nawet możliwe ogrzewanie tylko w II taryfie - co skrupulatnie wyliczono na tym Forum.
Link do komentarza
Cytat

Ale takich dni w sezonie grzewczym nie jest dużo – zwłaszcza w Szczecinie (I strefa).
Jeśli się to uwzględni (ewentualna konieczność dogrzewania np. kominkiem lub grzałką) – to suma sumarum , jest to rozwiązanie dużo tańsze niż pompy gruntowe i niewiele droższe od nich w eksploatacji.

Ps. Jest nawet możliwe ogrzewanie tylko w II taryfie - co skrupulatnie wyliczono na tym Forum.


No tak, jak pisałem - w woj. Pomorskim może mieć to uzasadnienie. My montujemy głównie na Śląsku, Małopolsce w okolicach gór...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość adiqq
Cytat

Nie mylisz G/W jest tańsza w eksploatacji. Istotna jest zatem nie cena początkowa, ale cena późniejszego korzystania z pompy ciepła.



to nie tak do końca...ważna jest i cena początkowa i późniejsze koszty eksploatacyjne. Pisanie j.w to wprowadzanie w błąd!
Bo jak różnica w cenie inwestycji wyjdzie np 15tys. (na korzyść p-w) a będzie zużywać prądu za np 600/rok więcej, to lepiej p-w niż g-w.
g-w wypada taniej w eksploatacji, ale kolega zapomniał napisać, że może kosztować dużo więcej (ale też nie musi)
podam może przykłady
Moja PC z DZ poziomym kosztowała mnie około 36,6tys (DZ wykonanane we własnym zakresie
rozrzut cenowy ofert miałem od 45-70tys.(z poziomym DZ i pionowym)
PC p-w Zubadan można kupić z montażem za 35tys(a może nawet taniej)
tak, można taniej
http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=zubadan
Link do komentarza
Cytat

to nie tak do końca...ważna jest i cena początkowa i późniejsze koszty eksploatacyjne. Pisanie j.w to wprowadzanie w błąd!
Bo jak różnica w cenie inwestycji wyjdzie np 15tys. (na korzyść p-w) a będzie zużywać prądu za np 600/rok więcej, to lepiej p-w niż g-w.
g-w wypada taniej w eksploatacji, ale kolega zapomniał napisać, że może kosztować dużo więcej (ale też nie musi)
podam może przykłady
Moja PC z DZ poziomym kosztowała mnie około 36,6tys (DZ wykonanane we własnym zakresie
rozrzut cenowy ofert miałem od 45-70tys.(z poziomym DZ i pionowym)
PC p-w Zubadan można kupić z montażem za 35tys(a może nawet taniej)
tak, można taniej
http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=zubadan



Może i g/w nie musi kosztować dużo drożej niż p/w, ale zwróćcie uwagę też na tak podejrzanie niskie ceny. Widzę podobne zjawisko u niektórych firm instalacyjnych. Ich oferty są np. tańsze od ofert konkurencji, ale też proponują mniejsze dolne źródła, krótsze odwierty itd. Pamiętajmy, że d.ź. jest jednym z ważniejszych elementów instalacji i niedowymiarowane, może grozić niewydajnym systemem. Podobnie może być w przypadku firm, które produkują pompy. Osobiście uważam, że najlepiej kupować jednak sprawdzonych producentów, których produkty przechodzą szereg testów nim trafią na rynek.

Jacek Walewski
Doradca Klienta
Prometeus S.C.
Link do komentarza
Gość adiqq
Przepraszam, mi nikt nie proponował mniejszego DZ - nie dość że robiłem je we własnym zakresie, to sam praktycznie dobrałem(po konsultacji z firmą). DZ poziome mam przewymiarowane, na koniec lutego miałem 1,5-2C na zasilaniu.
pozwolę sobie mieć odmienne zdanie niż pan
Link do komentarza
Cytat

Przepraszam, mi nikt nie proponował mniejszego DZ - nie dość że robiłem je we własnym zakresie, to sam praktycznie dobrałem(po konsultacji z firmą). DZ poziome mam przewymiarowane, na koniec lutego miałem 1,5-2C na zasilaniu.
pozwolę sobie mieć odmienne zdanie niż pan



Nie ma problemu;-). Ja tylko zwracam uwagę potencjalnym inwestorom na co powinni zwracać uwagę analizując oferty. Dobrze, że masz przewymiarowany kolektor. A mogę zapytać ile metrów rury masz i jaką pompę?
My przy wstępnym doborze kolektora zakładamy zawsze ok. 17W z m2 i 36-40 W z metra odwiertu.

Jacek Walewski
Doradca Klienta
Prometeus S.C.
Link do komentarza
Gość adiqq
Gaweł, musiałbyś sprecyzować, co rozumiesz przez "rachunek w zimie całkowity za prad ma do 700 zł za 240m2 grzanej powierzchni plus CUW"
czy rachunek za cały prąd przez cała zime - niemożliwe...
czy rachunek za cały prąd zimą za 1 miesiąc - to już prędzej...

podam może moje zużycie przez najzimniejsze miesiące dla samej mojej PC(CO+CWU)
grudzień - 1T=371kwh 2T=539 kwh
styczen - 1T=217 kwh 2T=479kwh
luty - 1T=386 kwh 2T=499kwh
marzec - 1T=201kwh 2T=444kwh
koszt kwh 1T=0,55 2T=0,295
czyli CO+CWU za w/w miesiące wyniosło mnie
grudzień=204+159=363zł
styczen=119+141=260zł
luty=212+147=359zł
marzec=110+130-240zł

biorąc to pod uwagę, fakt że kolega nie ma podłogówki, tylko grzejniki i ma większy dom, to pewnie jest to zużycie miesięczne icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
w Zachodniopomorskim można nawet stosować zwykłe pompy pow-woda na prostyk podstawowych układach chłodniczych, z pracą do min. -10C, ponieważ w tym rejonie występują jedne z najcieplejszych zim w Polsce. Podobnie w Brandenburgii za Odrą , tam 70 % to pompy typu pow-woda.
Problem jest tu inny np. na nizinie Sczecińskiej wystepują bardzo często mgły i stała gigantyczna wilgotność, co powoduje zbieranie sie lodu na parowniku już nawet przy +8C i 2 razy częściej niż np. w Wielkopolsce.
Stąd cykle rozmrażania parownika powinny byc tu częste i dokładniejsze. NP. wg . naszym pomiarów pompa ciepła 10KW/ 410A o przepływie powietrza 5 tyś. m3 na 1h pracy w tym samym czasie od 3 listopad 2011 ;rozmroziła lód na parowniku w ilości;
-Wolin / 7 dni pracy; 890 litrów wody !!
-Gniezno/ 7 dni pracy; 440 litrów wody

Tak jak widać to są duże ilości wody, które najlepiej odprowadzić do kanalizacji, gdyż w innym razie pokryjemy lodem ogródek .
Lub; na tym terenie pompy tego typu powinny być montowane min. 40 cm nad ziemią by dać miejsce dla gromadzonego się lodu. Innych wad na w/w rejonie praktrycznie nie ma dla pomp pow.woda.

Pozdrawiam
Bartosz Janiak
pompy ciepła Exotherm
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 1 rok temu...
Witam, podłączę się pod temat. Szukam wykonawcy dla instalacji PC z okolic Koszalina. Z tego co przeczytałem wynika że bardzo ważna jest także kwestia montażu instalacji. Znajomi straszą mnie, że w naszej okolicy jest niewielu fachowców potrafiących pompę ciepła porządnie zaprojektować a potem zainstalować, a jak źle to zrobią to zdarzają się awarie a pompa niewłaściwe działa a w konsekwencji a rachunki są wysokie i trzeba do wszystkiego dopłacać itd.  Dlatego wolę nie brać pierwszej lepszej firmy, która płaci za pozycjonowanie w google. Zapewne są tu też jacyś wykonawcy dlatego proszę w autoreklamie uwzględnić zrealizowane projekty i wrzucić informację czy można podjechać i zobaczyć wasze dzieło u poprzednich klientów.
Link do komentarza
Cytat

Szukam wykonawcy dla instalacji PC z okolic Koszalina. Znajomi straszą mnie, że w naszej okolicy jest niewielu fachowców potrafiących pompę ciepła porządnie zaprojektować a potem zainstalować.


W woj. zachodniopomorskim działa wiele dobrych firm specjalizujących się w pompach ciepła, wyczuwam lekką paranoję.
Link do komentarza
Cytat

Nie żadna "paranoja" po prostu znam polskie realia kolego, jeśli nie chcesz mi pomóc to nie zaśmiecaj tematu proszę.



ostatnio współpracowałem przy jednym projekcie z panem Markiem z firmy eko tech, możesz sobie ich wyguglować, jeśli chodzi o sprawy związane z ogrzewaniem a w szczególności pompy, to ręczę za tego pana.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...