Skocz do zawartości

Darowizna na konto wspólne


Recommended Posts

Witam,

Pytanie dotyczy podatku od darowizn. Sytuacja wygląda następująco (na pierwszy rzut oka prosto). Dostałem od mamy darowiznę (kwota raczej nie istorna w sprawie). Na darowizne nie było żadnej umowy. Przekazanie pieniędzy nastąpiło poprzez przelew bankowy. Wydrukowałem potwierdzenie wpływu na moje konto i poprosiłem mamę o wydruk potwierdzenia dokonania przelewu. Mimo braku umowy miałem więc komplet dokumentów gotowy do złożenia w US.

Wypełniłem właściwy druk i zgłosiłem się z nim do US przekonany że to tylko formalność. Dokumenty zostały przyjęte jednak urzędniczka wzbudziła mój niepokój i stąd moje pytanie:

Otóż rozchodzi się o to że konto na które był przelew jest kontem wspólnym. Na wydruku z konta Mamy jestem wskazany tylko ja ale na moim wydruku widnieją dwie osoby. Dodatkowo żeby było trudniej dane mojej żony na rachunku (ona jest współwłaścicielem) są jeszcze sprzed ślubu więc widnieje inne nazwisko.

Pani w urzędzie zaczęła dopytywać kto to ta druga osoba na rachunku i czemu przelew nadany jest na jedną osobę. Tak jak wspomniałem wprawdzie po wytłumaczeniu że jest to moja żona i na rachunku ma jeszcze niezmienione nazwisko, a darowiznę mimo że na rachunek wspólny mama przekazała tylko mi przyjęła druki. Nic tam jednak nie zaznaczyła i boję się teraz czy nie wyniknie coś z tego i nie będzie wezwań w tej sprawie


Czy mogą uznać że współwłaściciel (w tym przypadku moja żona) dostała połowę tej kwoty i też powinna zgłosić darowiznę ?
Gdyby doszło do wezwania do US jak udowodnić że darowizna była tylko dla mnie ?
Czy ma tu znaczenie że nie mamy rozdzielności majątkowej ?
Jak to załatwić żeby nikt się nie przyczepił (obecnie minął około 1 miesiąc od darowizny) ?
Czy ma znaczenie że rachunek był założony przed ślubem ?


Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
Link do komentarza
Podstawą będzie tutaj tytuł przelewu - darowizna dla: ...., bądź spisana umowa darowizny dokładnie określająca obdarowanego, określająca, że kwota darowizny zostanie przelana na konto: ......., którego dysponentem jest obdarowany.
Urząd Skarbowy nie powinien się czepiać, ponieważ zgodnie z KC darowizna zasila majątek odrębny obdarowanego - nie ma znaczenia, że nie macie rozdzielności majątkowej oraz fakt kiedy było założone było konto, na które wpłynęły pieniądze i kto jest jego współwłaścicielem.
Link do komentarza
Ciril ma racje ale termin tez jest wazny. Darowizna rzeczywiscie wchodzi do majątku odrebnego malzonka /chyba, ze darczynca wyraznie zaznaczy, ze obdarowuje dwójke/. A na zgloszenie jest bodajze 6 miesiecy. Sama mialam taka sytuacje. wystarczyla deklaracja i ksero potwierdzenia przelewu.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...