Skocz do zawartości

działka zagrodowa a kredyt


Recommended Posts

Witam serdecznie.
Mam zamiar kupić działkę, znajdującą się na wsi, składającą się z dwóch mniejszych działek o następującym oznaczeniu: MR/ML - tereny przeznaczone pod zabudowę zagrodową ukierunkowaną na obsługę turystyczną i pod budownictwo letniskowe, ze znacznym udziałem tego budownictwa i wykorzystaniem na te cele zdegradowanych siedlisk zagrodowych, oraz RP-1 - tereny przeznaczone pod uprawy polowe z zakazem zabudowy.
Na pierwszej działce jest postawiony budynek gospodarczy, który po zakupie chciałabym zaadoptować na budynek mieszkalny.
Chciałabym dostać kredyt na zakup działki, przekształcenie budynku i jego wykończenie, ale niestety w bankach nie wiedzą czym jest zabudowa zagrodowa i ja też już tak do końca nie wiem, chociaż przejżałam posty na forum, to nic nie rozumiem. Nie chcą mi dać kredytu, ponieważ oni znają tylko pojęcie działki budowlanej i nic więcej.
Mam pytanie:
1. czy teren przeznaczony pod zabudowę zagrodową jest jakoś powiązany z gospodarstwem rolnym?, tam nikt nigdy nie prowadził żadnego gospodarstwa, czy może jest to jakaś inna odmiana działki budowlanej?
2. czy prawo pierwokupu którejś z tych dwóch działek ma ARiMR?
3. czy teren przeznaczony pod uprawy polowe to to samo co grunty rolne?
Proszę o poradę.
Link do komentarza
Z przedstawionych informacji wynika ze działki oznaczone MR/ML zostały odrolnione a więc nie podlegają ograniczeniom w obrocie tak jak działki rolne. Nie można więc mówić o zabudowie siedliskowej (zagrodowej) gdyż ten rodzaj budownictwa jest ściśle związany z gospodarstwem rolnym o powierzchni co najmniej 1 ha. Bliższe informacje o możliwościach zabudowy wymienionych działek można uzyskać po wystąpieniu przez ich właściciela do urzędu gminy o wydanie warunków zabudow i zagospodarowania terenu. Drugi rodzaj gruntów oznaczony symbolem RP-1 to grunty rolne podlegające szczególnej ochronie. Przy ich sprzedaży m. in. Agencji przysługuje prawo pierwokupu, a w opisanej sytuacji nie można na nich zbudować nawet siedliska związanego z gospodarstwem rolnym. Odnośnie kredytów, to należy szukać banku który udzieli pożyczki na budowę budynku rekreacyjnego i ewentualnie zakup działki, gdyż inwestycje rolne kredytowane są na odrębnych zasadach.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...