Skocz do zawartości

Jaka podłoga nad ogrzewanie podłogowe - panele laminowane czy wyroby drewniane?


Recommended Posts

Odpowiedź eksperta: Ze względu na grubość i gęstość paneli laminowanych poleciłbym to rozwiązanie, te po prostu słabiej izolują niż deski warstwowe i pozwalają na przenikanie większej ilości ciepła.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/wykanczanie/podlogi-i-posadzki/porady/10414-jaka-podloga-nad-ogrzewanie-podlogowe-panele-laminowane-czy-wyroby-drewniane

Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 lata temu...
Gość Czytelnik
Jakoś te nasze deski desek nie przypominają. Nasączane są wielowarstwowo chemią i ta pod wpływem temperatury powoli nas uracza przez wiele lat swą wonnością a w niektórych wypadkach nawet owej chemii nie wyczuwamy lecz zawsze spowija nasz słodki sen. Czemu, żaden z ekspertów nie wypowie się na temat szkodliwość stosowanych klejów, impregnatów, podkładów i lakierów.
Odradzam osobiście takich podłóg w sypialni.
Moje schody po 10 latach od lakierowania "ekologicznymi" lakierami do dzisiaj wydzielają swoistą woń po ich podgrzaniu przez słonko.
Całe szczęście, że to tylko klatka schodowa o dość znacznym ruchu powietrza.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
My mamy panele i jednak ta opcja jest wg mnie też najlepsza. Ogrzewamy gazem z amerigas mamy zbiornik - rozwiązanie ekonomiczne i bardzo wygodne. Polecam każdemu nie ma co sobie życia utrudniać
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
  • 1 miesiąc temu...

Filmik filmikiem ale trochę to mało jasne.

 

Czy wszystkie panele laminowane nadają się na ogrzewanie podłogowe?

 

Jak interpretować tą temperaturę <=28st. C? To temperatura na powierzchni paneli czy max. temp. płyty grzejnej???

 

Z filmu wynika, ze na ogrzewanie podlogowe od razu stosować panele?

Bez podkładu?

 

Jaki podkład zaleca się na ogrzewanie podlogowe?

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza

Nadają się te panele, których producent dopuszcza takie zastosowanie.

Prawdopodobnie chodzi o maksymalną temperaturę samych paneli, a ta jest najwyższa na ich spodniej stronie. Od góry jest niższa z racji oporu cieplnego (R) samych paneli i podkładu.

Pod względem cieplnym ułożenie paneli bez podkładu byłoby najlepsze. Ale stosuje się go ze względu na wygłuszenie i wyrównanie podłoża. Powinien mieć on po prostu jak najniższą wartość oporu cieplnego R. Zwykle przyjmuje się, że suma oporu cieplnego paneli i podkładu nie powinna przekraczać 0,15 m2·K/W. Jednak w przypadku ogrzewania wodnego nie jest to aż tak ważne. Da się nieco podnieść temperaturę wody w obiegu i w ten sposób skompensować wyższy opór cieplny. Inaczej jest w przypadku elektrycznych przewodów stałooporowych. Tam wysoka wartość oporu cieplnego podkładu i paneli grozi ich przegrzaniem i uszkodzeniem.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...