Skocz do zawartości

Ogrzewanie elektryczne


BURPIT

Recommended Posts

Witam, mam dylemat: jakie ogrzewanie ? Postawiłem dom 220 m2, zainstalowałem piec na olej opałowy (ACV) ale koszty oleju mnie przerażają ! Postanowiłem zainstalować piec elektryczny dwu obiegowy. Na działce i w okolicy nie ma gazu. Co sądzicie o mojej decyzji jeśli chodzi o instalację pieca dwu obiegowego elektrycznego ? Jakie są koszty w porównaniu do innych pieców ? Czy kupować piec elektryczny na C.O. + piec na C.W.U czy dwu obiegowy ? Może ktoś spotkał się z w/w tematem ? Zaznaczam, że piec musi zasilić w C.O. + C.W.U. dwa domy, drugi o pow. 48m2, który oddalony jest od kotłowni ok. 30 m2 Proszę o poradę. Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam, mam dylemat: jakie ogrzewanie ? Postawiłem dom 220 m2, zainstalowałem piec na olej opałowy (ACV) ale koszty oleju mnie przerażają ! Postanowiłem zainstalować piec elektryczny dwu obiegowy. Na działce i w okolicy nie ma gazu. Co sądzicie o mojej decyzji jeśli chodzi o instalację pieca dwu obiegowego elektrycznego ? Jakie są koszty w porównaniu do innych pieców ? Czy kupować piec elektryczny na C.O. + piec na C.W.U czy dwu obiegowy ? Może ktoś spotkał się z w/w tematem ? Zaznaczam, że piec musi zasilić w C.O. + C.W.U. dwa domy, drugi o pow. 48m2, który oddalony jest od kotłowni ok. 30 m2 Proszę o poradę. Pozdrawiam

Jeżeli przerażają Cię ceny oleju opałowego, to po zainstalowaniu kotła elektrycznego będą przerażały Cię rachunki za energię elektryczną. Ile oleju opałowego zużywasz w ciągu roku?
Link do komentarza
Witam, rozważałem możliwość zainstalowania pieca na eko-groszek lub pellet ale te ceny są też znaczące. Oleju zużywam ca. 4-5 tys. litrów a u mnie jest on po 3.10 zł (!) czyli rocznie ca. 12-15 tys. zł !!! Co daje mi 1 tys zł/mc !!! U moich sąsiadów mają piec elektryczny dwu obiegowy z taryfą nocną i płacą połowę tego co ja ! W tym roku chcą postawić elektrownię wiatrową (5kW) aby zmniejszyć koszty lub ich uniknąć. Sądzę, że to też dobry pomysł. Proszę o dalsze podpowiedzi. Dziekuję icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam, mam dylemat: jakie ogrzewanie ? Postawiłem dom 220 m2, zainstalowałem piec na olej opałowy (ACV) ale koszty oleju mnie przerażają ! Postanowiłem zainstalować piec elektryczny dwu obiegowy. Na działce i w okolicy nie ma gazu. Co sądzicie o mojej decyzji jeśli chodzi o instalację pieca dwu obiegowego elektrycznego ? Jakie są koszty w porównaniu do innych pieców ? Czy kupować piec elektryczny na C.O. + piec na C.W.U czy dwu obiegowy ? Może ktoś spotkał się z w/w tematem ? Zaznaczam, że piec musi zasilić w C.O. + C.W.U. dwa domy, drugi o pow. 48m2, który oddalony jest od kotłowni ok. 30 m2 Proszę o poradę. Pozdrawiam


Radziłbym pójść w innym kierunku... Koszt kWh z różnych nośników zmienia się, węgiel nie wyjdzie taniej ( uwzględniając magazynowanie i koszt ładowania pieca) dlatego radziłbym zmniejszyć zapotrzebowanie - Np. wentylacja z odzyskiem ciepła, niecentralne termy do cwu przy takich odległościach. Obniżenie strat na wentylacji, niższa wilgotność ścian, oszczędności na cwu... dadzą więcej za mniejszą kasę, niż zmiana na węgiel czy prąd.
Link do komentarza
Sama prawda!
Obniżenie strat ciepła to konieczność!
Ale...
Dodatkowo, można też rozważyć taki dobór nośnika energii, aby był możliwie tani.
A tani jest NOCNY prąd.
Tu 1kWh wychodzi podobnie jak dla gazu. (ok 20gr).
Więc!
Jak tych kWh nie potrzebujemy zbyt wiele - to można je POBRAĆ NOCĄ Z PRĄDU.
Ale...
Potrzebujemy grzać CAŁĄ DOBĘ.
Wychodzi na to, że MUSI być sposób przesunięcia tej energii z nocy na resztę doby - czyli spory bufor ciepła.
Dobrze wykonany ciepłociąg strat nie wniesie. te 30m jest więc bez większego znaczenia.
Do tego - w pełni automatyka. Prądem steruje się bardzo łatwo i bezobsługowo.

Beczka ze 2 tony, w niej spore grzałki, nocna taryfa i ogrzewanie podłogowe.
I koniecznie podocieplać te budy!

Adam M.
Link do komentarza
"Postawiłem dom 220 m2..."
"Oleju zużywam ca. 4-5 tys. litrów..."

Obejrzyjmy to na spokojnie.

Olej opałowy to, w zależności od jakości, 39 do 43 MJ/l.
Niechby 40 MJ (średnio).
Zużywasz więc 5000 x 40 MJ na 220 m2.
To jest 200000 MJ na 220 m2 = 909 MJ/1m2.
1kWh to 3,6MJ.
Te 909MJ to równoważnik 252,5 kWh/1m2 x sezon
Jeżeli sezon to 6 miesięcy to miesięcznie potrzebujesz 42 kWh/1m2
A dziennie około 1,4kWh. To 1400Wh.
Dalej...
Na godzinę 58,3 Wh - czyli około 60W/1m2.

TU RODZI SIĘ PYTANIE
Da się coś z tym zrobić czy nie?
Bo...
Bo obecnie budowane domy (norma 0,3W/1m2 x stK) potrzebują około 40W/m2 W MROZY.
Gdybyś popracował nad problemem, to TU znajdziesz największe oszczędności.
Jakby Ci się "nie chciało" i zostałoby tak jak jest, to zapłaciłbyś za ten prąd nocny do baniaka około 20gr/1kWh czyli :
55555,55 x 0,2 = 11111,11 zł.

Piszesz, że olej Cię kosztuje 12-15 tysięcy.
Dużo lepiej by nie było, ale zawsze...
Tyle, że trochę w te przebudowy wcisnąć trzeba...

Zamiast kombinować nad najtańszym i w pełni bezobsługowym nośnikiem (takiego nie ma!!!) pokiwaj się nad termomodernizacją to wyjdziesz najlepiej finansowo.
System grzewczy masz i działa dobrze...

Pozdrawiam Adam M.
Link do komentarza
fajne rady, tylko czy wykonalne, zważywszy na fakt, że chałupa stoi (który sezon?)
może warto dowiedzieć się co tam ma, tzn jaką Autor ma instalację co? grzejniki?
czy może założyć rekuperację?
wydaje mi sie, że powinien lepiej opisać swoją chatę (parametry, ściany okna dach, instalacja co, architektura)
inaczej pozostają w zasadzie 2 możliwości
zmiana żródła ciepła na nośnik najtańszy (no może nie do końca, bo zużytymi oponami lepiej żeby nie palił)
lub/i termomodrnizacja

zmiana nośnika pewnie wyjdzie najtaniej,
a czy eksploatacja? zależy od dostępu do taniego opału

Link do komentarza
Adam ( pamiętam, że przeszliśmy na ty) ... Jak długo będzie „nocny prąd”? Niemcy i francuzi inwestują w naszą sieć przesyłową i energetykę. U nich ta nasza II taryfa to anachronizm. Tam teraz urządzenia grzewcze odbierają z sieci 230V rozkazy ( wysoka częstotliwość) „obniż o 1 st.” czy „obniż o 2 st.” chodzi o wypłaszczenie szczytów amplitudy odbioru… Posiadacze grzejników z „chwilową obniżka” płacą taniej za kWh . Odbiorca o niczym nie wie – „tematu” nie odczuwa. Taka „druga” taryfa ( wtedy kiedy potrzeba) jest dla odbiorców wygodniejsza, likwiduje straty na buforach i cyrkulacji, jest tez ekonomiczniejsza, bo sztywne godzinowe ustawienie przy dzisiejszych dużych i małych odbiorcach nie bardzo ma sens.
Ponieważ to obniża koszt produkcji energii i ułatwia życie energetykom – zapewne niedługo będzie i u nas. Najlepszego.
Link do komentarza
Cytat

czy może założyć rekuperację?

jeszcze nie było przypadku by się nie udało. ponad połowa instalacji to domy zamieszkane i poprawki. Niestety, ludzie się przekonują, że źle im zaprojektowano i wykonano wentylację, dopiero jak się wprowadzą. Ale jak się czyta BDB to człowiek przestaje się dziwić, że w sypialni na poddaszu użytkowym na projekcie nie ma wentylacji a jest pieczątka!
Link do komentarza
Proszę... są jeszcze tacy "budowlańcy" co znają wykonują, projektują wentylację "grawitacyjną" -
Cytat

Najważniejszą cechą grawitacji jest jej powszechność. Ciążenie działa tak samo na wszystkie obiekty fizyczne niezależnie od ich natury. Nie można w żaden sposób ani odizolować żadnego obiektu od wpływu ciążenia, ani zakłócić tego wpływu.


i patrząc na projekty 95% domów widać, że wiedzą co to grawitacja! I są też przekonani, że co by nie zrobili to będzie
- powszechność
-niezależność od natury
-brak możliwości zakłócenia.

Dlaczego Pan się musi na forum dowiadywać jak zbudować dom?
Dlaczego gdyby Pan tu nie uczestniczył a powierzył budowę firmie w/g projektu - miałby Pan bubla?
Dlaczego w ogóle Pan musi "usprawniać" "doizolowywać" , wybierać ogrzewanie... rurki… wie Pan dlaczego?

Bo są tacy jak Pan Zembrowski, są takie uczelnie które dają dyplomy takim "fachowcom" a że sprawa jest tak powszechna – to jej nie dostrzegamy!
Link do komentarza
niezupełnie o takie rozwinięcie mi chodziło icon_neutral.gif , ale mnie to jakoś nie dziwi

no i rozumiem, że pisząc Pan "Pan" w w/w wywodzie o niczym, nie ma mnie konkretnie na uwadze, a bardziej biednych (w sensie duchowym) inwestorów miotających się przed wyborami (nie prezydenckimi a inwestycyjnymi)

cóż jestem tradycjonalistą, wydaje mi się, że wiem o co kaman, wiem czego po czym można się spodziewać, onanizowanie się li tylko z powodu ogólnie znanych wad pewnych rozwiązań nie sprawia mi przyjemności

kurcze, powinna być możliwość napisania po co edytuję
typu edytowano z powodu....
a może jest ? bo siakoś często coś muszę poprawiać, sypię się
Edytowano przez Barbossa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jak długo będzie nocny prąd?
Wiesz? Ja myślę, że tak długo jak długo w Afganistanie nie będzie pokoju....
Pewne narody mają w sobie to "coś", co sprawia, że rewolucyjnych zmian nie da się zrobić...
icon_lol.gif
Adam M.

(tam mają też liczniki latające w obie strony!)


... tylko, że na opisanych wyżej rozwiązaniach energetyka zarabia a na "naszej" II taryfie energetyka tak naprawdę traci . W każdym razie od 95' wszyscy moi klienci mają już sterowanie z elektrowni zamontowane.
Link do komentarza
Cytat

(tam mają też liczniki latające w obie strony!)




Te liczniki latające też do tyłu ,są stopniowo wypierane...
Takowa możliwość istnieje tylko w starych domach,których właściciele oparli się przebudowie licznika .... icon_mrgreen.gif

( znam nie z autopsji,lecz z opowiadań.... ! )

A ogrzewanie elektr. to dzisiaj najdroższy sposób ogrzewania domu i niestety ciągle drożejący...
Link do komentarza
Cytat

Te liczniki latające też do tyłu ,są stopniowo wypierane...
Takowa możliwość istnieje tylko w starych domach,których właściciele oparli się przebudowie licznika .... icon_mrgreen.gif

( znam nie z autopsji,lecz z opowiadań.... ! )

A ogrzewanie elektr. to dzisiaj najdroższy sposób ogrzewania domu i niestety ciągle drożejący...


Najtańszy ! Dlatego się tym zająłem! Tylko trzeba zaizolować i zrobić niecentralnie. 15 kWh/m2 rocznie po 55gr to drogo?
Poza tym prąd rośnie… ale zdecydowanie najwolniej! Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Najtańszy ! Dlatego się tym zająłem! Tylko trzeba zaizolować i zrobić niecentralnie. 15 kWh/m2 rocznie po 55gr to drogo?
Poza tym prąd rośnie… ale zdecydowanie najwolniej!



Mieszkasz w bloku i ogrzewają Ciebie sąsiedzi, gotujesz raz w tygodniu ,o myciu to już nie będę pisał jednym słowem asceta   to  tanio , sąsiedzi płacą za Ciebie.  icon_cool.gif  
Link do komentarza
Cytat

Raczej odwrotnie... grzeję sąsiadów, często biorę prysznic, a nie gotuję - bo cały dzień mnie niema.
W domu bym tyle nie zapłacił... dom bym zaizolował.


 Chciał bym usłyszeć trochę szczerości bez wyzwisk i chamstwa ,które często z inicjałami T.B czytam na tym forum.


Jeżeli nie ma Pana przez cały dzień w domu to nie wierzę że akurat Pan w tym czasie grzeje   sąsiadów. Gotowanie raz w tygodniu raczej sugeruje ze nie często jest Pan gościem we własnym domu . 
Link do komentarza
Gość gawel
Nie ma dziś taniego ogrzewania, nie ma cudów. Duży dom proporcjonalnie większy rachunek i tyle. Mam na uwadze koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Jeżeli zainwestujemy w kosztowną instalację grzewczą to teoretycznie mamy potem niższe koszty eksploatacyjne ale musieliśmy te pieniądze na inwestycje skądś wziąć.W przypadku ich posiadania zrezygnowaliśmy z zakupu czegoś tam,w przypadku kredytu musimy ponosić dodatkowe koszty czyli powinniśmy doliczyć do niskich kosztów eksploatacyjnych ogrzewania koszty odsetek bankowych. Dochodzi do tego jeszcze kwestia żywotności instalacji grzewczej i koszty dodatkowe np serwis (wcale to nie jest tanie).
Ja decydując się na ogrzewanie domu pomimo że mam dostępność gazu ziemnego poszedłem po najmniejszej linii oporu i mam konwektory elektryczne na taryfieG-12, do tego kominek z DGP grawitacyjnym jako alternatywne źródło ciepła z tym że podstołeczne drewno jest drogie a przywóz taniego się nie opłaca ze względu na koszty transportu. Pomijam koszt doprowadzenia gazu,budowy co wodnego i zakupu kotła oraz urządzenia kotłowni najbardziej w gazie wkurza mnie to że opłata stała/abonamentowa dla grupy w-3 wynosi 68 zł (czyli nawet jeżeli zużyję 0m3 to i tak płacę ,pytam się za co icon_evil.gif ) w skali roku daje to ok. 800 zł na drewno potrzebuję na sezon 600 zł. czyli mam je za gratis. Dla porównania abonament za prąd to 12.80 zł za 15KW mocy przyłączeniowej. Rachunki są ok za prąd za zeszły rok wyszło 4600 zł a zima była sroga. to wychodzi 380 zł na miesiąc. Jestem zadowolony. Mieszkam już 7 lat i na gaz bym się nie zamienił. Dom raczej nie duży ok 130m2 bez wentylacji mechanicznej.

Gdybym mógł coś doradzić to chyba spróbować ogrzać zwykłymi grzejnikami o ile instalacja to wytrzyma a centralne osuszyć i niech poczeka na lepsze czasy. Od wielu znajomych wiem że kotły elektryczne nie są nie wiedzieć czemu ekonomiczne imają niezłe dygnięcie trzeba mieć bardzo dobre zabezpieczenie główne żeby bezpiecznik nie wypadał co chwila

Cytat

(...)

A ogrzewanie elektr. to dzisiaj najdroższy sposób ogrzewania domu i niestety ciągle drożejący...



Super wklejone na prawdę a może jakieś uzasadnienie najlepiej wynikające z osobistych doświadczeń. Proszę nie krępuj się. Ja jestem innego zdania i mam 7 letnie doświadczenia własne oraz niewiele krótsze moich bezpośrednich sąsiadów. icon_wink.gif
Link do komentarza
Odnośnie bloków i ogrzewania.

Ja mieszkam w tym cholernym bloku.
Mam mieszkanie 39m2 na parterze ( po upuście 31m2)
Za sezon grzewczy przyszło mi do zapłacenia 1993zł a mam 1 grzejnik duży i 1 mały. Oba notorycznie zapowietrzone i... letnie, tak że musiałem się posiłkować grzejnikiem elektrycznym by córka nie zmarzła po kąpieli.
Ciepłą woda - 870 zł w zeszłym roku. I to nie jest Warszawa icon_smile.gif

Czyli tak zaokrąglając wychodzi mi 100 zł za ogrzanie i zurzycie wody rocznie na/m2 - do tego czynsz 400zł
Czyli mam prawie 8000 zł rocznego utrzymania mieszkania w bloku.
Tak się zapytam - kto tyle wydaje na ogrzanie własnego domu wraz z podatkiem od nieruchomości ?
Link do komentarza
Cytat

 Chciał bym usłyszeć trochę szczerości bez wyzwisk i chamstwa ,które często z inicjałami T.B czytam na tym forum.


Jeżeli nie ma Pana przez cały dzień w domu to nie wierzę że akurat Pan w tym czasie grzeje   sąsiadów. Gotowanie raz w tygodniu raczej sugeruje ze nie często jest Pan gościem we własnym domu . 


Przykromi jeżeli widzi Pan w moich wypowiedziach wyzwiska i chamstwo. Wydaje mi się, że ma Pan problem.

Cytat

Odnośnie bloków i ogrzewania.

Ja mieszkam w tym cholernym bloku.
Mam mieszkanie 39m2 na parterze ( po upuście 31m2)
Za sezon grzewczy przyszło mi do zapłacenia 1993zł a mam 1 grzejnik duży i 1 mały. Oba notorycznie zapowietrzone i... letnie, tak że musiałem się posiłkować grzejnikiem elektrycznym by córka nie zmarzła po kąpieli.
Ciepłą woda - 870 zł w zeszłym roku. I to nie jest Warszawa icon_smile.gif

Czyli tak zaokrąglając wychodzi mi 100 zł za ogrzanie i zurzycie wody rocznie na/m2 - do tego czynsz 400zł
Czyli mam prawie 8000 zł rocznego utrzymania mieszkania w bloku.
Tak się zapytam - kto tyle wydaje na ogrzanie własnego domu wraz z podatkiem od nieruchomości ?


1- odciąć się od centralnego
2-szczelne okna i rekuperator
3-sterowalny system ogrzewania niecentralnego.
4-2 cm wełny na ścianach zewnętrznych paroizolcja i suchy tynk
Link do komentarza
mógłbym prosić o rozwinięcie punktu 2 - o ile okna rozumiem to nie rozumiem rekuperatora - gdzie go mam zamontować ? Na balkonie ? I jaki byłby koszt ?
3 punkt - sterowalny tzn czym ? elektrycznością ? blok z lat 1976-78 - nie ma piecyka gazowego.
1 punkt - mieszkanie własnościowe - czy spółdzielnia może nie wyrazić zgody na demontaż grzejników ?
4 punkt - zrobione na etapie remontu z tym że styropian od wnętrza - zewnętrzne ściany też ocieplone
Jeżeli to wyjaśnione będzie to Panie Brzęczykowski będę Pana zagorzałym fanem icon_smile.gif

A tak w ogóle to mieszkanie do "odstrzału" będzie - zamierzam z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży zrobić wykończeniówkę budowanego domu. Ale to najwcześniej za 5 lat
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...