Skocz do zawartości

Jak podlaczyc kociol kondensacyjne do zwyklego komina?


Recommended Posts

Witam.
Zamierzam wymienic stary, wiszacy, atmosferyczny kociol gazowy na nowy kociol kondensacyjny. W zasadzie juz zdecydowalem sie na kociol De Dietrich MCR II 24/28 MI.
Stary kociol byl podlaczony zwykla aluminiowa rura spiro do komina z pustakow ceramicznych o przekroju fi150.
Jak podlaczyc do tego komina nowy kociol?
Slyszalem, ze do starego komina wprowadza sie rure z nierdzewki fi 60 ale jak wyglada podlaczenie pomiedzy kotlem a ta rura?
Czy w Polsce dopuszczone sa juz polipropylenowe przewody kominowe?
Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
Cytat

Slyszalem, ze do starego komina wprowadza sie rure z nierdzewki fi 60 ale jak wyglada podlaczenie pomiedzy kotlem a ta rura?
Czy w Polsce dopuszczone sa juz polipropylenowe przewody kominowe?



Podłączenie między kotłem a rurą w kominie jest sprawą dla instalatora. Zupełnie nie musi Pan wiedzeić jak to się robi bo firmy kotlarskie wymagają, aby podłączenia dokonywał uprawniony instalator lub w niektórych przypadkach nawet serwisant autoryzowany przez producenta kotła.
Generalnie najczęściej rura (ta fi 60 mm) ma w dolnej części króciec poziomy (na kształt trójnika) lub po prostu zakręca w kierunku kotła. W pierwszym przypadku pozostaje dołączyć poziomą rurę fi 60 mm do tego króćca, a w drugim przypadku "cały komin" ciągnie się od miejsca w którym nałożono go na króćiec spalinowy w kotle aż do szczytu ponad dachem.

Przewody kominowe z materiałów palnych nie są dopuszczone przepisami (choć mimo to, w niektórych regionach kraju są nierzadko stosowane)
Link do komentarza
Cytat

Podłączenie między kotłem a rurą w kominie jest sprawą dla instalatora. Zupełnie nie musi Pan wiedzeić jak to się robi bo firmy kotlarskie wymagają, aby podłączenia dokonywał uprawniony instalator lub w niektórych przypadkach nawet serwisant autoryzowany przez producenta kotła.
...


Autoryzowany serwisant odpowiedział, że nie zajmuje się instalacją kotłów domowych a polecony przez niego instalator już od miesiąca zwodzi mnie z terminami. Dlatego muszę wziąć instalatora "z ulicy" a wtedy lepiej wiedzieć jak to powinno być zrobione poprawnie.
Link do komentarza
Cytat

Autoryzowany serwisant odpowiedział, że nie zajmuje się instalacją kotłów domowych a polecony przez niego instalator już od miesiąca zwodzi mnie z terminami. Dlatego muszę wziąć instalatora "z ulicy" a wtedy lepiej wiedzieć jak to powinno być zrobione poprawnie.


W takim razie niestety nie pomogę. Być może (ale nie na pewno) nasz przedstawiciel techniczno - handlowy mógłby Panu wskazać jakiegoś instalatora z Pana okolicy. Nie wiedząc gdzie Pan buduje proponuję odszukać przedstawiciela na naszej mapce (www.schiedel.pl Menu: Kontakt - Przedstawiciele) i spytać czy on zna jakiegoś sprawdzonego instalatora (sam przedstawiciel nie będzie raczej mógł Panu podłączyć kotła do komina).
Link do komentarza
Szanowny Panie,

Napewno będzie trzeba wstawić w przewód kominowy rurę spalinową np o średnicy 60mm. Spaliny będą odprowadzane na zewnątrz przez ten przewód, natomiast powietrze do komory spalania kotła będzie doprowadzane przez dotychczas istniejącyprzewód 150mm. Konieczne też będzie zastosowanie rury koncentrycznej do połaczenia kotła z przewodem kominowym, zestaw bazowy w szacht itd. Proponuję zapoznać się ze szczegółowym opisem w Wytycznych projektowych systemu odprowadzania spalin firmy Viessmann
do pobrania TUTAJ

W Pana przypadku pewnie powinno to wyglądać podobnie jak na rysunku:
Brak obrazka

Proszę również przejżeć ofertę kotłów kondensacyjnych firmy Viessmann, z pewnością znajdzie Pan odpowiedni kocioł.

Paweł Kowalski
Wykładowca Akademii Viessmann
Link do komentarza
Cytat

Szanowny Panie,

Napewno będzie trzeba wstawić w przewód kominowy rurę spalinową np o średnicy 60mm. Spaliny będą odprowadzane na zewnątrz przez ten przewód, natomiast powietrze do komory spalania kotła będzie doprowadzane przez dotychczas istniejącyprzewód 150mm. Konieczne też będzie zastosowanie rury koncentrycznej do połaczenia kotła z przewodem kominowym, zestaw bazowy w szacht itd. Proponuję zapoznać się ze szczegółowym opisem w Wytycznych projektowych systemu odprowadzania spalin firmy Viessmann
do pobrania TUTAJ

W Pana przypadku pewnie powinno to wyglądać podobnie jak na rysunku:
Brak obrazka

Proszę również przejżeć ofertę kotłów kondensacyjnych firmy Viessmann, z pewnością znajdzie Pan odpowiedni kocioł.

Paweł Kowalski
Wykładowca Akademii Viessmann


Bardzo dziękuję za odpowiedzi i super rysunek.
Mam jeszcze pytanie odnośnie rewizji zaznaczonych na tym rysunku. Jeśli się nie mylę to na tym rysunku zaznaczono aż 3 rewizje. Czy są one konieczne (zwłaszcza w takiej ilości)? Czy nie można na czas czyszczenia po prostu rozłączyć złączek - przecież są mocowane na uszczelkach?
Link do komentarza
Mam jeszcze pytanie uzupełniające. Zauważyłem, że oryginalne kształtki "rewizyjne" są stosunkowo kosztowne (około 400 zł). Czy są jakieś przeciwskazania aby w charakterze rewizji użyć trójnika, w którym jedno wejście -"rewizyjne" byłoby zakryte specjalnym deklem?
Link do komentarza
Cytat

Czy są jakieś przeciwskazania aby w charakterze rewizji użyć trójnika, w którym jedno wejście -"rewizyjne" byłoby zakryte specjalnym deklem?


Proszę tylko pamiętać że przewód jest współosiowy. Napewno do podłączenia kotła z dalszą częscią przewodu spalinowo powietrznego potrzebna jet oryginalna kształtka, dalej system jest standardowy.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...