Skocz do zawartości

Koszty budowy wentylacji - dostępne rozwiązania


Recommended Posts

Gość bluemann23
A powiem tyle-ze gdbysmy naprawde porządnie sie zastanowili i przemysleli wszystko przed budowa domu i zdecydowali sie na przykład na pompe ciepła-to latem mielibysmy problem z głowy.U mnie pompa latem działa jak swoista klimatyzacja.Wiec koszty sie znacznie zmieniejszaja..
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość niekumaty
\"...Koszty wentylacji z rekuperatorem ...\" - tak napisany tekst kojarzy mi się z kosztami utrzymania instalacji, a nie (jak chciał autor) z kosztami jej instalacji. Proszę pisać jasno Panie redaktorze.....
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
A ja skalkuluje tak: Domek 150m2: wentylacja grawitacyjna: kominy murowane z wykończeniem nad dachem (minimum 2 szt), nawiewniki okienne lub ścienne - razem między 12 a 25 tys, w zależności od wielkości i długości kominów. Skuteczność wentylacji: znikoma. Koszty eksploatacyjne: będą małe jak pozatykamy watą nawiewniki. Ale wtedy wentylacji nie mamy wcale. Wentylacja wywiewna: grawitacyjna (cena już znana) plus wentylatory wywiewne od 100 do 3000 PLN. Skuteczność wentylacji: lepsza, ale koszty eksploatacyjne: mordercze. Chyba, że pozatykamy nawiewniki watą. Efekt - patrz powyżej. Rekuperacja (wentylacja nawiewno-wywiewna): od 12 do 35 tys, w zależności od modelu rekuperatora, jakości instalacji i obecności GWC. Kominów nie robimy (NIE WOLNO!!!), więc ten koszt nam odpada. Acha - i system grzewczy zmniejszamy o 40-50%, bo tyle pozwoli nam zaoszczędzić rekuperator, więc na piec wydajemy mniej. Wniosek: koszty są PORÓWNYWALNE, jeśli decyzje podejmujemy na etapie projektowania budynku! Acha: ktoś tu pisał, że wentyluje pompą ciepła. Ja nie rozumiem: jak wentylować pompą ciepła? No dobra, rozumiem, że chodzi o CHŁODZENIE (podłóg?), ale nie WYMIANĘ POWIETRZA. Tym, którzy nie rozumieją różnicy w zasadzie działania wentylacji i klimatyzacji (czy chłodzenia pompą ciepła) polecam zamknięcie się szczelnie w lodówce. I oddychanie tam przez parę godzin. Zamarznięcie wam nie grozi - wcześniej udusicie się z braku tlenu lub nadmiaru dwutlenku węgla. Pozdrawiam AMSEL...
Link do komentarza
Cytat

A ja skalkuluje tak:
Domek 150m2:
wentylacja grawitacyjna: kominy murowane z wykończeniem nad dachem (minimum 2 szt), nawiewniki okienne lub ścienne - razem między 12 a 25 tys, w zależności od wielkości i długości kominów. Skuteczność wentylacji: znikoma. Koszty eksploatacyjne: będą małe jak pozatykamy watą nawiewniki. Ale wtedy wentylacji nie mamy wcale.

Wentylacja wywiewna: grawitacyjna (cena już znana) plus wentylatory wywiewne od 100 do 3000 PLN. Skuteczność wentylacji: lepsza, ale koszty eksploatacyjne: mordercze. Chyba, że pozatykamy nawiewniki watą. Efekt - patrz powyżej.

Rekuperacja (wentylacja nawiewno-wywiewna): od 12 do 35 tys, w zależności od modelu rekuperatora, jakości instalacji i obecności GWC. Kominów nie robimy (NIE WOLNO!!!), więc ten koszt nam odpada. Acha - i system grzewczy zmniejszamy o 40-50%, bo tyle pozwoli nam zaoszczędzić rekuperator, więc na piec wydajemy mniej.
Wniosek: koszty są PORÓWNYWALNE, jeśli decyzje podejmujemy na etapie projektowania budynku!

Acha: ktoś tu pisał, że wentyluje pompą ciepła. Ja nie rozumiem: jak wentylować pompą ciepła? No dobra, rozumiem, że chodzi o CHŁODZENIE (podłóg?), ale nie WYMIANĘ POWIETRZA. Tym, którzy nie rozumieją różnicy w zasadzie działania wentylacji i klimatyzacji (czy chłodzenia pompą ciepła) polecam zamknięcie się szczelnie w lodówce. I oddychanie tam przez parę godzin. Zamarznięcie wam nie grozi - wcześniej udusicie się z braku tlenu lub nadmiaru dwutlenku węgla.
Pozdrawiam

AMSEL...


Od 6000...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...