Skocz do zawartości

Działka pod nadzorem archeologa


Gość

Recommended Posts

Starając się o pozwolenie na budowę dowiedziałem się, że na moją działkę ustalono nadzór archeologiczny. Jak na razie nie otrzymałem dokumentu ze zgodą na budowie, archeolog ma robić jakieś badania terenu. Czy może to bardzo wydłużyć czas oczekiwania na dokumenty??? W urzędzie każą mi tylko czekać. A ja już czekam i czekam, za każdym razem jak probuje sie czegoś dowiedzieć to nikt nic nie wie.
Link do komentarza
Witam

Miałem ten sam problem , a rozwiązałem go tak.

Zgłosiłem chęć przeprowadzenia badań na własny koszt.(Podanie,znaczki 100zł)
Dogadałem się z konserwatorem zabytków, że badania będą przeprowadzone podczas kopania fundamentów.(koszt 0zł)
Wynajołem archeologa (300zł dniówka)
Podczas kopania fundamentów przyjechał archeolog zrobił zdjęcia,pomierzył warstwy piachu w wykopie i zezwolił na dalszą pracę

Po 3 tygodniach dostałem potwierdzenie przeprowadzonych badań.

Teraz staram się o wyłączenie terenu z pod nadzoru archeolologicznego.(ale to inna sprawa)

Koszt ogólny 400 zł i zero problemów.

Powodzenia.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
U mnie sprawa była jeszcze prostsza Przed rozpoczęcie robót (7 dni) powiadoniłem na piśmie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i jednocześnie umówiłem się z archeologiem sprawującym nadzór na moim terenie. W trakcie wykonywania wykopów, w umówionym dniu zawiozłem własnym samochodem archeologa na budowę i po krótkich oględzinach wykopu uzyskałem wpis do dziennika budowy zezwalający na dalsze prowadzenie robót. Koszty poza przejazdem - 0 zł.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Potwierdzam to co wszyscy mówili
Należy siez tym problemem uporać
U wojewódzkiego konserwatora zabytków można uzyskać wykaż ludzi posiadających uprawnienia archeologiczne i należy zleciż taki nadzór
Można też tak jak poprzednik wziąć urzędnika posiadającego stosowne uprawnienia od konserwatora zawieść na budowę neich posiedzi przy pracach ziemnych i potem wpisze się do dziennika budowy
Koszty tych prac konserwatorskich są znikome a ewentualne problemy i przepychanki duże
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
icon_lol.gif
Witam,
mamy ten sam problem, co poprzednicy. I tak jak większość osób wynajeliśmy archeologa na swój koszt tj. około 800 PLN za wszystko (budowa pod Lublinem)- załatwienie zezwolenia i innych papierów, oględziny i co tam potrzeba.
W czasie kopania fundamentów przyjechał archeolog, postał, popatrzył, pogrzebał w wykopie i nie bylo żadnych sprzeciwów ani wstrzymywania prac. Niestety ku naszemu rozczarowaniu podczas kopania fundamentów garka z dukatami nie znaleźliśmy. Teraz jeszcze mamy powiadomić archeologa, jak będziemy kopać pod oczyszczalnię. I wtedy dopiero rozliczymy się z archeologiem i zakończymy wszystkie sprawy papierkowe. Koszt, biorąc pod uwagę całość inwestycji niewielki, a spokój i o jeden problem z urzędem mniej.
Jako ciekawostkę mogę napisać, że archeolog który był na oględzinach, na sąsiednim polu, na wierzchu znalazł jakąś skorupę, która go zainteresowała i okazało się, że pochodzi z któregoś tam wieku (ja bym się po to nawet nie schylił). icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
  • 5 lata temu...
Cytat

Starając się o pozwolenie na budowę dowiedziałem się, że na moją działkę ustalono nadzór archeologiczny. Jak na razie nie otrzymałem dokumentu ze zgodą na budowie, archeolog ma robić jakieś badania terenu. Czy może to bardzo wydłużyć czas oczekiwania na dokumenty??? W urzędzie każą mi tylko czekać. A ja już czekam i czekam, za każdym razem jak probuje sie czegoś dowiedzieć to nikt nic nie wie.


Z mojej strony, czyli firmy, która się zajmuje tym tematem mogę zapewnić, że zazwyczaj są to tylko proste formalności, które załatwiamy za Państwa sami w jak najszybszym czasie. Nieczęsto się zdarza aby działka budowlana znajdowała się w obszarze potencjalnym, także proszę się nie bać, że akurat u Państwa "coś znajdziemy".
Z poważaniem Kamil Maciejewski
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Witam wszystkich!
To mój pierwszy wpis na forum, i chciałem się dowiedzieć co jeśli jednak konserwator zaleci z góry wykopaliska archeologiczne i dopiero jak one nic nie wykażą to działka ma przejść pod nadzór. Mam działkę rekreacyjną i stawiam mały domek na fundamencie, natomiast będę podłączał media wodę prąd, oraz kopał szambo. Co prawda dostałem od konserwatora listę firm archeologicznych ale ceny za usługę nie były tak bajecznie małe jak u Państwa podzwoniłem trochę do firm znalezionych w necie tu ceny wąchają się już znacznie bardziej. Po umówieniu się z jednym z archeologów który miał najniższą cenę z ara okazało się że chce mi on przekopać całą działkę. Na szczęście w wojsku miałem do czynienia z mapami i po przeskalowaniu okazało się że strefa ochrony zajmuje około 1/3 powierzchni działki. Proszę o poradę bo przez jakieś bzdurne przepisy wyrażone miejsce wypoczynku staje się koszmarem.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Może to być duży problem, wszystko zależy od tego jakiego archeologa będziemy mieć. Tak czy inaczej trzeba wziąć większość rzeczy na siebie by się to nie przeciągało, czasem nawet przyjazd dla takiego archeologa może być "problemem" i trzeba go przywieźć/odwieźć. Co do okolic, to na pewno dawne tereny krzyżackie mają podwyższone ryzyko z racji historii terenu.
Link do komentarza
  • 5 lata temu...
  • 2 lata temu...
59 minut temu, Martyna Deptuła napisał:

  Drugie pytanie o ogrodzenie działki . Czy to też muszę zgłaszać ?

 

Jeśli działka graniczy z terenem nie będącym własnością prywatną, to musisz mieć uzgodnienia dotyczące przebiegu ogrodzenia. Jeśli sąsiadujesz np. z drogą, to uzgadniasz z administratorem drogi. 

Inne ogrodzenia, do wysokości 220 cm nie muszą być zgłaszane.

Link do komentarza
15 minut temu, retrofood napisał:

 

Jeśli działka graniczy z terenem nie będącym własnością prywatną, to musisz mieć uzgodnienia dotyczące przebiegu ogrodzenia. Jeśli sąsiadujesz np. z drogą, to uzgadniasz z administratorem drogi. 

Inne ogrodzenia, do wysokości 220 cm nie muszą być zgłaszane.

Co Ty podpowiadasz? tu konserwator zabytków trzyma pieczę. Retro .....przestań stosować to co stosujesz dogardłowo..

Ogrodzenie jest na zgłoszenie , jak nie ma problemów z działką

Ale jak jest stanowisko archeologiczne to wszystkie przepisy idą w uj do czasu rozwiązania problemu .

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

No więc właśnie... Ale czy znacie jakiegoś dobrego archeologa? Bo ja zupełnie się na tym nie znam, a chciałabym ruszyć z pracami. Nie żebym reklamowała , czy coś - ale  w sieci znalazłam taką firmę https://pogotowiearcheologiczne.pl  i chciałam zapytać- czy ktoś z  was nie ma nimi doświadczenia? Bo ja już załamuję ręce, nie wiem gdzie szukać. A brać też w ślepo kogoś, to wiecie jak jest...

Link do komentarza

Archeologia nie jest dziedziną sprywatyzowaną jak np. geodezja. Ty musisz się zwrócić nie do prywatnego archeologa, a do instytucji, sprawującej nadzór archeologiczny.na Twoim terenie. Pośrednikiem w tym będzie konserwator zabytków, a namiary na niego znajdziesz w swojej gminie. 

Dopiero jeśli instytucja określi Ci warunki, których spełnienie pozwoli na realizację Twoich zamierzeń, możesz wtedy skorzystać z usług Pogotowia. Ale najpierw muszą zostać określone warunki i zadania. 

No chyba, ze je już masz.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...