Skocz do zawartości

Podział działki rolnej i jej sprzedaż


bigis

Recommended Posts

Witam!
Moi znajomi chcą ode mnie odkupić 12 arów ziemi i na niej się wybudować.Jest to działka rolna.Czy wystarczy że po kupnie wystąpią o warunki zabudowy(nie ma przestrzennego planu) i wystąpią o pozwolenie na budowę? Jest to działka w mieście 4 i 5 klasa,sąsiadująca z działkami zabudowanymi.Czy nagle w urzędzie zaczną wymyślać że rolna to można oddzielić tylko 30 arów,że trzeba najpierw odrolnić.Z tego co się orientuję to nie jest to wymagane w obrębie miasta przy tej klasie ziemi.
Link do komentarza
To prawda, nie mniej jednak, pozostaje sprawa podziału tej działki, a tu – moim zdaniem, można natknąć się na „uskok”.
Świeżynka prawna w tym zakresie , może spowodować różne interpretacje w tym zakresie, biorąc pod uwagę, że automatyczne „odrolnienie”, w zasadzie dotyczy działek (terenów) przeznaczonych (WZ lub MPZP) pod zabudowę.
Według mnie jest to warunek sine qua non.

Wydaje się, że w tej sytuacji, korzystniejsze będzie wystąpienie o WZ razem z wnioskiem o podział działki.
Korzystniejsze pod każdym względem – w tym finansowym, bo tak wydzielona działka staje się „pełnoprawną” działką budowlaną.
Link do komentarza
Postępowanie o wydanie WZ zostanie zawieszone do czasu zakończenia postępowania podziałowego. WZ wydaje się na istniejący stan prawny i faktyczny, a nie in spe. Druga sprawa jest taka, czy podział zostanie pozytywnie zaopiniowany, tzn. czy według ustaleń miejscowych powstałe działki będą spełniały funkcje odrębnych działek budowlanych.
O odrolnieniu działek rolnych pisałam już wątku o odrolnieniu (procedura i czy się to opłaca)... problemem jest podział...


Ale biorąc pod uwagę, że z tym podziałem się zagalopowaliśmy - nie będzie on potrzebny jeżeli nie chcesz dzielić icon_smile.gif otrzymasz warunki zabudowy, jeżeli w najbliższym sąsiedztwie masz już działkę zabudowaną icon_smile.gif
Link do komentarza
Aby „ominąć” ten minimalny areał po podziale (0,3ha) – można:
1. Wystąpić o WZ dla danego (określonego) terenu na działce – czyli tych ,012ha.
2. Mając WZ wystąpić i dokonać podziału działki, zgodnego z WZ (co do terenu)
3. Sprzedać wydzieloną działkę.
4. W zależności od „uwarunkowań” lokalnych - nabywca działki występuje o wydanie PnB, lub o WZ (w przypadku WZ dla nowej działki)


Taki „tok” jest zgodny z Art.92 Ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Link do komentarza
A gdybym chciał na działce rolnej zrobić kilka działek i je sprzedać?Czy mogę wystąpić(przed podziałem) o warunki zabudowy na całą działkę na budowę kilku budynków na tej działce?A następnie po wydaniu warunków zabudowy podzielić działki na mniejsze niż 0,30 ha?Czy muszę wystąpić o propozycję podziału ziemi(w tym przypadku występowanie o warunki zabudowy moim zdaniem są zbędne)? Może ktoś zna odpowiedź na moje pytanie
Pozdrawiam icon_smile.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Witam. Nie chciałem zakładać nowego tematu wiec napisze tutaj. Łącze z sąsiadem działki aby były szersze i można było się swobodnie na nich budować. Obie działki znajdują się w prawobrzeżnym Sandomierzu i zostały zalane w tegorocznej powodzi. Moje pytanie brzmi, czy w związku ze spadkiem wartości tych gruntów można potargować się z geodetą aby troszkę taniej wziął za to łączenie. ?
Link do komentarza
Witam, pracowałem parę lat w geodezji to wiem że potargować się zawsze a co z tego wyjdzie to zobaczysz. W mojej miejscowości geodeci trzymają ustalone ceny i żaden z nich nie zejdzie poniżej określonej(chyba że po cichu). A tak na marginesie to że ziemia straciła na wartości raczej nie wpływa na cene za podział
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...