Skocz do zawartości

Mieszkam w "budynku gospodarczym"


Recommended Posts

Gość Podział budynku Gosposarczego
Mieszkamy razem z męzem u teściów w budynku gospodarczym .Ogólnie są to garaze.Przekształcilismy je troche w środku na pokoje i łazienke. Z drugiej stropny tych garazy mieszka brat męza który zrobił to samo co my. Cały ten budynek nalerzy do teściów i nie został jeszcze ani podzielony ani przepisanny na nas. W tym momencie teściowa chce podzielic ten budynek i przepisac na kazdego z synów. Moje pytanie jest takie : Od czego mamy wogóle zacząc i jakie sa koszty miej wiecej takiego przekształcania budynku na mieszkalny, zrobienie mapek(bo pewnie beda potrzebne). No i przedewszystkim gdzie udac sie na samym początku:) Z góry dziekuje za szybka odpowiedz.
Link do komentarza
małe ale - do w/w artykułu - na zgłoszenie remontu nie przejdzie ta zabawa, jak nic PnB
czyli jak plan MPZP to wypis i wyrys
lub uzyskanie warunków zabudowy
a te, jeżeli pozwolą, to:
zapewnienie mediów, mapa do celów projektowych, zud, projekt, PnB

ta pełna treść trochę już leciwa, pomocnik się nudzi icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
I jak, udało się doprowadzić sprawę do rozwiązania tzn zalegalizować taki stan? Też mnie to interesuje bo mam taką rodzinę. Chcę im pomóc. Póki co ubezpieczyliśmy ten budynek gospodarczy i ubezpieczyciel nie pytał o szczegóły.
Proszę o info choć wiem, ze te wpisy są sprzed 2ch lat. Może dzięki temu dowiem się jak to się rozwiązało.

Pozdr
Tom
Link do komentarza
  • 3 lata temu...

Witam mam inne pytanie przymierzam się do kupna działki z domem 100m2 jednak było to stawiane jako dwa budynki gospodarcze na zgłoszenie dom posiada werandę i piętro użytkowe czy nie jest tak że jest to niezgodne z przepisami i nadzór budowlany moze nakazać mi rozbiórkę. Mam kopie zgłoszenia u siebie moge podesłać bardzo proszę o informacje właściciel sobie życzy 100000 za zakup tego działka jest działka rolna 2100 m2

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 27.04.2017 o 22:19, Gość Ivi napisał:

Witam mam inne pytanie przymierzam się do kupna działki z domem 100m2 jednak było to stawiane jako dwa budynki gospodarcze na zgłoszenie dom posiada werandę i piętro użytkowe czy nie jest tak że jest to niezgodne z przepisami i nadzór budowlany moze nakazać mi rozbiórkę. Mam kopie zgłoszenia u siebie moge podesłać bardzo proszę o informacje właściciel sobie życzy 100000 za zakup tego działka jest działka rolna 2100 m2

Z opisu należy przypuszczać, że budynek stawiany był w ramach zabudowy siedliskowej i z pewnością nie może mieć 100 m2. Jeśli zgłoszony był jako gospodarczy i może być potraktowany jako samowola budowlana.  Jednak ustalenie stanu faktycznego wymaga dotarcia do treści zgłoszenia, ustaleń planu MPZP, jak i klasyfikacji gruntu ze względu na dopuszczalność podziału i zabudowy.

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość basiaczek1611
Tytuł: Chcialabym sie dowiedziec na temat przepisow prawnych oraz konsekwencji jakie Pytanie: Dzień dobry. Chcialabym sie dowiedziec na temat przepisow prawnych oraz konsekwencji jakie mogę poniesc z powodu zamieszkania w pomieszczeniu gospodarczym? Sytuacja wyglada nastepujaco: Mamy do dyspozycji z mezem budynek gospodarczy pietrowy w stanie surowym a uzytkowany jest w nim tylko garaz. Parter jest podzielony na dwie czesci: pierwsza to garaz 6.25/6.30 oraz pomieszczenie gospodarcze 5.75/6.30. Mpje pytania beda dotyczyly wlasnie tego PG. Wymiary uzytkowe pomieszczenia wg projektu to 29.62m2. Posiadam dwa projekty tego budynku. Pierwszy to projekt z ktorego powstal ow budynek gosp. A drugi to plan budynku gosp. plus projekt ze zmiana sposobu uzytkowania, rozbudowa i przebudowa budynku. Ten drugi prejekt zrobilismy gdyz 7 lat temu zamierzalismy do rozbudowac jednak nic z nim nie zrobilismy i wyjechalismy za granice. Teraz po powrocie mieszkamy z rodzicamy w malym domu ktory znajduje sie paredziesiat metrow od budynku gosp. Jest to ta sama dzialka. Budynek wraz z dzialka ma zostac nam przepisany, jednak sprawy z tym zwiazane dlugo trwaja z roznych przyczyn i do tego zmienila sie nam koncepcja na nasz dom i gdy budynek bedzie juz nasz bedziemy chcieli zrobic nowe plany na dom. Dodam ze wkrotce urodzi sie nam wyczekiwane dzieciatko i nie chcielibysmy po jego narodzinach siedziec rodzicom na glowie. Moje pytanie wiec brzmi: czy na parterze tego budynku gosp. W pomieszczeniu gosp. O pow. Uzytkowej 29.62m2 o ktorym byla mowa wczesniej mege zrobic tymczasowe malutkie mieszkanko dla naszej rodzinki? Dopokie nie ruszymy z dalszymi planami? Chcialabym w tym pomieszczeniu zrobic malutka lazieneczke (3.2 m2), wiatrolap malutki. A reszta przestrzeniu to salonik sypialniany z aneksem kuchennym. Dodam ze w 2011r dostalismy decyzje o warunkach zabudowy, ktora dotyczyla:  Zmiany sposobu uzytkowania budynku gosp i budowy polegajacej na rozbudowie i przebudowie tego budynku dla potrzeb funkcji budynku mieszkalnego jednorodzinnego z wymogana przepisami prawa całą infrastruktura techniczną w tym budowa bezodplywowego zbiornika na nieczystosci ciekle. Dodam iz prad oraz woda byla by dociagnieta od rodzicow a zbiornik na nieczystosci ciekle bylby zrobiony nowy. W tym PG jest wybity otwor na drzwi oraz okno wiec konstrukcji zadnej bym nie naruszala, znajduje sie rowniez komin do ktorego mozna sie podlaczyc. Tak wiec do pomieszczenia musiala by zostac doprowadzona woda i prad kilka metrow od domu rodzicow, zrobienie zbiornika na scieki oraz postawienie w srodku jakis 4 scianek dzialowych z karton gipsu by oddzielic lazienke i wiatrolap. Czy tak mozna? Czy moze wystarczy tylko zglosic ze beda takie prace wykonywane? Czy absolutnie nie ma mozliwosci? A jeszcze dodam iz w planach bunynku z 2011 roku ktore robilismy w tym pomieszczeniu mialabyc kuchnia i salon. Wysylany byl rowniez wniosek o pozwolenie na budowe ale nic nam nie odeslali wtedy wiec nie wiem czy to traktowac za zgode na budowe chociaz to bylo w 2011r? Bardzo prosze o pomoc.
Link do komentarza

Formalnie, żeby zamieszkać w budynku potrzebne jest zakończenie wszelkich robót, zgłoszenie tego organowi nadzoru budowlanego i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Bez tego użytkowanie budynku jest w świetle prawa formą samowoli budowlanej.

Jednak to wszystko wymagałoby najpierw zrobienia projektu planowanych zmian i uzyskania pozwolenia. Ze względu na czas to raczej mało realne.

Link do komentarza
Dnia 30.10.2018 o 13:54, Gość basiaczek1611 napisał:

  A drugi to plan budynku gosp. plus projekt ze zmiana sposobu uzytkowania, rozbudowa i przebudowa budynku. Ten drugi prejekt zrobilismy gdyz 7 lat temu zamierzalismy do rozbudowac jednak nic z nim nie zrobilismy i wyjechalismy za granice.  

Wszelkie dokumenty z tamtego okresu straciły ważność, należy wystąpić o nowe.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 30.10.2018 o 13:54, Gość basiaczek1611 napisał:

decyzje o warunkach zabudowy, ktora dotyczyla:  Zmiany sposobu uzytkowania budynku gosp i budowy polegajacej na rozbudowie i przebudowie tego budynku dla potrzeb funkcji budynku mieszkalnego jednorodzinnego z wymogana przepisami prawa całą infrastruktura techniczną w tym budowa bezodplywowego zbiornika na nieczystosci ciekle.

No to tak też proszę zrobić {poprzedając prace  zgłoszeniem}. W czym problem ?

 

Dnia 30.10.2018 o 13:54, Gość basiaczek1611 napisał:

konsekwencji jakie mogę poniesc z powodu zamieszkania w pomieszczeniu gospodarczym?

W grę wchodzi zmiana sposobu użytkowania rozumiana art.71 Pb. Konsekwencją może być decyzja o przywróceniu poprzedniego sposobu użytkowania. A do tego droga długa, ciernista i wcale nieoczywista - organy administracji architektoniczno-budowlanej powszechnie lekką ręką stawiają znak równości pomiędzy zmianą sposobu użytkowania a zmianą funkcji. A to błąd.

 

Dnia 5.11.2018 o 10:38, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Prace wewnątrz budynku nie wymagają zgłoszenia

PB nie rozróżnia prowadzenia prac  na podstawie zgłoszenia lub decyzji o pozwoleniu na budowę od miejsca ich prowadzenia: tzn. na wewnątrz/zewnątrz. A w kurniku, to w Rzeczpospolitej Urzędniczej można mieszkać co najwyżej nielegalnie.

Link do komentarza
Dnia 16.11.2018 o 12:15, MieszkoPolo napisał:

organy administracji architektoniczno-budowlanej powszechnie lekką ręką stawiają znak równości pomiędzy zmianą sposobu użytkowania a zmianą funkcji.

Co to jest zmiana użytkowania i zmiana funkcji? czym się różni jedno od drugiego?

Dnia 16.11.2018 o 12:15, MieszkoPolo napisał:

PB nie rozróżnia prowadzenia prac  na podstawie zgłoszenia lub decyzji o pozwoleniu na budowę od miejsca ich prowadzenia: tzn. na wewnątrz/zewnątrz. A w kurniku, to w Rzeczpospolitej Urzędniczej można mieszkać co najwyżej nielegalnie.

Nie rozpisuj się tak bo zagonisz się w kozi róg. Te Twoje tłumaczenie PB przypomina mi niejednego urzędnika niedouczonego.

Link do komentarza
Dnia 17.11.2018 o 19:35, mhtyl napisał:

Co to jest zmiana użytkowania i zmiana funkcji? czym się różni jedno od drugieg

Zmiana funkcji obiektu lub jego części, to zmiana funkcji {obiektu lub jego części, literalnie rzecz ujmując}, np. z gospodarczego na mieszkalny, czy usługowy. Lub odwrotnie. Zmiana sposobu użytkowania, to zmiana rozumiana art. 71 ustawy Prawo budowlane. Jedna zmiana {funkcji}, nie musi pociągać drugiej {zmiany warunków}, tym bardziej, że w kręgu zainteresowań art. 71 Pb jest bezpieczeństwo daleszej eksploatacji obiektu w związku ze zmienioną funckcją. A jedno i drugie nie musi iść w parze.

 

Dnia 17.11.2018 o 19:35, mhtyl napisał:

Nie rozpisuj się tak bo zagonisz się w kozi róg. Te Twoje tłumaczenie PB przypomina mi niejednego urzędnika niedouczonego.

Przymusu czytania nie ma. Ale bardzo dobrze - nie znam urzędników douczonych. Wszyscy, z którymi miałem do czynienia, trafili na swoje stanowska "nieprzypadkowo". Stać ich na niekompetencję, bo mają kryszu. Ich niekompenetncja jednak znakomicie ułatwia mi pracę.

Link do komentarza
8 godzin temu, MieszkoPolo napisał:

Zmiana funkcji obiektu lub jego części, to zmiana funkcji {obiektu lub jego części, literalnie rzecz ujmując}, np. z gospodarczego na mieszkalny, czy usługowy.

Czy przeczytałeś to co napisałeś? masło maślane.

Nie ma żadnej zmiany funkcji, to tylko i wyłącznie Twoje koloryzowanie przepisu, jest zmiana sposobu użytkowania obiektu a nie zmiana funkcji, bo takiego czegoś nie ma po prostu. Trzymaj się nazewnictwa takiego jak jest w art 71 PB na które się tak bardzo powołujesz. Pokaż mi gdzie w tym art 71 jest wzmianka o zmianie funkcji.

Niekompetencją jest to że wprowadzasz nazewnictwo którego nie ma w PB.

Link do komentarza

Może inaczej: wiesz, co to znaczy literalnie ?

 

"W orzecznictwie przyjmuje się, że zmiana sposobu użytkowania nie może być utożsamiana ze zmianą funkcji (przeznaczenia) obiektu budowlanego lub jego części. W praktyce występują liczne przypadki, gdy podstawowa funkcja (przykładowo kawiarnia) nie ulega zmianie, ale zmiana rodzaju działalności (np. lokal muzyczny) wywołuje skutki określone w art. 71 ust. 1 ustawy. Zmiana sposobu użytkowania obiektu lub jego części sprowadza się głównie do potrzeby ustalenia, czy i w jakim stopniu podjęcie i zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności związanej z jego użytkowaniem wpływa na zmianę wymagań stawianych obiektowi, związanych głównie z bezpieczeństwem jego dalszego zmienionego sposobu użytkowania (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15.03.2012r. o sygn. akt II OSK 2549/10, LEX nr 1219114)."

 

źródło: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/89F5C0398E

Edytowano przez MieszkoPolo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Kolego, nie ściemniaj i nie odwracaj kota ogonem. Powoływałeś się  na PB art 71 i guzik mnie obchodzi co kto pisze literalnie, w PB nie ma zmiany funkcji jest tylko zmiana sposobu użytkowania.

Pytałem się gdzie jest napisany w owym art 71 o zmianie funkcji, więc proszę odpowiedz na pytanie czy jest tam coś o funkcji czy nie, i na tym zakończmy dyskusję, ok?

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Czyli mienisz się wielkim znawcą przepisów  a tak naprawdę to umiesz lać tylko wodę literalnie.

Chcesz być traktowany poważnie to odpowiadaj merytorycznie, no chyba że twoja merytoryka to guzik to dopraw sobie do tego guzika  pętelkę.

Link do komentarza
Dnia 20.11.2018 o 22:09, mhtyl napisał:

Chcesz być traktowany poważnie to odpowiadaj merytorycznie

Tak jest !!!

 

"Przepis ten powinien być stosowany w konkretnych sprawach w ten sposób, iż należy dokonać jego wykładni, kierując się celem, jaki przyświecał ustawodawcy stanowiącemu określoną normę prawną. Wydaje się oczywiste, iż prowadzenie działalności opiekuńczej, czy wychowawczej nad niewielką grupką dzieci nie powoduje zaistnienia takich okoliczności, jakie są wymienione w art. 71 ust. 1 pkt 2. W domu jednorodzinnym może przecież zamieszkiwać liczna, nawet wielopokoleniowa rodzina a więc liczba dzieci mieszkających w takim domu, którymi opiekuje się rodzina a nawet niekiedy osoby obce, także może być porównywalna z liczbą dzieci przebywających w niewielkim przedszkolu."

 

źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/B0F70EC1E8

 

Link do komentarza
6 godzin temu, MieszkoPolo napisał:

Tak jest !!!

 

"Przepis ten powinien być stosowany w konkretnych sprawach w ten sposób, iż należy dokonać jego wykładni, kierując się celem, jaki przyświecał ustawodawcy stanowiącemu określoną normę prawną. Wydaje się oczywiste, iż prowadzenie działalności opiekuńczej, czy wychowawczej nad niewielką grupką dzieci nie powoduje zaistnienia takich okoliczności, jakie są wymienione w art. 71 ust. 1 pkt 2. W domu jednorodzinnym może przecież zamieszkiwać liczna, nawet wielopokoleniowa rodzina a więc liczba dzieci mieszkających w takim domu, którymi opiekuje się rodzina a nawet niekiedy osoby obce, także może być porównywalna z liczbą dzieci przebywających w niewielkim przedszkolu."

 

źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/B0F70EC1E8

 

I co to ma do dyskusji? Nie bądź dzieckiem.

Powtórzę pytanie bo chyba nie doczytałeś skoro dalej zamydlasz temat jakimiś wywodami z orzeczeń sądu.

Pytałem się gdzie jest napisany w owym art 71 o zmianie funkcji, więc proszę odpowiedz na pytanie czy jest tam coś o funkcji czy nie!!!

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Pytałem się gdzie jest napisany w owym art 71 o zmianie funkcji

Przeczytaj jeszcze raz, powoli, o roli urzędnika wielkopańskim gestem, lekką ręką, stawiającego znak równości pomiędzy zmianą funkcji i zmianą rozumianą art. 71. OK ?

 

Wszystkim czytelnikom broszur o tytule "Prawo budowlane w 24 godziny" (lub tytułach podobnych), dostępnym w dobrych kioskach na dworcach PKS na terenie całej Polski, taki rodzynek na łykend:

 

"Jak ustalił organ odwoławczy zmiana użytkowania pomieszczenia małż. Z. polegała na przeznaczeniu jego na określoną działalność handlową z mieszkaniowej. O tym mówił uchylony przepis art. 71 ust. 1 pkt 1 prawa budowlanego. Podjęcie działalności handlowej nie wiązało się z wykonywaniem żadnych robót budowlanych, które by powodowały takie skutki jakie przykładowo wylicza przepis art. 71 ust. 1 pkt 2. W tej sytuacji należy podzielić ocenę Sądu pierwszej instancji akceptującą stanowisko organu, iż nie miała w niniejszy stanie faktycznym miejsca zmiana sposobu użytkowania w rozumieniu wyżej wskazanego przepisu. Nie wymagało zatem obowiązku zgłoszenia organowi architektoniczno-budowlanemu. (…) Należy ponownie podkreślić, że zmiana użytkowania przez wprowadzenie działalności gospodarczej (...) przez małż. Z. w części budynku, który wcześniej miał charakter mieszkalny mieściło się tylko w regulacji uchylonego przepisu art. 71 ust. 1 pkt 1 prawa budowlanego, który stanowił o zmianie przeznaczenia budynku z charakteru mieszkalnego na niemieszkalny. Uchylenie tego przepisu eliminuje równocześnie kwalifikowanie takiej zmiany jako czynności naruszającej prawo." 

 

źródło: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/7573E98C5D

Edytowano przez MieszkoPolo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

:zalamka:

Masz problem ze zrozumieniem mojego pytania? Jeżeli tak, to nie ma sensu z Tobą polemizować.

Powoływałeś się na PB art 71 i pisałeś o jakieś zmianie funkcji, więc odpowiedz jak normalnie gdzie w  art 71 jest jakakolwiek wzmianka o zmianie funkcji, czy to takie trudne dla takiego znawcy i wykładowcy prawa budowlanego?

Gdzie jest napisany w owym art 71 o zmianie funkcji, więc proszę odpowiedz na pytanie czy jest tam coś o funkcji czy nie!!!

1 godzinę temu, MieszkoPolo napisał:

Przeczytaj jeszcze raz, powoli, o roli urzędnika wielkopańskim gestem, lekką ręką, stawiającego znak równości pomiędzy zmianą funkcji i zmianą rozumianą art. 71. OK ?

 

Wszystkim czytelnikom broszur o tytule "Prawo budowlane w 24 godziny" (lub tytułach podobnych), dostępnym w dobrych kioskach na dworcach PKS na terenie całej Polski, taki rodzynek na łykend:

 

"Jak ustalił organ odwoławczy zmiana użytkowania pomieszczenia małż. Z. polegała na przeznaczeniu jego na określoną działalność handlową z mieszkaniowej. O tym mówił uchylony przepis art. 71 ust. 1 pkt 1 prawa budowlanego. Podjęcie działalności handlowej nie wiązało się z wykonywaniem żadnych robót budowlanych, które by powodowały takie skutki jakie przykładowo wylicza przepis art. 71 ust. 1 pkt 2. W tej sytuacji należy podzielić ocenę Sądu pierwszej instancji akceptującą stanowisko organu, iż nie miała w niniejszy stanie faktycznym miejsca zmiana sposobu użytkowania w rozumieniu wyżej wskazanego przepisu. Nie wymagało zatem obowiązku zgłoszenia organowi architektoniczno-budowlanemu. (…) Należy ponownie podkreślić, że zmiana użytkowania przez wprowadzenie działalności gospodarczej (...) przez małż. Z. w części budynku, który wcześniej miał charakter mieszkalny mieściło się tylko w regulacji uchylonego przepisu art. 71 ust. 1 pkt 1 prawa budowlanego, który stanowił o zmianie przeznaczenia budynku z charakteru mieszkalnego na niemieszkalny. Uchylenie tego przepisu eliminuje równocześnie kwalifikowanie takiej zmiany jako czynności naruszającej prawo." 

 

źródło: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/7573E98C5D

Proszę Cię,nie rób ze mnie głupka bo takim nie jestem i w odróżnieniu do Ciebie widzę i rozumiem co czytam. Gdzie Ty widzisz znak równości między zmiana funkcji a zmianą użytkowania, sorki zmianą rozumianą w cytowanym artykule?

Oooooooo! teraz dodałeś nowe nazewnictwo bo oprócz zmiany funkcji dodałeś zmianę rozumianą :) więc może z łaski swojej podasz definicję zmiany rozumianej :icon_mrgreen:

Nie powołuj się na jakieś wyroki sądów bo to forum budowlane a nie sądowe, a dyskusja dotyczy PB ar 71.

 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok temu...
Gość zatroskana

czy w garazu mogę wstawić drzwi drewniane 90cm i okno ,garażu nie będzie bo co tam garażować ,jak nic nie ma ,a pomieszczenie dodatkowe jak najbardziej się przyda ,najlepiej aby bylo jasno chciałabym zamontować zamiast drzwi garażowych okna /drzwi tarasowe ,moę pomieszczenie na pracownię.,są jakies przeciwskazania ,bo nigdzie niemogę się doczytać ,że nie wolno ,budynek przed odbiorem...

 

Napiszę prosciej ,bo uciekly litery,czy zamiast drzwi garażowych mogę wstawić w tym miejscu drzwi tarasowe ,otwierane tak aby można było wniśc wiekszo-gababarytowo przedmioty ,,albo rower w prowadzić , pomieszczenie uzywać jako pracownię ,itp.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...