Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Co zawierała wasza umowa z architektem?


Recommended Posts

Hejka mam prośbę, dostałam właśnie odpowiedź od architekta, iż podejmie się wykonania projektu za ok 6100zł (domek około130m2 pow. użytkowej, bez piwnicy,z poddaszem, prosta bryła,dach dwuspadowy).

W cenę wliczono:
- projekt zagospodarowania terenu
- załatwienie formalności urzędowych, koordynacja prac projektowych
W cenę nie są wliczone: nadzór autorski, kosztorysy, opłaty urzędowe pozwoleń, uzgodnień, koszt map projektowych
• Projekt konstrukcji nie obejmuje zestawienia materiałów całości budynku.
Obejmuje zestawienia elementów prefabrykowanych np. stropów oraz więżby dachowej.

Projekt indywidualny jest koniecznością, gdyż działka ma jest cholernie mała i nieforemna. Zastanawiam się czy to jest dobra cena za ową usługę i czy zakres prac oferowanych przez architekta jest odpowiedni. Na co powinnam uważać i na co zwrócić uwagę. Proszę o podpowiedzi.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A co tu odpowiadać. Wszyscy pytają, ale informację podają przez dziurkę od klucza. nie wiem skąd jesteś, ale cena w Warszawie i we wsi na Podlasiu, to jednak się różni. Ty nawet okolic nie podajesz.
To, czego koszt nie obejmuje, to normalne. Tylko nie wiem, co tu robi "nadzór autorski". Przecież projektant łaski nie robi. Jak wziął kasę za projekt, a w trakcie realizacji pojawią się problemy, to ma je rozwiązać i kwita. No, chyba, że nie jego wina. To inna para kaloszy.
A sam projekt zagospodarowania, to u nas ok. 1,5 - 2 tysiące.
Załatwianie formalności urzędowych: to i tak musi robić, bo jak zapomni coś narysować, to i tak musi jechać do urzędu. Ale inwestor o tym nie wie, więc architekt nie traci twarzy.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ok. Jestem z Koluszek nieweilekiego miasteczka pod Łodzią. Oto odpowiedź od architekta:

Wycena dokumentacji projektowej budowy domu jednorodzinnego.

Inwestor: Pan Marcin
Lokalizacja: Koluszki

Wycena obejmuje projekt budowlany w zakresie do uzyskania pozwolenia na budowę oraz niezbędną część konstrukcyjną.
Dane ogólne:
- Budynek projektowany: parterowy, niepodpiwniczony z poddaszem użytkowym, budowany w technologii tradycyjnej murowanej.
- P użytkowa około 130 m2
- Kubatura około 500 m3

Zestawienie cen:

• Branża architektoniczno-konstrukcyjna:
Przyjęto cenę średnią 40 zł/m2 netto powierzchni użytkowej ( poniżej 1.8 m wysokości na poddaszu nie wlicza się ).
Przykładowo dla 130 m2 x 40 zł/m2 = 5 200 zł

W cenę wliczono:
- projekt zagospodarowania terenu
- załatwienie formalności urzędowych, koordynacja prac projektowych
* na etapie wykonywania koncepcji projektu wielkość powierzchni użytkowej –
bezproblemowa możliwość korekty

• Branża instalacyjna ( wycena przybliżona)

Instalacje wewnętrzne oraz lokalne na działce konieczne do pozwolenia na budowę.
- instalacja wod-kan. 450 zł
- instalacja elektryczna 300 zł
- centralne ogrzewanie 150 zł
razem 900 zł

oraz przyłącza zewnętrzne ( składane odrębnie na zgłoszenie, nie są wymagane do pozwolenia, jedynie warunki techniczne zasilania ), ceny przybliżone
- przyłącze kanalizacyjne 550 zł
- przyłącze wody 550 zł
- przyłącze elektryczne kablowe 600 zł
netto 1 700 zł


Podsumowanie:
Przy przyjętej powierzchni + 5% cena za projekt wyniesie 6100 zł netto.

UWAGI:
• W cenę nie są wliczone: nadzór autorski, kosztorysy, opłaty urzędowe pozwoleń, uzgodnień, koszt map projektowych
• Projekt konstrukcji nie obejmuje zestawienia materiałów całości budynku.
Obejmuje zestawienia elementów prefabrykowanych np. stropów oraz więżby
dachowej.
• Cena nie obejmuje projektów wnętrz
• Zaliczka w wysokości 25 % przed rozpoczęciem prac projektowych, pozostałość po oddaniu projektów do przedłożenia w urzędzie.
• Czas wykonania dokumentacji 4 tygodnie od ostatecznego zaakceptowania koncepcji.


Arch.
XXXXX

Oto moje pytania:
- czy taka forma (wyceny) wystarczy czy żądać umowy?
- czy zakres oferowanych przez niego usług jest wystarczający czy żądać czegoś dodatkowego (np. projektu wykonawczego)?
- czy cena jest rozsądna?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1. Umowa nigdy nie jest szkodliwa.
2. Projekt wykonawczy - dodatkowe koszty.
3. Cena wydaje się w normie.
Powiem tak: ja jestem elektrykiem, ale za projekt instalacji 300 zł to ja biorę od przybudówki, a nie pełnej instalacji. I to też nie w Warszawie, a w Galicji. Musisz zdawać sobie sprawę, że prawdopodobnie projekty branżowe będą zawierać tylko informacje niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę, czyli informacje ogólne. Dla dobrych wykonawców, to wystarczy. Ale jak trafi się ciamajda, to mogą być problemy. Ale skoro nadzór autorski jest w cenie, to będziesz miał pana architekta pod ręką. To nie jest złe rozwiązanie.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiao nie da się tak bez znajomości konkretnego projektanta ocenić czy ta cena jest dobra. W moim miasteczku (podbnym wielkościowo do Koluszek) ceny są zbliżone - tylko u projektantów po budownictwie a nie po architekurze.
Cena za projekt to zwykle za wymagane urzędowo minimum, czyli do uzyskania pozwolenia na budowę. Dlatego nie podoba mi się zapis "pozostałość po oddaniu projektów do przedłożenia w urzędzie". Co jeśli projekt nie uzyska pozwolenia? Bardziej wiarygodny dla inwestora byłby zapis "pozostałość po uzyskaniu pozwolenia na budowę". I tutaj kłania się problem nadzoru autorskiego. Nie jest to tak, że projektant musi to zrobić za darmo. Nie może odmówić ale ma prawo rządać za to wynagrodzenia. Warto dogadać temat wcześniej i uwzględnić 2-3 wizyty na budowie za konkretną kwotę, płatną po wizycie.
Druga sprawa "cena nie obejmuje projektów wnętrz". Należy dopytać czy w projekcie będą gołe ściany z otworami czy pomieszczenia będą zaaranżowane? Bardzo ważna sprawa, często pomijana ze względu na wychodzące w wielu przypadkach problemy. W Twoim przypadku zapytałąbym, bo termin realizacji 4 tyg to bardzo mało jak na dokładnie przemyślany projekt.
A projektem wykonawczym nie ma co zaprzątać sobie głowy. Musi Ci zostać trochę kasy na samą budowę domu icon_wink.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Ale skoro nadzór autorski jest w cenie, to będziesz miał pana architekta pod ręką. To nie jest złe rozwiązanie.


Niestety nie jest.
Cytat

W cenę nie są wliczone: nadzór autorski, kosztorysy, opłaty urzędowe pozwoleń, uzgodnień, koszt map projektowych


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Oto moje pytania:
- czy taka forma (wyceny) wystarczy czy żądać umowy?
- czy zakres oferowanych przez niego usług jest wystarczający czy żądać czegoś dodatkowego (np. projektu wykonawczego)?
- czy cena jest rozsądna?Ogólnie cena i zakres nie są złe, możesz spróbować wyciągnąć jeszcze projekt wykonawczy - ja w cenie niewiele wyższej miałem pakiet z wykonawczym.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Czy ty rozumiesz słowo pisane - przecież piszę, że "może potraktowali teścianki jako dodatkową podporę". To nie znaczy - że uważam, że to dobrze! Pomocniczy przykład: Kiedyś pacjentowi amputowano nie tę nogę, co trzeba, bo ją potraktowali lekarze, jako tę do ucięcia. Była do ucięcia? Obciążył, być może zbyt mocno, co może źle wpłynąć na strop i na ścianki.  Nie każde kilka prętów z betonem = wieniec.  wystarczy chyba - jak zwali się strop. To mało? Wymieniłem kilka czynników - a jaki wstrząs? Np upadek  ciężkiego przedmiotu, działanie jakiegoś urządzenia powodującego drgania płyty... Kilka, kilkanaście osób tańczących rytmicznie na stropie też może mieć wpływ.... Wszystko zależy od obecnej granicy tolerancji. Ale to wszystko dywagacje - bo nie wiadomo, na czym oparty jest strop!
  • nie, nie jest ok     no to jest konstrukcyjna czy nie? bo jak podpora to jest, czyż nie? czy tylko leciutko?     dobre, związał ze stropem, ale ich nie obciążył wylewając wieniec, ciekawe do czego służy wieniec     wstrząsu? uuu, a jakiego? Śląsk? i co się ma zawalić? strop? ściana? chałupa?    to wszytko to rozumiem, że doświadczenie doświadczonego nie konstruktora? kreatywne, nie powiem, że nie    
  • Jeśli chodzi o uzgodnienia - jest zgoda na budowę takiego tarasu od wspólnoty mieszkaniowej. Jest tam kilka warunków, m. in. maksymalne obciążenie, ale jest to dalekie od wagi takiego tarasu. Nie mozna też uszkodzić hydroizolacji, dlatego słupki mają być zrobione na izolacji bez jej przerywania. 
  • Jeśli tak jest - to powinno być ok. Choć nie wiem, po co wstawili te zbrojenia na ścianki - może po to by uzupełnić te przestrzenie między stropem a ścianką. Albo potraktowali te ścianki, jako dodatkową podporę, ale to może być błąd - bo płyta zwykle nie jest zbrojona na takie podpórki i mogą one szkodzić konstrukcji. Być może - jeśli są to ścianki niestabilne - np stojące samodzielnie, nie krzyżujące się - to chciał je związać ze stropem, żeby się nie przewrociły. W sumie to by trzeba spytać tego - co wykonywał ten strop - albo zobaczyć na projekt.  Jeśli wisi na tych sciankach 12 cm - to to, że stoi, nie znaczy - że się nie zwali. Kwestia czasu, wstrząsu, dociążenia stropu, itd... Przecież katastrofy budowlane b często nie następują od razu - zwykle stoi jakiś czas. Czasem nawet dość długo - takie trwanie na krawędzi.
  • Masz projekt zbrojenia stropu? Szczególnie nad tymi "wieńcami" na ściankach 12 cm...   Jak mocniej obciążysz strop w okolicy "poduszki betonowej" z wieńcem (oczywiście dalej od podparcia na nośnej, konstrukcyjnej ścianie), to przecież  i on - ten "wieniec" - się ugnie  i wtedy ściana może popękać... Nie musi... ale może...
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...