Skocz do zawartości

Sufit podwieszany do wiązarów - błędy?


ajutki

Recommended Posts

Witam,

Mam wojnę na budowie. Wstrzymałem prace, ale przecież nie o to chodzi.

Wiele czytałem o sufitach i niestety widzę, że wykonawca robi wszystko odwrotnie.

Ruszt mam krzyżowy i mocowany do drewnianych wiązarów. Sufity nad całym domem.

1. Profile CD przykręcił do UD
2. Płyty chce kręcić wzdłuż profili CD
3. Płyty GK chce kecić również do UD
4. Połączenie płyt ze ścianą chce łączyć Uniflotem i zatapiać tam siatkę.

Czy ja jestem przewrażliwiony?

..czy podziękować wykonawcy?
Link do komentarza
Ten wykonawca jest potencjalnie niebezpieczny.
Taki sufit to "strop" musi odpowiadać pewnym warunkom.
W skrócie:
1 ognioochronność - czyli taki szczegół jak stelaż z profili 0,6mm, nie przykręcanie profili nośnych do profili przyściennych a ich rozstaw co 40cm. Oczywiście licząc od pierwszego i ostatniego od ściany które, to są nie dalej jak 15cm od niej .
2 luz profila nośnego osadzonego w UD 1-1,5cm
3 płytowanie płytą 2xGKF a łazienka, kuchnia, pralnia płytą 2xGKFI
4 montaż płyty dla zwiększenia wytrzymałość powinien być wykonany poprzecznie do profili nośnych.
Nie bez znaczenia jest dobór i rozmieszczenie wieszaków. Polecam wieszaki noniuszowe.

Jeżeli pomieszczenia nad sufitem są nieużytkowe pamietamy o wykonaniu paroizolacji przed opłytowaniem.
Pamiętać tez należy o izolacji cieplno-akustycznej.
Szpachlowanie obwodowe masą konstrukcyjna z zazbrojeniem spoiny taśmą. Dopełnieniem tego jest oczywiście dylatacja wykonana przed płytowaniem taśma poślizgową.
Link do komentarza
Cytat

Szpachlowanie obwodowe masą konstrukcyjna z zazbrojeniem spoiny taśmą. Dopełnieniem tego jest oczywiście dylatacja wykonana przed płytowaniem taśma poślizgową.



Tylko jednego nie rozumiem. Na połączeniu płyty sufitu ze ścianą dajemy taśmę poślizgową. Czy to miejsce zbroić też siatką, czy wystarczy np. Uniflot? Bo o ile taśma poślizgowa da (jakby co) poślizg, to siatka to miejsce usztywni. W efekcie ewentualna rysa nie pojawi się na samym styku jako idealna linia prosta (dzięki poślizgowi).

Link do komentarza
Połączenie ślizgowe to jedna z wielu odmian wykonania dylatacji jakie stosuje się w systemach suchej zabudowy.
Oczywiśnie można nie zbroić spoiny po wypełnieniu szczeliny masą spoinową.
Lecz dla wyżeszego bezpieczeństwa przed potencjalnym pęknięciem a zarazem komfortu wizualnego lepiej jest zastosować zbrojenie.
Taśma nie łączy płyty ze ściana. Ona słuzy do zbrojenia spoiny, najlepiej jest używać nie siatki a taśmy z włókna szklanego tzw. flizeliny lub taśmy papierowej.
tu małe moje wypociny w paintcie:
Brak obrazka

Istotne jest by przed wypełnianiem masą szpachlową, dokładnie odpylić i zwilżyć wodą szczelinę.
Wszystkie krawędzie w obwodzie są krawędziami ciętymi.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...