Skocz do zawartości

Odprowadzenie deszczówki


Recommended Posts

Witam, jesteśmy w trakcie budowy domu, działkę mamy ze sporym spadkiem i gliniastym podłożem...tylko gary lepić icon_smile.gif
Na naszym osiedlu nie mamy kanalizy. Poradźcie co w takim przypadku można zrobić z deszczówką. Rozważamy budowę studzienki z kręgów i ewentualne wypompowywanie wody np. do podlewania ogródka. Może macie lepsze pomysły? Edytowano przez agajoz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

moja działka też ma naturalne spadki i jest gliniasta .Zrobiliśmy mały staw i tam też odprowadzamy deszczówkę z kostki przed domem oraz z dachu. Dzięki temu mam dużo wody w stawie icon_smile.gif



Pomysł fajny, a nawet bardzo fajny icon_smile.gif, my niestety mamy bardzo małą działkę i stawku ani nawet oczka wodnego nie zmieścimy icon_sad.gif. Może ktoś miał podobny problem i rozwiązanie??
Link do komentarza
Witam serdecznie,

Rozwiązanie jakie można zaproponować przy zagospodarowaniu wód opadowych z dachu i parkingu jest system rozsączania wód opadowych w gruncie. Musi być jednak spełniony jeden warunek- system musi być zabudowany w gruntach chłonnych, a więc również gliniastych, z tym, że muszą być powiązane z jakimiś innymi typami gruntu, np. piaski drobne. Warto również sprawdzić czy w przekroju warstwa gliny występuje na całej jej wysokosci czy może jedynie tylko np. na pewnej przestrzeni ( np. między 1,5 ? 2,5 m ppt.)?

Jeżeli znajdziemy już grunty chłonne to równie ważne jest sprawdzenie na jakiej wysokości występują wody gruntowe.

Gdyby udało się spełnić obydwa warunki możemy powoli starać się dokonać wyboru systemu rozsączania- DRAINFIX BLOC lub DRAINFIX TWIN. Obydwa systemy są przeznaczone do przeprowadzenia rozsączania w gruncie jednak system skrzynek DRAINFIX BLOC umożliwia nam zabudowę na większych głebokościach, również pod pasami dróg jezdnych aut o większym tonażu niż samochody osobowe. System rozsączania DRAINFIX TWIN dedykowany jest do terenów zielonych, z opcją na zabudowę pod tereny jezdne, ale jedynie przy warunku, że będą to jedynie auta osobowe. Po drugie system rozsączania DRAIFNIX TWIN możliwy jest do zabudowy na mniejszych głebokościach, bez możliwości piętrowego układania jak to ma miejsce w przypadku skrzynek.

Warunki jakie muszą być spełnione aby skrzynki/twiny miały możliwość zastosowania:

- zabudowa w gruncie przepuszczalnym- mogą być to tereny gliniaste, jednak nie może być to sama glina, a ew. powiązana z jakimś innym rodzajem gruntu pozwalającym na rozsączenie w gruncie,

- skrzynki/ twiny nie mogą być zabudowane w bezpośredniej bliskości w stosunku do obiektu mieszkalnego, a także roślinności w postaci np. drzew których korzenie w poszukiwaniu wody mogą uszkodzić system rozsączania

- skrzynki/twiny muszą być zabudowane w odległości około 1 m nad lustrem wód gruntowych - są to zalecania wszystkich producentów systemów rozsączania

- do pakietu skrzynek/twinów mogą być odprowadzone ścieki opadowe, o ile ich ilość i stopień zanieczyszczenia nie wymagają odpowiedniego oczyszczenia przed wprowadzeniem do gruntu.

Ogólne zalecenia co do zabudowy skrzynek:

1. Mininalna odległość od budynku z izolacją- 2.0 m, zaś od budynku bez izolacji- 5.0 m

2. Minimalna odległość systemu rozsączania od drzew- 3 m, od granicy działki, drogi publicznej lub chodnika przy ulicy - 2 m, 1,5 m od rurociągów gazowych i wodociągowych, 0,8m od kabli elektrycznych.


Obydwa produkty są możliwe do obejrzenia na stronie www.hauraton.com.pl w okienku ?zagospodarowanie wód opadowych w gruncie.

Obliczenia, które umożliwiają wycenę takiego systemu są możliwe do wykonania bezpłatnie dla każdego klienta.

W przypadku pytań służę pomocą.

Z poważaniem.
Maciej Jakowiecki
Link do komentarza
Cytat

(...) Warto również sprawdzić czy w przekroju warstwa gliny występuje na całej jej wysokosci czy może jedynie tylko np. na pewnej przestrzeni ( np. między 1,5 ? 2,5 m ppt.)?

Jeżeli znajdziemy już grunty chłonne to równie ważne jest sprawdzenie na jakiej wysokości występują wody gruntowe.

- skrzynki/twiny muszą być zabudowane w odległości około 1 m nad lustrem wód gruntowych - są to zalecania wszystkich producentów systemów rozsączania



Mam podobny problem, jak założyciel tego wątku. Rozwiązanie Hauratona wydaje się być interesujące, ale w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych jest chyba niewykonalne?
Czyli w takim przypadku pozostanie chyba zrobienie studni chłonnej?
Link do komentarza
Witam serdecznie,

Jeżeli systemu rozsączania nie jesteśmy w stanie zabudować z powodu wysokich wód gruntowych, to niestety z tego co wiem studnia chłonna również nie ma możliwości zastosowania ponieważ zalecana odległość między lustrem wód gruntowych a dnem studni chłonnej to minimum 1,5 m.

Jeżeli miałbym coś poradzić to sugeruje sprawdzić czy może jakaś przydomowa oczyszczalnia ścieków nie będzie dla Państwa stosownym rozwiązaniem. Oczyści ścieki, z którymi nie wiadomo co dalej robić i pozwoli je ponownie wprowadzić do obiegu użytkowego właściciela posesji…


Z poważaniem.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...