Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
nowynaforum

folia na dysperbicie? bloczki betonowe?

Recommended Posts

Czy można układać folie fundamentową na dysperbicie? Czy na fundament wystarczą bloczki betonowe B-15, które zamierzam pomalować dysperbitem i zasypać ( dom niepodpiwniczony). Zgodnie z tym co czytałem na forum przyklajanie styropianu na fundament w domu niepodpiwniczonym mija się z celem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy folia fundamentowa ma pełnić funkcję poziomej izolacji przeciwwilgociowej? Jeśli tak, to lepiej ułożyć papę podkładową na osnowie z włókna szklanego lub polipropylenu sklejoną lepikiem na zimno. Materiał ten wykazuje dużą elastyczność i zdolność do samozabliźniania się niewielkich pęknięć czego nie zapewnia sztywniejsza folia.

Co do ocieplenia podziemnej części ścian fundamentowych, to całkowicie można z niego zrezygnować gdy podłoga parteru wyniesiona jest ponad 0,5 m nad otaczającym terenem. Przy niższym poziome podłogi warto ostatnie 2 -3 warstwy ścian wybudować z bloczków kerazytobetonowych lub bloczków z wkładka styropianową (typu fortis). Oczywiście można również ułożyć ocieplenie - najlepiej z płyt polistyrenu ekstrudowanego XPS ułożonego bez mocowania i tynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Czy można układać folie fundamentową na dysperbicie? Czy na fundament wystarczą bloczki betonowe B-15, które zamierzam pomalować dysperbitem i zasypać ( dom niepodpiwniczony). Zgodnie z tym co czytałem na forum przyklajanie styropianu na fundament w domu niepodpiwniczonym mija się z celem.Witam
Na wyschniętym, zwulkanizowanym dysperbicie folię można układać bez problemu. Dysperbit nie bardzo nadaje się tylko do przyklejania folii.

Nie bardzo za to rozumiem, dlaczego ocieplanie fundamentów mija się z celem. Ocieplanie fundamentów ma przecież na celu wyeliminowanie mostka, który powstaje pomiędzy ociepleniem muru, a ociepleniem podłogi. Jeżeli izolację termiczną ściany doprowadzimy tylko do poziomu gruntu, to w przypadku mrozów zimno bedzie przenikało od wierzchnich warstw gruntu, poprzez górna część fundamentu i mur do wnętrza pomieszczenia, powodując znane wszystkim zasinienia ścian przy podłodze, a w końcowym etapie w przypadku przemarzania nawet wykruszanie i odpadanie tynków.
Na rynku pojawiły się ostatnio nawet specjalne pustaki fundamentowe, wypełnione bezmostkowo styropianem, których zadaniem jest oddzielenie zimnego fundamentu od "ciepłego" muru. Jest to trudny temat, bo z jednej strony musza dobrze izolować, a z drugiej wytrzymać potężny nacisk budynku.

Moim zdaniem koszt wykonania ocieplenia fundamentu do głębokości przemarzania (a co najmniej 0,5 m poniżej poziomu gruntu), gdzie wystarczy warstwa 5 - 8 cm styropianu, bez konieczności zaciągania siatką i tynkiem nie jest wysoki, a roboty można wykonać samemu. Po wykonaniu pierwszej warstwy izolacji fundamentów dysperbitem, trzeba odczekac min. 24 godziny, by dobrze zwulkanizował. Wtedy nanosimy kolejną warstwę i niejako na mokro doklejamy styropian. W przypadku osuwania się płyt należy wykonać coś w rodzaju prowizorycznej listwy startowej - podobnie jak ma to miejsce przy ocieplaniu ścian. W przypadku nierówności fundamentu powodujacych np. klawiszowanie płyt, dysperbit można nanieść na płyty styropianu grubszymi plackami i dopiero docisnąć do ściany. Po zwulkanizowaniu dysperbitu ( 24-48 godzin trwa odparowanie wody z pomiędzy styropianu i ściany fundamentowej ) pozostaje tylko pomalować styropian z wierzchu dysperbitem, co ochroni go dodatkowo przed nasiąkaniem i wpływem niekorzystnych warunków zewnętrznych.

Lepszym, choc droższym materiałem do izolacji fundamentów sa płyty XPS - tzw. styropian ekstrudowany. Ma on znacznie niższą nasiąkliwość i wytrzymałość mechaniczną.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skąd przemarzanie? Kierunek przepływu ciepła jest z wartości wyższych do niższych!
Po co grzać grunt i fundament? Styropian to izolacja termiczna i jako taka powinna rozdzielać to co musimy ogrzewać od tego czego ogrzewanie nie ma sensu!! W którym miejscu Szanowny Ekspert chce dawać styropian ? Tak by "zimno nie wchodziło"???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Folia fundamentowa na dysperbicie ma służyć jako izolacja pozioma. Byłem niedawno na jednej budowie i tak sie właśnie wykonywało izolacje poziomą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a inni to o czym piszą?
skoro byłeś na budowie i widziałeś, to po co pytasz?

Cytat

Co do ocieplenia podziemnej części ścian fundamentowych, to całkowicie można z niego zrezygnować gdy podłoga parteru wyniesiona jest ponad 0,5 m nad otaczającym terenem


również nie bardzo rozumiem :-/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

a inni to o czym piszą?
skoro byłeś na budowie i widziałeś, to po co pytasz?


również nie bardzo rozumiem :-/


Wtedy na drodze ucieczki ciepla stoi pol metra sciany. I tu imho duzo zalezy od tego, z czego zrobiona jest ta sciana. Jak z bloczkow betonowych to cieplo sobie swobodnie ucieka.
Jak z bet. komorkowego to za wiele nie ucieknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a czy to bloczki, czy beton komórkowy, którego tam bym nie dawał (gdzie dajesz izolację poziomą?)
to strata ciepła jest
wiem, są zwolennicy nieocieplania tej części (np brzoza icon_smile.gif ) ale moim zdaniem to duży błąd
nie mówię tu nawet o stratach ciepła, ale o tym, co zauważy IzJar
strata ciepła w ogólnym bilansie będzie tym większa im bardziej kompleksowo podejdzie się do izolacji chałupy
niewyobrażam sobie energooszczędnego, który w baraniej czapie i z korzuchem na grzbiecie, stoi bez skarpetek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie używałbym na twoim miejscu foli na dysperbicie, z pewnością gdy ma zostać założona zaraz po pomalowaniu. Słyszałem już kilka historii gdzie środek odpadł przez wilgoć itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość MM
   "Tapety strukturalne zwane raufazą"?? Gratuluję wiedzy autorowi artykułu, widać nie ma najmniejszego pojęcia o tym, jakie mogą być tapety strukturalne, choć najwidoczniej zdjęcie ze strony producenta raufazy "zapożyczył". Trzeba było wczytać się trochę w tę stronę, drogi Panie. Pan wybaczy, ale nie mam czasu teraz jej Panu streszczać.
  • Bardzo bogata oferta różnorodnych tapet skłania nas często to wybrania właśnie takiego sposobu wykończenia ścian. Powierzchnie przeznaczone do tapetowania powinny być przede wszystkim równe i podobnie jak przy malowaniu, muszą charakteryzować się dobrą przyczepnością warstw pokrywających tynk. Stosownie do przeznaczenia pomieszczenia, rodzaj pokrycia dobieramy nie tylko że względu na wygląd, ale również własności użytkowe - odporność na uszkodzenia, możliwość zmywania czy zdolność do maskowania wad podłoża. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/wykanczanie/baza-wiedzy/50602-czy-warto-tapetowac-sciany
  • Witam wszystkich na forum,   planuję własnoręczne wykonanie i montaż schodów w mieszkaniu dwupoziomowym. Schody jednobiegowe, na jednej belce nośnej z profilu stalowego, 16 stopni drewnianych, konstrukcja jak na zdjęciu. Z wykonaniem samej konstrukcji nie będę miał problemu, ponieważ spawane konstrukcje stalowe to branża w której pracuję, ale dla mnie "schody" zaczynają się przy montażu, bo na budowlance się nie znam. Dlatego mam kilka pytań: 1. Do czego przykręcać się w stropie, czy miedzy blachę z otworami montażowymi spawaną do konstrukcji, a strop powinienem jeszcze coś dać, czy mogę przykręcać się bezpośrednio do stropu? 2. Ta sama sytuacja przy podłodze - czy przed położeniem paneli powinienem przykręcić się z blachą do wylewki, a później ją maskować? Czy mogę się jakoś mocować jak będą już położone panele? 3. Czy poza montażem do stropu i podłogi powinienem wesprzeć się na ścianie?  4. Czy w ogóle mogę przykręcić się na górze do stropu, a na dole do wylewki, skoro jedno względem drugiego może pracować? Pozdrawiam
  • Jedno z najprostszych rozwiązań to wstawienie elektrycznych pieców akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem. Przy zapotrzebowaniu max. 9 KW nie będzie to nadmierne obciążenie sieci, możliwość zasilania tylko tanim (nocnym)prądem,zdalne sterowanie np. przez telefon temperaturą wewnątrz. Zaleta tego rozwiązania jest m.in. możliwość dowolnego ich przestawienia czy nawet odsprzedania gdy okażą się zbędne.  Uzupełnieniem w czasie pobytu będzie kominek. 
  • Cześć, przymierzam się do zakupu działki. Czy wiecie może czy działkę z oznaczeniem Łąka V kategoria, RZ, RP mogę odrolnić i przekształcić na budowlaną? Działka znajduje się przy granicy miasta, dojazd do drogi jest jakieś 100 metrów od działki. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...