Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
nowynaforum

folia na dysperbicie? bloczki betonowe?

Recommended Posts

Czy można układać folie fundamentową na dysperbicie? Czy na fundament wystarczą bloczki betonowe B-15, które zamierzam pomalować dysperbitem i zasypać ( dom niepodpiwniczony). Zgodnie z tym co czytałem na forum przyklajanie styropianu na fundament w domu niepodpiwniczonym mija się z celem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy folia fundamentowa ma pełnić funkcję poziomej izolacji przeciwwilgociowej? Jeśli tak, to lepiej ułożyć papę podkładową na osnowie z włókna szklanego lub polipropylenu sklejoną lepikiem na zimno. Materiał ten wykazuje dużą elastyczność i zdolność do samozabliźniania się niewielkich pęknięć czego nie zapewnia sztywniejsza folia.

Co do ocieplenia podziemnej części ścian fundamentowych, to całkowicie można z niego zrezygnować gdy podłoga parteru wyniesiona jest ponad 0,5 m nad otaczającym terenem. Przy niższym poziome podłogi warto ostatnie 2 -3 warstwy ścian wybudować z bloczków kerazytobetonowych lub bloczków z wkładka styropianową (typu fortis). Oczywiście można również ułożyć ocieplenie - najlepiej z płyt polistyrenu ekstrudowanego XPS ułożonego bez mocowania i tynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Czy można układać folie fundamentową na dysperbicie? Czy na fundament wystarczą bloczki betonowe B-15, które zamierzam pomalować dysperbitem i zasypać ( dom niepodpiwniczony). Zgodnie z tym co czytałem na forum przyklajanie styropianu na fundament w domu niepodpiwniczonym mija się z celem.Witam
Na wyschniętym, zwulkanizowanym dysperbicie folię można układać bez problemu. Dysperbit nie bardzo nadaje się tylko do przyklejania folii.

Nie bardzo za to rozumiem, dlaczego ocieplanie fundamentów mija się z celem. Ocieplanie fundamentów ma przecież na celu wyeliminowanie mostka, który powstaje pomiędzy ociepleniem muru, a ociepleniem podłogi. Jeżeli izolację termiczną ściany doprowadzimy tylko do poziomu gruntu, to w przypadku mrozów zimno bedzie przenikało od wierzchnich warstw gruntu, poprzez górna część fundamentu i mur do wnętrza pomieszczenia, powodując znane wszystkim zasinienia ścian przy podłodze, a w końcowym etapie w przypadku przemarzania nawet wykruszanie i odpadanie tynków.
Na rynku pojawiły się ostatnio nawet specjalne pustaki fundamentowe, wypełnione bezmostkowo styropianem, których zadaniem jest oddzielenie zimnego fundamentu od "ciepłego" muru. Jest to trudny temat, bo z jednej strony musza dobrze izolować, a z drugiej wytrzymać potężny nacisk budynku.

Moim zdaniem koszt wykonania ocieplenia fundamentu do głębokości przemarzania (a co najmniej 0,5 m poniżej poziomu gruntu), gdzie wystarczy warstwa 5 - 8 cm styropianu, bez konieczności zaciągania siatką i tynkiem nie jest wysoki, a roboty można wykonać samemu. Po wykonaniu pierwszej warstwy izolacji fundamentów dysperbitem, trzeba odczekac min. 24 godziny, by dobrze zwulkanizował. Wtedy nanosimy kolejną warstwę i niejako na mokro doklejamy styropian. W przypadku osuwania się płyt należy wykonać coś w rodzaju prowizorycznej listwy startowej - podobnie jak ma to miejsce przy ocieplaniu ścian. W przypadku nierówności fundamentu powodujacych np. klawiszowanie płyt, dysperbit można nanieść na płyty styropianu grubszymi plackami i dopiero docisnąć do ściany. Po zwulkanizowaniu dysperbitu ( 24-48 godzin trwa odparowanie wody z pomiędzy styropianu i ściany fundamentowej ) pozostaje tylko pomalować styropian z wierzchu dysperbitem, co ochroni go dodatkowo przed nasiąkaniem i wpływem niekorzystnych warunków zewnętrznych.

Lepszym, choc droższym materiałem do izolacji fundamentów sa płyty XPS - tzw. styropian ekstrudowany. Ma on znacznie niższą nasiąkliwość i wytrzymałość mechaniczną.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skąd przemarzanie? Kierunek przepływu ciepła jest z wartości wyższych do niższych!
Po co grzać grunt i fundament? Styropian to izolacja termiczna i jako taka powinna rozdzielać to co musimy ogrzewać od tego czego ogrzewanie nie ma sensu!! W którym miejscu Szanowny Ekspert chce dawać styropian ? Tak by "zimno nie wchodziło"???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Folia fundamentowa na dysperbicie ma służyć jako izolacja pozioma. Byłem niedawno na jednej budowie i tak sie właśnie wykonywało izolacje poziomą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a inni to o czym piszą?
skoro byłeś na budowie i widziałeś, to po co pytasz?

Cytat

Co do ocieplenia podziemnej części ścian fundamentowych, to całkowicie można z niego zrezygnować gdy podłoga parteru wyniesiona jest ponad 0,5 m nad otaczającym terenem


również nie bardzo rozumiem :-/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

a inni to o czym piszą?
skoro byłeś na budowie i widziałeś, to po co pytasz?


również nie bardzo rozumiem :-/


Wtedy na drodze ucieczki ciepla stoi pol metra sciany. I tu imho duzo zalezy od tego, z czego zrobiona jest ta sciana. Jak z bloczkow betonowych to cieplo sobie swobodnie ucieka.
Jak z bet. komorkowego to za wiele nie ucieknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a czy to bloczki, czy beton komórkowy, którego tam bym nie dawał (gdzie dajesz izolację poziomą?)
to strata ciepła jest
wiem, są zwolennicy nieocieplania tej części (np brzoza icon_smile.gif ) ale moim zdaniem to duży błąd
nie mówię tu nawet o stratach ciepła, ale o tym, co zauważy IzJar
strata ciepła w ogólnym bilansie będzie tym większa im bardziej kompleksowo podejdzie się do izolacji chałupy
niewyobrażam sobie energooszczędnego, który w baraniej czapie i z korzuchem na grzbiecie, stoi bez skarpetek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie używałbym na twoim miejscu foli na dysperbicie, z pewnością gdy ma zostać założona zaraz po pomalowaniu. Słyszałem już kilka historii gdzie środek odpadł przez wilgoć itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ja właśnie w ostatnim  czasie urządzałam swój wymarzony dom, i z polecenia znajomych kupowałam prawie wszystkie meble na https://meblarnia.com.pl/ Meble są z dobrych materiałów, górna półka jak to się mówi. Firma dostosowuje wymiary mebli do tego co potrzebujemy po prostu podchodzi indywidualnie do klientów. jestem bardzo zadowolona.
  • Niestety, prawda jest inna. Badania zostały wykonane w warunkach polowych, w kamienicy, w której opomiarowano 2 mieszkania. Jedno ogrzewane gazem, a drugie promiennikami podczerwieni. Tak działa fizyka kwantowa. Wszystkie dotychczasowe systemy grzewcze bazują na prawach fizyki klasycznej (termodynamiki). To jest tylko część dostępnej wiedzy. Fizyka kwantowa otwiera nam nowe horyzonty i możliwości. Rewolucja już trwa. Cały nasz współczesny, skomputeryzowany i informacyjny świat opiera się na fizyce kwantowej. Czas na rewolucję w ogrzewnictwie! Przedstawiam oryginalny plik w pdf, aby uniknąć posądzeń o manipulację w tłumaczeniu. Dla kumatych nie powinno być problemu by to przeczytać, lub sobie przetłumaczyć. Nasze uproszczone pomiary zużycia energii, w wybranych domach opomiarowanych, przy zastosowaniu ogrzewań płaszczyznowych, potwierdzają te badania.  Rozważamy możliwość podjęcia współpracy z Technicznym Uniwersytetem w Kaiserslautern, by rozpocząć metodyczne badania powierzchniowych ogrzewań na podczerwień. Celem tych badań, byłoby wprowadzenie unijnych norm na tego typu ogrzewnictwo.   W połowie tego roku, oczekiwane jest wprowadzenie norm unijnych na promienniki podczerwieni i ich klasyfikacja. Skończy się sprzedawanie płaskich grzejników elektrycznych, jako promienników podczerwieni.  Jak do tej pory, każdy może sprzedać grzejnik elektryczny i promować go jako promiennik! Co nie zawsze jest prawdą. Na lodzie zostaje klient, który zamiast promiennika podczerwieni nabył zwykły, płaski, konwektorowy grzejnik elektryczny! Zapłacił jak za promiennik, a otrzymał panel grzewczy! ForschungsberichtIR (1).pdf
  • ograniczenie ilości postów w 12/24/36/48h po zalogowaniu? skoro ktoś musi zadać pytanie \araz po zalogowaniu to niech ma to ograniczone z poinformowaniem go, że tak to wygląda?
  • Koszt 1 kW z gazu to dla kotła kondensacyjnego 0,21 a dla prądu 0,6 z tego co pamiętam więc jakim cudem może być taniej. Panie to się nie da, cen nie da się oszukać !. A to zużycie porównawcze to pewnie w jakichś domkach badawczych, więc tak wiarygodne jak zużycie paliwa dla aut  w warunkach laboratoryjnych.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...