Skocz do zawartości

Rekuperator na duże powierzchnie


piotr m

Recommended Posts

Witam,

Posiadam dużą halę, razem z przybudówką - pomieszczeniami biurowymi. Hala ogólnie jest zamknięta (duże drzwi wjazdowe są rzadko używane), więc nie ma dużych "przeciągów", czyli utraty ciepła. Na hali są naprawiane samochody ciężarowe, gdzie wytwarza się dużo spalin i innych nieprzyjemnych "substancji chemicznych". Sama powierzchnia hali to około 300 m2 a pomieszczeń biurowych około 150 m2.

Ostatnio zainteresował mnie system wentylacji mechanicznej, a dokładnie zastosowanie rekuperatorów. Dlaczego? Po pierwsze jakość powietrza na hali produkcyjnej (odprowadzanie spalin), a po drugie odzysk ciepła na pomieszczenia biurowe.

W sumie spore oszczędności.

Zacząłem szukać firm instalujących systemy takiej wentylacji, oczywiście znalazłem, lecz głównym problemem okazał się sam koszt rekuperatora. Dla domków jednorodzinnych sprzedaje się tzw. centrale rekuperacyjne, gdzie od razu mamy wbudowane wentylatory, filtry, czy system kontroli. Dla domków jednorodzinnych sam rekuperator nie jest rzeczą tanią (koszt ok 3000 zł), a już dla obiektów o większej powierzchni, cena co najmniej się "potęguje".

Po dłuższych poszukiwaniach natrafiłem na firmę, która sprzedaje same rekuperatory, bez systemów "peryferyjnych" (wentylatorów, filtrów i całego systemu kontroli). Przedstawiciel firmy powiedział, że sprzedają tylko rekuperatory, a nie instalują systemy wentylacji, chociaż oczywiście może polecić firmy które instalują takie systemy i z którymi współpracują (na ich rekuperatorach), ale nie o to chodzi ...

Chodzi mi o oszczędność pieniędzy. Rekuperatory które sprzedają, są to rekuperatory przeciwprądowe, o wydajności 550 m3 i odzysku ciepła na poziomie 85-92% (koszt za jeden rekuperator ok 4500-5000zł). Jako, że powierzchnia mojego budynku oscyluje w okolicach 450 m3, to nie ma sensu kupować drogiej centrali wentylacyjnej, a można zastosować kilka rekuperatorów w jednej instalacji (ułożone na sobie, kanały wchodzące i wychodzące np. 800mm/800mm). Oddzielna firma wentylacyjna sama rozprowadza/instaluje kanały, wentylatory, filtry i sterowanie.

Moje rozterki:

1. Czy jednak "zaufać" firmom markowym i zlecić instalacje systemu wentylacyjne firmie, która zainstaluje dużą i droższą centralę rekuperacyjną?
2. Czy przy pomocy innej firmy, zakupić rekuperatory i "stworzyć" tańszą centralę wentylacyjną (oszczędność na rekuperatorach, samemu można dobrać wentylatory, odpowiednio rozplanować położenie wentylatorów, filtrów, itd)?

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Moim zdaniem:
- nie należy „łączyć” systemów wentylacyjnych biura i hali,
- najprościej i bezpieczniej, będzie wykonanie dwóch niezależnych systemów wentylacji z rekuperacją, czyli dwie centrale,
- koszt wykonania WM z rekuperacją, przy „systemie” gospodarczym w biurze, może zamknąć się w kwocie około 3.000zł,

A teraz najważniejsze!

To nie jest WM dla domu jednorodzinnego (własnego).
Tu obowiązują zupełnie inne przepisy i wymagania, a także jest wiecej jednostek „kontrolujących” w tym zakresie (np. Inspekcja Pracy, Sanepid).
Także odpowiedzialność zarówno inwestora (właściciela, przedsiębiorcy) jak i wykonawcy jest dużo wyższa – bo w grę wchodzi zdrowie i życie pracowników.

Moja rada:

W zasadzie można wykonać WM dla pomieszczeń biurowych, nawet systemem gospodarczym, bez większego ryzyka, bo przepisy (wymogi) są „porównywalne” z tymi dla domów jednorodzinnych – przy minimalnych kosztach. Teoretycznie powinien być projekt i odbiór.
Natomiast pozostałą część („produkcyjną”) tak zrobić się nie da.
Tu potrzeba projektu (wykonanego przez osobę uprawnioną i najlepiej zaopiniowany przez PIP lub (i) Sanepid)), dobrego wykonawcy, oraz odbioru (tez przez osobę uprawnioną) – przy dużych kosztach.
Link do komentarza
tu już może wchodzić w rachubę prawo ochrony środowiska, tudzież wszelkie "ważne" służby jak zauważył bajbaga

Panie TB skoro środowisko to BOŚ, a skoro BOŚ to Snepid, ot tak to sobie wymyślono w naszym kraju
sanepid to nie tylko żarcie, Panie
skoro próbujesz się Pan, odgryźć, to przynajmniej przygotuj się Pan do tego


oczywiście zapewne można to zrobić na pałę, kwestia odpowiedzialności (chodzi o halę)
Link do komentarza
Cytat

A co ma sanepid do tego? Czy to gastronomia?




Zakres Pana wiedzy, biorąc pod uwagę, że jest Pan pracodawcą (a przynajmniej tak Pan twierdzi), jest wprost porażający.

Higiena Pracy – słyszał Pan o takim „tworze”? Wie Pan czym się zajmuje?

D o p i s a ł e m:

Dotyczy to również sanepidowskiego nadzoru inwestycyjnego – dla budynków (inwestycji) nowych lub przebudowywanych, lub modernizowanych - w przypadku budynków "produkcyjnych" lub w których będą zatrudnieni pracownicy. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Eh, 450m3 to powierzchnia czy kubatura? Czy system spięty z centralą będzie też obsługiwał pomieszczenia biurowe czy sama hala? Co będzie produkowane? Jaka wysokość pomieszczenia? Gdzie można umieścić centralę, na dachu czy wewnątrz budynku? Jaka jest konstrukcja hali?



1. Przepraszam - 450 m2, ogólna powierzchnia użytkowa (wraz z biurami i halą).
2. Chciałbym aby system był spięty i obsługiwał pomieszczenia biurowe wraz z halą.
3. Produkcja - naprawa samochodów (spaliny, dymy ze spawarek)
4. Pomieszczenia biurowe - wysokość sufitu 2,5 m, hala - 4 metry.
5. Centrala umieszczona w budynku, w pomieszczeniu piwnicznym.
6. Konstrukcja hali - hala konstrukcja stalowa - kanały odbioru i nawiewu podwieszone na oddzielnych szynach.

Panowie, czytając Wasze wypowiedzi odnoszę wrażenie, że trochę odbiegamy od tematu. Oczywiście mam świadomość odbioru systemu wentylacji przez różnego typu instytucję, lecz treścią mego pytania było: Czy instalować system na gotowej centrali rekuperacyjnej, czy wynająć firmę, oddzielnie kupić rekuperatory i żeby firma sama "stworzyła" instalację. Chodzi i oszczędności.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Już tu na tym forum było o sanepidzie ( taniaklima) się na w/w badania powoływała - sanepid tych tematów nie bada!
To wszystko, Pana trolowanie jest zbędne!
PZH czy IMM... ale nie sanepid !




Może się to Panu przydać:

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
ul. Nowogrodzka 82
02-018 Warszawa


Oddział Nadzoru Higieny Pracy z min:
ocena zgodności warunków pracy z obowiązującymi normatywami higienicznymi
ocena stanu sanitarno - higienicznego zakładu,

Oddział Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego z min:

uzgadniania dokumentacji projektowej pod względem spełnienia wymagań higienicznych i zdrowotnych.

Link do komentarza
Cytat

Panowie, czytając Wasze wypowiedzi odnoszę wrażenie, że trochę odbiegamy od tematu.




Tu odpowiedziałem:


Cytat

Moim zdaniem:
- nie należy „łączyć” systemów wentylacyjnych biura i hali,
- najprościej i bezpieczniej, będzie wykonanie dwóch niezależnych systemów wentylacji z rekuperacją, czyli dwie centrale,
- koszt wykonania WM z rekuperacją, przy „systemie” gospodarczym w biurze, może zamknąć się w kwocie około 3.000zł,


Moja rada:

W zasadzie można wykonać WM dla pomieszczeń biurowych, nawet systemem gospodarczym, bez większego ryzyka, bo przepisy (wymogi) są „porównywalne” z tymi dla domów jednorodzinnych – przy minimalnych kosztach. Teoretycznie powinien być projekt i odbiór.

Natomiast pozostałą część („produkcyjną”) tak zrobić się nie da.

Tu potrzeba projektu (wykonanego przez osobę uprawnioną i najlepiej zaopiniowany przez PIP lub (i) Sanepid)), dobrego wykonawcy, oraz odbioru (tez przez osobę uprawnioną) – przy dużych kosztach.


Link do komentarza
Cytat

1. Przepraszam - 450 m2, ogólna powierzchnia użytkowa (wraz z biurami i halą).
2. Chciałbym aby system był spięty i obsługiwał pomieszczenia biurowe wraz z halą.
3. Produkcja - naprawa samochodów (spaliny, dymy ze spawarek)
4. Pomieszczenia biurowe - wysokość sufitu 2,5 m, hala - 4 metry.
5. Centrala umieszczona w budynku, w pomieszczeniu piwnicznym.
6. Konstrukcja hali - hala konstrukcja stalowa - kanały odbioru i nawiewu podwieszone na oddzielnych szynach.

Panowie, czytając Wasze wypowiedzi odnoszę wrażenie, że trochę odbiegamy od tematu. Oczywiście mam świadomość odbioru systemu wentylacji przez różnego typu instytucję, lecz treścią mego pytania było: Czy instalować system na gotowej centrali rekuperacyjnej, czy wynająć firmę, oddzielnie kupić rekuperatory i żeby firma sama "stworzyła" instalację. Chodzi i oszczędności.

Pozdrawiam


Co po piersze to fakt że sanepid w tym przypadku jest Bogiem i on zaopiniuje projekt jesli to nowa budowa lub adaptacja innego lokalu
co do wentylacji
biuro to jedna wentylacja a warsztat to druga
nie da się jednym samochodem jechac w dwa kierynki w tym samym czasie
Link do komentarza
Cytat

Może się to Panu przydać:

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
ul. Nowogrodzka 82
02-018 Warszawa


Oddział Nadzoru Higieny Pracy z min:
ocena zgodności warunków pracy z obowiązującymi normatywami higienicznymi
ocena stanu sanitarno - higienicznego zakładu,

Oddział Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego z min:

uzgadniania dokumentacji projektowej pod względem spełnienia wymagań higienicznych i zdrowotnych.


Dziękuję, ale nie są od tego - PZH i IMM. Sprawdziłem ponownie!
Robiliśmy fabrykę Gazexu na Baletowej... nawet nie było w odbiorach słowa sanepid. Ale jak ktoś chce, to i Zarządu Dzwonków Tramwajowych może mieć podpis.
Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dziękuję, ale nie są od tego - PZH i IMM. Sprawdziłem ponownie!
Robiliśmy fabrykę Gazexu na Baletowej... nawet nie było w odbiorach słowa sanepid. Ale jak ktoś chce, to i Zarządu Dzwonków Tramwajowych może mieć podpis.


Na różne tematy możemy dyskutować, ale ja pracuje w przemyśle i zajmuję się między innymi inwestycjami i nie pisz głupot bo narazisz kogoś na nieprzyjemne konsekwencje!!!
Link do komentarza
Cytat

Na różne tematy możemy dyskutować, ale ja pracuje w przemyśle i zajmuję się między innymi inwestycjami i nie pisz głupot bo narazisz kogoś na nieprzyjemne konsekwencje!!!


Nie dopisałem że w pomieszceniach gdzie moga wystepować stężenia substancji niebezpiecznych (tu spaliny, rozpuszczalniki) konieczne jest badanie steżen przez sanepid i korelacja z tym systemu wentylacji. Jeżeli pracodawca tego nie wykona to w przypadku np zasłabnięcia pracownika konsekwencje beda mało przyjemne.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Jak pan TB robi wentylację to substancje szkodliwe są pochłaniane przez jego autorytet. I nie ma co badać. Pytanie niezasadne.


Bardzo mi się podobał komentarz Szanownego Pana – Na temat wiedzy Pana Zembrowskiego o wentylacji. Pan Zembrowski stwierdził, że najlepsza jest wentylacja „grawitacyjna” tylko trzeba rozwiązać w niej problem stałego strumienia i odzysku ciepła… Pan coulignon skomentował:
Mam świetną siekierkę… muszę w niej wymienić tylko trzonek i obuch.

A "substancje szkodliwe"... w Pana komentarzach nie przeszkadzają mi. Jakoś coraz więcej spraw się potwierdza, że miałem rację ( ostatnio - kanały elastyczne do wentylacji 60 i 50 mm) Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

1. Przepraszam - 450 m2, ogólna powierzchnia użytkowa (wraz z biurami i halą).
2. Chciałbym aby system był spięty i obsługiwał pomieszczenia biurowe wraz z halą.
3. Produkcja - naprawa samochodów (spaliny, dymy ze spawarek)
4. Pomieszczenia biurowe - wysokość sufitu 2,5 m, hala - 4 metry.
5. Centrala umieszczona w budynku, w pomieszczeniu piwnicznym.
6. Konstrukcja hali - hala konstrukcja stalowa - kanały odbioru i nawiewu podwieszone na oddzielnych szynach.

Panowie, czytając Wasze wypowiedzi odnoszę wrażenie, że trochę odbiegamy od tematu. Oczywiście mam świadomość odbioru systemu wentylacji przez różnego typu instytucję, lecz treścią mego pytania było: Czy instalować system na gotowej centrali rekuperacyjnej, czy wynająć firmę, oddzielnie kupić rekuperatory i żeby firma sama "stworzyła" instalację. Chodzi i oszczędności.

Pozdrawiam




Panowie,

spaliny i dymy ze spawarek - może się mylę, ale potrzebne sa tzw. wyciągi stanowiskowe, zgodne z wytycznymi BHP. Niezależne od ogólnego systemu wentylacyjnego, zaprojektowane przez projektanta z uprawnieniami i odebrane przez Sanepid i kilka innych mniej lub bardziej wrednych służb. Sama wentylacja również wymaga wykonania pełnej dokumentacji, protokołów pomiarowych, protokołów skuteczności wentylacji itp.

Przy okazji wspomne, że wszystko wentylowane powyżej 2000m3/h MUSI być wyposażone w rekuperator o sprawności MINIMUM 50%. Bo takie mamy przepisy.

Oczywiście, można to "olać" i zrobić instalacje metodą chałupniczą bez jakiejkolwiek dokumentacji. Bez zwrócenia uwagi na normy wentylacyjne, zabezpieczenie ppoż, przechowywanie i użytkowanie substancji niebezpiecznych (rozpuszczlniki, benzyna itp), substancje szkodliwe, a dla bardziej wnikliwych: oznaczenia dróg ewakuacji, drobiazgów takich jak porozwieszane gaśnice, odzież robocza i całą masę innych szczególików. Po pierwszym zatruciu pracownika, lub choćby zasłabnięciu wejdzie prokurator. I pierwsze, o co poprosi, to dokumentacja instalacji, pieczątki projektanta, wykonawcy, protokoły pomiarowe i całą masę innych papierków.

Wszystko jest cacy, dopóki nic się nie stanie. Gorzej, jak ktoś przytruje się oparami rozpuszczalnika i pójdzie do sądu pracy po odszkodowanie. Bo nie lubi szefa. Albo Zenka ze stanowiska obok.

Jak nie będzie dokumentacji, zgodności z normami i pieczątek, a nawet okresowego przeglądu instalacji - każdą sprawę wygrywa w cuglach. I kosztować to będzie o wieeeele więcej, niż porządne wykonanie instalacji.

Moja rada: zapomnij o chałupniczym kleceniu takiej instalacji. Weź fachowca. Z uprawnieniami!

Pozdrawiam


Maciej



Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...