Skocz do zawartości

formalności przed budową


Recommended Posts

Cytat

Witam jestem tu nowy i mam mało wiedzy i sporo pytań

Otóż kupiłem działkę (akt notarialny) posiadam decyzję o warunkach zabudowy, wpis do księgi wieczystej

Jakie potrzebuję jeszcze dokumenty na rozpoczęcie budowy, czy pierw należy zakupić projekt, kiedy geodeta ?


Jestem na podobnym etapie wiec powiem Ci co ja wlasnie dzialam.
1) po pierwsze zamowilam projekt indywidualny u architekta - wlasnie jest w przygotowaniu;
2) architekt wypisal mi co on potrzebuje od geodety i z gminy:
- geodecie wystarczy powiedziec, ze potrzebne ci mapki do celow projektowych i w ogole do pozwolenia na budowe - oni sami juz wiedza ile oryginalow i w jakich skalach nalezy to zrobic (mojemu geodecie zajelo to 3 tygodnie i wzial za to 550zl - powiat otwocki)
- w czasie gdy mapki sie robily, ja w gminie zlozylam podania o wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego ale jesli ty masz warunki zabudowy to moze oznaczac ze gmina nie ma PZP i wtedy decyzja o warunkach jest wystarczajaca - jest to niezbedne dla projektanta poniewaz musi wiedziec co jest dozwolone na twojej dzialce (np plaski dach), linia zabudowania(odleglosc od drogi gminnj lub powiatowej)
-w gminie postaralam sie rowniez o warunki wywozu smieci, ścieków oraz warunki przyłącza do sieci wodociagowej,
3) gdy juz masz mapki skladasz wniosek(mozna wypelnic na miejscu-pracownicy chetnie pomoga prawidlowo wypelnic) w zakladzie energetycznym o warunki przylacza do energi - ttrzeba miec ze soba albo ksiege wieczysta albo akt notarialny(ja skserowalam akt notarialny) oraz nalezy dolaczyc mapke 1:1000 od geodety, nalezy rowniez znac numer najblizszego slupa oraz skrzynki zbiorczej - na slupie i na skrzynce sa one napisane,
4)mapki nalezy zawiesc architektowi bo on na nich zaznaczy budynek,
5) ja potrzebuje rowniez wyznaczenia zjazdu z dzialki do drogi gminnej - pan odpowiedzialny za te rzeczy w gminie byl tak mily ze zaproponowal abym ja z architektem sobie ten zjazd na mapce zaznaczyla a on to po prostu przerysuje na gminne mapki (normalnie sie robi odwrotnie-najpierw w gminie a potem u architekta ale moze u ciebie tez zgodza sie na takie podejscie)
6) do pozwolenia na budowe potrzeba jeszcze oswiadczenia o prawie do rozporzadzania dzialka - nie wiem na co to i jak to ma wygladac ale w starostwie mam nadzieje maja jakies gotowe formularze.
I to w zasadzie tyle - Ale najlepiej jest po prostu zadzwonic do starostwa i zapytac jakie dokumenty potrzebne sa do pozwolenia w twoim powiecie(gminie).
Link do komentarza
Jeszcze odnosnie zjazdu - jesli bedziesz mial zjazd od drogi powiatowej wtedy musisz w gminie zapytac o adres gdzie tosie zalatwia. Podobno czasami jest z tym problem i np. w przypadku mojego powiatu przyjezdzaja na dzialki, mierza, kreca nosami itp. dlatego ja zdecydowalam sie na zjazd z drogi gminnej -mam dzialke narozna i obydwa typy drog do wyboru wiec moglam sobie tak wybrac. icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
potrzebujesz:
- wykonanie mapy zlecasz geodecie jak jaska pisała, będzie potrzebna do opracowania projektu
- 4 egzemplarzy projektu budowlanego opracowanego przez projektantów posiadających odpowiednie uprawnienia, wraz z projektem zagospodarowania działki na mapie do celów projektowych, z wymaganymi oświadczeniami i zaświadczeniami projektantów(to już oni powinni wiedzieć)
- będą potrzebne jeszcze zapewnienia dostaw mediów:woda, energia elektryczna, ścieki, ewentualnie gaz, i oświadczenie o możliwości połączenia działki budowlanej z drogą publiczną,
- oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane, druki są w starostwie, można wypełnić wraz z wnioskiem o wydanie decyzji na miejscu, do wypełnienia potrzebny dowód osob. i akt notarialny, lub nr ksiegi wieczystej
- ewentualnie mogą być potrzebne jakieś uzgodnienia o których piszą w WZ
proponuję zlecić całą bieganinę projektantowi i rozliczyć się z nim całkowice już po uzyskaniu PnB, bo ganiania trochę jest
Link do komentarza
Cytat

potrzebujesz:
- wykonanie mapy zlecasz geodecie jak jaska pisała, będzie potrzebna do opracowania projektu
- 4 egzemplarzy projektu budowlanego opracowanego przez projektantów posiadających odpowiednie uprawnienia, wraz z projektem zagospodarowania działki na mapie do celów projektowych, z wymaganymi oświadczeniami i zaświadczeniami projektantów(to już oni powinni wiedzieć)
- będą potrzebne jeszcze zapewnienia dostaw mediów:woda, energia elektryczna, ścieki, ewentualnie gaz, i oświadczenie o możliwości połączenia działki budowlanej z drogą publiczną,
- oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane, druki są w starostwie, można wypełnić wraz z wnioskiem o wydanie decyzji na miejscu, do wypełnienia potrzebny dowód osob. i akt notarialny, lub nr ksiegi wieczystej
- ewentualnie mogą być potrzebne jakieś uzgodnienia o których piszą w WZ
proponuję zlecić całą bieganinę projektantowi i rozliczyć się z nim całkowice już po uzyskaniu PnB, bo ganiania trochę jest



oprócz wyrysu (mapy) niezbędny jest wypis z ewidencji gruntów
Link do komentarza
Cytat

u Was potrzebne do uzyskania PnB?, bo u nas tylko do WZ, a te filipe82 już ma, pytam z ciekawości a nie złośliwości, żebym nie została posądzona icon_wink.gif



U nas musi być w komplecie dokumentów do PnB, mało tego, musi być wpisane w opis projektu jako podstawa wykonania.

Być może, że różnice zależą od tego czy jest MPZP czy tylko materiały do MPZP. Ale tego nie wiem.
Link do komentarza
Cytat

U nas musi być w komplecie dokumentów do PnB, mało tego, musi być wpisane w opis projektu jako podstawa wykonania.

Być może, że różnice zależą od tego czy jest MPZP czy tylko materiały do MPZP. Ale tego nie wiem.



w powiecie otwockim potrzebny jest tylko wypis i wyrys z PZP bez wypisu i wyrysu z ewidencji gruntow no i oczywiscie bez WZ ale podkreslam- to dlatego ze gmina ma MPZP.
Link do komentarza
tak sobie myślę, że może u Was retrofood żądają wypisu z ewidencji gruntów w celu ustalania stron postepowania, w sensie łatwiej mieć na piśmie kto jest właścicielem działki przy wniosku i nie musieć sprawdzać wędrując po pokojach do geodezji, zwłaszcza w przypadku gdy inwestor buduje na działce cudzej za zgodą właściciela, lub gdy jest kilku współwłaścicieli
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...
Cytat

Witajcie,

Jestem tu nowa, więc jeśli powtarzam pytanie - proszę o skierowanie do odpowiedniego działu icon_smile.gif

Czy w przypadku kupowania gotowego projektu, formalności jakoś znacznie się zmieniają? Oczywiście poza koniecznością znalezienia sobie architekta.

Pozdrawiam!

niestety, nie licz na ulgi (formalnościowe) z tego tytułu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...