Skocz do zawartości

Proszę oceńcie mój projekt indywidulany


Recommended Posts

Witam, Bardzo proszę Was o wsparcie - opinie i sugestie na temat projektu. Działka jest z wjazdem centralnie od południa, pięknym widokiem na wschód a nieciekawy pod góre na zachód - pochyła 1,5 m na długości 40m. Stąd decyzja na salon południowy-wchodni z doświetleniem od zachodu gdyz bardzo mi zalezy świetle. W salonie kominek na scianie zachodniej.
Kuchnia - spizarnia do poprawki. Brakuje mi garazu pomieszczenia na graty.
Antresola biblioteka - mini gabinet -z anresoli na ścianę południową - rzutnik multimedialny - kino domowe.
Prosze Was o opinie czy projekt jest funkcjonalny ? czy coś mozna poprawić ? A co jest duzym minusem tego projektu ??

usytuowanie na działce

rzuty

wizualizacja1

wizualizacja2

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie,
Edytowano przez Perełka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Perełko - z zewnatrz- bryła oryginalna i nowoczesna- moje uwagi- wydaje mi się że jakoś mało okien..ja mam zdecydowanie więcej. No i masz dużo okien dachowych, Mam z nimi doświadczenia przez 6 lat mieszkania na poddaszu. Bardzo źle się je myje i bardzo się brudzą, więc dobrze jest mieć luzacki stosunek do ich czystości. Druga wada- kiedy lezy dużo sniegu, zawsze zalega na oknach dachowych i nie mogą to być jedyne okna w pomieszczeniu bo bedzie tam w zimie ciemno. W lecie dają bardzo dużo światła, ale tez troche nagrzewają. Ja mam dwa dachowe okna i mi starczy:) Czy do tych bardzo wysokich okien z góry na dół będzie dobry dostęp żeby je umyć? Wszystkie kwatery będa otwierane? Jak rozwiążesz ten temat?
Dom jest bardzo duży i jasne jest że z tego bedzie wynikał jego wysoki koszt- ale z tym napewno się liczysz decydując się na tak wielką powierzchnię.
Czy dobrze widzę że wjazd ma być od dołu działki czyli dom jakby w głebi? Wzięłaś pod uwagę jaki będzie koszt podjazdu? Policz sobie to dobrze. 1m2 kostki zaleznie jaką wybierzesz możesz liczyć miedzy 100-a 180 zł. Podjazd długi np na 20 metrów ( a musi być na tle szeroki żeby był wjazd do dwóch garaży) może kosztować majątek.
Ja przerabiałam działkę z wjazdem od południa (taką mam) z tym że mam przepiękny widok od zachodu. Mam salon na połnocny zachód, z tyłu domu, a dom stoi najbliżej drogi jak się dało. I tak kostka wyszła 20 tysięcy....a tarasu zadaszonego na którym teraz np jest cień (w lecie cień do 16-17, słońce wieczorami) jestem bardzo zadowolona. Przychodza do mnie kolezanki tylko żeby posiedzieć w cieniu na upale..Więc zanim postanowicie ostatecznie jakie ma być usytuowanie domu, policzcie koszt podjazdu.
Projektując antresolę dobrze przeanalizuj schody, żeby nie były zbyt strome lub zbyt zakręcone- spotkałam się z pięknym domem z antresolą ale niestety schody sa tam niebezpieczne dla dzieci- zbyt strome. Schody powinny byc szerokie, bezpieczne i wygodne. Sam pomysł antresoli jest bardzo fajny i ładnie wygląda, do zrealizowania tylko w dużych domach. Parter w sumie byłby ok tylko jest tam dużo małych klitek i nie do końca kumam ich przeznaczenie. W łazience ma być tylko kibelek? Nie zrobiłabym tak. Bradzo potrzebne są dwie łazienki że tak powiem pełnoofunkcyjne, czyli np prysznic w jednej wanna w drugiej. Potrzebne ci jest na parterze poza kotłownią (jakie ma być ogrzewanie? Jeśli gazowe to może być malutka) moim zdaniem jedno pomieszczenie typu pralnio-suszarnia. Nie mam tego i żałuje. Koniecznie z oknem i grzejnikiem typu łazienkowego. Innym pomieszczeń do niczego nie potrzebujemy. Podwójny duży garaz calkowicie załatwia funkcję trzymania wszelkich bambetli ogrodowo narzędziowych. Ja zlikwidowałam u siebie spiżarkę zyskując wieksza kuchnię i to była jedna z moich najlepszych decyzji. Nie mam pojęcia co miałabym w spiżarce trzymać. Poddasze ja tak nie do konca umiem sobie wyobrazic patrząc na ten rysunek..
Link do komentarza

Kropeczko bardzo dziękuję Ci za wszystkie sugestie.
Na pietrze faktycznie w każdym pokoju jest okno połaciowe, ale chyba nie zauwazyłaś, że również są normalne okna. Okna połaciowe służą tylko jako dodatkowe doświetlenie. Niestety wiem, ze z myciem będzie problem, poniewaz obecnie mieszkam w mieszkaniu, którego piętro ma tylko takie okna i wydaj emi się w pokojach za ciemno (zwłaszcza kiedy leży śnieg). Nasłonecznienie można zlikwidować stosując systemy Fakro albo velux( związane to jest tylko z większym wydatkiem na okna).
Jeżeli chodzi okna od południa, które biegna przez dwa piętra, to na dzien dzisiejszy nie mam bladego pojęcia jak je myć. To jest troche pomysł mojego męża i architekta.icon_smile.gif
Zdaję sobie sprawę, że dom jest duży, ale już mamy dwójkę dzieci +jedno dochodzące, a w planach jest jeszcze jedno( akażde powinno mić swój pokój). W związku z tym chcemy, aby ten dom był jak najbardziej energooszczędny, aby koszty jego ogrzewania nie spowodowały bankructwa naszych portfeli:)
Jak juz wcześniej pisałam, dom jest z wjazdem od poludnia,, a wtakiej sytuacji nie zostawia się dużego przedpola od północy, bo tam jest po prostu ciemno. A dodatkowo dom od tej najzimniejszej strony będzie pozbawiony okien ( zobacz nowa wersję).
Na schody już wcześniej zwróciliśmy uwagę, aby były szeroki i bezpieczne ( tym bardziej, że nasz najmłodszy synek ma dopiero 16 mies.). Obecnie maja szer. 110cm.
Co do kilitek to tochę się ich namnozylo. Na dole WC jest ok., poniewaz na górze są 2 toalety ( jaedna z prysznicem, a druga z wanną). Mąż chciał graciarnię, więc został przeprojektowany trochę doł domu. Teraz pokoj jest od południa. Nie jest on największy, ale bedzie to pokój dla dochodzącego dziecka i gościnny i wydaje się nam, że nie musi on być większy( prawda jest, że nie można go juz powiększyć, bo nie ma gdzie). Pralno-suszarnia to pomieszczenie przechodnie. pomysł ściągneliśmy od rodziny z USA i bardzo się nam spodobał, ze wzgledu na praktycznośc.
Spiżarkę musze mieć, bo w obecnej chwili mimo, iż mam dużą kuchnię, nie mam gdzie trzymac AGD, słoików itp.
Proszę cię, abys jeszcze raz spojżała na rzuty i na na wizualizację, jestem pewna, że teraz Ci się wszystko ułoży w całość

rzuty poprawione

Napisz proszę co myślisz o zmianach.
Z niecirpliwością czekam na Twoja odpowiedz.




Link do komentarza
Cytat

...Działka jest z wjazdem centralnie od południa, pięknym widokiem na wschód a nieciekawy pod góre na zachód - pochyła 1,5 m na długości 40m. Stąd decyzja na salon południowy-wchodni z doświetleniem od zachodu gdyz bardzo mi zalezy świetle. W salonie kominek na scianie zachodniej.


Perełka,
Przy takim budżecie, na jaki wskazuje ten projekt, nie rozumiem dlaczego chcesz mieć dach dwuspadowy. Po co? Dwuspadowy dach stawia się z oszczędności, jako pół-kondygnację.
Piszesz o domu energooszczędnym, a pomieszczenia buforowe są od zachodu. Powinny być od północy i wschodu.
W moim odczuciu te okienka doświatlające od zachodu są za małe, jakoś chyłkiem one doświetlają.
Wykusz - to nawiązanie do stylu? regionalizm? Północno zachodnia Polska, Pomorze zachodnie, niemiecka architektura?
Wejście do domu: hall to pierwszy oddech po wejściu i pierwsze wrażenie. Uważaj, żeby nie stworzyć wrażenia, że po wejściu do domu znajdujesz się w długim korytarzu.

Ten dom to rezydencja, więc inną miarę do wrażenia się przykłada. Wrażenia.
Dotyczy to również drzwi wejściowych.

Mój domek niemal cały zmieści się u Ciebie w salonie i w kuchni. icon_smile.gif

A generalnie, projekt bardzo interesujący. Gdybym przejeżdżał obok takiego domu, z całą pewnością przykułby moją uwagę.

edit: przeczytałem co napisałem i powtarzam: nie rozumiem dwuspadowego dachu, reszta fajna.

PS. Była prośba o komentarz, więc skomentowałem.

Będzie piwnica?
Link do komentarza
Sorry, miał być komentarz, no to proszę.. Oczywiście osobisty icon_biggrin.gif
Przy przeglądaniu katalogu w ogóle nie zwróciłbym uwagi na ten akurat projekt icon_sad.gif
Generalnie dla rodziny 2+2, w przyszłości 2+3 chyba przyduży... Ani się obejżysz, a będziesz narzekać, że dom stoi pusty, dzieci po studiach rozjadą się po świecie - naprawde te lata wychowania i szkół dzieci mijają błyskawicznie - a dwoje dziadków pałęta się po wielkiej chałupie...
Dom buduje się - moim zdaniem - dla siebie, nie dla dzieci icon_rolleyes.gif W 95 % przypadków, jakie znam, dzieci nie zostają na włościach wypieszczonych przez swoich rodziców, niestety.
Jasne, że dom ma być wygodny i na tyle obszerny, aby nie obijać się o siebie w korytarzu, ale bez przesady... No, chyba, że mamy nieograniczony niczym budżet, to możemy sobie poszaleć icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam, Bardzo proszę Was o wsparcie - opinie i sugestie na temat projektu. Działka jest z wjazdem centralnie od południa, pięknym widokiem na wschód a nieciekawy pod góre na zachód - pochyła 1,5 m na długości 40m. Stąd decyzja na salon południowy-wchodni z doświetleniem od zachodu gdyz bardzo mi zalezy świetle. W salonie kominek na scianie zachodniej.
Kuchnia - spizarnia do poprawki. Brakuje mi garazu pomieszczenia na graty.
Antresola biblioteka - mini gabinet -z anresoli na ścianę południową - rzutnik multimedialny - kino domowe.
Prosze Was o opinie czy projekt jest funkcjonalny ? czy coś mozna poprawić ? A co jest duzym minusem tego projektu ??

usytuowanie na działce

rzuty

wizualizacja1

wizualizacja2

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie,


Jezeli jest to projekt indywidualny to ma on spełniać Twoje oczekiwania i potrzeby. Piszesz że kuchnia jest do poprawy, brak miejsca na rózne graty. To niech architekt poprawi to wg Twoich potrzeb bo z tego widać że projekt jest niedokończony. Dom ma słuzyć Tobie i przy projekcie indywidualnym nie musisz iść na kompromisy. Ja odnośnie projektu nie wyrażę swojego zdania bo preferuję inny styl domów.
Link do komentarza
No to jeszcze jeden osobisty komentarz icon_smile.gif
Jak zauważył PeZet budynek bliższy jest rezydencji i trzeba mieć to na uwadze. Mówi się, że papier wszystko przyjmie ale rozwiązania proponowane w projekcie są bardzo kosztowne. Czy macie fachowców, którzy sprostają takiemu wyzwaniu? Jeśli nie macie kontaktu z budownictwem to konieczne będzie wyłożenie dodatkowych środów na dozór autorski (aby dom wyglądał w rzeczywistości tak jak na wizualizacjach) oraz inwestorski (aby projektant nie wpędził Was tym samym w koszta).

Jeśli chodzi o funkcję (prócz południowej biblioteki), ustawienie względem stron świata i umieszczenie na działce jest bardzo poprawnie. kropczeka_ns napisała, że nie podoba jej się wsunięcie domu tak głęboko, bo to przekłada się na koszta dojazdu Nie można pod tym kątem analizować lokalizacji domu! Szczególnie w tym przypadku, gdy wjazd znajduje się od południa - jest to najtrudniejsza lokalizacja dla domu. Zasadnym jest więc zsunięcie budynku możliwie jak najbliżej północnej i zachodniej (tej brzydszej) granicy aby uzyskać słoneczne podwórko i wschodnie widoki.
Jedyne co można było rozważyć wcześniej to obrócenie "prostokąta" domu o 90 stopni. Co dzięki temu zyskujecie?
- zupełnie odcinacie się od brzydkich widoków zachodnich
- uzyskujecie otwarcie domu na wschód i macie pod oknami przyszły ogród
- pokoje na poddaszu ustawiacie właśnie na tej stronie aby miały ładny widok
- skraca się zimna ściana północna a nic nie stoi na przeszkodzie aby duże przeszklenie nadal było od południa
- krótszy podjazd icon_wink.gif
... ale to już inny projekt - jednak od tego należało zacząć icon_smile.gif

Perełka myśląc o energooszczędności tego domu nie oczekuj cudów. Sama forma z tak dużą ilością uskoków w ścianach sprzeciwia się tej idei. Dodatkowo antresola w środku. Jak chcecie ogrzać otwartą kubaturę? Jeśli podłogówka to wielu projektantów będzie doradzało i na parterze i na poddaszu - podwójne koszta.

Podsumowywując, dom nie będzie tani ani w budowie ani w użytkowaniu. Czy Wasz architekt zdadził orientacyjne koszta? Jeśli mąż oczekuje, że dasz radę go utrzymać zajmując się grupką czworga dzieci to chyba nie ma sumienia icon_wink.gif
Link do komentarza
Witam
Bardzo trudno jest ocenić projekt indywidualny bo jest to własna koncepcja i nie powinno się jej krytykować.
Ale z własnego doświadczenia mogę podpowiedzieć, że bardzo nowocześnie wyglądają połączenia kuchni z salonem czy pozostałą częścią domu, gożej z praktyką. Nawet najlepszy okap czy pochłaniacz nie pozbawi nas zapachu smażonej rybki, czy gotowanego bigosu w takim pomieszczeniu. Dlatego sami zdecydowaliśmy się na wykorzystanie pokoju na kuchnię i tym samym powiększenie powierzchni salonu. A zapachy gotowania pozostają w kuchni. Jest to pojęcie dość tradycyjne, ale sprawdzone. Czasami wydaje mi się, że te sprawdzone tematy warto stosować.
Rozmieszczenie całkiem niezłe ale te pokoiki na piętrze to nie za duże. Mój dom ma 140 mkw i pokoje dla dzieci mają prawie po 19 mkw. Wszystko dla ich wygody.

pozdrawiam i życzę trafnych wyborów icon_biggrin.gif
Link do komentarza
kiedy patrze na rzuty m wizualizacje - pierwsze co mi się nasuwa , to że będzie diabelnie drogi w budowie - jak napisali forumowicze - bliżej mu do rezydencji niż normalnego standardowego domu .....
kolejne .... schowanie domu bardziej wgłąb działki wiąże się nie tylko z drożyzną wykonania podjazdu , ale również w odśnieżeniem zimą podjazdu przed wyjazdem do pracy .... wbrew pozorom - to nie taka błaha sprawa przy tak dużym metrażu do odśnieżenia ....
okna dachowe ...z perspektywy czasu ich użytkowania - gdybym budowała jeszcze raz to zrezygnowałabym z nich na rzecz powiększenia okien ściennych ..... po co sobie robić świadomie dziurę w dachu .... czasem toto przecieka, ciągnie od tego zimą , skrapla sie na tym woda bo niemożliwością jest ustawić pod każdym oknem w pokoju grzejnik bo pokój robi sie wtedy nieustawny ....

Link do komentarza
Cytat

kiedy patrze na rzuty m wizualizacje - pierwsze co mi się nasuwa , to że będzie diabelnie drogi w budowie - jak napisali forumowicze - bliżej mu do rezydencji niż normalnego standardowego domu .....
kolejne .... schowanie domu bardziej wgłąb działki wiąże się nie tylko z drożyzną wykonania podjazdu , ale również w odśnieżeniem zimą podjazdu przed wyjazdem do pracy .... wbrew pozorom - to nie taka błaha sprawa przy tak dużym metrażu do odśnieżenia ....
okna dachowe ...z perspektywy czasu ich użytkowania - gdybym budowała jeszcze raz to zrezygnowałabym z nich na rzecz powiększenia okien ściennych ..... po co sobie robić świadomie dziurę w dachu .... czasem toto przecieka, ciągnie od tego zimą , skrapla sie na tym woda bo niemożliwością jest ustawić pod każdym oknem w pokoju grzejnik bo pokój robi sie wtedy nieustawny ....


obecnie mam okna dachowe, ale w nowym domu rezygnuję z nich, nie dlatego że wystapiły jakieś problemy techniczne , ale jak napisałaś jeżeli mozna doswietlić w inny sposób tzn zwykłym oknem w scianie to na cholerę dawać dachowe
Link do komentarza
Projekt zdecydowanie mi się nie podoba.
Dlatego, że ja mam już odpowiedni wiek i łażenie po schodach z każdym gów..m mnie nie rajcuje. A im dalej w lata, tym problemy rosną bardziej. A w tym domu inaczej się nie da. Kto tego nie widział, to nie zdaje sobie z tego sprawy, szczególnie do czasu jak wbiegnięcie po paru stopniach sprawia przyjemność. Ale gdy się ma 80 lat, to przyjemność dawno się skończyła.
Poza tym, mimo ogromnej powierzchni, dom nie pozwala rodzicom odseparować się nieco od dzieci, chociażby w nocy. Wspólne piętro nie sprzyja intymności.
I odwrotnie: w dzień, kiedy dom powinien tworzyć wspólnotę, to usytuowanie pokojów dzieci sprzyja ich separacji, co będzie miało niekorzystny wpływ na sprawy wychowania.
No chyba, ze się nie planuje dzieci.

Potwierdzam przytoczone opinie: dom drogi w budowie i utrzymaniu.
Link do komentarza
jesli prosisz o opinie to niejestes pewna co do projektu

i slusznie

jesli juz zdecydujesz sie na budowe to wywal jak najwiecej okien dachowych- nie znam zadnej osoby ktora bylaby zadowolona z takich okien

jesli ogrzewanie podlogowe na dole to na gorze rowniez. nie sluchaj ze nie zdrowe w np. sypialni

ogolnie jesli mozna radzic to szukaj dalej projektu

jak widzisz nikt na forum sie nie zachwyca
Link do komentarza
Cytat

ogolnie jesli mozna radzic to szukaj dalej projektu

jak widzisz nikt na forum sie nie zachwyca


Ponoć to projekt indywidualny - to czego ma szukać?
Architekt musi przerobić tak aby odpowiadał.
A że nikt się nie zachwyca? No i co z tego.
Chyba że ma to być projekt wzbudzajacy zachwyt otoczenia niezależnie od tego czy będzie odpowiadał użytkownikowi, ale nie sądzę że o to chodzi.
Link do komentarza
Cytat

jesli prosisz o opinie to niejestes pewna co do projektu

i slusznie

jesli juz zdecydujesz sie na budowe to wywal jak najwiecej okien dachowych- nie znam zadnej osoby ktora bylaby zadowolona z takich okien

jesli ogrzewanie podlogowe na dole to na gorze rowniez. nie sluchaj ze nie zdrowe w np. sypialni

ogolnie jesli mozna radzic to szukaj dalej projektu

jak widzisz nikt na forum sie nie zachwyca



Jakby można było prosić: stosuj moduł sprawdzania pisowni. I duże litery na początku zdania. Mało co można zrozumieć. O zachwycie nie mówiąc.
Link do komentarza
Bardzo dziękuję za Wasze opinie - są bardzo pomocne.

Pezet- Dach dwuspadowy został narzucony przez plan zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym iż widok od wschodu jest bardzo ładny - stąd pomysł na salon wysunięty wraz z oknami od zachodu aby go doświetlić oraz ocieplić - no i niestety garaze od strony zachodniej kosztem własnie strefy buforowej. Widok na zachód nieciekawy oraz pod góre.
Wykusz został zmieniony - załączam nowe wizualizacje. Zgadzam się nad drzwiami trzeba poprawcować. Piwnicy nie będzie

Stach- Nasza rodzinka to 2+3 (planujemy +1) Dużo w tym racji, bierzemy to pod uwagę ale mamy problem jak zmniejszyc metry.

jętka - Niestety nie można obrócić domu tak jak piszesz - wynika to planu zagospodarowanie przestrzennego - kalenica powinna być równolegle do drogi icon_sad.gif
Zamieszczam nową bryłę po poprawkach - bez wykuszy itp - mam nadzieję że bardziej energooszczędna icon_smile.gif

W salonie na pewno podłogówka - myslałam aby w sypialniach dać grzejniki ale kianek że także powinna być podłogówka. Proszę Wytłumaczcie mi dlaczego ?

wolfik36 -Rozmiary pokoi dzieci są zgodnie z regułą Stach - pocieszam się że powierzchnia po podłodze jest duzo większa.

daggulka - Z tym odśnieżaniem to racja ale chyba będziemy musieli się z tym pogodzić gdyż na szczęście nie licząc ostatniej zimy to na pomorzu to zawsze było mało śniegu.
W nowej koncepcji są juz dopracowane okna - proszę spójrz co o tym sądzisz

retrofood - zalezało nam aby prawą stronę poddasza odseparować od dzieci stąd pomysł na sypialnie z prawej strony wraz intymną łazienką i dostępem do antresoli - biblioteczki - gabinetu męza. Na integracji nam zależy ale w salonie w jadalni stąd pomysł na tak duży salon - dodatkowo na scianie południowej salony zaplanowany jest wielki ekran do kina domowego

Załączam nowe wizualizację - proszę Was o zdanie

Nowa Bryła budynku 1
Nowa bryła 2
Nowa bryła a w dali bryła w innej kolorystyce

Pózniej zamieszczę rzuty po poprawkach icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Bardzo dziękuję za Wasze opinie - są bardzo pomocne.

retrofood - zalezało nam aby prawą stronę poddasza odseparować od dzieci stąd pomysł na sypialnie z prawej strony wraz intymną łazienką i dostępem do antresoli - biblioteczki - gabinetu męza. Na integracji nam zależy ale w salonie w jadalni stąd pomysł na tak duży salon - dodatkowo na scianie południowej salony zaplanowany jest wielki ekran do kina domowego



Zauważyłem to, oczywiście jest to na plus, ale wszystkiego nie załatwia.
Pozostają sprawy schodów na starość i brak możliwości zamieszkania rodziny wielopokoleniowej mimo dużej powierzchni użytkowej budynku.
A z tą integracją w salonie, to wolałbym, abyś się nie zawiodła. Mam jednak obawy, że tu wielkość salonu jest bez znaczenia. A raczej pozwoli na imprezy integracyjne w zupełnie innym zestawie niż rodzice z dziećmi.
One w wieku lat 8 - 10 po prostu zamkną się w swoich pokojach z laptopami, albo czym innym, co świat wymyśli za chwilę. I będziesz je oglądać na schodach, jak będą wychodzić z domu. A w salonie to najwyżej z kolegami i koleżankami.
Link do komentarza
Powiem Ci tak. To ma być Twój dom i Twoje marzenia, nie patrz na to czy podoba się innym, skoro to projekt indywidualny to ma podobać się Tobie. Jeżeli macie jeszcze trochę czasu do budowy musicie wszystko raz jeszcze dobrze sobie poukładać co ma być i gdzie. Ja swój domek (396m2) rysowałem i planowałem rok. Jest nas 2+2 i nie jest wcale za duży(120m2) użytkujemy w inny sposób ale te ok 270 m2 jest w sam raz jeżeli nie ma się piwnicy. Duża kuchnia ze spiżarnią i salonem, pokój gościnny, pokój barowo-multimedialny, toaleta, prysznic, pralnio-suszarnia (koniecznie), kotłownia , dwa garaże mała piwniczka na parterze. Na poddaszu trzy sypialnie i duża łazienka. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest wygospodarowanie miejsca na pokój multimedialny. Robisz sobie miejsce gdzie Twoje dzieci w przyszłości mogą zrobić małe przyjęcie, możesz zaprosić większą liczbę gości, montujesz sobie właśnie tam projektor z ekranem na całą ścianę, jak trzeba robisz mini dyskotekę tak dla siebie z miejscem na potańczenie. Po takim spotkaniu zamykasz drzwi od tego pokoju, wracasz do salonu i......... dalej masz czysto i miło siadasz przy kominku. Co do kosztów to faktycznie mogą być wysokie ale to już chyba wiesz. Okazały dom powinien mieć dostojne wejście tego mi trochę u Ciebie brakuje. Drzwi mogłyby być szersze np. z dostawką. Gdybyś była zainteresowana daj znać a pokaże Ci jak ja to rozwiązałem w moim projekcie. Jeszcze jedna chyba najważniejsza sprawa. Poproś projektanta o przybliżony kosztorys, po swojemu policz ile może Was to kosztować i jeżeli wyjdzie Wam już konkretna kwota nawet z nadwyżką..... to dolicz do tego jeszcze ok. 10%-20%. W czasie budowy na pewno zaczniesz coś udoskonalać. Może inną dachówkę może automaty w bramach, może lepsze docieplenie i jeszcze wiele innych innowacji. Życzę powodzenia bo to wielkie wyzwanie a spełnianie marzeń jest ponad wszystko.
Link do komentarza
Cytat

Powiem Ci tak. To ma być Twój dom i Twoje marzenia, nie patrz na to czy podoba się innym, skoro to projekt indywidualny to ma podobać się Tobie.




Zauważ jedną sprawę: ja nie pisałem o podobaniu w sensie piękności rozwiązań czy całego obiektu. Bo z gustami nie dyskutuję. Pisałem z pozycji człowieka, który już wie o czym nie myślał dawniej i o czym nie myślą również dzisiaj ludzie młodzi. Bo im wydaje się, że zawsze jest się młodym i pięknym, a starość nie istnieje.
A dom to podobno miejsce, gdzie chcielibyśmy spędzić całe życie.

To tak na marginesie, wybór należy do was.

PS. Kiedyś mój były szef pochwalił się projektem swojego domu. I dzięki mojej kąśliwej uwadze, zaoszczędził ok. 100 000 zł. Tak, ze nie ma nic złego w "wystawieniu" projektu pod osąd innych. Bo czasem warto posłuchać nawet starego i głupiego.
Link do komentarza
Cytat

Pisałem z pozycji człowieka, który już wie o czym nie myślał dawniej i o czym nie myślą również dzisiaj ludzie młodzi. Bo im wydaje się, że zawsze jest się młodym i pięknym, a starość nie istnieje.


retrofood nawiązujesz do tego biegania z byle gó...em na poddasze? Jeśli tak to tu Cię zaskoczę, bo zdarza się, że i młodzi ludzie decydują się na parterówki. My zawsze wiedzieliśmy, że jeśli dom to tylko w parterze. Nasi rówieśnicy patrzą na jak na odmieńców ale już przywykliśmy icon_wink.gif Każdy mierzy potrzeby wg siebie ale ja też uważam, że jeśli ktokolwiek decyduje się na duży dom z poddaszem (nawet już taki powyżej 140m2) to warto rozwiązać go tak aby w przyszłości wydzielić samodzielny parter dla "dziadków" i niezależne poddasze dla któregoś z dzieci - szczególnie jeśli jest to projekt indywidualny.
Link do komentarza
Cytat

retrofood nawiązujesz do tego biegania z byle gó...em na poddasze? Jeśli tak to tu Cię zaskoczę, bo zdarza się, że i młodzi ludzie decydują się na parterówki. My zawsze wiedzieliśmy, że jeśli dom to tylko w parterze. Nasi rówieśnicy patrzą na jak na odmieńców ale już przywykliśmy icon_wink.gif Każdy mierzy potrzeby wg siebie ale ja też uważam, że jeśli ktokolwiek decyduje się na duży dom z poddaszem (nawet już taki powyżej 140m2) to warto rozwiązać go tak aby w przyszłości wydzielić samodzielny parter dla "dziadków" i niezależne poddasze dla któregoś z dzieci - szczególnie jeśli jest to projekt indywidualny.



I bardzo dobrze! Ja wiem, że młodzi dość często tak robią (ale zbyt wielu nie robi). Już pisałem, że moja żona siedzi w projektach już ponad 30 lat, a ja chcąc - niechcąc, jestem świadkiem jej wielu rozmów z inwestorami. A to przeważnie młodzi ludzie. Tyle, że jak robią, to przeważnie mieli albo kogoś w rodzinie, albo kogoś niedaleko z problemami wieku późnego.
Tyle, ze to nie do wszystkich przemawia. Cóż. Zawsze taki dom można sprzedać i kupić coś z łóżkiem na parterze.

PS. Wśrod moich znajomych jest teraz moda na wyrzucanie wanien i montaż kabin prysznicowych. Jeszcze nie u nas, lecz w domach rodziców. Nam nikt nie mówił kilkadziesiat lat temu, że w pewnym wieku nie jest mozliwe samodzielne wyjście z wanny. I bez kabiny jest problem nawet ze zwykłym umyciem się. Dobrze, że teraz kabiny są tak popularne.
Link do komentarza

stosujac podlogowke+grzejniki komplikujesz uklad - do podlogi idzie inna temperatura a do grzejnikow inna
poza tym niewiele zaoszczedzisz (tansze grzejnikowe ogrzewanie,ale dochodzi komplikacja systemu)
dobry piec kondensacyjny kupisz za 6000-6500 z zasobnikiem , do tego okolo 65-70 zl za mkw ogrzewania podlogowego9na dobrych rurkach) i okolo1500 inne
mozesz zastosowac tez automatyke za 2000-2500 i wtedy masz idealne ogrzewanie, do tego ekonomiczne
Link do komentarza
milo aby projektant pomyslale tez o rekuperacji juz na etapie projektu-zaoszczedzi to wiele pieniazkow


ja dlugo robilem swoj projekt
buduje dom jakich bardzo malo w polsce-czes osob puka sie w czolo widzac projekt
ale bylem od poczatku pewny na 100% ze mi sie podoba
Ty tez musisz byc pewna ze tylko ten
jesli masz nawet male watpliwosci to szukaj innego . Edytowano przez kianek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

[...]
PS. Wśrod moich znajomych jest teraz moda na wyrzucanie wanien i montaż kabin prysznicowych. Jeszcze nie u nas, lecz w domach rodziców. Nam nikt nie mówił kilkadziesiat lat temu, że w pewnym wieku nie jest mozliwe samodzielne wyjście z wanny. I bez kabiny jest problem nawet ze zwykłym umyciem się. Dobrze, że teraz kabiny są tak popularne.



Niestety to nie jest moda icon_sad.gif To najczęściej bywa konieczność icon_sad.gif
Sam ostatnio przerobiłem kilka łazienek z takich względów - pan po udarze, pani z protezą kolana, stwardnienie rozsiane...
Oj, te późne nasze lata - starość - nie udały się Bozi icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Cytat

Niestety to nie jest moda icon_sad.gif To najczęściej bywa konieczność icon_sad.gif
Sam ostatnio przerobiłem kilka łazienek z takich względów - pan po udarze, pani z protezą kolana, stwardnienie rozsiane...
Oj, te późne nasze lata - starość - nie udały się Bozi icon_rolleyes.gif



Ech, tą "modę" powinienem wziąć w cudzysłów. Oczywiście, że to konieczność.
Link do komentarza
Z pozoru błachej prośby o ocenę zrodziła się świetna dyskusja. W tej sytuacji aż dziw bierze, że są osoby, które zadowalają się projektem typowym. Jak widać problemem może stać się także określenie własnych potrzeb przy zamówieniu projektu indywidualnego. Łatwiej doradzić znajomemu niż wirtualnej Perełce. Trzeba bardzo uważać aby dom nie stał się kolejną wizytówką architekta, odbiegającą od Twoich potrzeb. Odnoszę wrażenie, że projekt zmierza w nieznanym kierunku. Mam na myśli szczególnie poniższą wizualizację i to co jest na ścianie szczytowej - 4 otwory, każdy inny. Próba porządkowania ich pionowymi pasami jest w tym przypadku "pójściem na skróty". Tak nowoczesna bryła powinna być bardziej uporządkowana!

kianek a pochwalisz się swoim "odmieńcem"? Ja też byłam bliska wyróżniającej się architekturze (typowo nowoczesnej) ale wygrała opcja bardziej zachowawcza i przystępniejsza cenowo.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Jętka, mieszkam na mazurach w miejscowości turystycznej więc te 120 m2 wynajmuję (na razie stałym lokatorom). Zrobiłem 4 samodzielne mieszkanka. Z założenia dom ma na siebie pracować i sam się spłacić, no i tak jest. W przyszłości ma mi to zastąpić emeryturę i godziwe życie(bo na ZUS nie liczę, prędzej czy później zbankrutuje), lub mogę je wykorzystać jako dwa mieszkania dla dzieci. Możliwości jest wiele. Swój domek przemyślałem na wskroś i sam go zaprojektowałem nawet zwymiarowałem. Projektant tylko przelał to na papier ( no zmieniliśmy może go wspólnie w 5%-ach). Dom posiada dwa niezależne wejścia, lokatorów widzę od czas do czasu na ulicy. Nie mają widoku na moje podwórko, więc nie jest to uciążliwe. Co do lat starości. Zgoda że trzeba też i o tym pomyśleć, ale bez przesady. Starość jest pojęciem względnym - taki jesteś stary na jakiego się czujesz. Mając 30 lat będę budował dom, żeby było mi w nim wygodnie za 40 lat? Dom ma mi się teraz podobać być wygodny i spełniać moje potrzeby, ale zarazem ma mieć możliwość do zaadaptowania go w przyszłości (na starość czy sytuacje losowe) na inne potrzeby i wygody. Dlatego pralnia i suszarnia na parterze, kotłownia też, piec z najwyższej półki z komputerami i podajnikiem(żebym nie musiał co cztery godziny podchodzić i dokładać), a na starość machać siekierą.
Perełka, z tego co widzę to projektant robi Wam wszystkie wizualizacje??? Jeżeli tak to zacznij od innego końca. Weź kartkę papieru i sama naszkicuj swoją wizję domu, jak ma wyglądać na zewnątrz i wewnątrz. Podejrzewam że jest to tylko kolejna wizja projektanta, który i tak w nim nie będzie mieszkał.
Co do łazienek. Jeżeli zrobi się je odpowiednio większe, to wsadzi się i kabinę i wannę, wówczas każdego się zadowoli i młodego i starego. Naprawdę jeżeli ktoś pragnie mieć ten swój wymarzony domeki robi projekt własny to naprawdę trzeba kilku miesięcy na przemyślenia a później tylko z górki:)
Link do komentarza
Perełko. Powiem Ci jedno szczerze- bo Ty sama wiesz jaki masz budżet- nie ma mowy o wybudowaniu tego domu poniżej 700-800 tys. A może więcej. Jeśli taka kwota jest dla Was spokojnie do przyjecia, ok. Wtedy myślę że nie jest problemem ani koszt podjazdu ani fakt że nie ma mowy o tym żebyś taki dom sama sprzatała.
Dla mnie ten dom jest za duży. Ja mam dom około 200 m2 powierzchni całkowitej w tym ponad 30m2 garażu. Mamy dwoje dzieci. Na górze są 3 wygodne pokoje i spora łazienka. Nasza sypialnia ma 20 m2. Nad garażem mam czwarty, olbrzymi pokój telewizyjny. Na dole jest jeszcze jeden pokój z którego praktycznie nie korzystamy (dzieci tam rysują). Pobiezne posprzątanie mojego domu zajmuje mi 5-6 godzin. Wiem napewno że nie budowałabym większego domu, nie wykluczone że mniejszy.
Jeśli chodzi o sławną lokalizację domów na działkach z wjazdem od południa- to ja walczyłam z panią architekt tłumaczącą mi że nie da się tak jak chcemy:) Da sie. Przeforsowaliśmy na szczęscie nasza wizję.
Dom stoi przy drodze co zmniejszyło koszt kostki. Z przodu jest strona południowa- najcieplejsza. Mamy tam obsadzone róznymi roślinkami lubiącymi słońce. Najwięcej okien i taras jest od zachodu. Od zachodu jest wykusz jadalny przez ktory piękne popołudniowe światło oswietla cały parter. Salon ma niby 2 okna od północy, ale ma drzwi balkonowe od zachodu. Więc popołudniami, kiedy jesteśmy w domu, jest bardzo jasno. Taras jest w połnocno zachodnim roku domu ale zwrócony na zachód. Jest tam słonce w lecie tak po 17. Dopoludnia jest w cieniu. (i to jest najabrdziej super na upale). Za domem na polnocnej czesci działki mam trawnik (tzm bede miec jak zrobię do końca) i między innymi piaskownice dla dzieci w cieniu domu- przychodza maluchy sąsiadów bawic sie w cieniu:). Od zachodu mam skarpę do zagospodarowania i jeszcze czesco ogrodu nie zrobioną.
Przerobiłam wczesniej lokalizację typową- z tarasem od południa u mojej siostry- i wiem że nigdy bym tak nie zrobiła ani nikogo nie namawiała- i z zachodnim tarasem i północno- zachodnim salonem u szwagra- i wiem że tak jest o wiele lepiej. Słonca na tarasie potrzebujesz kiedy wieczorkiem na grillku zaczyna się lekki chłodek. Dopołudnia przez większosc lata znacznie lepszy jest cieńicon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...