Skocz do zawartości

Inteligentne domy- porównawcze wyceny w różnych systemach


Recommended Posts

Witam.
Proponuję otwarcie tematu w którym będą konkretne wyceny projektów(przybilżone (+/- 10%) w kilku wariantach systemowych.

Proponuję warunki:
1. zadający pytanie podaje szczegółowy opis obiektu (realne wymagania, a nie z kosmosu, by kalkulacje kosztów mogły powstawać szybko i bez zbędnych nakładów pracy)
- powierzchnia obiektu
- ilości sterowanych obwodów( oświetleniowych, grzewczych, itp)
- zadania jakie dana instalacja ma spełniać

dodatkowe pytania do opisu
https://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&a...ost&p=79138

2.każdy odpowiadający podaje;
- nazwę systemu, czy jest on scentaralizowany , czy rozproszony, otwarty czy zamknięty( zwracam szczególną uwagę na status systemu)
- funkcje jakie realizuje
- ile i jakie urządzenia planuje (może być krótki, ogólny opis urządzeń, bez podawania typów)
- cena materiałów systemu i/lub wykonania jeżeli jest to możliwe
- możliwości dalszej rozbudowy w bliżej nieokreślonej przyszłości- trudności i udogodnienia
Link do komentarza
To ja zaczynam.

Poddasze ok. 90 m2. Salon, łazienka, otwarta kuchnia.

Chciałbym:
-sterowanie oświetleniem, bez ściemniaczy, 2 w łazience, 2 w kuchni, 5 w salonie(na pilota)
-sterowanie wentylacją uzależnione od włączonego alarmu i od pory dnia + ręczne
-sterowanie podłogówką (stała temperatura)
-dostęp przez internet
Link do komentarza
1.Czy w łazience kontrola temperatury oddzielnie ?

2.czy w łazience ma być możliwość załączenia oświetlenia przy lustrze? czy całość z zewnątrz przy drzwiach tylko wyłącznikiem podwójnym?

3.salon sterownik na ścianie, i pilot, ile ma mieć scen?
tzn. np.
MOTYW 1. -L1(lampa)+L2+L3
MOTYW 2. - L3+L5
itp.

4.jak ma wyglądać ster. ręczne wentylacją(prosze o bliższe opisanie zamierzonego celu)
czy pora dnia zależy tylko od godziny czy innych zmiennych
Link do komentarza
Cytat

1.Po prostu o 1-2 stopnie cieplej

2.Jeden przy wejściu, jeden przy lustrze

3.Około 3-4 sceny + każda lampa oddzielnie

4.Pora dnia to noc(30%)/dzień(70%) + priorytet alarmu(jak włączony to noc)
Sterowanie ręczne to możliwość podniesienia na panelu w salonie na 100%



Witam po przerwie.
Z ekonomią to nie będzie miało wiele wspólnego, z prostej przyczyny- skala zjawiska jakim jest projekt dla dwóch pomieszczeń.(ceny fabryczne)
ale jedziemy;

system KNX
OTWARTY ROZPROSZONY, uszkodzenie modułu nie ma wpływu na resztę systemu,możliwość rozbudowy bez ograniaczeń, łączenie z innymi systemami za pomocą bramek i połaczeń binarnych,połaczanie z urządzeniami w wielu wypadkach bezpośrednia np klimatyzatory(np.samsung), piece ogrzwania centralnego

plusy -nieograniczone możliwości przyłączeń, kontroli, wizualizacji zarządzania rozbudowy, kompatybilność z setkami urządzeń setek producentów i lasta wciąż się powiększa.
minusy - przy małych inwestycjach należy zwracać uwagę na dodatkowe wyposzżenie jak kontrolery internetu, monitory synchronizacje z alarmem itp.

elementy niezbędne bez względu na wielkość systemu;
1.zasilacz(684,60zł)

elementy wykonawcze w zależności od funkcji;

2.sterownik łączący funkcje kontroli i zarządzania oświetleniem, regulacji temperatury, żaluzji(personalizacja indywidualna) z wyświetlaczen lcd i czujnikiem temperatury
-szt.-2 -pokój i łazienka przy lustrze( jeżeli ma być inna temperatura temperatura to musi być czujnik)-(1150zł x2 szt)

3.sterownik w kuchni i przy wejściu do łazienki -(499zł x2szt)

urządzenia w rozdzielni wykonawcze;

4.moduł grzewczy sześciokanałowy(mamy w zadaniu sterować 2 strefami , cztery kanały są niewykorzystane)

5.serwonapęd teromoelektryczny szt-2 (139zł x2)

6.moduł oświetleniowy dwunastokanałowy(mamy w zadaniu sterować 9 obwodami, trzy kanały są niewykorzystane) są również urządznia 2-,4-,8-kanałowe, ale dwa modułu 8+4 kosztują więcej niż jeden 12-kanałowy-wybrałem więc ten ostatni(1876zł)

nasz klijent zażyczył sobie kontrolę czasową , proszę bardzo.

7.zegar tygodniowy knx (412zł)

nasz klijent chce mieć zarządzanie wentylacją-ok

8.kontroler (1699zł)

z uwagi,że cemy jeszcze mieć zależnosci z pod systemu alarmowego musimy wypozażyć alarm w ekspandery aby pozyskać informację o stanach

9.ekspander -do centrali(140zł)
10.łącze binarne knx- do rozdzielni(696zł)

połączenia przez internet( jest kilka połączeń zależnieod potrzeb)

11.gira homesever (absolutne centrum zarządzania)-(1900,00euro)
12.meten@home sterownik internetowy (5887zł)


monitory:rozwiązania- wiele zależnie od możliwości klijenta

13.wyświetlacz informacyjny 4kalwisze (899zł)
+port magistralny (313zł)

załczanie, ściemnianie, żaluzja, temperatura,
status regulatora ciągłego, tekst ASCII,
uaktywnianie scen oświetleniowych 8-bitowe,
prowadzenie wymuszone, wyświetlanie tekstów,
wartości, daty, godziny, godziny+daty

14.mini panel 213x125mm (4995zł)

15.panel lcd dotykowy (8836zł)
+zasilacz (500zł)

inny producent
16.wyśweitlacz 217x128mm(932 euro)
17.panel lcd dotykowy 15'(2625 euro)


ostatnie;
pilot w salonie
18.pilot 10 kanałowy, załączenia i sceny(600zł) razem z portem IR w ścianie.

monitor dotykowy interaktywny
(z pkt.15.)

DSC01446.jpg



program jaki jest na nim wyświetlony zawsze jest indywidualny i pod zalecenia inwestora, w tym wypadku monitoruje stany otwarcia okien, siły wiatru, temperatury zewnętrznej, uruchamia stan sprzątanie- czyli blokuje wszystkie serowniki pirometryczne tj,lampy na korytarzach i schodach nie gasną po przejściu ( aby sprzątaczka mogła bez kłopotu je umyć) każda kondygnacja wyswietlana jest indywidualnie, wyświetla stany obecne i pozwala je zmieniać. zakładka sceny pozwala zarządzać wnętrzem i zewnętrznymi elementami instalacji KNX

ale w tym obiekcie pokój +kuchnia+łazienka lekko zbędny.

sterownik wielofunkcyjny
(z pkt.2)

DSC01446.jpg


wysyła i odbiera komunikaty
co jest przyporządkowane klawiszom zależy od potrzeb czyli inwestora
żaluzje, oświetlenie wszystkie możliwe stany
max można zasterować 4 klawiszami dla 4 różnych zadań klawisz może załączać i wyłączać np. obwód ale ten sam klawisz może mieć dodatkowo przyporządkowanie że jeżeli przycisnę go długo moge załączyć i ściemnić lub rozjaśnić jakąś np. lampę- czyli jeszcze plus dwie funkcje

dodatkowo możemy klikająć po prawej i lewej stronie wyświetlacza lcd obniżając lub podnosząc temperaturę w 'C

na fotografii jest w górnej części ramki pirometr załącza automatycznie oświetlenie w zależności od natężenia oświetlenia i oczywiście obecności.

w naszym projekcie wpisałem takie dwa aby sterowały i oświetleniem i kontrolowały temperaturę z jednego elementu systemu w salonie i w łazience

podstawowy sterownik wygląda:
(z pkt.3)

DSC01446.jpg


sterownik 2 klawiszowy, każdy klawisz może realizować on/off czyli wtedy będzie 4x
nie jest to wyłącznik lecz elektroniczny sterownik. chcąc obniżyć koszty do max. możemy go zamienić na zwykły wyłącznik i dodać pod niego sensor przekazujący impuls zwierający styk bezpotencjałowy do instalacji KNX

w/g mnie;
1. synchroniżacja z systemem alarmowym (w prawie każdym projekcje jest bezsensowna) -tu też(odradzam)
2. monitor w tym wypadku powinien zostać zastąpiony przez wyświetlacz stanów - niewspólmierne koszty do korzyści(odradzam)
3. kontrola przez internet to zabawka dla naprawdę wymagających klijentów i oczywiście dużych obiektów- nie ten(odradzam)
4. pilot -lenistwo i w dodatku kreowanie zbędnych kosztów- nie tu(odradzam)

wydaje mi się, że obiekt po rozmowach z klijentem powinien być zrobiony w prostszym systemie. sam fakt, że możliwości urządzeń nie da się tu wykorzystać nawet 50%, a wielkość poddasza zmusza do użycia urządzeń z większymi możliwościami niż podział pomieszczeń( wolne kanały obwodów wykonawczych oświetleniowych i grzewczych)
Link do komentarza
rozwiązanie dla systemu X-COMFORT -zamkniętego systemu radiowego firmy EATON(MOELLER)

zaletą systemu jest jego prostota, łatwość konfiguracji, łatwość modernizacji i rozbudowy(bez kucia ścian- na isteniejącej instalacji odbiorczej)

Firma EATON daje funkcjonalny ale i prosty system do normalnego uzytkowania
wada sterowniki oświetlenia i np ogrzewania maja wszystkie elementy systemu oddzielne( brak zespolonych urządzeń za wyjątkiem panela sterującego)

1. zaserwujmy sobie jako jednostke centalną
-Panel sterujący Room-Manager, z modułem bluetooth - srebrny(1155zł)
zainstalujemy ją w salonie

2. dołożymy do niego pilot
-Programowalny pilot sterujący (radiowy) do 12 różnych urządzeń(257zł)

3. ogrzewanie załatwi nam w dwóch strefach zestaw( 1-salon+kuchnia, 2- łazienka) (800zł x2 zestawy)
-Termostat z trybem ekonomicznym i czujnikiem wilgotności
-Nadajnik z wejściem czujnika temperatury
-Czujnik temperatury

4. aby wysłać zwykłe sygnały pod wyłączniki włożymy nadajniki radiowe,
-nadajnik z wejściem binarnym( 177zł)

5. aby wszystko działało zainstalujemy odbiorniki
-odbiorniki do lamp i wentylacji , razem 10szt (153zł)

wyjdzie rozsądnie i w miarę tanio, ale bez fisiów -żadnej kontroli przez internet
mozemy jedynie zainstalować moduł gsm do sterowania instalacją przez telefon

całość wyszła nam 4905 zł - fabryka netto
(mam nadzieję że nie popełniłem błędu, ale chciałem w miarę szybko podesłać inne rozwązanie cenowe)
Link do komentarza
Cytat

...
1. synchroniżacja z systemem alarmowym (w prawie każdym projekcje jest bezsensowna) -tu też(odradzam)
...
4. pilot -lenistwo i w dodatku kreowanie zbędnych kosztów- nie tu(odradzam)
...



Ad.1
To jak w takim razie ustawić wentylację, ogrzewanie?
Myślałem właśnie przez alarm.

Ad.4
Ale z kolei latać na drugi koniec domu, żeby zapalić światło też jest bez sensu.


Piszesz - lenistwo - Tak. Właśnie o to chodzi. Taki system powinien być ułatwieniem.


A istnieje jakiś system, który można by na razie wyposażyć w kontrole oświetlenia, a później po kolei dorzucać co potrzebne?
Najlepiej bezprzewodowy, żeby nie trzeba było już teraz planować co, gdzie, jak.

Co powiecie na Ingenium w wersji bezprzewodowej?
Link do komentarza
Ad.1
To jak w takim razie ustawić wentylację, ogrzewanie?
Myślałem właśnie przez alarm.



w pkt. 8 jest kontroler (aktor zarządzający wentylacją) jeżeli kontrolę stref zrobilibyśmy na 24V to wypada nam koszt aktora grzewczego bo do tego kontrolera wentylacji można dłłączyć 2 kamały grzewcze.


Ad.4
Ale z kolei latać na drugi koniec domu, żeby zapalić światło też jest bez sensu.


Piszesz - lenistwo - Tak. Właśnie o to chodzi. Taki system powinien być ułatwieniem.



sądziłem że to małe pomieszczenia , ale faktycznie jezeli ma być wygodnie to pilot


A istnieje jakiś system, który można by na razie wyposażyć w kontrole oświetlenia, a później po kolei dorzucać co potrzebne?
Najlepiej bezprzewodowy, żeby nie trzeba było już teraz planować co, gdzie, jak.



jeżeli będzie rozłożona magistrala to KNX/EIB można tak rozbudowywać, bez strat wykorzystanych urządzeń i dodatkowych prac.
Jeżeli rozbudowujemy dom lub mieszkanie to przy każdych pracach możemy dołożyć kolejny odcinek maistrali.

jeżeli mamy wszystko gotowe to proponuję:
Eaton(Moeller) - X-comfort
Gira- FunkBus
Merten -Unica Plus&Wireless
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Dla tej przykładowej instalacji:

System otwarty Z-Wave. Jest to rozproszony system bezprzewodowy rozwijany przez ponad 200 firm, a w tym Danfoss, Fakro, Nokia, Logitech, Merten. Zaletą systemu jest łatwość obsługi oraz instalacji, bez konieczności kucia ścian.

Podane ceny brutto.

1. Sterowanie oświetleniem: 9szt włączników oświetlenia TKB (jedno lub dwu obwodowe) cena za sztukę 220zł. Instalacja włączników odbywa się identycznie jak standardowe włączniki ścienne. (1980zł)

2. Wentylacja: wentylator Siegienia Aubi wraz z czujnikiem jakości powietrza. Cena za komplet ok. 2500zł (w zależności od ceny euro). Zaznaczam, iż nie jest to sterowanie wentylacją a kompletny system wentylacji dostosowany do systemu. System wymienia powietrze w pomieszczeniu w zależności od jego jakości (pomiar poziomu CO2 oraz lotnych związków organicznych). Do wyboru 4 rodzaje filtrów powietrza: zwykły, pyłowy, spalin, pyłków. Wentylacja jest dźwiękoszczelna. (2500zł)

3. Sterowanie podłogówką: regulator nadrzędny wodnego ogrzewania podłogowego Danfoss. Cena 1770 zł. Posiada 10 wyjść na napędy. Do tego termostat z czujnikiem temperatury podłogi 366zł (2szt dla 2 stref). W przypadku ogrzewania elektrycznego proszę podać jego typ (koszty powinny być mniejsze). (2502zł)

4. Dostęp przez internet: bramka MiaCasa Vera. Cena 1200zł. Bramka umożliwia dostęp przez internet oraz telefon komórkowy. Dostępne są również aplikacje na SmartPhone'a. Połączenie realizowane jest przez szyfrowany protokół SSL (taki jaki oferują banki). Bramka umożliwia również tworzenie zaawansowanych algorytmów sterowania oraz powiadamiania. Posiada komunikację po WiFi dla połączeń z kamerami IP, serwerami muzycznymi, IPadem, itp. (1200zł)

5. Opcjonalnie: pilot MiniMote. Cena 299zł. Kontroler USB wraz z oprogramowaniem. Cena ok. 450zł w zależności od producenta kontrolera oraz wybranego oprogramowania.

6. Instalacja: samodzielnie wg. dostarczonych instrukcji lub ok. 30zł/pkt + dojazd.

Pozdrawiam Edytowano przez zhouse (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Witam,

Ja także byłbym zainteresowany orientacyjną wyceną paru zintegrowanych funkcji ( bo inteligentnym domem nie można tego nazwać ).
Domek 150 m2, połowa bliźniaka.
Ściany są już otynkowane, elektryka zrobiona, przygotowana tylko pod alarmówkę z tego co wiem - nie mam jeszcze posadzek i instalacji co, cw i podłogówki.

Chciałbym wiedzieć czy da się zminimalizować kucie w ścianach i wrzucić co się da w posadzkę póki jeszcze nie zalana.

Chciałbym mieć możliwość zdalnego otwierania bram ( wjazdowa+garażowa ), zintegrowany wideofon z panelem sterującym, sterowanie ogrzewaniem ( gaz, podłogówka dół i u góry grzejniki, później jeszcze dołożę solar) i oświetleniem ( interesuje mnie automatyczne gaszenie świateł np po wyjściu z domu i uzb. alarmu, automatyczne wyłączanie jak nikogo nie ma w pomieszczeniu, automatyczne włączenie świateł po wykryciu osoby w pomieszczeniu po zmroku ), obsługa rolet. Dobrze żeby była możliwość rozbudowania systemu w późniejszym terminie. Od razu napiszę że szukam rozwiązań raczej tańszych - chcę się po prostu zorientować jakie w ogóle to są koszty i ewentualnie zafundować sobie dobra tania bazę do rozbudowy.
Link do komentarza
Cytat

Witam,

Ja także byłbym zainteresowany orientacyjną wyceną paru zintegrowanych funkcji ( bo inteligentnym domem nie można tego nazwać ).
Domek 150 m2, połowa bliźniaka.
Ściany są już otynkowane, elektryka zrobiona, przygotowana tylko pod alarmówkę z tego co wiem - nie mam jeszcze posadzek i instalacji co, cw i podłogówki.

Chciałbym wiedzieć czy da się zminimalizować kucie w ścianach i wrzucić co się da w posadzkę póki jeszcze nie zalana.

Chciałbym mieć możliwość zdalnego otwierania bram ( wjazdowa+garażowa ), zintegrowany wideofon z panelem sterującym, sterowanie ogrzewaniem ( gaz, podłogówka dół i u góry grzejniki, później jeszcze dołożę solar) i oświetleniem ( interesuje mnie automatyczne gaszenie świateł np po wyjściu z domu i uzb. alarmu, automatyczne wyłączanie jak nikogo nie ma w pomieszczeniu, automatyczne włączenie świateł po wykryciu osoby w pomieszczeniu po zmroku ), obsługa rolet. Dobrze żeby była możliwość rozbudowania systemu w późniejszym terminie. Od razu napiszę że szukam rozwiązań raczej tańszych - chcę się po prostu zorientować jakie w ogóle to są koszty i ewentualnie zafundować sobie dobra tania bazę do rozbudowy.



Witam. Z grypą a zawsze na straży.


1. automatyczne oświetlenie ?
- zwykłe czujniki obecności.

2. Obsługa rolet?
- może być pilot? w standardzie przy montowanych roletach po uzgodnieniach z firmą w której zamawiasz rolki.

3. Ogrzewanie podłogowe tak samo jak rolety, z rozwiązaniem systemowym weź sterowanie a i pilot się znajdzie. 1000% najtaniej

4.Późniejszy termin?
- połóż kable zasilające teraz, a radio załatwi to w przyszłości.
-pilocik włączy, podniesie roletki, itp)


Jeśli chcesz najtaniej instalację to zapomnij o wizualizacji na monitorze- cena samego monitora zwali cie z nóg cię
(a jeszcze możliwość (funkcja-głośnik, mikrofon)- wideodomofon ?)

P.S. nawet pseudo inteligentny system jest tu zbędnym wydatkiem.
Link do komentarza
Cytat

Witam. Z grypą a zawsze na straży.


1. automatyczne oświetlenie ?
- zwykłe czujniki obecności.

2. Obsługa rolet?
- może być pilot? w standardzie przy montowanych roletach po uzgodnieniach z firmą w której zamawiasz rolki.

3. Ogrzewanie podłogowe tak samo jak rolety, z rozwiązaniem systemowym weź sterowanie a i pilot się znajdzie. 1000% najtaniej

4.Późniejszy termin?
- połóż kable zasilające teraz, a radio załatwi to w przyszłości.
-pilocik włączy, podniesie roletki, itp)


Jeśli chcesz najtaniej instalację to zapomnij o wizualizacji na monitorze- cena samego monitora zwali cie z nóg cię
(a jeszcze możliwość (funkcja-głośnik, mikrofon)- wideodomofon ?)

P.S. nawet pseudo inteligentny system jest tu zbędnym wydatkiem.




Dziękuję za szybką odpowiedź.
Nasuwają mi się od razu kolejne pytania...

Ad 1 - oświetlenie - czujniki obecności - chodzi o te same czujniki które są w instalacjach alarmowych- czujniki ruchu? tzn można je wykorzystać?

Ad 2 - rolety już są, nie wszystkie z silnikami, wiem że można dokupić silniki do pozostałych i sterowanie pilotem ale chodziło mi o namiastkę inteligentnej instalacji która sama zamknie rolety np. jak wyjdę z domu albo po określonej godzinie.

Ad3 - zintegrowane sterowanie ogrzewaniem pewnie będzie w komplecie z kotłem, czasami trzeba dokupić sterownik i chodziło mi żeby nie kupować sterownika tylko zintegrować sterowanie w 1 centrum - ogrzewanie, rolety itp
ale tak jak wspomniałeś na końcu koszt takiej centralki pewnie zbija z nóg.

Pozdrawiam


Link do komentarza
Nie bardzo miałem to na myśli , ale oczywiście można. Wszystko zależy od potrzeb, możliwości i zadań jakie urządzenia mają do wykonania.

Aby wykorzystać czujniki alarmowe należy system wyposażyć w ekspandery, lub wykorzystać gotowy produkt systemu " inteligentnego" opartego na centrali alarmowej.- wg mnie to tanie rozwiązanie.
Mankamentem takiego sytemu jest jego centralizacja. Uszkodzenie najczęściej powoduje wyłączenie wszystkiego. Również i konserwacja a także naprawy mogą przysporzyć sporo kłopotów inwestorowi.


Odpowiedz sobie na pytania:
Co się stanie jeśli instalator zmieni region pracy lub przestanie być czynny zawodowy z różnych względów?
Jak będziemy zabezpieczeni po zakończeniu budowy że nie staniemy się zakładnikami wykonawcy, cen konserwacji, indywidualności technologicznego rozwiązania zastosowanego w naszym domu?
Czy będziemy mieli elektroniczną kopię systemu, dokumentację projektu?
Czy inny instalator wybranego przez nas rozwiązania będzie mógł usunąć usterkę? Czy tylko wykonawca będzie mógł to uczynić?

Ja takiego rozwiązania nie polecam, ale jeśli ktoś chce mieć automatykę i nie wydać na to jakiś tam pieniędzy to może się skusić.

Może powinno się oprzeć dom na PLC. żadna to inteligencja ale automatyka na pewno.

Wybierając system o wielu sprawach należy pomyśleć , nie tylko o cenie początkowej lecz o kosztach na jakie narażamy się w przyszłości.

Aby realizować funkcje złożone( centralne opuszczanie rolet, zamykanie okien) system który zostanie wybrany powinien to zrealizować.
Kiedy pisałem o powalającym koszcie (w stosunku do potrzeb twojej instalacji) miałem na myśli tylko panel (tylko panel). Sam panel nie realizuje żadnej funkcji, on tylko wysyła i przyjmuje komunikaty. Aby go zastosować trzeba najpierw stworzyć system (plan) a dopiero potem zastanowić się czy jest potrzebny i czy jest warty wydatku.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...