Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

bezpieczniki elektryczne

PREZES

Recommended Posts

Chciałbym wiedzieć, czy do bezpiecznika nadprądowego typu s mogę wpiąć przewód zasilający z dowolnej strony, czy tylko z jednej konkretnej, bo inaczej bezpiecznik nie zadziała w razie zwarcia? A druga sprawa, to jak podłączyć różnicówkę. Najlepiej jakby mi to ktoś rozrysował. Byłbym wdzięczny. Pozdrawiam.GR
Cytat

Chciałbym wiedzieć, czy do bezpiecznika nadprądowego typu s mogę wpiąć przewód zasilający z dowolnej strony, czy tylko z jednej konkretnej, bo inaczej bezpiecznik nie zadziała w razie zwarcia? A druga sprawa, to jak podłączyć różnicówkę. Najlepiej jakby mi to ktoś rozrysował. Byłbym wdzięczny. Pozdrawiam.GR

Bezpieczniki i różnicówka to jedno, ale zalecałbym też skupić się na ochronie przeciwprzepięciowej i filtrowaniu różnego rodzaju "śmieci" EMC. Ludzie budują bardzo rozbudowane instalacje elektruczne, niezależne obwody z dziesiątkami bezpieczników, a to wszystko pozbawione jakiejkolwiek ochrony... Bo chyba nie można nazwać ochroną jakiegoś małego warystorka w listwie zasilającej (jest to już ostatnia linia ochrony - typu D, no i zasady nie może być pierwszą...). Generalnie, pierwszy stopień ochrony własnej powinien być jak najdalej od domu (zakładam, że przyłączenie nie jest 2 km od domu) przy przyłączu. Najlepiej przy skrzynce przyłączeniowej postawić swoją, doprowadzić dobry uziom, i dać tam pierwszy stopień ochrony (typu B). Następny (typu C) w głównej skrzynce w domu. To wszystko chroni nas przed wyładowaniami wysokoenergetycznymi typu "surge". Do tego dochodzą jeszcze słabsze wysokoczęstotliwościowe typu "burst". Nie są aż tak niebezpieczne, ale mogą skutecznie utrudniać oglądanie telewizji, itp. Tu mogą pomóc rdzenie ferrytowe nakładane na przewody lub gotowe filtry.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Tiaaaa... jedna maszyna... parę dni temu widziałem tę NOWINĘ!!!   NAWET 5 KM DZIENNIE Może jeszcze da się kupić i drugą... to będzie 10 km!!! DZIENNIE!!!  rocznie ze 3000 km... A co z sobotami i niedzielami?   Także, ten... tego... SPOKO LUZIK   Ciekawe ile takich maszyn dałoby się kupić za kasę otrzymaną za sprzedaż uprawnień do emisji CO2, na przykład za 1% za rok 2021 ( 5,6 mld euro ), czyli za 56 mln euro...     I będzie postępować... ocieplenie Ziemi następuje, bo cyklicznie od zawsze zmieniają się ery ciepłe i zlodowacenia... akurat teraz ociepla się, a za paręset lat znowu nastąpi oziębienie... Działania cywilizacyjne homosapiensów tylko przyśpieszają tempo ocieplenia... Zaraz walnie kryzys energetyczny, zabraknie internetu, żarcia, ciepła do przetrwania homosapiensów i Ziemia wróci do swoich NORMALNYCH działań... odetchnie jak po dinozaurach... coś tam przetrwa...
    • Przecież możesz termomodernizację robić etapami i właśnie jest szansa na ocieplenie ganku.    Chyba nie do końca.  Wolisz płacić ciągle za gaz znośnie, a możesz zmniejszyć na stałe  te rachunki przerzucając pieniądze w ocieplenie. Ocieplenie od wewnątrz nić nie da,  zafiksowałeś się i tyle.
    • A wiesz, że dotację w programie "czyste powietrze", można dostać tylko raz? Na przykład na wymianę pieca, okien i fotowoltaikę? I nie każdego stać, na to żeby do tego, jeszcze wpakować 40 klocków w ocieplenie domu?   Możemy tak sobie odbijać piłeczkę, ale naprawdę to przemyślałem i wiem że najlepiej by było wpakować 20 cm styropianu na cały dom, ocieplić fundament i dach, a potem wymienić piec gazowy na pompę ciepła, skoro mam fotowoltaikę... Ale jakoś nie mogę tych numerków lotka trafić, więc uznaję, że skoro zimno w domu nie mam,  rachunki za gaz są znośne, a ganek i tak będę wybebeszał z boazerii, to mogę przy tej okazji zainwestować parę groszy więcej, w ocieplenie, żeby mi buty nie zamarzały. I dlatego pytałem o ocieplenie ganka, a nie "ile dać styropianu od zewnątrz" Ale i tak, dziękuję za zainteresowanie  
    • A wiesz, że są dotacje do ociepleń?  Ze względu na drogi opal koszty izolacji budynku bardzo szybko się odzyskuje.   Powstało założenie energetyczne, że trzeba nas kroić, buduje się na naszych oczach wielki monopol, więc przy spalaniu każdego z paliw zacznie się  sztucznie utrzymywane ceny na podobnym poziomie, może przeciwdziałać temu jedynie ograniczając zużycie porządną termomodernizacją, to jest kluczowe do płacenia mniejszego haraczu.     
    • Spoko. Podać Ci numer konta? Gdyby miało mnie być stać na ocieplenie całego domu w najbliższym dziesięcioleciu, to nawet bym nie pytał o ocieplanie od środka. Więc tak. Jestem zdrowy.... Tylko biedny
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...