Skocz do zawartości

bezpieczniki elektryczne


PREZES

Recommended Posts

Chciałbym wiedzieć, czy do bezpiecznika nadprądowego typu s mogę wpiąć przewód zasilający z dowolnej strony, czy tylko z jednej konkretnej, bo inaczej bezpiecznik nie zadziała w razie zwarcia? A druga sprawa, to jak podłączyć różnicówkę. Najlepiej jakby mi to ktoś rozrysował. Byłbym wdzięczny. Pozdrawiam.GR
Link do komentarza
Cytat

Chciałbym wiedzieć, czy do bezpiecznika nadprądowego typu s mogę wpiąć przewód zasilający z dowolnej strony, czy tylko z jednej konkretnej, bo inaczej bezpiecznik nie zadziała w razie zwarcia? A druga sprawa, to jak podłączyć różnicówkę. Najlepiej jakby mi to ktoś rozrysował. Byłbym wdzięczny. Pozdrawiam.GR



Bezpieczniki i różnicówka to jedno, ale zalecałbym też skupić się na ochronie przeciwprzepięciowej i filtrowaniu różnego rodzaju "śmieci" EMC. Ludzie budują bardzo rozbudowane instalacje elektruczne, niezależne obwody z dziesiątkami bezpieczników, a to wszystko pozbawione jakiejkolwiek ochrony... Bo chyba nie można nazwać ochroną jakiegoś małego warystorka w listwie zasilającej (jest to już ostatnia linia ochrony - typu D, no i zasady nie może być pierwszą...). Generalnie, pierwszy stopień ochrony własnej powinien być jak najdalej od domu (zakładam, że przyłączenie nie jest 2 km od domu) przy przyłączu. Najlepiej przy skrzynce przyłączeniowej postawić swoją, doprowadzić dobry uziom, i dać tam pierwszy stopień ochrony (typu B). Następny (typu C) w głównej skrzynce w domu. To wszystko chroni nas przed wyładowaniami wysokoenergetycznymi typu "surge". Do tego dochodzą jeszcze słabsze wysokoczęstotliwościowe typu "burst". Nie są aż tak niebezpieczne, ale mogą skutecznie utrudniać oglądanie telewizji, itp. Tu mogą pomóc rdzenie ferrytowe nakładane na przewody lub gotowe filtry.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...