Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
jętka

Nawierzchnia z kory w ogrodzie

Recommended Posts

Lada chwila czeka mnie wykonanie nawierzchni z kory. Jakie macie doświadczenie i uwagi przy jej wykonywaniu? Głównie chodzi mi o geowłókninę ale będę wdzięczna za wszelkie rady icon_smile.gif
1. Jaka gramatura?
2. Czy cena 1,38zł/m2 to dużo czy mało?
3. Jakie otwory na roślinki już wsadzone?
4. A jakie na później dosadzane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przede wszystkim czarna
Przepuszczająca wodę
Zależnie od upodobań odporna na UV lub nie (rozkłada się z czasem)
Ja bym najpierw posadziła rośliny, potem nakryła to płachtą agrowłokniny i porobiła nacięcia X w miejscach roślin. Wówczas nie ma obawy, ze nasypie się ziemi na wierzch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elfir jeszcze parę pytań icon_smile.gif
1. Czy grubość nie ma znaczenia?
2. Jak zachowuje się po czasie wykorowana powierzchnia na agrowółkninie bez UV (czy przebijają się roślinki)?
3. Jaka warstwa kory na włókninę?
4. Czy po nacięciach X należy agrowłókninę wywinąć na boki czy lepiej "przytulić" do pnia roślinki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1. Grubość ma znaczenie - bardzo gruba jest droższa, bardzo cienka będzie przerastała chwastami. Ale chyba starczy 50g/m2
2. Zależy od użycia. Jeśli planujesz pod krzewami rośliny okrywowe typu fiołek, barwinek, jasnota, to włóknina blokuje im możliwość rozrastania się, bo płożące pędy nie mogą się ukorzeniać (a fiołki rozsiewać). Wówczas stosuje się włókniny rozkładane z czasem przez UV. Chronią młode rośliny przed zarastaniem chwastami, a kiedy one się wzmocnią, włóknina powoli rozpada się.
Natomiast, jeśli ma to być absolutnie czyste miejsce, to trzeba użyć włókniny trwałej i grubej.
3. Minimalna warstwa kory to taka, która zasłoni włókninę. Ale im grubsza warstwa tym trudniej jest wywiewana przez wiatr i przerastana przez chwasty. Natomiast na zbyt grubej warstwie chwasty łatwo się wysiewają. Sądzę, że ok 3-5 cm byłoby optymalne.
4. Przytulić do roślinki. Miejsce nacięcia szybko zarasta chwastami, wybijającymi od spodu, typu perz. Więc wówczas trzeba odgarnąć korę, rozchylić nacięcie, wyrwać chwasta i zasłonić i zasypać.
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grubość geowłókniny wiąże się niewątpliwie z kosztami oraz wytrzymałością materiału na przerastanie chwastów.

Pamiętajmy aby ze względu na korowanie sadzić rośliny odpowiednio niżej wzdlędem otaczającego terenu (trawnika czy ścieżki).

Kora powinna przykrywać włókninę ok. 5cm warstwą. Na wykorowaną rabatę, leżącą niżej w stosunku do obszarów sąsiadujących, będzie spływać woda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki Elfir za wszystkie odpowiedzi. Dziś jadę po agrowłókninę a na przyszły tydzień zamówiłam korę.
Jak zrobię dam znać jak wyszło zapotrzebowanie kory/m2 i orientacyjne ceny. Może jakieś zdjęcia jak starczy mi czasu.
Jedyne czego się obawiam to przesadzanie roślin po zakorowaniu - niewykluczone, że zmieni mi się koncepcja icon_sad.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Przede wszystkim czarna


Dlaczego? Zostało mi sporo białej od drenażu, miałam nadzieje wykorzystać ją kiedyś w ogródku. Taka się nie nadaje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Nadaje, ale trudno ją zamaskować. Chyba tylko białym żwirem


Dzięki, gdybym wiedziała, że aż tyle zostanie to kupiłabym czarną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • ja korzystam ze sprzętu Ryobi, cena jest super w stosunku do jakości a plusem są własnie akumulatorki bo ta marka ma uzniwersalne do każdego sprzętu ich firmy są dokładnie takie same, a że mam już szlifierkę ich firmy to jak akumulatorek od wiertarki mi padnie to mogę sobie bezproblemów zamienić i nie robić zastoju w pracy czekając jak mi się akumulatorek naładuje. 
  • Płatew kalenicowa na rzucie widnieje jako podparta słupkiem (POZ 4), podczas gdy ściana działowa jest postawiona tuż pod nią, więc domniemam, że opiera się właśnie na tej działówce a nie na samym słupku. Wszystkie ściany działowe stoją na cegłach jak na zdjęciach, ściany zew na chudziaku.  Płatwy pośrednie nie stoją jak na rzucie na słupkach (POZ 3) tylko są oparte na działówkach, stąd moje powiązanie płatew ze ścianami działowymi i wątpliwości co do prawidłowego przeniesienia ciężaru. Do linku https://tufotki.pl/0yiV4 dorzuciłem kilka screenów.  Powtórzę - do tej pory działówki stały całą swoją powierzchnią na drewnie, ale zostało to zdemontowane bo brak wentylacji w ślepej podłodze spowodował wilgoć. Podłoga zmieniona na wylewkę. Domek jest letniskowy, ma 12 lat, nie ja go budowałem, kupiłem jakiś czas temu.
  • To nie jest głupek, to niezły cwaniak i oszust. Ciekawe czy prawo polskie sięga do  Wybrzeża Kości Słoniowej aby oszusta "załatwić".
  • Parametry powietrza z GWC: Tu sa dane ekstremalnych temperarur powietrza przed i za GWC - dzięki nim mozna obliczyć, określić na podstawie audytu budynku ilość potrzebnych wymian powietrza dla osiągnięcia normatywnych lub wymaganych parametrów powietrza. Przy odpowiedniej wydajności GWC tradycyjna klimatyzacja jest zbędna - tak jest w biurowcu EXBUD obecnie Skanska w Kielcach i kilka tysięcy domów jednorodzinnych Powietrze po przejściu przez wymiennik gruntowy charakteryzuje się następującymi parametrami: Lato: · w końcu sierpnia przy temp. zewnętrznej +30C przy długotrwałych upałach powietrze po przejściu przez GWC będzie miało temp +20C ±2C. Do obliczeń proszę przyjąć 20C. · Wilgotność bezwzględna spada z 15,8 do 12,7g/kg entalpia uleg obniżeniu z 77do 51kJ/kg Zima: Pod koniec lutego przy temp. zewnętrznej na poziomie –20C powietrze po przejściu przez złoże żwirowe będzie miało temperaturę na poziomie -4C ±2C. Do obliczeń proszę przyjąć -5C. Przy wyzszych temp. np -10C (na przełomie grudnia stycznia) temp powietrza z GWC może być dodatnia. Opór dla przepływu powietrza stwarzany przez Gruntowy Wymiennik Ciepła przy pełnej wydajności (klimatyzacja) wyniesie 120Pa, - przy planowanej szybkość przepływu powietrza w kanałach zasilających budynek max=4-5m/s, przy wentylacji (tj ok 30% pełnej wydajności) opór złoża żwiru 50-60Pa.
  • Według mnie sporo zależy od tego jak określimy "inteligentne urządzenia", bo większość "smart" urządzeń wyróżnia się tym, że ma dwie cechy - sterowanie zdalne i automatykę. W niektórych przypadkach tylko to pierwsze Chociaż przyznam Ci rację, że z dwóch urządzeń wymienionych przeze mnie to napędy BFT są bardziej "smart" bo dodatkowo uczą się warunków w jakich pracują i dostosowują do nich siłę używaną do otwarcia bramy. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...