Skocz do zawartości

Telewizor - LCD czy Plazma


Recommended Posts

Witam serdecznie, jestem wprawdzie nowym userem, ale mam zamiar aktywnie uczestniczyć w życiu forum. Na sam początek chciałem jednak prosić o pewną radę dotyczącą wybory telewizora. Oczywiście nie jesteśmy jakimiś maniakami tego medium, jednak chcielibyśmy oglądać obraz w godnej, jak na XXI wiek jakości. Nie może więc być inaczej - trzeba wybrać między LCD a Plazmą. Wstępnie jesteśmy zainteresowani kupnem

http://www.portone.pl/produkt/8534/tv-lcd-...x-l32x10ya.html

rozmawialiśmy nawet z obsługą sklepu (bardzo przyjemna rozmowa), pytaliśmy na innych forach i zasadniczo ludzie polecają ten model, a Wy co sądzicie? może jakiś telewizyjny ekspert udzieliłby kilku porad, na co zwrócić uwagę przy wyborze, ponieważ parametry techniczne przeciętnemu użytkownikowi niewiele mówią.
Czekamy więc na odpowiedź i porady.

Pozdrawiamy
A&M
Link do komentarza
Ja mogę ci tylko powiedziec że mam plazmę panasonica. U nas było tak- poniewaz kupowaliśmy tv do bardzo dużego pokoju nad garażem, wiadomo było że musi być duży. Kupiliśmy 50 cali. Tak bardzo poważnie podchodząc do tych "zasad doboru wilekosci telewizora" że niby jakoś tam sie ma przekątna do odległosci w jakiej siedzisz, te 50 cali jest nawet ciut za mały. Ale powyżej 50 baaardzo skacze cena- więc stanęło na 50:)
Co do wyboru firmy:
- mój niezależny znajomy (nie handluje telewizorami ale dobrze się na nich zna technicznie) polecał jeśli chodzi o plazmę - zdecydowanie panasonic a jeśli chodzi o LCD podobno najlepszą opinią cieszy się sharp. (niezła ma też samsung podobno). Panasonic chyba specjalizuje sie w plazmach.
- przy dużych telewizorach różnica w cenie jest spora na korzyśc plazmy. (to u nas miało duże znaczenie) u nas około 1500 zł

-plazma podobno zużywa trochę więcej prądu. Czytałam że głownie wtedy jeśli ogląda się tv w dzień i na ekran pada dzienne światło, wieczorem podobno zużycie jest porównywalne. Dla nas bez znaczenia bo oglądamy mało i głownie wieczorem. Nie odczuliśmy w rachunkach, odkąd jest telewizor może wychodzi z 10-15 zł więcej.
-nasz telewizor najbardziej odpowiadał nam dlatego ze ma bardzo ładny obraz- bardzo naturalny, takie miękkie, naturalne kolory.
- my nie mamy funkcji Full HD tylko HD ready- znacznie podrażała a podobno zauważalna różnica jest tylko kiedy oglądasz filmy z Blue Ray (nie mamy takiego odtwarzacza). Zresztą telewizor nie jest jakąś bardzo ważna rzeczą dla nas, więc nie zdecydowalibyśmy się kupić bardzo drogiego:)
Link do komentarza
Tez sie ostatnio troche rozgladalem i wydaje mi sie, ze w 42 calowych plazmach zuzycie energii na poziomie 60W jak np w Sharp Aquos jest nieosiagalne. Oczywiscie ten ostatni to led a nie lcd ale obecnie ceny juz tak spadly, ze chyba nie ma sensu inwestowac w stare technologie.
Link do komentarza
Cytat

Oczywiscie ten ostatni to led a nie lcd ale obecnie ceny juz tak spadly, ze chyba nie ma sensu inwestowac w stare technologie.




Dokładniej to telewizor reklamowany jako LED to zwykłe LCD, z tym, że podświetlanie nie świetlówkami, tylko diodami LED icon_smile.gif Jeśli chodzi o jakość obrazu, to dużych różnic nie ma.
Jak za pare lat może powszechne zaczną się stawać OLED czy laserowe to wtedy będzie różnica, i to pod każdym względem.
Link do komentarza
Cytat

Wy se patrzcie czy ma moduł cyfrówki, a nie na głupoty!!! Bo wyprzedają modele bez tego!!!. I za dwa lata obudzicie się z ręką w...
Teraz telewizor, to nie na całe życie, zresztą, da się żyć bez, czego jestem żywym dowodem. Nie ma sensu roztrząsać głupot.



Nie lubisz? Nie masz czasu?
Link do komentarza
dobre kino - plazma
sama tv i komp - lcd

wiadomo - powinien mieć DVB-T o czym wspomniał retrofood, bo nawet nasz kochany kraj zawziął się, że naziemna transmisja tylko cyfrowa od 2013

o odległości w przypadku plazmy nie ma co się martwić, kąt widzenia praktycznie każdy icon_smile.gif
jak przy lcd to nie wiem, ale kąt widzenia jest gorszy
a te 2,5 przekątnej (odleglość pomiędzy tv a widzem) to między baje, pokoju by mi nie starczyło

po przejrzeniu for elektroda, hdtv itp zdecydowałem się na plazmę
na razie testuję
co do prądu, to piszą, że różnica w sumie niewielka (w kasie na rachunki, rzędu 2 zyli miesięcznie)
osobiście nie wiem, to nie było moim kryterium, choć te dwa zyle mnie pocieszyły icon_smile.gif

zboczeńcy kłócą się o jakość czerni w pdp i lcd, ja nie widzę wad plazmy i szczególnych zalet lcd
z pewnością plazma pokazuje walory wieczorem (na kolana lcd!), lcd lepszy w jasnym pomieszczeniu
czas reakcji - plazma rulez, lcd nie dogoniat,
im większa przekątna ty cenowo lepiej wychodzi plazma, granica 50' ciężka dla przekroczenia w obu przypadkach
powiadają, ze jakość obrazu słabej plazmy osiągnie lepsze lcd - nie mam możliwości porównania

patrząc na oferty - plazma to w większości panas, lcd - szajsung
oczywiście nie ma tu mowy o zboczeniach typu pioneer za 20k PLN

taka moja wiedza w tym temacie, wyczytana, częściowo już podparta doświadczeniem, prawdziwe testy za jakiś czas icon_smile.gif

aha - pisząc o lcd to tak naprawdę miałem na myśli LED lcd, jako tą 'lepszą" wersję lcd Edytowano przez Barbossa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
mój pokój ma 50 m2 podlogi. odleglosc od tv do sofy jakies 6-7 m.
Ja zgadzając sie z tym co pisze Barbarossa polecam wam zobaczenie obrazu plazmy bo jest lepszy- naturalniejszy, miększy w odbiorze.
Pierwsze pytanie czym jest dla was telewizor? Bo dla mnie nigdy nie byl czymś co idzie wlaczone w tle żeby sobie grala viva i panienki kręcily tylkami:) Jest tylko kinem domowym i w polaczeniu z dobrymi glosnikami 5.1 (mamy JAMO) jest rozrywką na niektóre- czasem naparwde kilka w miesiącu- wolne wieczory kiedy mamy ochote obejrzec wieczorem film. Nic ponadto. Wiadomosci slucham sobie w radiu gotując w kuchni. Muzyki slucham z plyt:) Wiec u nas prawie nie ma czegos takiego jak zużycie prądu przez telewizor- wlacza sie go rzadko i tylko wieczorem. Mam dobrej jakosci tv 50 calowy za 2700 zl- mysle ze to jakos tam rozsądna cena, więcej bym nie dala napewno, a obram jest super:)
Link do komentarza
witam.
Przy wyborze tv do naszego pokoju, pomogli pracownicy specjalistycznego sklepu(nie market). Naważniejszym pytaniem na jakie musiałem odpowiedzieć był typ sygnału jaki do mnie przychodzi. Ja mam sygnał TV kablowej dlatego zalecono mi plazmę , gdyż ona najlepiej radzi sobie z takim sygnałem. Gdybym miał TV "n" zapewne małbym LCD.
Dalej już było z górki...... icon_biggrin.gif
Link do komentarza
też mam jamo icon_smile.gif
też 5.1 icon_smile.gif (przymierzam się do dołożenia na 7.1, możliwości ampli ma)
też 50' icon_smile.gif
ale odległość to jakieś 3,5m i wcale zeza nie dostaję

lcd dopiero dogania plazmę w jakości obrazu
dla lepszego sygnału lepsza jest plazma
tym bardziej dla N, tak mi się wydaje

bobiczek - masz go na gwarancji? bo to not good
a poświaty po obrazach (wypalenie miejscowe) to raczej cecha przypisywana plazmom
panuje nawet przeświadczenie, że plazmę należy wygrzać na niskich parametrach,
tak aby właśnie nie pozostawały takie wypalenia
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

bobiczek - masz go na gwarancji? bo to not good
a poświaty po obrazach (wypalenie miejscowe) to raczej cecha przypisywana plazmom
panuje nawet przeświadczenie, że plazmę należy wygrzać na niskich parametrach,
tak aby właśnie nie pozostawały takie wypalenia



wiesz jak zrobiłem Barbossa ?
Po kowalsku -icon_smile.gif
Na forum "elektrody" doradzali żeby porządnie obstukać te miejsca.
Wziąłem skórzanego kapcia za podeszwę - i lu
Zdrowo w te miejsca opukałem - solidnie - na ile sie nie bałem.
Czarna kreseczka z punkcików - uwaga - zniknęła
I już -icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

wiesz jak zrobiłem Barbossa ?
Po kowalsku -icon_smile.gif
Na forum "elektrody" doradzali żeby porządnie obstukać te miejsca.
Wziąłem skórzanego kapcia za podeszwę - i lu
Zdrowo w te miejsca opukałem - solidnie - na ile sie nie bałem.
Czarna kreseczka z punkcików - uwaga - zniknęła
I już -icon_smile.gif


Odważny jesteś icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 2 miesiące temu...
No proszę, wystarczył rok czasu odkąd napisano tutaj pierwszego posta, a jakie zmiany zaszły na rynku RTV. Teraz dominują właściwie telewizory LED, które cenowo również stają się bardziej przystępne.

Cytat

Dokładniej to telewizor reklamowany jako LED to zwykłe LCD, z tym, że podświetlanie nie świetlówkami, tylko diodami LED Jeśli chodzi o jakość obrazu, to dużych różnic nie ma.
Jak za pare lat może powszechne zaczną się stawać OLED czy laserowe to wtedy będzie różnica, i to pod każdym względem.



Z tym się nie zgodzę. Wystarczy się przejść do pierwszego lepszego sklepu z RTV i porównać działające obok siebie modele LCD i LED. Barwy, kontrast, jasność... Na LEDowych Sony obraz FullHD jest jak żyleta.

A co do DVB-T, to zostało napisane iż od 2013 roku wchodzi, a prawdopodobnie już od 2012. Także, kto nie ma w TV: DEKODERY W DŁOŃ!
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Wokół plazm narosło tyle mitów, że to mała głowa ? na początku ta technologia nie była do końca dopracowana, to się różne wady pojawiały, ale czas minął i dało rade je jeszcze wyeliminować, a telewizory LCD są popularniejsze, nie dlatego, że są lepsze tylko dlatego, że są tańsze Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Wokół plazm narosło tyle mitów, że to mała głowa ? na początku ta technologia nie była do końca dopracowana, to się różne wady pojawiały, ale czas minął i dało rade je jeszcze wyeliminować, a telewizory LCD są popularniejsze, nie dlatego, że są lepsze tylko dlatego, że są tańsze



LCD też są dobrej jakości, tylko jeśli porównujemy w tej samej cenie, to plazma przewyższa lcd. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Z tym się nie zgodzę. Wystarczy się przejść do pierwszego lepszego sklepu z RTV i porównać działające obok siebie modele LCD i LED. Barwy, kontrast, jasność... Na LEDowych Sony obraz FullHD jest jak żyleta.


Ktoś tu chyba myli pojęcia... nie ma telewizorów LED (są OLED-y, ale to absolutny margines). LED to jest tylko podświetlanie a matryca jest nada typu LCD. Dzięki podświetlaniu LED telewizory mogą być cieńsze, mają lepsze kolory i zużywają mniej prądu. Starszy typ podświetlania to świetlówki CCFL.

Dla zainteresowanych
http://www.proline.pl/?n=led-tv-szum-marke...zwykle-oszustwo
Link do komentarza
A praktycznie, to jest tak, że jeśli pokój jest niezbyt jasny, a TV ogląda się w pozycji „w miarę prostopadłej” to jest obojętne jaki rodzaj „ekranu”.

Jeśli TV ogląda się z dość „dużego kąta”, to plazma jest bezapelacyjnie lepsza.

I raczej współczesne plazmy, żreją tyle samo prundu, co inne wynalazki.
Link do komentarza
Cytat

A praktycznie, to jest tak,


A jeszcze praktyczniej , to jest tak , że różnice w podobnej klasie wyświetlaczy LCD i plazmowym możemy zobaczyć jedynie na tablicach testowych i tak naprawdę to ich nie widać bo są bardzo niewielkie . Więc nie warto tak naprawdę sobie tym głowy zawracać . Po zastosowaniu sekwencyjnego wyłączania (local dimming), różnice w odwzorowywaniu ciemniejszych sekwencji obrazu są tak minimalne że faktycznie oko ludzkie nie jest w stanie wychwycić różnicy .
To że w sklepach widać jakieś różnice , spowodowane jest złym ustawieniem . Ostatnio widziałem najnowszy lcd /led LG , który świecił paskudnym nienaturalnym niebieskawym obrazem .
Link do komentarza
Cytat

LCD bym już nie kupił to samo tyczy się PLAZMY

Kupiłem LED Samsunga 55" 3D i dla mnie nie ma już innego lepszego za taką cenę
Nie polecam LCD i PLAZMY


Ależ Ty kupiłeś właśnie LCD , więc dlaczego piszesz że byś już nie kupił .
A dlaczego plazmy być nie kupił ? .
Ja kupiłem ale LG , 60" i jestem zadowolony . W dodatku wiem co mówię , chyba jednak w przeciwieństwie do Ciebie . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ani LCD ani Plazma TYLKO LED


icon_smile.gif


Cytat

LCD LED- wyświetlacze LED wyposażone są w takie same matryce LCD jak monitory standardowe, różnią się jednak sposobem podświetlania ekranu. Zamiast lamp jarzeniowych wykorzystywane są bloki diod LED (jeden moduł składa się z diod w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim), które występują nawet w liczbie kilkuset. W rezultacie, powierzchnia ekranu podświetlana jest bardzo równomiernie. Użytkownik może można korygować poziom intensywności świecenia każdej z diod, przez co nawet o dłuzszym czasie działania monitora możliwe jest uzyskiwanie takiego samego podświetlenia całej powierzchni ekranu


Cytat

Trudno nie odnieść wrażenia, że pojawienie się "nowego rodzaju" sprzętu spowodowane jest nie tyle wprowadzeniem świeżej technologii, co marketingiem. Różnica między "telewizorem LED" a LCD ogranicza się bowiem głównie do sposobu podświetlania matrycy

Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Zdecydowanie LCDik ponieważ plazmy szybciej się ścierają i szybko widać piksele.


W nowoczesnych plazmach nic się nie ściera . A powidoki ( jeżeli nawet wystapią ) szybko można likwidować .
Przy zakupie proponuję kierować się przedstawionymi na filmiku argumentami :
http://www.youtube.com/watch?v=Wp7SEEe468Q
reszta to bajki ,lub mało znaczące duperele istotne dla nielicznych bardzo wymagających telemaniaków .
Mam w domu lcd i plazmę . Nie widzę żadnej istotnej różnicy .
No nie widzę......, lcd ma lepsze głosniki . icon_biggrin.gif
Ale plazma jest ładniejsza , bo to nowy model (ekran bez ramki) . icon_biggrin.gif Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

W nowoczesnych plazmach nic się nie ściera . A powidoki ( jeżeli nawet wystapią ) szybko można likwidować .
Przy zakupie proponuję kierować się przedstawionymi na filmiku argumentami :
http://www.youtube.com/watch?v=Wp7SEEe468Q
reszta to bajki ,lub mało znaczące duperele istotne dla nielicznych bardzo wymagających telemaniaków .
Mam w domu lcd i plazmę . Nie widzę żadnej istotnej różnicy .
No nie widzę......, lcd ma lepsze głosniki . icon_biggrin.gif
Ale plazma jest ładniejsza , bo to nowy model (ekran bez ramki) . icon_biggrin.gif


O jak nowa to cyna...
Nie podejdziesz normalnie;)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

zresztą powoli odchodzi się od plazm bo są nieopłacalne


Jasne ......, a producenci dokładają do ich produkcji . Ot taka fundacja non profit , aby żyło się lepiej . Ludziom nie producentom awizorków .
Cytat

lcd masz led co jest lepsze i obraz jest kryształ


same ledy nie powodują lepszego obrazu ,a w plaźmie każdy piksel jest osobno sterowanym punktem świetlnym więc niby dlaczego ledy miały by być lepsze , bzdura .
Link do komentarza
Cytat

Jasne ......, a producenci dokładają do ich produkcji . Ot taka fundacja non profit , aby żyło się lepiej . Ludziom nie producentom awizorków .

same ledy nie powodują lepszego obrazu ,a w plaźmie każdy piksel jest osobno sterowanym punktem świetlnym więc niby dlaczego ledy miały by być lepsze , bzdura .



Oczywiście, że plazma jest lepsza. Szczególnie przy ruchu np. piłki.
Mecze zdecydowanie lepiej ogląda się na plazmie.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...