Skocz do zawartości

Sieć domowa a prąd


Recommended Posts

Cytat

Mam takie pytanie. Chcemy w domu oprócz zwykłej instalacji elektrycznej zrobić sieć domową. Jesteśmy jeszcze przed tymi wszystkimi wierceniami itp stąd moje pytanie.
Czy sieć domowa ma mieć jakąś odległość od prądu, czy może iść jednym kanalikiem?



Jestem na podobnym etapie i też z chęcią skorzystam z udzielonych tu rad icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Generalnie - nie powinna.
Wściec się nie powinna, ale jest zasada - żeby nie mieszać.
Jak się da to puściłbym ją osobnymi trasami.
Te kilka dodatkowych dziurek wiertarką to nie problem, chyba...
Adam M.



Nie tyle problem, co niewiedza icon_wink.gif
Teść jest elektrykiem, ale nie bardzo się orientuje w internecie itp, dlatego pytamy. Nie chcemy od razu na starcie narobić bałaganu icon_smile.gif
Link do komentarza
Jakby Ci to tak lapidarnie a nie za mocno powiedzieć....

Może... Zmień to co palisz, bo mocne!

Po pierwsze - gdzie do plexsiastych światłowodów masz karty?
To system dla audio, choć i dane nosi, tyle, że od skrętki wiele nie szybszy!
A szklane?
A bank jaki rozbiłeś?
To do tanich rozwiązań nie należy.
A po co, jak i tak nawet 1/100 możliwości realnie nie wykorzystasz.
Transfer poza chałupą zabije cały pomysł.

Adam M.
Link do komentarza
Cytat

Jakby Ci to tak lapidarnie a nie za mocno powiedzieć....

Może... Zmień to co palisz, bo mocne!

Po pierwsze - gdzie do plexsiastych światłowodów masz karty?
To system dla audio, choć i dane nosi, tyle, że od skrętki wiele nie szybszy!
A szklane?
A bank jaki rozbiłeś?
To do tanich rozwiązań nie należy.
A po co, jak i tak nawet 1/100 możliwości realnie nie wykorzystasz.
Transfer poza chałupą zabije cały pomysł.

Adam M.



No to powiem tyle, że nie ja palę widocznie tylko mąż ;P
Bo ja chcę normalnie kabel dawać, a ten mi kazał o ten światłowód pytać ^^
tylko chodzi o to, żeby nie było zaników za bardzo transferu.
Link do komentarza
Budujesz dom.
Chcesz, żeby był "przyjazny".
Zrób okablowanie strukturalne.
(co za nazwa!!! icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif )
Łopatą...
Do każdego sensownego pomieszczenia (kibel i łazienka - nie) wprowadź sobie skrętkę UTP.
Końce zbierz w jakiej komórce.
Tam wstaw panel krosowniczy. Listwa z rzędem gniazdek "komputerowych".
Wtedy będzie można tam dać haba czy swicza i sieć domowa pojawi się "sama" tam, gdzie chcesz.
Do tego...
Kabel UTP to 4 pary.
Masz 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Na 4 i 5 (zwykle niebieski, niebiesko-biały, dwa środkowe) dajesz telefon, bo tego sieć nie potrzebuje!
Masz i sieć i telefony tam, gdzie chcesz, a jak zmienisz umeblowanie i przeznaczenie pomieszczeń to w panelu poprzekładasz wtyczki - i dalej jest o.k.

Będzie ogrodzenie, bramofon (pewnie łączony z telefonem, bo każda mała centralka telefoniczna teraz to "umie").
Przyda się, a wydatek TERAZ to kabel i trochę roboty.

Zaników w takiej sieci NIGDY nie będzie, bo to sieć domowa i dobrze (mam nadzieję) wykonana.
Te zaniki robią się "tam daleko", bo niektóre serwery kapią danymi "po kawałku" i bardzo różnymi trasami.
Sieć jest globalna.
Gadasz z całym światem.
Sterowniki, najczęściej zasysasz wprost z Taiwanu.
Wiesz gdzie to jest?
Wiesz co jest "po drodze"?

Ze światłowodów można se fajną lampkę do domu sprawić...
No, "gwiaździste niebo" jako oświetlenie zrobić....

Adam M.
Link do komentarza
Cytat

...Na 4 i 5 (zwykle niebieski, niebiesko-biały, dwa środkowe) dajesz telefon, bo tego sieć nie potrzebuje!...



To zależy. Jak ma być Fast Ethernet (100 Mb/s) to jak najbardziej. Ale Gigabit Ethernet (1000 Mb/s) wykorzystuje już wszystkie pary.

W sumie 100 Mbps na domowe potrzeby OBECNIE wystarcza. Ale trzeba zauważyć, że np. można już założyć 120 Mbps łącze z kablówki, a wtedy to domowa sieć staje się wąskim gardłem ograniczającym łącze. Przesłanie większego pliku z komputera na komputer (np. filmu) na "setce" tez jest zacznie wolniejsze niż na gigabicie. A obecnie wszystkie karty sieciowe mogą pracować z tą prędkością, także coraz więcej switch'y, więc ja bym jednak nie zajmował pary telefonem.

W sumie to nie ma problemu, żeby wykorzystywać to zamiennie, ale gorzej, jak w jednym miejscu stoi komputer i telefon - albo telefon + "setka" albo gigabit, albo telefon icon_smile.gif. No albo 2 przewody.
Link do komentarza
Nie trafią!

Bo?
Bo ta miedziana pajęczyna po prostu już jest! Nikt jej "nie porzuci, bo niepotrzebna".
Co do "eteru" - to on nie ma aż tak wielkiej pojemności, jakby się niektórym wydawało...
Gdzieniegdzie jest już kompletnie zatkany.
Do tego...
Nie istnieje możliwość nadawania na jednej i tylko jednej częstotliwości.
I techniczna i fizyczna możliwość...
Stale rośnie "góra śmieci" radiowych. Ja tu myślę o intermodulacjach, interferencji...
Jest granica, po której przekroczeniu żadne urządzenie już poprawnie nie widzi swego odpowiednika i prędkość przesyłu drastycznie spada z powodu "ponownego przesyłania przekłamanych pakietów".
Radiowa sieć jest poza tym bardziej podatna na zakłucenia ze strony natury.
Choćby wiatru słonecznego. (lata aktywnego słońca to pokazują).

No i są też niemałe grupy osób, którym te niewidzialne fale "szkodzą"...
Takie osoby zawsze wybiorą urządzenia kablowe "bo tak i już", a nie jest to mały rynek.
A jak nie wiadomo o co tu chodzi - to z pewnością chodzi o ......

Ze stu powodów więc - nie trafią!
Raczej będzie tu rozwój i modyfikacje.

Adam M.

Link do komentarza
Cytat

Infrastrukturalnie pewnie masz racje - choc pewnie droga miedz zastapi szklo, ktore menele lubia tylko wtedy gdy jest pelne.



Nie wiem, czy chcesz powiedzieć, że "drogą miedź zastąpi szkło", czyli że miedź jest za droga i w miejsce miedzi będzie szkło, czy też "droga miedź zastąpi szkło", czyli, że mimo, że miedź jest droga, to i tak ONA zastąpi - tańsze - szkło... jeden polski ogonek w jednej literce stwarza tyle wątpliwości icon_redface.gif , a wystarczyłoby skorzystać z klawisza ALT icon_rolleyes.gif
A teraz ad rem...

Cytat

Ale w zastosowaniach domowych? Kabel do notebooka to zaprzeczenie idei.



Na notebooka też zdarza się ściągać jakieś duże pliki, a wtedy lepiej mieć dostęp do kabla - jest zdecydowanie szybszy. Dobrze jest równolegle mieć dostęp przez "eter", żeby zaszyć się w jakimś fotelu, czy zgoła kibelku i tam spokojnie dokończyć jakąś lekturę, czy oglądanie...
Link do komentarza
Cytat

[...]
A co bedzie za 10 lat?


Może już będzie chip w mózgu i projekcja obrazów na szkło okularowe icon_lol.gif icon_eek.gif

Cytat

Co do polskich liter to przepraszam ale Microsoft nie przewidzial ich obslugi w windows mobile.


To ja Cię przepraszam za zwrócenie Ci uwagi icon_redface.gif
Sam nie wiem, czy umiałbym obsłużyć takie ustrojstwo z widnows mobile...
Cóż, nie te lata (moje) icon_sad.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...