Skocz do zawartości

Rezygnacja z piwnicy a pozwolenie na budowę


agusia_x

Recommended Posts

Witam.
Potrzebuję porady. Mam projekt domu z piwnicą, mam pozwolenie na budowę, mam wytyczony dom na działce, w weekend miał przyjechać koparkowy robić wykop (przesunęło się ze względu na pogodę). Czyli wszystko idzie jak po maśle. Tzn. szło. Mamy poważny dylemat na temat piwnic. Bardzo chcieliśmy je mieć. Projektant nawet specjalnie je dorobił. Ale po ostatnich deszczach, widoku zalegajacej wody na działce, sąsiada pompującego wodę z piwnicy od miesiaca non stop, studni z wodą po sam poziom gruntu, brakiem miejsca na odprowadzenie wody z drenażu..... coraz częściej myślimy nad rezygnacją z tej części domu. Teren, na którym ma stać dom to w większości glina. Wszyscy nam mówili, że jeżeli porządnie zaizoluje się ściany, zrobi drenaż to woda się nie dostanie. Hmmm, wczoraj byłam na budowie kumpla, który stawia dom na suchych terenach, woda z drenażu leci mu non stop, a w pinicy woda. Nie chcę wybudować domu, władować 30 tyś w piwnicę i całe życie żałować, że to zrobiłam.
I teraz kwestia zmian. Projekt do poprawy, bo trzeba zlikwidować piwnicę i dorobić pomieszczenie na parterze na kotłownie (w pierwotnym projekcie było, zrezygnowaliśmy poszerzając łazienkę i pokój). Ale co z pozwoleniem na budowę? Czy taka zmiana wymaga zgłaszania w starostwie? Jak długo może to trwać?
Pierwsza wpadka, a jeszcze nie wbiłam łopaty. Od teraz każdy ruch będę przemyślać siedem razy. Szkoda kasy za moją głupotę. A, bo kamień na piwnicę juz kupiony, leży w depozycie. Czy będzie problem, aby odzyskać za niego kasę?

Link do komentarza
po co się tak dręczyć
przede wszystkim robić, tylko wiedzieć jak,
skoro głęboko kopać nie trzeba bo olewasz piwnicę;

walisz do projektanta, ten przerabia projekt
skladasz zamienny projekt w urzędzie
dostajesz decyzję zmieniajacą poprzednią
póki nie masz nowej, stara obowiązuje
a przecież na jej podstawie prowadzisz roboty

i tyle
Link do komentarza
Cytat

potrzebujesz nowe pozwolenie, a to rowna sie czas. Jesli chodzi o zwrot kamienia, to ja osobiscie nie mialem problemu ze zwrotem



Nie sądzę. Rezygnacja z tej części chaty nie powinna oznaczać istotnej zmiany. Więc żadnej zmiany pozwolenia. Temat powinien załatwić projektant albo kier. budowy. Ale żeby chcieli ruszyć rzyć (bo to nie ich interes), to trzeba im parę złotych dać. Naprawdę niewiele. Nie wiem skąd jesteś, bo bym napisał konkretną kwotę, ale to różnie jest po regionach. U nas by to poszło za 100 - 200 PLN.
Link do komentarza
Zmiany istotne:
- zmiana zagospodarowania objętej projektem zagospodarownia działki, w szczęgólności zmiana posadowienia budynku względem granic działki,
- zmiana projektu budynku w zakresie: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
- zmiana sposobu użytkowania budynku (np. z budynku gospodarczego na dom mieszkalny),
- UWAGA!!! w przypadku zmiany decyzji o warunkach zabudowy bądź MPZP, która powoduje, że projekt jest sprzeczny z tą decyzją.

A więc reasumując - odjęcie piwnicy jest zarówno zmianą kubatury jak i zmianą ilości kondygnacji a więc zmianą istotną.
Link do komentarza
W trakcie budowy wprowadzasz zmiany, które były zgodne z poprzednimi WZ bądź MPZP, na podstawie których pozwolenie zostało wydane. Decyzja o zmianie uwzględnia tylko przepisy obowiązujące w dniu jej wydania i zgodnie z tymi przepisami projekt może być już sprzeczny z nowym MPZP lub WZ.
Link do komentarza
Decyzja podjęta. Piwnic nie będzie. Zmiany w projekcie typu likwidacja pokoju na parterze na rzecz kotłowni. Wykonane przez architekta gratis. Zmiany PnB też nie będzie. Informacja ze starostwa, że w takiej sytuacji nie jest to wymagane. Gdyby było na odwrót, czyli dorabialibyśmy piwnice, to wtedy wymaga do zmiany. Także straciliśmy na tej nieprzemyślanej decyzji tylko tyle ile zapłaciliśmy za dorobienie podpiwniczenia.

Mam nadzieję, że to będzie nasza ostatnia wpadka. Dziękuję za rady icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...