Skocz do zawartości

Inteligentny dom, inteligentna automatyka?


Kowal

Recommended Posts

  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Slyszalem kiedys od kolegi o systemi wlasnie zarzadzajacym automatyka w domie z pomoca pilota. Ktos cos o tym wie moze? Taki do wlaczania/wylaczanai rolet, drzwi, bram, itp...



chyba widzialem jakis artykul czy cos o takim systemie. bo to do zarzadzania automatyka, nie cala elektryka w domu, tak?
Link do komentarza
Panuje teraz na świecie dokładnie odwrotna tendencja, upraszczania procedur. Chodzi o to by faktycznie ze zdobyczy "intelektu" korzystać. To jak z krajalnicą do chleba i wędlin, gdy jest ona zapakowana w pudełku i schowana w szafce jest do niczego nie przydatnym ustrojstwem, gdy zaś to samo ustrojstwo jest rozłożone , pod ręką w wygodnej kuchni jest bardzo przydatne...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam wszystkich
Standard EIB jest dosyć drogi w zastosowaniu w małym domku /do 200 m2/, ale zapewnia ogólnie mówiąc niemiecki "standard Mercedesa". W Niemczech co 3 firma używa instalacji elektrycznej w tym standarcie /nowe inwestycje/ oraz co 5 nowo budowany dom. Tam jednak są trochę inne relacje finansowe.
Można tym sterować dosyć elastycznie wszystko co i jak się chce, monitorować co i jak się chce. Najwięcej się oszczędza na inteligentnym ogrzewaniu i wentylacji. Koszty energii u nas pójdą szybko w górę i zaczniemy te wynalazki doceniać. Na razie jest to elegancki prestiżowy system dla prezesów i dyrektorów oraz dla mądrych inwestorów w firmach. "Pod strzechy" wejdzie to za parę lat /jak sądzę/ , tak jak było z PC-tami. Teraz dzieci w przedszkolu obsługują internet. Jeśli ktoś chciałby porady - proszę o maila.Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Gość Guest_anonim_*
Narazie takie systemy to dopiero nuta przyszłości.Mimo wszystko sadząc z ilosci firm które działają na tym rynku to mozna sadzić że powoli przyjdzie to do nas z zachodu.Narazie szczytem luksusu jest automatyczna brama icon_smile.gif Ostatnio ogladałem takie gadżet u znajomego który kupił sobie faac'a,przyjemnie wyglądało siłownik, zgrabny pilot można tylko pozazdrościć,tak jak i ogródka gdzie można zrobic grilla.....
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Nexo – system inteligentnego domu

Witam.

Chciałbym polecić inny system inteligentnego domu. Jest to system Nexo firmy Nexwell Engineering.
Zaletą jest konkurencyjna cena (brutto ok. 4500) i wiele ciekawych rozwiązań. Intuicyjne sterowanie odbywa się na ośmiocalowym dotykowym panelu LCD, Możliwe jest podłączenie do 8 ekranów. Rozbudowa systemu jest bardzo elastyczna. Można dokupować poszczególne elementy rozszerzające funkcjonalność.
Wszystkie elementy systemu, a także całe oprogramowanie produkowane jest przez firmę Nexwell z siedziba we Wrocławskim Parku Technologicznym. Była ona jednym z wystawców na międzynarodowych targach Securex 2008.
Polecam zapoznanie się z produktami znajdującymi się w ofercie firmy na stronie www.nexwell.eu . Jest tam również wiele technicznych informacji.

www.nexwell.eu
Link do komentarza
Cytat

Nexo – system inteligentnego domu

Witam.

Chciałbym polecić inny system inteligentnego domu. Jest to system Nexo firmy Nexwell Engineering.
Zaletą jest konkurencyjna cena (brutto ok. 4500) i wiele ciekawych rozwiązań. Intuicyjne sterowanie odbywa się na ośmiocalowym dotykowym panelu LCD, Możliwe jest podłączenie do 8 ekranów. Rozbudowa systemu jest bardzo elastyczna. Można dokupować poszczególne elementy rozszerzające funkcjonalność.
Wszystkie elementy systemu, a także całe oprogramowanie produkowane jest przez firmę Nexwell z siedziba we Wrocławskim Parku Technologicznym. Była ona jednym z wystawców na międzynarodowych targach Securex 2008.
Polecam zapoznanie się z produktami znajdującymi się w ofercie firmy na stronie www.nexwell.eu . Jest tam również wiele technicznych informacji.

www.nexwell.eu


Nie polecaj czegos czego jeszcze nie ma. Marketing ma swoje granice.
Link do komentarza
Cytat

Narazie takie systemy to dopiero nuta przyszłości.Mimo wszystko sadząc z ilosci firm które działają na tym rynku to mozna sadzić że powoli przyjdzie to do nas z zachodu.Narazie szczytem luksusu jest automatyczna brama icon_smile.gif Ostatnio ogladałem takie gadżet u znajomego który kupił sobie faac'a,przyjemnie wyglądało siłownik, zgrabny pilot można tylko pozazdrościć,tak jak i ogródka gdzie można zrobic grilla.....



Automatycznego grilla też jeszcze nie ma. icon_biggrin.gif A serio mówiąc to szkoda że wszystkie te wynalazki są w cenie zaporowej.
Link do komentarza
Generalnie automatykę domową można podzielić na EIB/KNX system który wspiera w tej chwili ponad 100 europejskich firm (berker, merten, Siemens, abb itd.) i systemy pojedynczych wytwórców np. teletask itp. Każdy ma wady 
Systemy pojedynczych firm których jest sporo nigdy nie zaoferują takich możliwości jak EIB, np. sterowania klimatyzatorami (jak ktoś ma klime z pompy ciepła to się nie przejmuje ze drogo)
Współpraca z piecami np. Viessmann (ile dobrze pamiętam) i nie tylko o ma specjalną przystawkę do EIB
takiego wyboru paneli na ścianę – w systemach pojedynczych firm często są one średnie jakościowo i wyglądem i jest to określenie delikatne icon_smile.gif
Jeżeli ktoś chce sterować tylko scenami świetlnymi, roletami i ogrzewaniem systemy automatyki pojedynczych producentów sprawdzą się (tylko co to za inteligencja) o ile się nie boisz że producent zniknie z rynku za 5 lat i nikt mu tego nie naprawi
Jeżeli ktoś chce sterować wszystkim i często automatycznie; ogrzewanie, sceny świetlne, klimatyzacja, wentylacja, rolety, markizy, okna dachowe np. z zależności od warunków zewnętrznych (wiatr, deszcz, nasłonecznienie) Chce żeby automatyka wykonywała zaawansowane funkcje logiczne to jest skazany na EIB. Proszę sprawdzić czy panel na ścianie może się przełączyć na sterowanie klimatyzacja bądź ogrzewaniem z zależności w jakim trybie chodzi pompa ciepła itd
Różnice w cenie… EIB jest droższe! Tylko jak w EIB nie zastosuje się paneli pomieszczeniowych a podłączy zwykle przyciski jak w innych automatykach to różnica pewnie spadnie do 30%. Zresztą porównywanie Mercedesa do peugeota 107 nie ma sensu – oprócz tego ze różnica w cenie nie jest tak duża
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

witam

czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak działa sterowanie ogrzewaniem w inteligentnym domu? w jaki sposób utzrymywane sa różne temperatury w różnych pomieszczeniach?

dziekuje i pozdrawiam
Artur


w każdym pomieszczeniu masz czujnik temperatury który co pewien czas sprawdza temperaturę w pomieszczeniu i tak steruje grzejnikiem, aby temperatura wahała się np. w okolicach 20 stopni +/- 0,5 stopnia, coś w tym stylu.
http://www.auraton.pl/index.php/pl/produkt/277/ tutaj jest przykładowe urządzenie do sterowania temperaturą w określonym pomieszczeniu.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
Tak ale dzięki inteligentnemu sterowaniu to nie tylko temperatura jest stała ale także odpowiedno dostosowywana, np w nocy spada do poziomu ok 17-18 stopni, gdy nikogo nie ma w domu ogrzewanie ustawia się na minimum , np ok 14 stopni, gdy śpimy, ogrzewane są sypialnie a np salon i kucjnia , nie. Itd. dzięki temu można zmniejszyć koszty ogrzewania o ok 30% (wykonałem takie obliczenia na pracę dyplomową) Pozdro
Link do komentarza
a zna ktoś może jeszcze inny system sterowania ogrzewaniem pomieszczeń prócz tego, który podałem w linku ?icon_smile.gif
Te systemy inteligentnego domu robione przez firmy są strasznie drogie, nie wiem czy zwróciliście uwagę, ale jeśli ktos znał by się trochę na programowaniu to mógłby sam taki zrobić dużo taniej icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Cytat

Tak ale dzięki inteligentnemu sterowaniu to nie tylko temperatura jest stała ale także odpowiedno dostosowywana, np w nocy spada do poziomu ok 17-18 stopni, gdy nikogo nie ma w domu ogrzewanie ustawia się na minimum , np ok 14 stopni, gdy śpimy, ogrzewane są sypialnie a np salon i kucjnia , nie. Itd. dzięki temu można zmniejszyć koszty ogrzewania o ok 30% (wykonałem takie obliczenia na pracę dyplomową) Pozdro


Najłatwiej sterować ogrzewaniem elektrycznym. Przy wodnym potrzebne są elektrozawory, a tu zaczynają się niestety koszty.
Jest jeszcze jeden kłopot ze sterowaniem temp. w poszczególnych pomieszczeniach. Przegrody wewnętrzne (ściany działowe) w typowym domu murowanym mają marną izolacyjność i pomieszczenie ogrzewane przekazuje sporo ciepła sąsiedniemu z wyłączonym ogrzewaniem. Tego kłopotu nie ma przy konstrukcjach szkieletowych, bo tam jest 10 cm wełny w ścianie działowej. Do tego sposób ogrzewania musi pozwalać na szybką reakcję, np. ogrzewanie powietrzne, czy konwektory. Oszczędności rzędu 30% dotyczą raczej takich warunków.
W tradycyjnym, murowanym domu trzeba przynajmniej podzielić dom na strefy, np. zgrupować sypialnie.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Ostatnio czytam o systemie Domito, którego producentem jest pierwsza Polska firma MCD Electronics i to z Żywca, nie wiem czy słyszeliście, cenowo wychodzą znacznie taniej niż pozostałe systemy (zwłaszcza zachodnie), odnośnie funkcjonalności to ponoć również duża, choć kilku elementów jeszcze brakuje

Zainteresowanych odsyłam na stronę producenta:
www.domito.pl
www.inteligentnedomy.pl

za ok 1400 zł mamy moduł z 8 wejściami uniwersalnych programowaych z PC (analogowe, cyfrowe(załącz/wyłącz) i wejście IMW - komunikacyjne), 8 wyjść przekaźnikowych (w zależności od modułu, są jeszcze ściemniane i analogowe do świetlówek,itp) i 4 procesory w środku, które mogą być managerem scen, ogrzewawania, programowalnym modułem czasowych czy kalendarzem astronomiczym
do tego zasilacz za nie całe 100 zł i mamy automatyke budynkową za 1500 zł, która steruje 8 urządzeniami z 8 włączników czy czujek
ciekawe, jeśli ktoś miał już doświadczenie z tym systemem to niech się nim podzieli
Link do komentarza
Cytat

Ostatnio czytam o systemie Domito, którego producentem jest pierwsza Polska firma MCD Electronics i to z Żywca, nie wiem czy słyszeliście, cenowo wychodzą znacznie taniej niż pozostałe systemy (zwłaszcza zachodnie), odnośnie funkcjonalności to ponoć również duża, choć kilku elementów jeszcze brakuje

Zainteresowanych odsyłam na stronę producenta:
www.domito.pl
www.inteligentnedomy.pl

za ok 1400 zł mamy moduł z 8 wejściami uniwersalnych programowaych z PC (analogowe, cyfrowe(załącz/wyłącz) i wejście IMW - komunikacyjne), 8 wyjść przekaźnikowych (w zależności od modułu, są jeszcze ściemniane i analogowe do świetlówek,itp) i 4 procesory w środku, które mogą być managerem scen, ogrzewawania, programowalnym modułem czasowych czy kalendarzem astronomiczym
do tego zasilacz za nie całe 100 zł i mamy automatyke budynkową za 1500 zł, która steruje 8 urządzeniami z 8 włączników czy czujek
ciekawe, jeśli ktoś miał już doświadczenie z tym systemem to niech się nim podzieli



Skoro czytasz o Domito, to poczytaj też o Nexwell i Verso. Również znacznie taniej, a możliwości nie mniejsze jak nie większe, niż przy systemach zachodnich. Zwłaszcza Nexwell który w ramach podstawowej inteligentnej instalacji oferuje system alarmowy i panel dotykowy. Ogólnie polecam polskie systemy bo te zachodnie choć sprawdzone to już mają trochę lat na karku i są jakby z innej ery. To tak jak by kupować sobie teraz ekskluzywny odtwarzacz VHS zamiast solidnego DVD. Po prostu to wynika z różnicy pokoleń i możliwości z nimi związanych, a w elektronice wiadomo co dekada to przełom.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Skoro czytasz o Domito, to poczytaj też o Nexwell i Verso. Również znacznie taniej, a możliwości nie mniejsze jak nie większe, niż przy systemach zachodnich. Zwłaszcza Nexwell który w ramach podstawowej inteligentnej instalacji oferuje system alarmowy i panel dotykowy. Ogólnie polecam polskie systemy bo te zachodnie choć sprawdzone to już mają trochę lat na karku i są jakby z innej ery. To tak jak by kupować sobie teraz ekskluzywny odtwarzacz VHS zamiast solidnego DVD. Po prostu to wynika z różnicy pokoleń i możliwości z nimi związanych, a w elektronice wiadomo co dekada to przełom.



Nie wiem, które "zachodnie systemy" masz na myśli, ale jeżeli eib/knx czy crestrona to albo ja zbyt pobieżnie poczytałem o specyfikacji Mexwell, albo ktoś tu jest "nieobiektywny" icon_wink.gif

Pozdrawiam
ch
Link do komentarza
Cytat

Nie wiem, które "zachodnie systemy" masz na myśli, ale jeżeli eib/knx czy crestrona to albo ja zbyt pobieżnie poczytałem o specyfikacji Mexwell, albo ktoś tu jest "nieobiektywny" icon_wink.gif

Pozdrawiam
ch



Myślę że pobieżnie to na pewno bo mowa o Nexwell, a nie Mexwell icon_smile.gif
Oczywiście, że moje porównanie było na wyrost, nie mniej jednak istnieją "obiektywne" przesłanki, aby bronić tego porównania. Zwłaszcza na polu struktury systemu, sposobu integracji, programowania, montażu, szybkości magistrali, relacji ceny do możliwości i przede wszystkim rzeczywistych potrzeb klienta. Oczywiście nie mylmy kwestii "multimedialnego domu" firmy Crestron od idei "Inteligentnego Domu" który po prostu ma zarządzać automatyką domową.
Oczywiście urządzenia "wykonawcze" czy "czujniki" KNX faktycznie w niektórych wykonaniach imponują, nie mniej jednak do Nexwell'a w dość swobodny sposób można dołączać urządzenia, o nie mniej ciekawych funkcjach i designie wyprodukowanych na bazie standardowych urządzeń automatyki domowej z poza towarzystwa KNX. Nie bez znaczenia jest też fakt, że system Nexwell jest równocześnie bardzo nowoczesnym alarmem i w pełni wykorzystuje sensorykę systemu alarmowego do funkcji automatyki.

Tutaj żeby nie być goło słowny polecam lekturę wątku na elektroda pl poświęconemu Nexwell'owi.
Aha i żeby nie było, jestem daleki od tego by mówić, że coś jest lepsze lub gorsze. Jest inne... dla jednego inwestora lepsze będzie to a drugiego tamto.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Slyszalem kiedys od kolegi o systemi wlasnie zarzadzajacym automatyka w domie z pomoca pilota. Ktos cos o tym wie moze? Taki do wlaczania/wylaczanai rolet, drzwi, bram, itp...


Witam, ja w swoim domu używam pilota i steruje nim wszystkimi funkcjami od oświetlenia przez rolety niestety system alarmowy tak nie działa icon_biggrin.gif. Jest to Polski producent dzięki czemu nie przepłaciłem jak za EIB/KNX i nie widze żadnych powodów do zakładania zachodnich systemów. Są o wiele za drogie do tego ustępują w wielu kwestiach Polskim systemom. Zamontowałem Verso i naprawde jestem zadowolony ładny designerski wygląd szybki czas reakcji mogę go rozbudowywać w miare potrzeb dobra cena system alarmowy bezpośrednio w nim sterowanie zdalne i na pilota, niech mi ktoś powie jaki sens przepłacać za zagraniczne systemy?
Link do komentarza
Cytat

Skoro czytasz o Domito, to poczytaj też o Nexwell i Verso. Również znacznie taniej, a możliwości nie mniejsze jak nie większe, niż przy systemach zachodnich. Zwłaszcza Nexwell który w ramach podstawowej inteligentnej instalacji oferuje system alarmowy i panel dotykowy. Ogólnie polecam polskie systemy bo te zachodnie choć sprawdzone to już mają trochę lat na karku i są jakby z innej ery. To tak jak by kupować sobie teraz ekskluzywny odtwarzacz VHS zamiast solidnego DVD. Po prostu to wynika z różnicy pokoleń i możliwości z nimi związanych, a w elektronice wiadomo co dekada to przełom.


Witam, potwierdzam w 100% to co pisze kolega Polskie systemy daja dużo wiecej możliwości i nie są z "innej ery" jak zachodnie które powstawały kilka lat temu i jak powiedział mi instalator nie mają możliwości rozbudowy czy powiększenia do takich rozmiarów jak Nowe Polskie systemy Verso czy Nexwell. Ja wybrałem Verso jak pisalem powyżej tz. żona wybrała Verso podobało jej się jak wyglądają panele dotykowe i sensorowe że są w szkle i aluminium, dodatkowo system alarmowy za cene czujek!!! Kupiłem czujki alarmowe i mam cały system alarmowy. Zachodnie systemy tych możliwości nie mają.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Witam, potwierdzam w 100% to co pisze kolega Polskie systemy daja dużo wiecej możliwości i nie są z "innej ery" jak zachodnie które powstawały kilka lat temu i jak powiedział mi instalator nie mają możliwości rozbudowy czy powiększenia do takich rozmiarów jak Nowe Polskie systemy Verso czy Nexwell. Ja wybrałem Verso jak pisalem powyżej tz. żona wybrała Verso podobało jej się jak wyglądają panele dotykowe i sensorowe że są w szkle i aluminium, dodatkowo system alarmowy za cene czujek!!! Kupiłem czujki alarmowe i mam cały system alarmowy. Zachodnie systemy tych możliwości nie mają.



Nie chcę tutaj krytykować Polskich systemów, bo nie o to tu chodzi. Chcę się tylko odnieść do wypowiedzi "Makus78".

Zajmuję się automatyką domową, ale instaluję tylko te "przestarzałe zachodnie systemy". Dlaczego, a dlatego że mają bardzo wielkie możliwości rozbudowy, są stabilne, praktycznie bezawaryjne, mam do wyboru szeroką gamę produktów pochodzących od wielu producentów, nowoczesny design itp. W systemie eib/knx jest to fajne, że mam do wyboru wiele mediów skrętkę eib, drogę radiową, sieć 230V, IR, bluetooth, Internet i wiele innych. Co do szybkości systemu eib/knx to proszę mi napisać w których punktach sterowania domem jest ona za mała. Co do rozbudowy, to proszę mi wierzyć chyba jeszcze wiele lat musi upłynąć zanim jakiś system automatyki domowej (nie mylić z automatyką do biurowców) będzie w stanie osiągnąć to co teraz osiągnął system eib/knx. Dlaczego, a dlatego że jest to system bardzo znany i wielu chce się z nim "integrować" - np. system crestron, philips pronto, lonworks, dali, enocean, iphone, kilku producentów audio/video/agd, wiele producentów pieców, producenci klimatyzacji, wielu producentów różnego rodzaju oprogramowania itp itd.

Chciałbym zaoferować moim klientom coś tańszego i lepszego, ale nie chcę ich używać do testowania nowości a sam obecnie nie mam tyle czasu. Czekam aż inni przetestują te systemy. Chociaż od dłuższego czasu planuję zakup kilku podzespołów Polskiego producenta automatyki domowej do testowania, albo przynajmniej wybranie się na ich szkolenia.

Nie znam dobrze żadnego Polskiego systemu. Trochę tylko o nich czytałem, przeglądałem produkty, ale żadnego nie testowałem. O ile dobrze pamiętam Nexo jest systemem zcentralizowanym - jak dla mnie od razu go dyskwalifikuje. Jeżeli "padnie" główny sterownik to padnie cały system. Niestety doświadczyłem tego na centralach alarmowych i na Crestronie (Crestron to nie tylko multimedia - tak jak ktoś pisał wyżej, ale też system automatyki domowej). Jeżeli Nexo jest systemem zdecentralizowanym to proszę wyprowadzić mnie z błędu.

Ogólnie pomijając silniki tych systemów (wszelkiego rodzaju sterowniki), to w każdym Polskim systemie czy tych mniej znanych systemach zagranicznych nie ma praktycznie żadnego wyboru przycisków sterujących/włączników itp. Proszę mi wierzyć, ale dla wielu klientów to też jest bardzo ważny aspekt.

Kibicuje wszystkim Polakom, którzy próbują ruszyć Polską gospodarkę i mam nadzieję, że któryś z Polskich systemów automatyki domowej zawładnie naszym rynkiem tak jak to zrobił Satel z systemami alarmowymi.

Pozdrawiam
ch
Link do komentarza
Jeśli chodzi o centralizację systemu Nexo to sprawa wygląda następująco. Wszelkie procesy logiczne automatyki faktycznie odbywają się w centrali systemu czyli płycie głównej która swoją budową i sposobem instalacji bardzo przypomina płytę systemu alarmowego. Nie mniej jednak system jest doposażony w kartę magistrali która pozawala na włączenie do obrębu całego systemu urządzeń magistralnych montowanych na ogół w puszkach instalacyjnych bezpośrednio w okolicy konkretnych odbiorników lub sensorów. Każde z urządzeń magistralnych mające za zadanie zasilić jakiś konkretny odbiornik posiada swój własny program wykonawczy odpowiedni dla danego odbiornika [roleta, elektrozawór, oświetlenie typu wł/wył, lub ściemnianie itp.]. Niezależność urządzeń magistralnych jest po to by właśnie wyeliminować dyskomfort związany z ewentualną awarią jednostki centralnej [w takim przypadku oświetlenie i rolety działają na klawisze lokalne, urządzenia które normalnie powinny działać działają] oraz po to by system można było integrować ze zwykłą standardowo wykonaną instalacją elektryczną.

Cytat

Ogólnie pomijając silniki tych systemów (wszelkiego rodzaju sterowniki), to w każdym Polskim systemie czy tych mniej znanych systemach zagranicznych nie ma praktycznie żadnego wyboru przycisków sterujących/włączników itp. Proszę mi wierzyć, ale dla wielu klientów to też jest bardzo ważny aspekt.



Zgadza się, elegancka mataloplastyka, design to są ważne dla klienta elementy wystroju wnętrz. Jednak systemy spoza towarzystwa KNX (a KNX'owe pewnie również) na ogół pozwalają na używanie dowolnych elementów "białego montażu" innych równie znakomitych i również współpracujących z towarzystwem KNX (Berker). Jednak ceny naprawdę funkcjonalnych urządzeń są bardzo trudne do zniesienia dla jeszcze dla wielu dlatego polecałbym rozwiązania firmy np. TEM ze Słowenii. Można na ich bardzo eleganckim systemie przycisków wielokrotnych zrealizować całkiem sporo funkcji przycisków programowalnych.

Z przestarzałością KNX to bez przesady... Założenia tego systemu powstały wiele lat temu i z założenia muszą być zkostniałe po to by wielu producentów mogło zachować kompatybilność, ale trudno zaprzeczać wielu zaletom takiego rozwiązania. Trudno też młodym producentom wprowadzać na rynek na raz cały wachlarz rozwiązać który byłby odpowiednikiem dla doświadczenia wielu lat setek firm z towarzystwa KNX i dlatego systemy te idą bardziej w kierunku integracji jeszcze bardziej uniwersalnych elementów rynku instalacyjnego. Czyli wychodzą z założenia, że najlepiej skoncentrować się na procesach, logice czyli sensu automatyki, a kwestie sensoryki i białego montażu pozostawić bardziej w rękach decyzji konkretnego klienta dając mu do wyboru właściwie wszystko z tradycyjnej {nie inteligentnej} linii urządzeń instalacyjnych.

Testować na klientach nie trzeba, wystarczy się samemu do tego sprzętu po prostu przekonać.

Pozdrawiam
Murata
Link do komentarza
Cytat

Jeśli chodzi o centralizację systemu Nexo to sprawa wygląda następująco. Wszelkie procesy logiczne automatyki faktycznie odbywają się w centrali systemu czyli płycie głównej która swoją budową i sposobem instalacji bardzo przypomina płytę systemu alarmowego. Nie mniej jednak system jest doposażony w kartę magistrali która pozawala na włączenie do obrębu całego systemu urządzeń magistralnych montowanych na ogół w puszkach instalacyjnych bezpośrednio w okolicy konkretnych odbiorników lub sensorów. Każde z urządzeń magistralnych mające za zadanie zasilić jakiś konkretny odbiornik posiada swój własny program wykonawczy odpowiedni dla danego odbiornika [roleta, elektrozawór, oświetlenie typu wł/wył, lub ściemnianie itp.]. Niezależność urządzeń magistralnych jest po to by właśnie wyeliminować dyskomfort związany z ewentualną awarią jednostki centralnej [w takim przypadku oświetlenie i rolety działają na klawisze lokalne, urządzenia które normalnie powinny działać działają] oraz po to by system można było integrować ze zwykłą standardowo wykonaną instalacją elektryczną.



Dziękuję, za rzeczową odpowiedź. Fajnie, że ktoś związany z jednym z Polskich systemów bierze tutaj aktywny udział.
Jak dla mnie (instalatora) to jest bardzo ważne, aby system pomimo awarii któregoś z elementów nadal przynajmniej częściowo "działał". Nawet nie chcę wyobrażać sobie sytuacji, w której pozostawiam klienta na kilka dni bez światła, ogrzewania itp.

Cytat

Zgadza się, elegancka mataloplastyka, design to są ważne dla klienta elementy wystroju wnętrz. Jednak systemy spoza towarzystwa KNX (a KNX'owe pewnie również) na ogół pozwalają na używanie dowolnych elementów "białego montażu" innych równie znakomitych i również współpracujących z towarzystwem KNX (Berker). Jednak ceny naprawdę funkcjonalnych urządzeń są bardzo trudne do zniesienia dla jeszcze dla wielu dlatego polecałbym rozwiązania firmy np. TEM ze Słowenii. Można na ich bardzo eleganckim systemie przycisków wielokrotnych zrealizować całkiem sporo funkcji przycisków programowalnych.



Z rozwiązaniami firmy TEM jeszcze się nie spotkałem. Zgadzam się z faktem, że ceny wielofunkcyjnych przycisków są wysokie ale tradycyjny osprzęt niestety nadaje się tylko do pomieszczeń z małą ilością funkcji/urządzeń/obwodów.
Załóżmy mamy łazienkę z takimi funkcjami/obwodami:
1. Nie sterujemy ogrzewaniem, nie stosujemy żadnego panela
2. Mamy wentylator dwubiegowy
3. Trzy obwody oświetleniowe
4. Gniazdo sterowane pod "ręcznikowiec"
5. Podgrzewanie lustra
6. Roletę w oknie gdzie jednym klawiszem podnosimy do góry a drugim do dołu.
7. Jeden klawisz przeznaczamy na funkcję "wyjście"
Teraz zliczmy ile tradycyjnych przycisków potrzebujemy... W dodatku przy takiej ilości obwodów przydałoby się jakoś opisać funkcje konkretnych klawiszy. Jakoś nie wyobrażam sobie, abym mógł coś takiego estetycznie zrealizować na tradycyjnym osprzęcie. Nawet gdy zastosujemy kilku-kanałową czujkę obecności.

Osobiście tradycyjny osprzęt stosuje tylko tam gdzie muszę ograniczyć koszty systemu, bądź muszę ze względu na specyfikę systemu (np. w LCN albo Xcomfort).

Co do przestarzałości KNX, to zgadzam się, że system został wymyślony wiele lat temu i działa na takich właśnie "zasadach", ale proszę porównać urządzenia i ich aplikacje np. wyjść binarnych z przed 10 lat, z przed 5 i te obecne - na prawdę będą to ogromne różnice w postępie.

Pozdrawiam i dziękuję za dyskusję. Mam nadzieję, że inni ludzie związani z pozostałymi Polskimi systemami napiszą coś rzeczowego o swoich produktach.

ch

Link do komentarza
Cytat

Zajmuję się automatyką domową, ale instaluję tylko te "przestarzałe zachodnie systemy". Dlaczego, a dlatego że mają bardzo wielkie możliwości rozbudowy, są stabilne, praktycznie bezawaryjne, mam do wyboru szeroką gamę produktów pochodzących od wielu producentów, nowoczesny design itp. W systemie eib/knx jest to fajne, że mam do wyboru wiele mediów skrętkę eib, drogę radiową, sieć 230V, IR, bluetooth, Internet i wiele innych. Co do szybkości systemu eib/knx to proszę mi napisać w których punktach sterowania domem jest ona za mała. Co do rozbudowy, to proszę mi wierzyć chyba jeszcze wiele lat musi upłynąć zanim jakiś system automatyki domowej (nie mylić z automatyką do biurowców) będzie w stanie osiągnąć to co teraz osiągnął system eib/knx. Dlaczego, a dlatego że jest to system bardzo znany i wielu chce się z nim "integrować" - np. system crestron, philips pronto, lonworks, dali, enocean, iphone, kilku producentów audio/video/agd, wiele producentów pieców, producenci klimatyzacji, wielu producentów różnego rodzaju oprogramowania itp itd.




"Przestarzałość" systemów eib/knx wiąże się głównie z brakiem możliwości rozbudowania tych systemów o system alarmowy (dodatkowe oddzielne okablowanie, stosowanie mało atrakcyjnych paneli do rozbrajania/uzbrajania systemów) , a kiedy spotkałem się z instalatorem i zapytałem dla czego nie można tego połączyć (przecież o integrację w tym wszystkim chodzi) to pan powiedział mi że jest to niebezpieczne ze względu na sieć internetową i próby włamań. Halo? Ja rozumiem że nie można tego zrobić bo magistrala na to nie pozwala, ale po co taka śpiewka wolę usłyszeć prawdę i wiedzieć na czym stoję. W systemie który obsługuje mój dom jest system alarmowy ale przez internet do niego nie mam dostępu tylko do światła, ogrzewania, rolet więc jakie włamania. Co do awaryjności odpukać nic się nie dzieje i tak ma pozostać jeżeli chodzi o produkty to nie we wszystkich pomieszczeniach zastosowałem panele sensorowe czy dotykowe Verso, mam również produkty innych firm które działają z tym systemem i są w pełni zintegrowane. A co do szybkości systemu to działa on zupełnie bez opóźnień tak jak w klasycznej instalacji i przełącznikach klapkowych. Pozostała kwestia o której nikt nie powiedział system eib/knx i jego cena, ja rozumiem kilka lat na rynku marka wyrobiona to wszystko kosztuje ale bez przesady. Wycena eib/knx wyniosła mnie 3X tyle co Verso więc jest to istotna różnica cenowa.
Link do komentarza
Cytat

"Przestarzałość" systemów eib/knx wiąże się głównie z brakiem możliwości rozbudowania tych systemów o system alarmowy (dodatkowe oddzielne okablowanie, stosowanie mało atrakcyjnych paneli do rozbrajania/uzbrajania systemów) , a kiedy spotkałem się z instalatorem i zapytałem dla czego nie można tego połączyć (przecież o integrację w tym wszystkim chodzi) to pan powiedział mi że jest to niebezpieczne ze względu na sieć internetową i próby włamań. Halo? Ja rozumiem że nie można tego zrobić bo magistrala na to nie pozwala, ale po co taka śpiewka wolę usłyszeć prawdę i wiedzieć na czym stoję. W systemie który obsługuje mój dom jest system alarmowy ale przez internet do niego nie mam dostępu tylko do światła, ogrzewania, rolet więc jakie włamania. Co do awaryjności odpukać nic się nie dzieje i tak ma pozostać jeżeli chodzi o produkty to nie we wszystkich pomieszczeniach zastosowałem panele sensorowe czy dotykowe Verso, mam również produkty innych firm które działają z tym systemem i są w pełni zintegrowane. A co do szybkości systemu to działa on zupełnie bez opóźnień tak jak w klasycznej instalacji i przełącznikach klapkowych. Pozostała kwestia o której nikt nie powiedział system eib/knx i jego cena, ja rozumiem kilka lat na rynku marka wyrobiona to wszystko kosztuje ale bez przesady. Wycena eib/knx wyniosła mnie 3X tyle co Verso więc jest to istotna różnica cenowa.



Ten "instalator" chyba dobrze nie znał produktów KNX... Przecież są centrale alarmowe knx! Osobiście jednak wolę zastosować centralę satela ze względu na małe koszty i serwis. Alarmy satela montuję też w domach z tradycyjną instalacją i mam zawsze zapasowe płyty główne. Stosowanie innych central wiązałoby się w moim przypadku z dużymi kosztami obsługi(zakup zapasowych płyt). W razie awarii wolałbym nikogo nie zostawiać na noc z niesprawnym systemem alarmowym. Ale jakby klient się uparł to zawsze mogę zainstalować inną centralę.
Nie rozumiem co Pan ma na myśli pisząc o braku możliwości integracji z systemami alarmowymi - przecież knx można zintegrować z systemem alarmowym tak jak z każdym innym za pomocą portu rs232 albo popularnych urządzeń wejściowo/wyjściowych. Nie wyobrażam sobie inteligentnego domu niezintegrowanego z systemem alarmowym. Są oczywiście takie sytuacje kiedy część rozwiązań się dubluje - np. czujki ruchu/obecności. Czujki ruchu w systemie alarmowym zazwyczaj pełnią inną funkcję - "patrzą w innym kierunku" i mają inną specyfikę. Dlatego czasami nawet w tych samych pomieszczeniach mogą wystąpić obie czujki, zarówno alarmowa jak i knx. Zgodzę się z tym, że większość manipulatorów central alarmowych ma paskudny wygląd, ale są też takie które podobają się klientom (np. bosch-a). Podobno Satel też w niedalekiej przyszłości ma wprowadzić do sprzedaży coś ciekawego.

Co do ceny to jak najbardziej się zgodzę. KNX z fajnymi przyciskami KNX kosztuje tyle co Porsche wśród samochodów. Ale bez problemu cenę końcową można zmniejszyć np. stosując tradycyjne przyciski z specjalnym interfejsem. Nie twierdzę, że system eib/knx jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich, dlatego w mojej ofercie mam też inne systemy.

Pozdrawiam
ch
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...