Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
edytka

dom większy niż w projekcie

Recommended Posts

Wykonawca bez mojej wiedzy ( i niestety wydaje mi sie że i bez swojej) powiększył dom teraz dom jest większy niz w projekcie tzn 1,2m szerszy i 1m dłuższy w związku z tym planuję kosztem nowego miejsca ekstra powiększyć łazienkę lub zrobić odrębne wc.
Niestety obawiam sie co bedzie z odbiorem takiego budynku jak trzeba zgłosić takie zmiany?? Bo czy to nie jest juz nowy projekt prosze o rade bo zupełnie nie wiem jak sie za to zabrać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak znaczne powiększenie wymiarów budynku należy traktować jako istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu i formalnie powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może wstrzymać budowę oraz wymierzyć karę za prowadzenie robót niezgodnie z projektem. Lepiej więc wcześniej złożyć wniosek o zatwierdzenie projektu zastępczego opracowanego przez uprawnionego architekta. Jeśli projekt był tzw. projektem powtarzalnym ( z katalogu) trzeba również uzyskać zgodę jego autora na dokonanie zmian, gdyż adaptacja bez takiego zezwolenia przez innego architekta będzie naruszeniem praw autorskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W pełni przychylam się do stanowiska redakcji Budujemy Dom.
W przedmiotowej sytuacji na inwestora zostaną nałożone dodatkowe obowiązki poprzez konieczność uzyskania nowego pozwolenia na budowę (zmiana pozwolenia na budowę wynikająca z art. 36a ustawy prawo budowlane)
Proponuje wykonawcę obciążyć kosztami opracowania nowego projektu budowlanego oraz uzyskania pozwolenia na budowę .
Można by tego było moim zdaniem uniknąć poprzez ustanowienie na budowie inspektora nadzoru budowlanego, który jako osoba posiadająca uprawnienia budowlane na podstawie przepisów prawa budowlanego zobowiązana była do odbiorów poszczególnych etapów budowy.
W przedmiotowej sytuacji nawet w chwili obecnej proponuję inwestorowi ustanowienie inspektora nadzoru, który będzie wykonawcy patrzył na ręce.

Uzyskiwanie zmiany pozwolenia na budowę może stwarzać jeszcze kilka komplikacji takich jak przekroczenie dopuszczalnej procentowej zabudowy działki lub niezachowanie kąta nachylenia dachu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×