Skocz do zawartości

ogrzewanie co, szukam wiedzy fachowców :-)


Recommended Posts

witam
lada chwila przystępujemy do budowy domu, w którym chcemy grzać piecem na ekogroszek z zasobnikiem. Problem polega na tym, iz mamy małe pomieszczenie gospodarcze, w którym przewidziana była gazówka. jednak z racji, że dostepu do gazu nie mamy chcemy ekogroszek i ew. owies. moj epytanie jest takie. Wiem, że wyloty z pieca sa górne i tylne, czy sa może jakies piece, które maja czopuchy z boku. Pomyslałam sobie, że jesli byłby on z boku wówczas piec zmieściłby mi sie na ścianie 1,70. czopuch z prawej strony a zasobnik z lewej. Jeśli nie ma takich pieców to czy mogliby Państwo polecic mi jakies piece które zmieszcza sie do małego pomieszczenia? generalni pomieszczenie ma 3,3 m2. od wejścia do komina długośc 1,6, skręt wzdłóż komina - 97 cm. zwężenie poszerza sie po ok 0,85 metra i rozszerza sie do 1,5 . wiem że cięzkie warunki ale cos musze wykombinować. Edytowano przez andera11 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

witam
lada chwila przystępujemy do budowy domu, w którym chcemy grzać piecem na ekogroszek z zasobnikiem. Problem polega na tym, iz mamy małe pomieszczenie gospodarcze, w którym przewidziana była gazówka. jednak z racji, że dostepu do gazu nie mamy chcemy ekogroszek i ew. owies. moj epytanie jest takie. Wiem, że wyloty z pieca sa górne i tylne, czy sa może jakies piece, które maja czopuchy z boku. Pomyslałam sobie, że jesli byłby on z boku wówczas piec zmieściłby mi sie na ścianie 1,70. czopuch z prawej strony a zasobnik z lewej. Jeśli nie ma takich pieców to czy mogliby Państwo polecic mi jakies piece które zmieszcza sie do małego pomieszczenia? generalni pomieszczenie ma 3,3 m2. od wejścia do komina długośc 1,6, skręt wzdłóż komina - 97 cm. zwężenie poszerza sie po ok 0,85 metra i rozszerza sie do 1,5 . wiem że cięzkie warunki ale cos musze wykombinować.




Będzie ciężko, ale może się udać. Jaka ma być moc kotła?

Generalnie kotły mają czopuchy z boku, ale w tym wypadku czopuch i tak będzie w tylnej części kotła, tyle że wylot będzie z boku. Inna sprawa że jeszcze trzeba zostawić trochę miejsca na dostęp do różnych części kotła. Edytowano przez Kroitz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Napisano (edytowany)
Cytat

Będzie ciężko, ale może się udać. Jaka ma być moc kotła? CZy kotłownia wyglada tak?

___________
| |
| |
| |
|____ |
| |
|_____|


Generalnie kotły mają czopuchy z boku, ale w tym wypadku czopuch i tak będzie w tylnej części kotła, tyle że wylot będzie z boku. Inna sprawa że jeszcze trzeba zostawić trochę miejsca na dostęp do różnych części kotła.






no tak to mniej więcej wygląda. Co do mocy kotła...bede mieć do ogrzania niecałe 120 m domku, parterowego, bez uzytkowego poddasz + CWU. myślałam o mocy 15 - 17 kw ( o ile dobrze wykalkulowałam). w takim obrazie narysowanego przez Ciebie rysunku ( tyle tylko , że ta waska część jest u mnie na górze ale to nie robi róznicy w odległościach) drzwi wejściowe będa na tej ścianie na przeciwko komina, przy krótszym boku. uff jak zawsze namotałam ale mam nadzieje, że wiesz o co mi chodzi icon_wink.gif. Dziekuje...

CHCIAŁAM WKLEIC SWÓJ RYSUNEK ALE NIE BARDZO WIEM JAK TO ZROBIC...icon_sad.gif

Edytowano przez andera11 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witam
Dobrym rozwiązaniem dla Pana, jeżeli decyduje się Pan na palenie groszkiem bądż owsem, w przypadku kotłowni przystosowanych pod kotły gazowe gdzie wejście do komina jest dość wysoko będzie kocioł Pellets® Lambda Control, (http://www.kostrzewa.com.pl/opis-kotla.html# ) kocioł ten ma wyjście z góry kotła i to w połączeniu z wymiarami 1140x1300x775 ( dokładne wymiary http://www.kostrzewa.com.pl/dla-projektantow.html ) sprawia, że jest idealny do takiej kotłowni.
Jako jedyny kocioł na rynku posiada automatyczne rozpalanie groszku węglowego, a system automatycznego czyszczenia ogranicza obsługę kotła do minimum.

Pozdrawiam
Doradca Techniczny
Link do komentarza
Kocioł się zmieści, ale już z eksploatacją będą problemy, ponieważ Doradca Kostrzewy zapomniał wspomnieć że trzeba miec jeszcze dodatkową przestrzeń do obsługi ślimaka, jakieś 75cm z boku.
Inna sprawa że podobne kotły można kupić o 40% taniej icon_smile.gif a i z owsem ten kocioł nie do końca sobie radzi icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

witam
lada chwila przystępujemy do budowy domu, w którym chcemy grzać piecem na ekogroszek z zasobnikiem. Problem polega na tym, iz mamy małe pomieszczenie gospodarcze, w którym przewidziana była gazówka. jednak z racji, że dostepu do gazu nie mamy chcemy ekogroszek i ew. owies. moj epytanie jest takie. Wiem, że wyloty z pieca sa górne i tylne, czy sa może jakies piece, które maja czopuchy z boku. Pomyslałam sobie, że jesli byłby on z boku wówczas piec zmieściłby mi sie na ścianie 1,70. czopuch z prawej strony a zasobnik z lewej. Jeśli nie ma takich pieców to czy mogliby Państwo polecic mi jakies piece które zmieszcza sie do małego pomieszczenia? generalni pomieszczenie ma 3,3 m2. od wejścia do komina długośc 1,6, skręt wzdłóż komina - 97 cm. zwężenie poszerza sie po ok 0,85 metra i rozszerza sie do 1,5 . wiem że cięzkie warunki ale cos musze wykombinować.




Witam serdecznie!

Polecam do zastanowienia się: przewidują Państwo piec o mocy ok. 17kW. A czy nie tanie będzie tak wybudować dom, aby jego zapotrzebowanie na ciepło zmalało do np. 5kW? Wtedy dywagacje na temat kotła, paliwa i braku miejsca mijają się z celem.
Zanim podejmie sie decyzję na temat kotła warto pomyśleć o izolacji, odpowiednich oknach i drzwiach, uszczelnieniu budynku i zastosowaniu wentylacji z odzyskiem ciepła (wg badań niemieckich zastosowanie rekuperatora o sprawności ponad 80% zmniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło o ponad połowę). Więc piec też byłby znacznie mniejszy...

Miałem podobny dylemat, podjąłem kilka decyzji, teraz grzeję dom olejem opałowym co kosztuje mnie ok. 2000-2500 PLN rocznie (dom ponad 200m2 powierzchni użytkowej). Przy poprawieniu kilku błędów, jakie popełniłem jestem w stanie zejść do kwoty 1200 PLN rocznie za ogrzanie tego właśnie domu.

pozdrawiam wszystkich dyskutujących


Maciej
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...