Skocz do zawartości

Ozdobne donice w ogrodzie - opinie


jakub-34

Recommended Posts

Cytat

Żona zakupiła ostatnio dwie podświetlane donice Serralungi. Mamy mały dylemacik co w nich posadzić - trawy ozdobne czy kosówkę? Chyba , że je dać do środka bo też można...Proszę o fachową podpowiedź icon_smile.gif


Piękne te donice. Nie wiem jak z bliska ale z daleka prezentują się rewelacyjnie. Ja odradzałabym kosodrzewinę - szkoda długiego wzrostu roślinki gdyby nie przypasowały jej warunki. Lepiej poszukać wśród traw sucholubnych. Może pampasowa?
Link do komentarza
Przed posadzeniem roślin wieloletnich do donic radziłabym je wcześniej ocieplić.

Objętość pojemnika zmniejszy się niewątpliwie, gdy wyłożymy jego dno oraz ścianki od wewnątrz styropianem. W dnie należy przewidzieć kilka otworów, które pokryją się z fabrycznymi otworami donicy.

Następnie wykłada się folię (pamiętamy o otworach w dnie), na którą sypiemy warstwę drenażu (np. keramzyt, żwirek). Do tak przygotowanego pojemnika sadzi się roślinę w ziemi ogrodniczej.

Takie ocieplenie zabezpieczy każdą roślinę przed mrozem.
Link do komentarza
Dzięki za praktyczne rady, na razie stoją w domu z zamiasami w środku i świecą icon_smile.gif , z resztą pogoda była taka, że przyjemniej było je oglądać w domku. Jeżeli chodzi o sezonowość to podobno są mrozoodporne - tak nas zapewniano. Kolory dostępne to biały, zielony i ten nasz czerwony ( rosso icon_wink.gif , lecz jak nie są podświetlone to bardziej wpadają w pastel. Namiar - www.sklep.vipflower.pl ale żona zakupiła je przez Allegro. Pozdrawiam
Link do komentarza
Z traw do donic, w słoneczne miejsce nadają się róże odmiany miskantów (sa duże, ale wymagają częstego podlewania), trzcinnik krótkokłoskowy - Calamagrostis brachytricha (ale trzeba dobrze zabezpieczyć na zimę), owsica wieczniezielona Helictotrichon sempervirens (znosi susze), trzęślice: modra Molinia caerulea i trzcinowata M.arundinacea (wymagają regularnego podlewania), rozplenica Pennisetum alopecuroides (wymaga częstego podlewania), mozga trzcinowata Phalaris arundinacea oraz mniejsze bambusy, o ile będą zabezpieczane zimą.

Z drzewek: różnego rodzaju wierzby szczepione, kruszyna pospolita "Asplenifolia"

Kolor czerwony bardzo rzuca się w oczy i ciężko go zgrać kolorystycznie, więc polecałabym rośliny o liściach zielonych lub zielono-białych. W żadnym wypadku nie żółte.
Link do komentarza
Cytat

Kolor czerwony bardzo rzuca się w oczy i ciężko go zgrać kolorystycznie, więc polecałabym rośliny o liściach zielonych lub zielono-białych. W żadnym wypadku nie żółte.


Bardzo zasadna uwaga. Najlepiej gdyby była to jak najciemniejsza zieleń.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...