Skocz do zawartości

Zabezpieczenie fundamentu przed wilgocią - podwijanie folii


PatrykM

Recommended Posts

Stanąłem przed poważnym problemem.Jakiś czas temu teść roił zabezpieczenie pionowe fundamentów i wyglądało to w ten sposób że fundamenty budynku zostały odkopane (fundament ma wysokość 2 m) , wyrównane zostały ściany boczne , nałożono lepik bitumiczny i folię kubełkową która idzie na całej wysokości , jest zrobiony na dole lekki uskok i położona tam jest rura drenarska z odpływem. Czy koniecznością było podwinięcie tej folii bod fundament i dopiero później położenie w tej "rynience" rury drenarskiej , czy też może być tak jak jest .Dodam ze budynek na około w fondamencie ma izolację poziomą z papy a sam fundament ma w sobie styropian jako izolacja cieplna. Podłoże w tym miejscu jest gliniaste i największym problemem była stojąca woda przy ścianach budynku , która była wchłaniana przez ścianę (wykonaną z pustaka ) jak gąbka. Dodam też że część fundamentu która wystaje nad ziemią , jakieś 0,5 metra , jest oprócz izolacji zabezpieczona i ocieplona styropianem oraz zagruntowana. Potrzebuję opinii eksperta przede wszystkim w temacie zawijania tej folii..czy poprostu to jest a raczej było taką koniecznoscią.Osobie zainteresowanej tematem mogę przesłac zdjęcie jak mniej więcej to wygląda zanim został zasypany rów przy fundamencie.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Warunkiem szczelności izolacji przeciwwodnej fundamentów jest zachowanie ciągłości warstw ochronnych ułożonych na ścianie oraz ławie fundamentowej. Obie te izolacje muszą więc być szczelnie połączone, co wymaga zastosowania odpowiedniej technologii. Izolacja pozioma ław wykonana z papy powinna być wyprowadzona do krawędzi ławy, a w miejscu styku ławy ze ścianą kształtuje sie tzw. fasetę - wklęsłe betonowe wypełnienie. Izolację pionową z lepiku nakłada się na całej powierzchni ścian piwnicy, a w miejscu połącznia z izolacją poziomą wzmacnia dodatkowo pasem papy szer, ok, 0,5 m przyklejonym na całej powierzchni. Folia kubełkowa, która pełni rolę dodatkowej ochrony przed wnikaniem wody, a jerdnocześnie umożliwia odprowadzenie ewentualnych przecieków do drenażu, układana jest z wywinięciem do krawędzi ławy fundamentowej. Rury drenarskie powinny znajdować się nieco poniżej poziomu ławy, gdyż tylko wtedy możliwe będzie skuteczne odprowadzenie wody.
Link do komentarza
Hmm.dzięki za odpowiedź ale to i tak nie rozwiąże mojego problemu bo izolacja pozioma jest tak położona ze nie wystaje na zewnątrz, a na dodatek nie ma ławy fundamentowej.Poprostu jest sobie fundament który był kładziony partiami jedna część wylewki na drugiej , przedzielona papą na obrzeżach a w środku wypełniona styropianem. Ja chciałem folię dać trochę pod fundament by ewentualna woda nie podciagała po ścianie budynku , ale zrobiliśmy tak ze folia kubełkowa jest wywinięta na zewnątrz z lekkim spadkiem a na końcu tego spadku ułożyłem rurę drenarską z odprowadzeniem wody zbiornika.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...