Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

syndrom "chorego budynku"

Recommended Posts

Gość
na czym właściwie polega syndrom "chorego budynku" ? Często spotykam to określenie w prasie branżowej oraz w życiu. Czy chodzi o niewłaściwy mikroklimat w pomieszczeniach?? Jakie są jego objawy? jak temu zapobiegać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Syndron chorego budynku, ściśle związany jest z mikroklimatem w obiekcie. Najczęsciej to złe samopoczucie, podrażnienie oczu i błon śluzowych, zmęczenie, duszność, ucisk w klatce piersiwej, dekoncentracjia. Światowa Organizacja Zdrowia przyjmuje, że jeżeli któryś z tych objawów dotyczy min.20% przebywających w obiekcie i ustępuje po opuszczeniu go to mamy do czynienia z "syndromem". Przyczyną jest oczywiście zła wentylacja i termomodernizacja, ale nie tylko. Nieskuteczna wentylacja powoduje przekroczenie dopuszczalnych wartości CO2 (1000 ppm), źle prowadzona termomodernizacja wsparta nieskuteczną wentylacją są przyczyną rozwoju grzybów strzępkowych (pleśni) . Kolejni winowajcy to ozon z faksów i kserokopiarek, oraz składniki materiałów wykończeniowych, formaldehyd, fenol, toulen, ksylen, naftalen, benzen, octan butulu....
Jak widać skuteczna wentylacja jest lekiem na "syndrom"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak jak mój przedmówca słusznie zauważył „syndrom chorego budynku: jest nierozerwalnie związany z wentylacją

Problem właściwej wentylacji przy super szczelnych oknach, przy ograniczeniu do minimum strat ciepłą jest na prawne problemem

Na powyższy temat uważam jest zbyt mało właściwej literatury fachowej
Bardzo dużo w tym zakresie robią portale WWW.wentylacja.com.pl oraz www.aereco.com.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Niestety z izolacją też. Po ociepleniu z zewnątrz ściana ma znacznie zwiększoną wilgotność nawet przy skutecznej wentylacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Problem pogorszenia warunków użytkowych mieszkań po przeprowadzeniu termorenowacji jest bardzo częstym problemem który w pierwszej fazie jest bagatelizowany
Jest taka prawidłowość że poprawność wykonania ocieplenia ścian wychodzi po 2 sezonach i dotyczy nie tylko po zmniejszenia strat ciepła ale również poprawy warunków bytowych o czym się najczęściej zapomina
Nakłady inwestycyjne na usilne poprawienie wentylacji są ogromne a przecież samo pojecie termorenowacji winno zawierać jako element składowy również rozwiązanie systemu wentylacji
Jednakże u nas termoremowacja to tylko ocieplenie ścian styropianem i to z pozostawieniem mostków termicznych – bo ten problem jest zbyt skomplikowany do rozwiązania i wymaga pewnego zaangażowania tak ze strony projektanta jak i staranności wykonawcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
czy ja wiem czy te koszty to takie wysokie? Rekuperator na mieszkanie z kanałami i rozdzielaczem to 2000 zł (wielkość pudełka od butów). ale są i inne rozwiązania, np w bloku 6 pięter, wykonaliśmy 80mm otwory(z filtrem) pod samym sufitem nad drzwiami do mieszkań i wentylator w piwnicy tłoczący, robiący nadciśnienie na klatce. oczywiście drzwi na klatkę szczelne i zamykane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zgadam się z tym, ale ile osób prócz twórców portali WWW.wentylacja.com.pl oraz www.aereco.com.pl sie na tym zna.
Może jeszcze kilka osób w kraju zajmujacych sie tym zawodowo
A potrzeby są z tego wynika olbrzymie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Czemu "wentylację" wymieniasz razem z "ae.." którzy to mijają się z fizyką i prawdą ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Nie da się stworzyć nawiewnika higrosterowalnego, są tylko wywiewniki!!! Pomijam już sam sens sterowania wentylacją przez parametr wilgotności względnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • To samo już słyszałem. Niby mam się cieszyć, ale zupełnie nie jestem zadowolony. Powiedz mi jak pozbyć się tego mchu!  
  • masz czyste powietrze i wysoką wilgotność. Toksycznie nie jest.
  • Swoją drogą, zakładając temat na forum ekspertów OKNOPLAST liczyłem, że któryś z nich zabierze on głos w tej sprawie. W końcu to autoryzowany montażysta popełnił powyższe prace. Zresztą - jak pamiętam - mówił że takie zalecenia były na ostatnich (w 2017r.) szkoleniach. Chętnie przeczytam rady jak z ich punktu widzenia można byłoby ratować ten "montaż".  
  • Witam wszystkich serdecznie!

   Przymierzam się do remontu poddasza samodzielnie, z małą pomocą znajomych lub ewentualnym wynajęciem jakiegoś specjalisty. Korzystając z pomocy fachowców mam kilka pytań. Poddasze ma powierzchnie 10x11m patrząc po linii domu. Nie mam aktualnych planów architektonicznych, ponieważ dom jest budowany w latach 60 i niestety gdzieś przepadły. Dom jest nieocieplony z zewnątrz, dach kopertowy. Jest to dom z piwnicą, parterem mieszkalnym i poddaszem. Cały czas użytkowany. Z tego co wiem budowany jest z cegły z pustką termiczną oraz są wymienione okna na 3 warstwowe PVC na dole. Temperatura w zimie jest okej, więc nie śpieszy się póki co z ocieplaniem całego domu z zewnątrz ( to też później jest w planach ). Wiadomo, że ciepło przez ściany ucieka, ale myślę, że na poddaszu nie będzie to tak odczuwalne gdy się je ociepli z góry i dołu. 

   1. Chcę zacząć od ocieplenia dachu wełną szklaną. Szerokość między krokwiami to około 80 cm, a wysokość krokwi to 14. Najlepszym rozwiązaniem byłoby dać 10 cm wełny między krokwie ( + szczelina wentylacyjna ) i 20 cm na górę? 
   2. Niektóre krokwie są popękane. Co w takim wypadku? Wzmocnić je? W załącznikach dodam zdjęcie, o których mowa. 
   3. Co zrobić ze ścianami, na których są okna? Zamurować czy wstawić trochę wyżej okna poziome? Murowanie wiąże się z utratą światła, którego i tak będzie mało na poddaszu. Myślałem o oknach kolankowych ale to wiąże się z rozcinaniem dachu i dodatkowymi kosztami. Nie wiem czy nie lepiej przeznaczyć te pieniądze później na ocieplenie domu z zewnątrz. Jak myślicie? Co doradzicie? 
   4. Warto zrobić oddzielne ogrzewanie na górze? Na dole w domu jest zwykły piec węglowy. Na górze chciałem zrobić oddzielnie ogrzewanie gazowe z racji wygody. Trzeba byłoby wybrać albo zrobić nowe ogrzewanie na cały dom albo tylko oddzielne gazowe na górę. 
   5. Na załączonym zdjęciu daje kilka największych uwag.
   - CZERWONE - Pęknięcia na krokwiach. Co z tym zrobić?
   - NIEBIESKIE - łączenia murłaty w tym miejscu są dość liche na moje oko. Zostawić to? Są to dwie deski połączone ze sobą metalowymi łączeniami. Nie wiem na ile jest to wytrzymałe. 
   - ŻÓŁTE - nierówności w deskowaniu. Przeszkadza to w czymś? Dach nie przecieka ale zastanawiam się czy później nie będzie to stanowić problemu. Nie chcę wywalić pieniędzy w błoto. 


   Ps. Jeszcze odnośnie okien to jeśli zrobię tam podłogę bez podniesienia okien to będą one na wysokości stóp, czyli totalny bezsens. Teraz decyzja czy zamurować czy podnieść okna lub ewentualnie wstawić okna kolankowe z wycinaniem dachu. 


   Pytania mogą wydawać się banalne, ale szczerze mówiąc nie mam za bardzo doświadczenia w takich sprawach, więc wole łopatologicznie zapytać fachowców 
  • Mnie weszła faza, a Tobie jak na razie weszło jedynie zero! Bidny jesteś i nie ogarniasz niczego, jak już zresztą wspomniałeś, dlatego współczuję Ci i żegnam! Bądź zdrów w swoim mało cywilizowanym świecie, tam pewnie będziesz jakimś idolem, kto to wie czym się zajmujecie? Pa, pa!
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×